Αναπαραγωγή Ποτε ζευγαρωνουν τα παπαγαλακια και ποια ειναι η διαδικασια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αμα ειναι εγκυος
Δεν μένουν έγκυοι τα πουλάκια. Γεννούν αυγά μέρα παρά μέρα στην προκειμένη περίπτωση.
Όταν κάνει τα αυγά και αρχίσει να τα κλωσσάει, πηγαίνεις στο κλουβί μόνο για να αλλάξεις το νερό και να βάλεις τροφή.
δεν παει στη φωλει να γενεισει μπορει να τα χωνεψει τα αυγα;
Όχι, το αυγό εφόσον έχει προετοιμαστεί πρέπει να βγει.
Πάνο μου πρέπει να διαβάσεις και λίγα πράγματα. Φυσικά να ρωτάς μην κάνεις καμιά ζημιά αλλά από τις ερωτήσεις σου φαίνεται ότι δεν έχεις ενημερωθεί αρκετά. Κι αυτό δεν είναι ωραίο όταν έχεις ζωές να φροντίσεις.
 
Αλος μου το ειπε αυτο για τα αυγα. Ακου, εχω τα παπαγαλακια μου εξω στη βεραντα του σπιτιου μου. Οταν παω στη βεραντα βλεπω τη θυλικια να καθετε μεσα στη φωλια. Βγενει εξω μονο για να φαει. Αυτο τη σημενει;

Και οταν ειναι μεσα στη φωλεια ακουγετε ενας ειχος. Μαλον την προετιμαζει. Δικιο εχω;

Μηπος τρυπαει το ξυλο για να την ετειμασει;
 
Και οταν ειναι μεσα στη φωλεια ακουγετε ενας ειχος. Μαλον την προετιμαζει. Δικιο εχω;
Ναι, την μερεμετίζει ελαφρά με το ράμφος της.
Αλος μου το ειπε αυτο για τα αυγα.
Μην ακούς τον καθένα που δεν ξέρει τι του γίνεται :)
Και please μην ξαναγράψεις "έγκυος" 😱
 
Να σου πω, οταν ζευγαρονει ποσες μερες θελει για να κανει αυγα;
 
Σ'ευχαριστω

Αμ εχει ζευγαρωσει θα δουμε αυγα σε λιγες μερες

Αν ζευγαρωσε θα πρεπει να καθετε ολη μερα στη φωλεια ή θα βγενει και εηω;

Και please μην ξαναγράψεις "έγκυος"
Πως λες οταν το πουλι εχει αυγα μεσα του για να μην το πω εγκυος;

Θα βγενει εξω

Αν ζευγαροουν τα παπαγαλακια βγενουν και εξω απο τη φωλεια; η θυλικια λεω; Γιατι το δικο μου βγενει και εξω. Πρεπει να βγενουν ή οχι;
 
Στην φωλιά θα κάθεται μόνιμα όταν θα έχει κάνει όλα της τα αυγά. Όταν έχει κάνει ένα-δυο αυγά μπαινο-βγαίνει στην φωλιά και κάθεται και κάποιες ώρες.
Πως λες οταν το πουλι εχει αυγα μεσα του για να μην το πω εγκυος;
Δεν το λες.
Πάνο σε παρακαλώ πάρα πολύ, μάζευε ό,τι έχεις να γράψεις και γράφε ένα μήνυμα. Μην κάνεις άλλο μήνυμα για κάθε σου πρόταση.

Άσε τα πουλιά ήσυχα, αυτά γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν. Εσύ καθαρό νερό, σπόρια και αυγό και καθάριζέ τα.
 
δεν σου λεω οταν κανει αυγα. Οταν ειναι εχει ζευγαρωσει καθετε μεσα στη φωλια ή μπενει-βγαινει;
 
δεν σου λεω οταν κανει αυγα. Οταν ειναι εχει ζευγαρωσει καθετε μεσα στη φωλια ή μπενει-βγαινει;
Προετοιμάζεται... Τίποτε περισσότερο..
Μάλιστα αν το αυγό που θα γεννήσει δεν το ζεστάνει... Δεν θα ξεκινήσει ποτέ η δημιουργία εμβρύου ζωής.
 
εχει απο το μεσιμερει να μπει στη φωλει. τι σημενει αυτο; βγεικα εξω στη βεραντα 5 φορες και ηταν εξω απο τη φωλεια
 
εχει απο το μεσιμερει να μπει στη φωλει. τι σημενει αυτο; βγεικα εξω στη βεραντα 5 φορες και ηταν εξω απο τη φωλεια
Δεν ήθελε να κάτσει στη φωλιά... Και έκανε βόλτες..
Εσύ γιατί βγήκες έξω 5 φορές;
Προφανώς έτσι ήθελες... Το ίδιο και το πουλί.
Αν δεν τα αφήσεις εντελώς ήρεμα, χωρίς καμία παρεμβολή, επιτήρηση, παρακολούθηση και ενόχληση πολύ φοβάμαι πως μόνο από τύχη θα δεις όλα όσα φαντάζεσαι και επιθυμείς.
Θέλω να πιστέψεις ως ρεαλιστικά όλα αυτά που σου γράφω και κυρίως να τα υιοθετήσεις... κάνεις κακό μένοντας κολλημένος πάνω στο κλουβί.
 
@panos15 Παναγιώτη, συγκέντρωνε σε παρακαλώ τις απαντήσεις σου και γράφε τες σε ένα μήνυμα. Το τελευταίο σου μήνυμα αποτελείται από 7 συνεχόμενα μηνύματα συγχωνευμένα.
 
Δεν ήθελε να κάτσει στη φωλιά... Και έκανε βόλτες..
Εσύ γιατί βγήκες έξω 5 φορές;
Προφανώς έτσι ήθελες... Το ίδιο και το πουλί.
Αν δεν τα αφήσεις εντελώς ήρεμα, χωρίς καμία παρεμβολή, επιτήρηση, παρακολούθηση και ενόχληση πολύ φοβάμαι πως μόνο από τύχη θα δεις όλα όσα φαντάζεσαι και επιθυμείς.
Θέλω να πιστέψεις ως ρεαλιστικά όλα αυτά που σου γράφω και κυρίως να τα υιοθετήσεις... κάνεις κακό μένοντας κολλημένος πάνω στο κλουβί.
Αρα μαλον ειναι εγκυος;
 
..λετε να ειναι εγκυος..

Δεν μεσολαβούν ημέρες εγκυμοσύνης,..

.. Τα πουλια ειναι ωοτοκα, δεν εγκυμονουν.

..

Αν ειναι εγκυος σε ποσες μερες θα κανει αυγα;

Αμα ειναι εγκυος..

Δεν μένουν έγκυοι τα πουλάκια..

..
Και please μην ξαναγράψεις "έγκυος" 😱

Αρα μαλον ειναι εγκυος;

Δεν μας λες @panos15 , την κολοκυθια παιζουμε εδω; Eχει και η υπομονη τα ορια της.
 
Βρε χρυσο μου, ασε τα πουλακια να κανουν τη δουλεια τους... Αμα θελει να κανει αυγα θα κανει, αμα δε θελει θα κατσει να κοιμαται μεσα στη φωλια ή να κρυβεται επειδη τα κοιτας συνεχεια...
 
Back
Top