Αναπαραγωγή Ποτε ζευγαρωνουν τα παπαγαλακια και ποια ειναι η διαδικασια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τα φυλλα απο το πατζαρι εφαγαν και το σπανακι.
Στην παραγωγική προετοιμασία αποφεύγουμε το σπανάκι γιατί εμποδίζει την κατακράτηση ασβεστίου.
Βάλε φωτογραφία του χαλινού.
 
Γεια σας να σας πω οτι το θυλικο παπαγαλακι οταν καθαριζω το κλουβι η οταν βαζω το χερι μεσα για να παρω ενα αντικειμενο μπαινει μεσα στη φωλια και το αρσενικο παει μπροστα στη φωλια και την χτυπαει με το ραμφος για να μην βγει εξω. σημενει τιποτα αυτο; ααα πηρα αυγοτροφη και σουπιοκοκαλο και κατι σταγονες που της ριχνεις στο νερο και ειναι για το πυρομα. Δεν ξερω

να σας πω επεισης οτι αυριο θα παρω δυο νεα παπαγαλακια και θα τα βαλω για μερικες μερες μαζι

θα κανω καλα να τα βαλω μαζι η να μην τα βαλω γιατι μετα απο λιγες ημερες θα πρεπει να τα βγαλω και μηπως θα στεναχωριθουν;

θα παρω παπαγαλακια που να ειναι οριμα για να τα ζευγαροσω μιας και ειναι εποχη ζευγαροματως
 
Οπα ενα ενα.
Βασικο και κυριο Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης ΜΗΝ το αγνοησεις αλλιως μπορει να τα χασεις και ολα.

Για να προχωρησεις σε αναπαραγωγη δεν ειναι μονο απαραιτητο να εχεις ενα αρσενικο και ενα θηλυκο, αλλα να ειναι υγιη πανω απο ολα και στο σωστο περιβαλλον. Αν κατα την καραντινα κανεις και διατροφηκαι ΟΛΑ ειναι φυσιολογικα για να προχωρησεις τοτε ενταξει :)

Οσο για τα παπαγαλακια που τρεχουν στη φωλια, προφανως σε φοβουνται και προσπαθουν να προστατεψουν τη φωλια τους απο το εχθρικο χερακι.

Να προσθεσω και κατι αλλο, γενικα δεν αγοραζουμε πουλια σε περιοδο αναπαραγωγης. Ολα τα καλα πουλια ειναι ηδη ζευγαρωμενα, και συνηθως πουλανε τη.."σκαρταδουρα" αν μου επιτραπει ο ορος, με την εννοια οτι εχουν καποιο προβλημα και δεν τα χρησιμοποιησαν στο ζευγαρωμα αλλα τα πουλανε.
 
Ό,τι σου είπε η Μιράντα, Πάνο και μία ερώτηση. Ποια ανάγκη σε σπρώχνει να αγοράσεις και άλλο ζευγάρι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οχι δεν θα στεναχωρηθουν, πιστεψε με. Και να στεναχωριοντουσαν, καλυτερα στεναχωρημενα παρα νεκρα για να στο θεσω ψυχρα.
 
Τα παιδια εννοουν να μην βαλεις το νεο ζευγαρι με το παλιο μαζι, οχι να χωρισεις το ζευγαρι που θα παρεις..
 
ααα πες μου ετσι. Δεν τα εχω μαζι ποια

θελω να ανεβασω φοτο απο τα πουλια αλλα δεν μπορω γιατι λεει οτι ειναι μεγαλο το αρχειο. τι νακανω;

το θυλικο ειναι ενος χρονων και ειναι και ωριμο το ιδιο και το αρσενικο
 
Διαβασε εδω petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και αν χρειαστει κανε resize
 
Για τις φωτογραφίες διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ και κάνε resize.
 
τα νεα παπαγαλακια μου. Πειτε μου λιγω αν ειναι ωριμα
 

Συνημμένα

  • rsz_p1010281.webp
    rsz_p1010281.webp
    6 KB · Προβολές: 69
  • rsz_p1010298.webp
    rsz_p1010298.webp
    6,7 KB · Προβολές: 66
Γεια σας, θελω να σας πω οτι σημερα ειδα τη θυλικια μου μεσα στη φωλεια να καθετε. Τι σημενει αυτο; λετε να ειναι εγκυος γιατι ειναι οριμει και ο αρσενικος και επεισης τους δινω 10 μερες τις σταγονες oleovita.
 
λετε να ειναι εγκυος
Δεν μεσολαβούν ημέρες εγκυμοσύνης, αν είναι να κάνει αυγό θα το κάνει. Φυσικά ο έλεγχος της φωλιάς είναι μέσα στα πλαίσια της αναπαραγωγικής προετοιμασίας.
Ό,τι δίνεις από σκεύασμα να το δίνεις σύμφωνα με τις οδηγίες. Πόσες μέρες γράφει;
Το θέμα είναι τι έχεις κάνει όλον τον χρόνο με τα πουλιά από διατροφή. Και τώρα αυγό δίνεις; Χορταρικά; Σουπιοκόκκαλο έχει;
 
Ειπωθηκε σε προηγουμενα ποστ, τα πουλια ειναι ωοτοκα, δεν εγκυμονουν.

Διακρινω μια γενικη ανυπομονησια για να ζευγαρωσουν και ετσι ξαναδιαβασα ολο το θεμα απο την αρχη. Εχεις κανει οσα σου εχουν επανειλλημενως πει τα παιδια;

Επισης τελικα σε ποιο ζευγαρι αναφερεσαι; Σε αυτο που ηθελες εξαρχης να ζευγαρωσει ή στο καινουργιο που πηρες; Καραντινα κρατας με τα παλια;

@maria p το σκευασμα γραφει 10 μερες. Oleovita Tafarm
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στο προτω ζευγαρι αναφερομαι. Δεν τα εχω ολα μαζι αλλα εχω κανει καραντινα. Τα δινω σουπιοκοκαλο, αυγοτροφη και χορταρικα.

Η θυλικια περναει πολες ορες την η μερα μεσα στη φωλεια

Αν ειναι εγκυος σε ποσες μερες θα κανει αυγα;
 
Μονο η φυση το ξερει αυτο. Αφησε τα στην ησυχια τους και οτι ειναι να γινει θα γινει.
 
Αμα ειναι εγκυος διαβασα καπου οτι δεν θα πρεπει να τα ενοχλο καθολου. Ειναι αλιθεια;
Θα πρεπει να ανοιγω το πορτακι της φωλειας ή να μειν το ανοιγω για να μην τρομαξει; ααα και κατι αλλο. Αν μεινει εγκυος ενα παπα παπαγαλακι και δεν παει στη φωλει να γενεισει μπορει να τα χωνεψει τα αυγα;
 
Back
Top