Αναπαραγωγή Ποτε ζευγαρωνουν τα παπαγαλακια και ποια ειναι η διαδικασια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα εβαλα φωλια και μηλο. Τωρα απο δευτερα θα παω να παρω σουπιοκοκαλο, σφραγισμενη τροφη, αυγοθυκη και κανα χορταρικο και μακαρι να ζευγαροσουν
 
Να σου πω η θεια μου ειχε παπαγαλακια και της ψοφισαν επειδη μαγαλοσε η μυτη τους και δεν μπορουσαν να φανε. εγω εχω μια καρδι που ειναι σαν πετρα και την τροχιζουν λιγο μονα τους αλλα δεν ξερω θελει να παω σε καποιον ιδικο και να κοψει λιγο την μητη τους;
 
Η μύτη των παπαγάλων της θείας σου μεγάλωνε γιατί ήταν γεμάτοι ακάρεα από τις χύμα τροφές και ίσως και από άλλα που δεν ξέρουμε. Υγιείς παπαγάλοι σπάνια έως ποτέ έχουν μεγάλες μύτες.
Αν έχεις απορία για τα δικά σου, βάλε κοντινή φωτογραφία, καθαρή όμως, να δούμε.
 
ειδα ενα βιντεο που ηταν ενα αρσενικο και ενα θυλικο παπαγαλακι και κατι εκαν και τα ζευγαρωνε.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και λεγετε
How to Sex Lovebirds | BirdSpyAus

δες το λιγο και πες μου γινετε αυτο
 
Ναι, με την προϋπόθεση να έχεις τόσο βρώμικα νύχια :)
Δεν τα ζευγαρώνει παιδί μου, το φύλο προσπαθεί να καταλάβει.
 
ειχα μια ιδεα. Να βγαλω την θυλικια και να την παω σε αλλο κλουβι για κανα μηνα και να μην βλεπει το αρσενικο και μετα απο ενα μηνα να τα ξαναβαλω μαζι και μηπως ζευγαροσουν. τι λες; Μπορει να γινει αυτο;

και το αλο που σκευτικα εχω ενα μεγαλο κλουβι που χοριζει στι μεσι με ενα καγκελο και μηπος αυτο που δεν θα ειναι κοντα το ενα με το αλλο μηπως τους ερθει να ζευγαροσουν οταν τα βαλω μαζι εε;
 
Τα παπαγαλάκια είναι συντροφικά πουλιά δεν τα χωρίζουμε, παρά μόνο όταν υπάρχουν νεοσσοί αν τους ενοχλεί το αρσενικό.
 
ωραια μηπως ξερεις κνενα τροπο για να ζευγαροσουν γριγορα
 
Γυρνάμε γύρω-γύρω τις ίδιες ερωτήσεις. Διάβασε ό,τι έχει γραφτεί πιο πριν. Κόλπα δεν υπάρχουν με τα ζώα. Αν δεν το καταλάβεις να τα φροντίσεις σωστά, δεν θα ζευγαρώσουν ποτέ.
 
αν παρω αλα 2 παπαγαλακια ενα αρσενικο και ενα θυλικο λες να γινει τιποτα;
 
Εβαλα στα παπαγαλακια μου φωλια και μεσα εβαλα νιμα αυτο που ειναι σαν σχοινακι και πανε και το βγαζουν εξω. Τι σημενει αυτο;
 
Δεν χρειαζεται βαλεις τιποτα στα παπαγαλακια.. Απλα γεννανε τα αυγα στην λακουβιτσα.. Δεν χρειαζονται ουτε νημα, ουτε βαμβακι, ουτε πριονοδι.. Τιποτα..
Και γι'αυτο στα βγαζουν εξω. Γιατι δεν το θελουν το νημα..
 
Αυτο δεν μπορω να το ξερω.. Αλλα με βαση τα προηγουμενα σχολια στο ποστ αυτο οχι..
Απλα παιζουν.. Δεν τους ειναι χρησιμο..
 
Γεια σας εχω ενα μεγαλο κλουβι με χοριστρα στη μεση και εχω χωρισει τα παπαγαλακια μου και δεν βλεπονται το ενα με το αλλο. το εκανα αυτο μηπως αγου δεν βλεπονται μετα απο ενα μηνα οταν θα τα ξαναβαλω μαζι μηπως ζευγαροσουν. εκανα καλα;
 
το εκανα αυτο μηπως αγου δεν βλεπονται μετα απο ενα μηνα οταν θα τα ξαναβαλω μαζι μηπως ζευγαροσουν. εκανα καλα;
Όχι, αυτά που ίσως διαβάζεις για τα καναρίνια, δεν ισχύουν για τα παπαγαλάκια. Σου έχω γράψει και πιο πάνω, όσο και να θέλεις με ανορθόδοξους τρόπους, δεν θα προκαλέσεις το ζευγάρωμα των πουλιών. Απλά τους αυξάνεις το στρες γιατί δεν θέλεις να παραδεχθείς ότι για να ζευγαρώσουν πρέπει να προσέξεις την διατροφή τους και την υγεία τους. Είναι ζωντανά πλάσματα δεν είναι παιχνίδια στο ίντερνετ, δεν δουλεύουν με κουμπάκια.

Τα budgies, επιλέγουν ζευγάρι και ζουν για μια ζωή. Πρέπει να ταιριάξουν, να αναπτύξουν συντροφικότητα και εφόσον είναι υγιή θα ζευγαρώσουν.
 
Καλησπερα εβαλλα στα παπαγαλακια μου φυλλα απο παντζαρι σπανακι και μαρουλι μονο τα φυλλα απο το πατζαρι εφαγαν και το σπανακι. Αλλα οταν πηγα να βαλω το μαρουλι μεσα στο κλουβι η θυλικια μπεικε μονη της για πρωτη φορα μεσα στη φωλια. και ο χαλινος της απο το αριστερο ρουθουνι ειναι πιο σκουρος. σειμενει κατι;
 
Back
Top