Γενικά Πουλιά από Βουλγαρία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πριν απο λιγες ημερες ενας φιλος μου,[σπουδαζε εκει τα προηγουμενα χρονια]πηγε
στην βουλγαρια συγκεκριμενα στη σοφια για τον ιδιο ακριβως λογο, βρηκε πολυ καλα πουλια και φθηνα αλα ειχε προβλημα μεγαλο με το ελληνικο τελωνειο στον εβρο,του ζητουσαν χαρτια απο κτηνιατρο.
 
Δηλαδη σταυρο αυτα που ερχονται ειναι ολα ποιστοποιημενα απο κτηνιατρους;
[δεν νομιζω]
 
Θα πρέπει να είναι για λόγους που αφορούν στη δημόσια υγεία. Αλίμονο αν δεν είναι, εξ ου και το "πάλι καλά".
 
Δεν υπάρχει τελωνείο στον Έβρο ένα χρόνο τώρα, πας και φέρνεις ότι θες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα υπάρχει μόνο αστυνομία που μ έναν νεύμα σου δίνει το οκ να περάσεις
 
ειναι οπως τα λεει ο κωστας δεν ελενχουν τιποτα
αυτος που εφερε τα πουλια στην κομοτηνη δεν τα περασε απο γιατρους
και δεν εχει πιστοποιητικα.
και γιαυτο σας ανεφερα σε προηγουμενο λινκ οτι τα ποιο πολλα πουλια ηταν αρωστα
γιατι δεν τα ελενξε κανενας
 
Agapite Stefane sinfono mazi sou to oti ine kalo na dexomaste poles plirofories sxetika me afto pou agapame (STIN PROKIMENI PERIPTOSI KANARINIA), KE SIGOURA OPOS LES "NA MATHO KATI PARAPANO " dixni oti endiaferesi gia tin piotikoteri anaparagogi ton kanarinion ke afto ine iperoxo.
Omos an aftos ien o skopo sou ta prepi na kitaksis gia pliroborisi se xores opou to epipedo ektrofis ine poli psila etsi oste na apokomisis sobares gnosis (gnosis pou ta exoun istoria pollon eton )
I gitoniki mas Boulgaria se ektrofiko epipedo ine POLI MA POLI PISO akoma ke apo emas edo stin ellda , epafes pou eginan se epipedou silogon prin apo ligous mine mas pliroforoun oti ta perisotera poulia pou ektrefonte organomena ine MALINOUA alla poli kakis piotitas ( mia episkepsi se enan apo tous diagonis mous toys ta se pisi -mias ke ise konta)
Ara to na mathis "KATI PARAPANO " se sxesi me tin ektofi kanarinion kata tin tapini mou alla empiristatomeni apopsi to apoklio , ta na paris genikes plirofories ine allo pragma.
Distixos Stefane zoume se mia kapitalistiki kinonia , SE KAMIA PERIPTOSI "TO POLI FTINO " ine kalo , aloma apo xres pou ine ikonomika pio adinates apo tin ellda ( IRAN -ROSIA - TSEXIA ) ta kala poulia den ine TZAMPA .
Me afto to post den iperaminome tous antropous pou esxrokerdoun pano sto xombi mas ( ke stin ellda mas ) ine polli kanontas tous eaftous tous MENTORES EKTROFIS , ego prosopika an ke asxoloume me mia ratsa arketa diskoli pote den poulisa xarizo se antropous pou exoun meraki , apla des giro sou ke ta bris antropous POU KE GNOSIS OUSIASTIKE TA SOU DOSOUN KE POULIA KATA POLI ANOTERA TA SOU DOSOUN ke kapioi oute lefta ta sou paroun
 
Τυχαίνει τα τελευταία χρόνια να πηγαίνω συχνά στην Βουλγαρία.στα ταξίδια μου αυτά με το αυτοκίνητο έψαξα να βρω πουλιά στα διάφορα πετ σοπ της Βουλγαρίας, το μόνο που έβρισκα είναι κάτι τρύπες για μαγαζιά σε άθλια κατάσταση και κάτι παπαγάλους ξεπουπουλιασμένους και τα καναρίνια τους ήταν κάτι προσπάθειες μοσαικ και κάτι έτοιμα για ψόφο μαλινουα.
Όσο για το τελώνιο μέχρι 1-1 -2007 που μπήκαν στην ευρωπαϊκή ένωση είχε ένα πολύ καλό ελενχω από 1-1- δεν κοιτάνε τίποτα ότι θες περνάς.
Περίμενα να δω σε κάποιο ποστ ένα χωριό μια πόλη κάτι που να με βοηθάει να δω που είναι αυτά τα αστέρια τα πουλιά και δεν πήγα εγώ.
Τώρα προσωπική άποψη είναι ότι η Βουλγαρία δεν έχει τίποτα από θέμα πουλιών να μας διδάξει από αυτά που είδα και αυτά που γράψατε.
Πολλοί έλληνες εκτροφείς έχουν κερδίσει πρωτιές και βραβεία σε ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς και θα συμφωνήσω και εγώ ότι η Ελλάδα είναι πολύ μπροστά στο θέμα της εκτροφής και να ξέρεται ότι μας δώσανε οι ευρωπαίοι( μεγάλη εκτροφείς )πουλιά που εμείς με την υπομονή μας και της προσπάθειες μας τα κάναμε πολύ καλύτερα από τα δικά τους.
 
έχεις δίκαιο για αυτό που λες. όμως ρίξε μια μάτια σε αυτή την εικόνα
 

Συνημμένα

  • user1658_pic3347_1220522641.webp
    user1658_pic3347_1220522641.webp
    17,3 KB · Προβολές: 411
και να φανταστείς ότι αυτός που μου το έφερε μου το έκανε δώρο(λόγω της υψηλής τιμής που το αγόρασε 8 ευρό ντράπικε να μου τα ζητήσει)
 
Φίλε Δημήτρη πολύ ωραίο το πουλάκι.
Έχεις την καλοσύνη να μας πεις από πού το πήρες, από ποια περιοχή, από ποιο χωριό, κάποιο στοιχείο να πάμε να τα δούμε και εμείς αυτά τα ωραία πουλιά.
Εάν δεν θες δημόσια μπορείς με πμ .
 
Το θέμα είναι να μας ενημερώσεις, επειδή ασχολείσαι με χρώματος, όπως κι εγώ και αρκετοί άλλοι, και τί ράτσας είναι, ή για ποιάς ράτσας καναρίνι στο έφερε ο άνθρωπος που στο χάρισε.
Αν είναι κόκκινο μωσαϊκό, ή κόκκινο χιονέ, ας πούμε δεν κάνει με τίποτα.
Περισσότερο με "πορτοκαλί" μωσαϊκό μοιάζει. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.
Και πάντα, για να μην παρεξηγηθώ ότι ειρωνεύομαι, το λέω αυτό στο πνεύμα και το σκεπτικό της βελτίωσης του κοπαδιού μας και όχι της βελτίωσης του νεοεισερχόμενου μέλους στο κοπάδι μας. (Επειδή δείχνει γλυκό και όμορφο).
Φιλικά,
 
Διαβάζοντας όλη αυτή τη συζήτηση περί καναρινιών Βουλγαρίας, δεν κρύβω καθόλου ότι αισθάνομαι άσχημα και όσο τραβάω το κείμενο πιό κάτω να δω το επόμενο μήνυμα με πιάνει ένας κόμπος στο λαιμό. Η όλη υπόθεση μου θυμίζει τον τρόπο που αντιμετωπίζονται κάποιες φορές Έλληνες που μπαίνουν στο εκτροφείο κάποιου δυτικοευρωπαίου που θεωρεί ότι ακόμη ένας νεόφώτιστος του είδους ήρθε να του τα ακουμπήσει! Τα περί ντόπιου ή Βουλγαρικού είναι μάλλον επιφώνημα της λαϊκής αγοράς.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος:
- Σε Pet Shop είτε της Βουλγαρίας, είτε της Ελλάδας, δεν βρίσκει κάποιος πουλιά αξιόλογα, παρά κυρίως εμπορικά πουλιά τα οποία προέρχονται κατά συντρηπτικό ποσοστό από την Ολλανδία και το Βέλγιο. Ενδεχομένως θα πωλούνται και πουλιά ντόπια, όπως ακριβώς και στην Ελλάδα. Και ρωτώ: Ποιός εκτροφέας δίνει τα καλύτερα πουλιά του σε pet shop; Είτε εδώ, είτε στη Βουλγαρία;
- Εκτροφείς υπάρχουν παντού! Καλοί ή κακοί, θα φανεί στις διεθνείς - κυρίως - εκθέσεις. Σ' αυτές, καλό είναι να γνωρίζουμε ότι η ελληνική συμμετοχή είναι χαμηλότερη του "ελάχιστου". Και ακόμη περισσότερο οι ελληνικές διακρίσεις σε διεθνείς εκθέσεις είναι μηδαμινές. Προσωπικά γνωρίζω μόνο ένα εκτροφέα Hurtz που έχει διακριθεί.
Η συζήτηση εξ ορισμού δεν αφορά στη χώρα ή στην εθνικότητα. Η εκτροφή πουλιών είναι πολύ-πολύ προσωπική υπόθεση. Ακούμε, διαβάζουμε, μαθαίνουμε από ανθρώπους που βρίσκονται οπουδήποτε στον κόσμο, με την ελπίδα ότι κάποια μέρα ίσως να μην γίνουμε απλά μαθητές, αλλά δάσκαλοι.
Το ερώτημα για τη Βουλγαρία είναι: Ποιόν εκτροφέα ξέρουμε από τη Βουλγαρία; Τόσο συγκεκριμένα.

Αλήθεια, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι στη Βουλγαρία δεν υπάρχει κανένας καλός εκτροφέας καναρινιών;

Ας υποστηρίζουμε - με σθένος ίσως - αυτά που ξέρουμε και όχι αυτά που θέλουμε να φανταζόμαστε.
 
Γιώργος Βραχνής είπε:
- Σε Pet Shop είτε της Βουλγαρίας, είτε της Ελλάδας, δεν βρίσκει κάποιος πουλιά αξιόλογα, παρά κυρίως εμπορικά πουλιά τα οποία προέρχονται κατά συντρηπτικό ποσοστό από την Ολλανδία και το Βέλγιο. Ενδεχομένως θα πωλούνται και πουλιά ντόπια, όπως ακριβώς και στην Ελλάδα. Και ρωτώ: Ποιός εκτροφέας δίνει τα καλύτερα πουλιά του σε pet shop; Είτε εδώ, είτε στη Βουλγαρία;
Και ποιος εκτροφεας πουλα τα καλυτερα πουλια στον οποιδηποτε που θα τον προσεγγησει για να αγορασει

Γιώργος Βραχνής είπε:
Η συζήτηση εξ ορισμού δεν αφορά στη χώρα ή στην εθνικότητα. Η εκτροφή πουλιών είναι πολύ-πολύ προσωπική υπόθεση.

Ετσι ακριβως. Το καναρινι ειναι καναρινι ειτε ειναι Βελγικο ειτε Γερμανικο ειτε Ελληνικο ειτε Βουλγαριας

Γιώργος Βραχνής είπε:
Αλήθεια, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι στη Βουλγαρία δεν υπάρχει κανένας καλός εκτροφέας καναρινιών;
Να μας προβληματισει περισσοτερο το γιατι δεν πουλιουνται δικα μας πουλια στη καθε Βουλγαρια

Γιώργος Βραχνής είπε:
Ας υποστηρίζουμε - με σθένος ίσως - αυτά που ξέρουμε και όχι αυτά που θέλουμε να φανταζόμαστε.
 
Το θέμα είναι να μας ενημερώσεις, επειδή ασχολείσαι με χρώματος, όπως κι εγώ και αρκετοί άλλοι, και τί ράτσας είναι, ή για ποιάς ράτσας καναρίνι στο έφερε ο άνθρωπος που στο χάρισε.
Αν είναι κόκκινο μωσαϊκό, ή κόκκινο χιονέ, ας πούμε δεν κάνει με τίποτα.
Περισσότερο με "πορτοκαλί" μωσαϊκό μοιάζει. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.
Και πάντα, για να μην παρεξηγηθώ ότι ειρωνεύομαι, το λέω αυτό στο πνεύμα και το σκεπτικό της βελτίωσης του κοπαδιού μας και όχι της βελτίωσης του νεοεισερχόμενου μέλους στο κοπάδι μας. (Επειδή δείχνει γλυκό και όμορφο).
Φιλικά,
έχεις απόλυτο δίκαιό για την ποιότητα των πουλιών.
του είπα να μου φέρει ότι καναρίνι βρει σε θηλυκό κατά προτίμηση κόκκινο αλλά δεν υπήρχαν κόκκινα σε καλή κατάσταση. Αλλά τόσο εγώ όσο και ο φίλος που πήγε να τ' αγοράσει έχουμε έλλειψη σε θηλυκά οπότε αναγκαστικά πήρε ότι βρήκε.
 
πρέπει ακόμα να σου πω ότι στα αρσενικά υπήρχε μεγαλύτερη πληθώρα πουλιών.
 
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος:
- Σε Pet Shop είτε της Βουλγαρίας, είτε της Ελλάδας, δεν βρίσκει κάποιος πουλιά αξιόλογα, παρά κυρίως εμπορικά πουλιά τα οποία προέρχονται κατά συντρηπτικό ποσοστό από την Ολλανδία και το Βέλγιο. Ενδεχομένως θα πωλούνται και πουλιά ντόπια, όπως ακριβώς και στην Ελλάδα. Και ρωτώ: Ποιός εκτροφέας δίνει τα καλύτερα πουλιά του σε pet shop; Είτε εδώ, είτε στη Βουλγαρία;
- Εκτροφείς υπάρχουν παντού! Καλοί ή κακοί, θα φανεί στις διεθνείς - κυρίως - εκθέσεις.
δεν είπα τίποτα για pet shop, αν παρατήρησες δεν πηγαίνω εγώ ο ίδιος, πηγαίνει ένας φίλος που γνωρίζει την βουλγαρική και πηγένει και αγοράζει από σπίτια με εκτροφεία.
 
Γιώργο η προσωπική μου άποψη είναι διαφορετική.
Κατά καιρούς μπορείς να βρεις στα pet shop καλά πουλιά από ξένους εκτροφείς οι οποίοι δεν τα θέλουν.
Ξέρεις καλά ότι ευρωπαίος εκτροφέας δεν κρατάει πουλί πάνω από δυο χρόνια.
Αυτά τα πουλιά μπορεί να έρθουν και Ελλάδα.

Τώρα για την ελληνική συμμετοχή στο διεθνή χώρο μπορώ να σου πω ότι και πολλά βραβεία έχουμε πάρει αλλά και σαν ΕΟΟ βγάζουμε πουλιά έξω, αλλά και πολλοί εκτροφείς πάνε τα πουλιά τους στο εξωτερικό για να διαγωνιστούν.

Άλλο ένα πιστεύω μου είναι ότι το χόμπι της εκτροφής εδώ στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει μια τρομερή άνθηση αλλά και βελτιώσει.
Ο έλληνας χομπιστας εκτροφέας ξέφυγε από τα δεδομένα του πιάσε με ξόβεργα η μπαουλιασε τα πουλιά.
Βλέπω μια συνεχή ζήτηση για γνώση, για βελτιώσει, για μάθηση, τα νέα παιδία έχουν όρεξη και μεράκι. Θα δούμε τρομερή βελτίωση στα πουλιά μας αλλά και σαν άνθρωποι μέσα στον χώρο τον καναρινιών.
 
Back
Top