Γενικά Πουλιά από Βουλγαρία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ σωστά όσα αναφέρεις για την Ελλάδα και το επίπεδο εκτροφής που βελτιώνεται.
Όσο για διακρίσεις, σήμερα δεν υπάρχουν, υπάρχουν μόνο συμμετοχές που αυξάνονται και κάποια μέρα εάν υπάρξει μια λογική συνεργασίας μεταξύ του πολυδιασπασμένου χώρου των ελλήνων εκτροφέων, σίγουρα θα τα πάμε καλύτερα. Μόνο ότι έχουμε δύο ομοσπονδίες και επιπλέον και ανεξάρτητους συλλόγους αποτελεί αστείο... ελληνικό.

Αλλά το ερώτημά μου είναι άλλο: Γιατί η βελτίωση αυτή στην οποία συμφωνούμε ότι συμβαίνει στην Ελλάδα, να μην ισχύει και για άλλες χώρες;
Δεν μας επιτρέπεται να κάνουμε γενικεύσεις με βάση εθνικά χαρακτηριστικά, ιδίως όταν ουσιαστικά αναφερόμαστε σε άτομα-εκτροφείς. Σήμερα μιλάμε για την Βουλγαρία, αύριο για ποιά χώρα;
 
Εάν και οι σύλλογοι που ανήκουμε είναι στην ίδια ομοσπονδία δεν κάθομαι να ασχοληθώ με αυτό το θέμα (δυο ομοσπονδίες).

Έχει τύχη να πάω Βουλγαρία πολλές φορές και για πολλά χρόνια.
Στα πετ σοπ που έχω πάει (δεν είναι και πολλά σε κάθε πόλη) δεν είδα καναρινιά αλλά παπαγαλάκια και κάτι που μου έμοιαζαν με μοζαικ.
Δεν συζητάμε από τροφές, χύμα και είναι καλά.
Εθνικός χαρακτήρας δεν είναι το χόμπι.
Εδώ η Ελλάδα και τα τελευταία χρόνια έχει ιντερνετ και μπόρεσε ο κόσμος να μάθει και να γνωρίσει πράγματα που τον ενδιαφέρουν, δες το και έτσι.
.
 
Αγαπητέ Δημήτρη η διείσδυση του internet στη Βουλγαρία είναι πολύ μεγαλύτερη αυτή της Ελλάδας, τόσο σε απόλυτους αριθμούς (αν και με πολύ μικρότερο αριθμό κατοίκων) και υπεριπλάσιους ρυθμούς αύξησης home use!
Europe Internet Usage Stats and Population Statistics
 
Πουλιά από τη Βουλγαρια

Επειδη τυχαινει να ανεβω Βουλγαρια, θελω να μαθω, αν ξερει καποιος ποια πολη να επισκεφτω για να βρω διαφορα πουλια. Το θεμα ειναι αν παρω θα τα περασω ευκολα απο τα συνορα ή θα μου ζητανε ιατρικα πιστοποιητικα;
 
το πιο πιθανο ειναι να σου ζητησουν χαρτια.φερε καλυτερα ρουχα και παπουτσια παρα κατοικιδια
 
Εγω φιλε ενδιαφερομαι για 30 θυληκα καναρινια.Αν τα αγορασω απο ελλαδα θα τα παρω το κομματι 16ευρω.Απο βουλγαρια εννοειτε θα τα παρω πιο φτηνα. Και στις δυο περιπτωσεις σιγουρα θα εχω απολιες.
 
Επειδη τυχαινει να ανεβω Βουλγαρια, θελω να μαθω, αν ξερει καποιος ποια πολη να επισκεφτω για να βρω διαφορα πουλια. Το θεμα ειναι αν παρω θα τα περασω ευκολα απο τα συνορα ή θα μου ζητανε ιατρικα πιστοποιητικα;
βλέπω ότι είσαι από θεσ/νίκη θα σου πω ότι σαντασκι κια πετρίτσι δεν υπάρχει τπτ . εκτός και αν ξέρεις βουλγάρικα και σε πάνε σε κάποιο κοντινό χωριό με εκτροφίο.
την πρώτη φορα που αγόρασα πουλιά από σαντανσκι είχα πάει με μία φωτό (δεν ξέρω την γλώσσα) την έδιξα στο ταρίφα και με πήγε σε ένα χωριό που δεν είχε ασφαλτο παραμόνο χωματόδρομο(εκει που με πήγε είχε μόνο μαυρο κοκκινα πουλιά).
 
Εγω φιλε ενδιαφερομαι για 30 θυληκα καναρινια.Αν τα αγορασω απο ελλαδα θα τα παρω το κομματι 16ευρω.Απο βουλγαρια εννοειτε θα τα παρω πιο φτηνα. Και στις δυο περιπτωσεις σιγουρα θα εχω απολιες.

δεν χρειαζετε να πας βουλγαρια γιατι θα πρεπει να ξερεις που θα πας και ποιον θα βρεις για να σου δοσει πουλια.
εαν ενδιαφερεσαι για τοσες θυλ. Θα βρεις και εδω εξαρτατε τι ζητας. Απο βουλγαρια σπανια θα βρεις καθαρα πουλια.
εαν ομως θελεις απο βουλγαρια αποκλιστικα τοτε στηλε μου Π. Μ. Να τα πουμε και θα σου πω που μπορεις να βρεις τετοια πουλια.
 
Επανερχομαι στο θεμα για να πω τις εντυπωσεις αφου χθες ημουν μαζι με φιλους, ο ενας απο αυτους gantonopoyl. Ειχε μια εκθεση στο Plovdiv [Φιλλιπουπολη]για προιοντα απο κατοικιδια ζωα και πτηνα και ενα διαγωνισμο για σκυλια στον πανω οροφο του κτιριου, εξω απο το κτιριο ειχε παζαρι απο ζεμπρακια μεχρι και κατσικια. Στο χωρο της εκθεσης η πιο γνωστη ηταν η vitaκraft τιποτα αλλο αξιολογο, οσο για το παζαρι εξω τα καναρινια που υπηρχαν ηταν σε αθλια κατασταση, ειχε λιγα καλα περιστερια αλλα παρα πολυ ακριβα. Μιλισαμε και με καποιους εκτροφεις καναρινιων αλλα απο ρατσες τιποτα συγκεκριμενο, ειχαμε καποιες πληροφοριες για καποιον εκτροφεα μαλινουα στη stara zagora και μετα απο συννενοηση συναντηθηκαμε και η εντυπωσεις αριστες ειχε μαλινουα και χρωματος πολυ αξιολογα πουλια μετα απο συζητηση που ειχαμε μας ειπε οτι σε ολη την Βουλγαρια μαλινουα εχουν μονο 5-6 εκτροφεις οσο για τιμες τα πουλια αυτα πωλουντε σχεδον οσο και εδω. Τον τελευταιο καιρο ερχονται εδω στην περιοχη παρα πολλα πουλια απο κει και θα πρεπει να ειμαστε πολυ επιφυλακτικοι γιατι τα πιο πολλα ειναι αγνωστης ρατσας για να μην πω ολα.
 
Παιδια διαφωνω, εχω παει σε εκτροφεις στην Βουλγαρια, στο Βελγιο, στην Γερμανια και στην Ολλανδια, σας λεω οτι πουλανε καλα πουλια εως πολυ καλα για να καλυψουνε τα εξοδα τους, κρατανε φυσικα και καποια για να τα πανε στις εκθεσεις αλλα και να ζευγαρωσουν, αρα μην πιστευεται οτι ολοι η σαβουρα ερχεται στην Ελλαδα, οτι πληρωνει ο καθενας μας παιρνει, οπως βλεπει ο καθενας τον πελατη του πρατει κιολας, ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, αρα τα μαγαζια που πουλανε σαβουρα ειναι αυτα που θα σβησουν
 
Παιδια διαφωνω, εχω παει σε εκτροφεις στην Βουλγαρια, στο Βελγιο, στην Γερμανια και στην Ολλανδια, σας λεω οτι πουλανε καλα πουλια εως πολυ καλα για να καλυψουνε τα εξοδα τους, κρατανε φυσικα και καποια για να τα πανε στις εκθεσεις αλλα και να ζευγαρωσουν, αρα μην πιστευεται οτι ολοι η σαβουρα ερχεται στην Ελλαδα, οτι πληρωνει ο καθενας μας παιρνει, οπως βλεπει ο καθενας τον πελατη του πρατει κιολας, ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται, αρα τα μαγαζια που πουλανε σαβουρα ειναι αυτα που θα σβησουν
γιατι διαφωνεις φιλε μου αυτα που λεει ο γιαννης τα ειδαμε και μας τα ειπαν μονιτους καιτο παραδεχτηκαν κιολας οτι ετσι ειναι οτι εμεις περνουμε της σαβουρες και σε ολλοι την βουλγαρια αξιολογη εκτρωφεις δεν ειναι πανω απο 15 και εαν θελεις να σου πω οτι 2 ειναι στην σταρα ζαγωρα αλλοι 5 στην φιλλιπουπολη 2 στο σαντανκση και αλλοι 5 οι 6 στην σοφια αυτοι ειναι ολλοι ολλοι. και οσο για της εκθεσεις που κανουν ολλα τα πουλια που μαζεβονται δεν ξεπερνανε ουτε τα 300 σε ολοι την βουλγαρια ασε για της βαθμολογιες να μην σου πω οτι το ποιο καλο μαλινουα που περνη την πρωτη θεση εχει 101 βαθμους και για τα πουλια χρωματως το τσαμπιων εχει 91 με το ζορι. τωρα εαν σε πικρανα τι να κανω ετσι εμεις τα ειδαλε και με τα ματια μας και τα ακουσαμε και με τα αυτια μας και πηραμε και πουλια και δεν το κριβουμε αλλα για να παρουμε 3 πουλια καναμε 800 χιλ. και πηγανε σε 8 εκτρωφια και απο τα 6 φυγαμε αρων αρων γιατι τα πουλια δεν βλεποταν και στα αλλα 2 απο τα 200 πουλια ζητιμα να αξιζαν τα 20 και να ηταν καθαρα
 
δεν θελω να μαλωσω με κανεναν σας, απλως λεω οτι δεν ειναι εξω σαβουρες και στην Ελλαδα τα καλυτερα, αυτο θελω να πω, σαββατοκυριακο υπαλληλος μου ηταν στην εκθεση στην Μπολονια, μου εφερε 100 πουλια που ηταν το κατι αλλο, αυτο λεω εγω, στην Βουλγαρια εχουν παει οι Βελγοι και εχουν παρει τον αφρο, αυτα κανουν καποιοι Βελγοι και Ολλανδοι χονδρεμποροι, τα παιρνουν φτηνα απο Βουλγαρια και Ρουμανια και τα πουλανε στην Ελλαδα, φυσικα και αυτην την εποχη εξω παιρνεις σαβουρα, ολα εχουν τον καταλληλο χρονο
 
δεν θελω να μαλωσω με κανεναν σας, απλως λεω οτι δεν ειναι εξω σαβουρες και στην Ελλαδα τα καλυτερα, αυτο θελω να πω, σαββατοκυριακο υπαλληλος μου ηταν στην εκθεση στην Μπολονια, μου εφερε 100 πουλια που ηταν το κατι αλλο,

τιμουλες για το κατι αλλο και ρατσες εχουμε;
ΜΦΧ
Πανος
 
φιλε δεν λεω τιμες γιατι καποιοι με περιμενουν στην γωνια, δεν πουλαω σε ατομα του σαιτ, λυπαμαι, γιατι καποιοι νομιζουν πως θελω να κανω διαφημισει η να κερδισω καινουργιους πελατες
 
οσο για ρατσες μιλαω για καναρινια φωνης που ενδιαφερουν τους περισσοτερους πελατες μου
 
δεν θελω να βρεθεις σε αυτη τη θεση προς θεου
απλα να μαθω τι ρατσες και γενικα τη διαφορα τιμης απο εδω
χαμηλοτερη ψηλοτερη κλπ

ΜΦΧ
Πανος
 
αυτα που παρελαβα εγω ηταν μοζαικ και τιμπραντος, οι τιμες ηταν φυσιολογικες, γυρω στα 2-3 ευρω χαμηλοτερα απο την τιμη που αγορασα στην Ελλαδα
 
απλως πηγα εκει γιατι ηθελα να ανοιξω γεφυρες συνεργασιας με τους εκει εκτροφεις,τωρα απο τιμες καταλαβες και μονος σου για να συγκρινεις, οτι αλλο θελεις μπορεις να με ρωτησεις,το συνολικο κοστος με τα εξοδα του παιδιου ηταν λιγο παραπανω απο την ελλαδα, δεν συμφερει να πας για 100 καναρινια, πας για περισσοτερα και πιανεις καλυτερη τιμη
 
Να αναφερω επισης οτι ο συγκεκριμενος εκτροφεας ειναι πολυ αξιολογος κυριος[καθηγητης στο πανεπιστημιο της stara zagora]και μας τα ειπε οπως εχουν τα πραγματα χωρις να ειναι καθολου υπερβολικος με λιγα λογια παραδεχονται οτι ειναι πολυ πισω απο τους ελληνες εκτροφεις. Επισης ο κυριος θα ειναι παρων στο διαγωνισμο του ΕΠΑΜ Δραμας οπως μας ειπε σαν επισκεπτης. Για το φιλο alexisX εγω δεν κατηγορησα κανενα πουλι του εξωτερικου λεω για τα πουλια που φερνουν οι κυριοι απο τα βορεια μας και εχει γεμισει ολη η περιοχη και πωλιουντε σε εξευτελιστικες τιμες, σε λιγο καιρο δεν θα ξερουμε τι ρατσα καναρινια εχουμε.
 
Back
Top