Γενικά Που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω καταγγελία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gogopo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gogopo

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Ελευσίνα
Καλησπερα καλως σας βρηκα.
Δεν χαιρομαι τοσο που το πρωτο θεμα που ανοιγω ειναι αυτο.
Καθως εψαχνα διαφορα στην χρυση ευκαιρια επεσε το ματι μου σε αυτην την αγγελιαWebpage is not longer available επαθα σοκ νευριασα θελω να τον βρω και να τον κλεισω τον ιδιο σε αυτο το αθλιο κλουβι. Κοιταξτε ποτιστρα η τροφη του πρεπει να ειναι μονο ηλιοσποροι και μην πουμε για το πατο. Ολα ειναι αθλιααα και το δινει και 700 ο κλεφτης. Ξερετε που μπορω να απευθυνθω για να του κανω καταγγελια;
 
Η τιμή πιστεύω πως πρέπει να είναι λάθος, μάλλον 70 ευρώ ήθελε να γράψει.
Για τις συνθήκες για να γίνει καταγγελία, χρειάζονται ονοματεπώνυμο, διεύθυνση του ατόμου και του χώρου που βρίσκεται το πουλί.
Μπορεί να γίνει σε Αστυνομικό Τμήμα, την Φιλοζωική της περιοχής και αυτή να εκκινήσει τις διαδικασίες, τον Εισαγγελέα Υπηρεσίας, ίσως και τις Κτηνιατρικές Υπηρεσίες του Υπουργείου.
Ε βέβαια τι άτομο είναι αυτό που δεν ντρέπεται να θέλει και να το πουλήσει σ' αυτές τις συνθήκες;
Εκτός κι αν έχει πέσει σύρμα ότι κάποιος πονόψυχος θα νοιαστεί.
 
Εχω νευριασει πολυ με τον "κυριο" ο θεος να τον κανει. Πως μπορει και το εμφανιζει ετσι με τι μουτρα; θεωρει πως το πουλι ειναι ενταξει. Οτι οι συνθηκες διαβιωσεις του ειναι καλες;
Μαρια σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση
 
Για να κάνεις κάτι να τιμωρηθεί δεν παίζει, μόνο με αυτή την φωτογραφία. Τώρα για περισσότερα μπορείς να τον καταγγείλεις στην σελίδα που τον φιλοξενεί για να κατεβάσουν την αγγελία. Για να κάνω όμως λίγο τον συνήγορό του (καλοπροάιρετα), μπορεί ο άνθρωπος να μην ξέρει και είναι ο λόγος που θέλει να "ξεφορτωθεί " το πλασματάκι. Έτσι θα βγεί κάτι καλό. Πάντως εγώ θα έφτιαχνα εκείνη την φόρμα, που έχει η σελίδα για επικοινωνία μαζί του και θα του τα " έλεγα " ένα χεράκι...
 
Γιάννη μου η σελίδα δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη και άρα να παρέμβει στις αγγελίες του κόσμου. Είναι θέματα ιδιωτικών συναλλαγών και καθένας είναι υπεύθυνος για το τι βλέπει-διαβάζει -καταλαβαίνει.
Όσο για τον άνθρωπο, σίγουρα ίσως δεν γνωρίζει και πολλά άλλα ίσως, ένα των οποίων είναι να είναι το πουλί άγριο πιασμένο αλλά αυτό που σίγουρα ξέρει όπως όλοι μας, πως μέσα στα κόπρανά του δεν ζει κανείς.
 
Μαρία αυτό πιστεύω και εγώ, κάπως το έπιασε και νομίζει πως βρήκε "θησαυρό". Δεν πρέπει να ξέρει γιαυτό έβαλε και αυτή την τιμή. Εκτός και αν όπως είπες παραπάνω...
κάποιος πονόψυχος θα νοιαστεί.
 
700€ βρε τον μπαγασα
ελπιζω να το παρει καποιος γρηγορα γιατι με το μυαλο(αποδεδειγμενα) που εχει κινδυνευει το πτηνο

εστειλα μηνυμα στο email της εταιρειας [email protected] και ζητησα η ιδια εταιρεια να κανει καταγγελια σε βαρος του (αν εχετε κατι αλλο καλυτερο καντε το)
 
700€ βρε τον μπαγασα
Η τιμή είναι τόσο τραβηγμένη που μοιάζει περισσότερο με λάθος. Πάνω από 150 € δεν υπήρχε πουλί, ακόμη και τότε που τα σκυλιά τα δένανε με λουκάνικα.
 
Αν δεν ειχα ήδη πουλακια, θα το έπαιρνα, μονο και μονο για να το σώσω, το καημένο... Ελπιζω να βρεθεί σύντομα το νέο του αφεντικό, που θα του φερθεί οπως του αξίζει...
 
θα το έπαιρνα, μονο και μονο για να το σώσω, το καημένο...
Μήπως αυτός πλέον έχει γίνει ένας νέος τρόπος πώλησης των pets?
Μήπως "αυτό" γίνει μέθοδος πώλησης;
 
Τηλεφωνο δεν εχω καταφερει ακομα να παρω εχω στειλει μειλ. Μεσω της φορμας επικοινωνιας. Τηλ θα παρω την Δευτερα.. Ολη μερα ειμαι στην δουλεια και μου ειναι λιγο δυσκολο να μιλησω ανετα λογω θορυβου λογω πελατων κλπ. (βλεπετε ξεκινησαν οι αδιες και πρεπει να καλυψουμε ο ενας τον αλλον) εννοειται πως θελω σιγουρα να το παρω το πουλι. Εαν οντως ομως ειναι 700 ευρω η τιμη του ειναι παλαβος ο κυριος συγνωμη για την εκφραση. Συνεχεια το καημενο το εχω στο μυαλο μου και τρελαινομαι που τωρα αυτη την στιγμη δεν μπορω να κανω κατι
 
Εφτακοσια ευρω για ρινγκνεκακι ενος έτους και ως "δόλωμα" , ως "μεγαλη ευκαιρια" ως αντε να μη πω καμια βαριά κουβέντα "ο παπαγάλος μιλάει"; Ελα ρε; Μιλαει; Μήπως αναπνέει; Μήπως εχει και ψυχή; Μηπως ειναι ενα πλασμα οπως εμεις και ΥΠΟΦΕΡΕΙ εκει που τον εχεις; Σωπα ρε μαστορα.
Ο ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΥΠΟΦΕΡΕΙ! Στο #@κλουβο μεσα στη βρωμια και τη δυσωδία, σε κλουβί χειρότερο κι απο απομόνωση φυλακής παρατημενος ξεκαθαρα σε ενα σκυλοβρώμικο πατωμα (ισως αποθήκης ή δεν ξερω τι αλλο).
Εχω παψει να ειμαι φιλανθρωπος με αυτα και μ' αυτα. Θα το σταματήσω εδώ για να μην εκθέσω το χώρο με ασχημες εκφρασεις.
 
Οτι και να πεις εχεις δικιο. Μαλλον αυτοι οι ανθρωποι τα ζωα τα βλεπουν σαν μαριονετες και τιποτα παραπανω. Οταν εχουν ορεξη το ζωο ειναι εκει αλλιως βαριουνται ξεχνανε την τροφη την καθαριοτητα την αγαπη ξεχνανε τα βασικα γιατι απλα το βαρεθηκαν τους εφυγε ο ενθουσιασμος η απλως δεν ειναι αυτο που περιμεναν. Αντι να σκεφτουν οτι κ αυτο εχει ζωη ψυχη αναπνεει θελει αγαπη θελει φροντιδα. Δεν εχει στομα να στο ζητησει. Και για ανταλλαγμα δεν ζηταει τιποτα
 
Το ζώο δεν ειναι "ιδιοκτησία" κανενος. Είναι "αίτηση συγκατοίκησης" και τον πρώτο λογο το έχει αυτο, όχι ο ανθρωπος. Αποψή μου φυσικά. Δεν είμαι "αφεντικό" του Ερνέστο, είμαι φίλος του και ειναι τιμή μου να με θεωρεί φίλο. Γιατί μου έχει δώσει περισσότερα απ' οσα του έχω δώσει εγώ. Οπως και καθε ζώο στον καθε άνθρωπο με τον οποίο συζεί.

Να συμπληρώσω πως σε χώρες που τις κατοικουν ανθρώπινα όντα (ως εδω, σταματαω γιατι θα πω χειρότερα) υπαρχουν υπηρεσίες που θα έπαιρναν το πουλί από τον βασανιστή του και θα το λύτρωναν. Οχι όμως στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας
 
Θα μπορούσατε να τον πάρετε τηλέφωνο με τη δήθεν επιθυμία αγοράς του παπαγάλου και να μάθετε έτσι τη διεύθυνση του "ανθρώπου". Να του πείτε ας πούμε ότι θέλετε να τον δείτε πρώτα από κοντά κλπ. Και στη συνέχεια προχωράτε σε καταγγελία. Υποθέτω. Όχι ότι θα βρει κανείς το δίκιο του σε αυτή τη χώρα αλλά μια προσπάθεια καλό θα ήταν να γίνει.
 
Να πω και κάτι άσχετο.
Γράφει μέσα η αγγελία ότι ο παπαγαλος είναι 1 έτους.
Όλοι ξέρουμε όμως ότι το ρινγκνεκ εμφανίζει το δαχτυλίδι μετά τους 18 μήνες οπότε άλλο ένα ψέμα...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top