Γενικά Που ν' απευθυνθώ για καταγγελία Pet Shop;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η αρχή που εποπτεύει είναι η Νμαρχία -Δ/νση Κτηνιατρικής. Συγχαριτήρια για το ενδιαφέρον σου κατ' αρχήν. Έχω να σου πω ότι κι εγώ έκανα καταγγελία στη Νομαρχία ΝΑ Αττικής και μάλιστα εκτός του ότι έδρασαν αμέσως μου απάντησαν και για αυτά που έκαναν και τηλεφωνικώς και γραπτώς. Η καταγγελία, ο έλεγχος και η προειδοποίηση του PET shop (βρίσκεται στο Ν. Ηράκλειο στην οδό Μ. Μερκούρη με το όνομα ZOO) όλα έγιναν μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας! Αρκετά εντυπωσιακό. Μάλιστα με παρακάλεσαν να έχω το νου μου και να παρακολουθώ τον τύπο που έχει το pet shop γιατί είχε ήδη δεχτεί κι άλλες καταγγελίες. Αν η περιοχή σου υπάγεται στη Νομαρχία ΝΑ Αττικής το τηλέφωνο επικοινωνίας με την υπηρεσία είναι 210 7781680 και αν χρειαστείς και το όνομα του υπεύθυνου τα έχω στη διάθεσή σου. Απλά ρώτα :D. Καλή συνέχεια

Να που μερικές φορές οι υπηρεσίες λειτουργούν σωστά. Τελικά πρέπει κι εμείς να κάνουμε το καθήκον μας για να έχουμε αποτελέσματα. Χρειάζονται συνηδητοποιημένοι πολίτες για να λειτουργήσουν οι νόμοι και αυτό είναι που λείπει από την Ελλάδα. Συγχαρητήρια για την απόφαση να καταγγείλετε τους ασυνείδητους και ελπίζω να βρει μιμητές.
 
Η αρχή που εποπτεύει είναι η Νμαρχία -Δ/νση Κτηνιατρικής. Συγχαριτήρια για το ενδιαφέρον σου κατ' αρχήν. Έχω να σου πω ότι κι εγώ έκανα καταγγελία στη Νομαρχία ΝΑ Αττικής και μάλιστα εκτός του ότι έδρασαν αμέσως μου απάντησαν και για αυτά που έκαναν και τηλεφωνικώς και γραπτώς. Η καταγγελία, ο έλεγχος και η προειδοποίηση του PET shop (βρίσκεται στο Ν. Ηράκλειο στην οδό Μ. Μερκούρη με το όνομα ZOO) όλα έγιναν μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας! Αρκετά εντυπωσιακό. Μάλιστα με παρακάλεσαν να έχω το νου μου και να παρακολουθώ τον τύπο που έχει το pet shop γιατί είχε ήδη δεχτεί κι άλλες καταγγελίες. Αν η περιοχή σου υπάγεται στη Νομαρχία ΝΑ Αττικής το τηλέφωνο επικοινωνίας με την υπηρεσία είναι 210 7781680 και αν χρειαστείς και το όνομα του υπεύθυνου τα έχω στη διάθεσή σου. Απλά ρώτα :D. Καλή συνέχεια

Claire σ'ευχαριστώ πολύ για την χρήσιμη πληροφορία. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο..
 
Όπως είπε και ο Αντώνης με τη Μύριαμ, πρέπει να διαφημίζουμε τα καλά μαγαζιά. Γιατί δηλαδή κάνουμε διαφήμιση στους κτηνιάτρους και όχι σε σωστά μαγαζιά; Κατά τη γνώμη μου δεν κινούμαστε σωστά. Βέβαια και πρέπει να κάνουμε καταγγελίες αλλά αυτή είναι η μισή δουλειά. Το μαγαζί που λέει ο Άρης είναι αυτό που πήρα τον Μάνι και συμφωνώ σε αυτά που λέει. Επειδή όμως τίποτα δεν είναι τυχαίο και στην Ελλάδα ζούμε, μια φίλη μου είπε ότι κάποτε το έκλεισαν αλλά ξανάνοιξε και με πολλή δουλειά. Όλως τυχαίως 10ετίες τώρα δουλεύει του σκοτωμού δίπλα στο Δημαρχείο της Αθήνας και όλοι κάνουν τα κουνέλια. Αν όμως δεν υπάρχουν εναλλακτικές στον κόσμο που θα στραφεί; Εγώ θέλω κάποια πράγματα π.χ. και δεν μπορώ να τα βρω αλλού και μάλλον θα αναγκαστώ να πάω προς τα εκεί. Και άντε και λέμε ότι μπορώ να τα πάρω μέσω Internet, μπορούν όμως όλοι; Αν εμείς δεν υποστηρίξουμε τα ποιοτικά μαγαζιά που θα στείλουμε τον κόσμο που αναγκαστικά πάει στα άθλια λόγω έλλειψης ενημέρωσης; Που δεν έχει δει την διαφορά και τα θεωρεί όλα το ίδιο; Γι' αυτό πιστεύω ότι για κάθε μαγαζί που καταγγέλουμε πρέπει να προτείνουμε κάποιο άλλο. Μόνο έτσι ίσως αλλάξει κάτι και αναγκαστούν τα κ@λ@μάγαζα να αλλάξουν τακτική...
 
Η καταγγελία, ο έλεγχος και η προειδοποίηση του PET shop (βρίσκεται στο Ν. Ηράκλειο στην οδό Μ. Μερκούρη με το όνομα ZOO)
Έχω καναρίνι από εκεί το οποίο το έφεραν δώρο στη κόρη μου και από την κατάσταση που είναι πιστεύω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.
Ένα μήνα τώρα προσπαθώ να ανεβάσω ένα κατά τα άλλα αξιόλογο πουλί το οποίο ήταν καταταλαιπωρημένο.
Όσο για το αν πρέπει να αναφέρουμε καλά ή όχι petshop, το θέμα είναι τι γίνεται όταν εγώ πω για ένα ότι είναι καλό και βγουν 5 και πούνε ότι είναι άθλιο;
Αν οι admin μπορούν να κουλαντρίσουν μια τέτοια κατάσταση, ας το κάνουμε.
ναι ενα τετοιο μαγαζι υπαρχει στην Αθηνάς και ειναι γωνια εχει παρα πολλα διαφορετικα ζωα και τα εχει σε αθλια κατασταση αυτο το μαγαζι κατα την γνωμη μου πρεπει να περασει απο ελεγχο και αμα τελικα περασει σιγουρα θα φαει μεγαλο προστιμο.
Συμφωνώ. Το θέμα όμως είναι ότι αυτός αλλά και ο άλλος απέναντι του, που είναι κάπως πιο σωστός, φέρνουν πουλιά που δεν ξέρω που αλλού στην αθήνα μπορείς να βρεις, όπως μπικένο και μαυρολάιμη.
 
Όσο για το αν πρέπει να αναφέρουμε καλά ή όχι petshop, το θέμα είναι τι γίνεται όταν εγώ πω για ένα ότι είναι καλό και βγουν 5 και πούνε ότι είναι άθλιο;

Σε αυτό το φόρουμ τα μέλη του έχουν δείξει ότι έχουν γνώσεις και καταθέτουν την άποψή τους με επιχειρήματα. Όπως και στην πραγματική ζωή διαφωνίες θα υπάρχουν αλλά πάντα θα πρέπει να εξηγούμε γιατί θεωρούμε κάτι καλό και γιατί κακό. Από εκεί και πέρα η πορεία του καθένα μας σε αυτό το φόρουμ φτιάχνει και το ειδικό βάρος στην γνώμη του. Αν π.χ. Πει ο κ. Μάκης (mgerom) ότι το Χ μαγαζί είναι καλό και βρεθεί κάποιος που δεν έχει γράψει ποτέ τίποτα και πει όχι, ε μάλλον δεν θα τον πιστέψουμε. Γι' αυτό λέω πάνω απ' όλα τεκμηριωμένη άποψη.
Θα πρότεινα μάλιστα να κάνουμε μια λίστα από χαρακτηριστικά (πχ καθαριότητα. κατάσταση ζώων, εξυπηρέτηση κ.ά) και να βαθμολογούμε κάθε pet shop που επισκεπτόμαστε. Έτσι όλα τα μέλη θα μπορούν να δουν αναλυτικά τις γνώμες μας και να πράξουν κατά το δοκούν και δεν θα κάνουμε άμεσα διαφήμιση αλλά αντικειμενική αξιολόγηση.
 
Συμφωνώ με τον Μάνο."οσον αφορά στα σπάνια πουλιά τα οποία δεν βρίσκονται εύκολα αλλού, το φόρουμ ίσως μας δώσει την ευκαιρία να ανακαλύψουμε τους εκτροφείς, απ'όπου το ζώο σίγουρα θα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
Διαφωνώ με την αγορά ζώων απο αυτά τα μαγαζιά. Έτσι απλά κλείνουμε τα μάτια σε ανθρώπους οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα ζωντανά και τα κακομεταχειρίζονται για να βγάλουν λεφτα..
 
Διαφωνώ με την αγορά ζώων απο αυτά τα μαγαζιά. Έτσι απλά κλείνουμε τα μάτια σε ανθρώπους οι οποίοι εκμεταλλεύονται τα ζωντανά και τα κακομεταχειρίζονται για να βγάλουν λεφτα..

Δίκιο έχεις. Εγώ είχα πάει για βόλτα μετά από πάνω από 10 χρόνια και δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον Μάνι. Δεν το μετάνιωσα που τον πήρα πάντως. Ποιος ξέρει σε τι κατάσταση θα ήταν τώρα... Δυστυχώς παλεύουμε με τους εαυτούς μας. Από τη μια η λογική και από την άλλη το συναίσθημα... Μεγάλη κόντρα...
 
Δίκιο έχεις. Εγώ είχα πάει για βόλτα μετά από πάνω από 10 χρόνια και δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον Μάνι. Δεν το μετάνιωσα που τον πήρα πάντως. Ποιος ξέρει σε τι κατάσταση θα ήταν τώρα... Δυστυχώς παλεύουμε με τους εαυτούς μας. Από τη μια η λογική και από την άλλη το συναίσθημα... Μεγάλη κόντρα...
Μάνο μου κι εγώ το έχω κάνει. Κι εγώ έχω ψωνίσει από την Αθηνάς τελικά. Το θέμα είναι να βρούμε ποιό είναι το γενικό καλό;
Να μπορούμε εμείς να βρίσκουμε εύκολα τα ζωάκια ή μήπως το δικαίωμά τους στην καλύτερη διαβίωση;
Επίσης έχεις ακούσει για το παζάρι στο Σχιστό; Ειλικρινά ντρέπομαι που τέτοιου είδους τακτικές ακολουθούνατι στον τόπο μου. Δεν κάνει κανείς τίποτα γι'αυτο.
Και όλοι λέμε: Σιγά μωρέ εγώ θα σώσω όλα τα ζώα/ όλο τον κόσμο; Και ιδού τα αποτελέσματα..
 
Έχεις απόλυτο δίκιο. Στο Σχιστό δεν έχω πάει ποτέ αλλά δυστυχώς έχω ακούσει.
 
Παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον την συζητηση σας. Κατ'αρχην Μυριαμ συγχαρητηρια για την σκεψη που εκανες.Χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που δειχνουν τετοια ευαισθησια. Πηγα σε ενα πετ σοπ το Σαββατο και ηταν εκει ενας φιλος του ιδιοκτητη, που ειχε μια καρδερινα χωρις ποδια! Καμαρωνε και ελεγε πως ειναι η καλυτερη μανα! Και κανει και πολλα αυγα! Δεν χρειαζεται να εξηγησω πως εγινε αυτο..Αυτο πια δεν ειναι τιποτε αλλο παρα στιγνο εμποριο..
Ολα σχεδον τα πετ σοπ εχουν κουρνιασμενα -αρρωστα πουλια και παντα μαδημενα! Για να μην μιλησω για τα υπολοιπα ζωα οπως σκυλοι οι οποιοι καθως μεγαλωνουν και παραμενουν απουλητοι παραμενουν σε δυσαναλογα για το μεγεθος τους κλουβια. Το χειροτερο δε ειναι σε οτι αφορα τα πουλια οτι πωλουνται χωρις την παραμικρη πληροφορηση για την διατροφη και της συνθηκες διατηρησης και ετσι βλεπεις στους δρομους στα μπαλκονια κοκατιλ σε κλουβι που δεν χωρα ουτε να πεταξει απο κλαρι σε κλαρι!
Και επιτελους αυτη η ιστορια με το Σχιστο πρεπει καποτε να λαβει ενα τελος! Εχω βαρεθει να βλεπω τον καθενα που για χαρη του χαμηλου κοστους πηγαινει εκει και αγοραζει μεχρι και κουταβια!Για αυτο περιβοητο Σχιστο δεν μπορει να γινει καταγγελια;
 
Μαρία δυστυχώς τα παραδείγματα που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε είναι ατελείωτα..
Ίσως να πρέπει να οργανώσουμε μια δράση, όπως γίνεται και με το τσίρκο. Αν μαζεύαμε αρκετές υπογραφές, και απευθυνόμασταν στην κατάλληλη αρχή ίσως να μπορούσε να σταματήσει αυτο το τραγικό πια παζάρι στο Σχιστό!
 
Εγω θα ειμαι η πρωτη που θα βαλω την υπογραφη μου στην καταγγελια αν αυτο το μονο που χρειαζεται! Γιατι οχι; Να οργανωσουμε μια δραση, σαν φιλοζωικη οργανωση. Αυτοι που διαμαρτυρωνταν για το τσιρκο αν θα προσεξες κιολας ηταν και καποιοι προχωρημενης ηλικιας και ειχαν το θαρρος να σταθουν και να πουν την γνωμη τους δημοσια! Δεν ξερω βεβαια αν συμφωνουν και τα υπολοιπα μελη του φορουμ
 
Μπορούμε καταρχάς να κάνουμε ότι κάνουν τα παιδιά του stray.gr πχ. με το τσίρκο.
Δες το thread: : - : - : Pets.gr : - : - : ΀ο πιο Ο†ΞΉΞ»ΟŒΞΆΟ‰ΞΏ website στο διαδίκτυο : - : - : - • View topic - Ξ€Ξ£Ξ™Ξ‘ΞšΞŸ MEDRANO-Ξ¦Ξ₯ΛΛΑΔΙΑ ΞΞ•ΞŸ Ξ¦Ξ‘Ξ›Ξ—Ξ‘ΞŸ
Επίσης υπάρχει και το σάιτ του Αρκτούρου που μαζεύει υπογραφές: https://arcturos.wordpress.com/

Υπάρχουν τρόποι παιδιά.Αρκεί να υπάρχει θέληση και να ξεβολευτούμε λίγο από τον καναπέ μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Προτείνω την δημιουργία ενός BLOG για την συλλογή των απαιτούμενων υπογραφών για το Σχιστό. Μπορώ να το ανεβάσω αν συμφωνείτε αρκετοί. Θα χρειαστώ ψυχολογική υποστήριξη 😉
 
Mακαρι σε αυτο το φορουμ να βρεθουν ατομα με θεληση να δρασουν! Και τροποι οπως λες θα βρεθουν... Ευχαριστω για το χρησιμο λινκ. Ειμαι μαζι σου στην δημιουργια μπλογκ προχωρα αλλος για την βαρκα μας; Σταυρο τι λες; Οι υπολοιποι συμφωνειτε;
 
Μαρια εγω ειμαι μεσα! Τουλαχιστον να κανουμε κατι για το Σχιστο... Αρκετα θησαυρισαν αυτοι οι απατεωνες!
 
Συγκλονιστικό άρθρο της Καθημερινής στο ακόλουθο λίνκ:

kathimerini.gr | Παράνομο παζάρι ζώων στο Σχιστό
 
Μπράβο Μύριαμ . Συμφωνώ και είμαι μέσα σε ότι κάνουμε για να προστατέψουμε τα ζωάκια και να αποτρέψουμε να ξαναγίνει αυτό μπροστά στα μάτια μας. Είχα γράψει και εγώ για το Σχιστό και έψαχνα να κάνω κάτι αλλά πάντα ομαδικά είναι καλύτερα. https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-εμπόριο-ζώων.3983/
 
Αντώνη δεν είναι δύσκολο να συντονίσουμε μια προσπάθεια. Το ζήτημα είναι να βγει κάτι από αυτήν.. Πράγμα αμφίβολο για τον τόπο που ζούμε!
Ευτυχώς που πήγαν και μια φορά τον Ιούλιο για κατασχέσεις και απελευθερώσεις με την πρωτοβουλία της ΑΝΙΜΑ. Δεν φτάνει μια φορά. Αυτοί οι ανθρωποι του Σχιστού- δεν έχουν τον θεό τους.
Δεν είναι λύση να μην πηγαίνουμε μόνο. Πρέπει κάτι να γίνει.
 
Back
Top