Γενικά Που ν' απευθυνθώ για καταγγελία Pet Shop;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τότε να μαζευτούμε να ξεκινήσουμε μία προσπάθεια για να σώσουμε όσες περισσότερες ζωούλες μπορούμε μαζί με τους φορείς που πρέπει, για να διώξουν ποινικά και αυτούς που τα κάνουν αλλά και με κάποιο μέσο να αποτρέψουμε και τον κόσμο να μην ξαναπάει για αγορά ζώου από εκεί με το να καταλάβει τι γίνεται εκεί και πως κακομεταχειρίζονται αυτά τα ζώα. Μήπως και ευαισθητοποι
 
Να πω παιδιά πως μιλούσαμε για petshops που είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.
Στο σχιστό μιλάμε για καθαρή παρανομία από όλες τις απόψεις.
Από την άλλη τα μαγαζιά είναι νόμιμες επιχειρήσεις που βρίσκονται παντού γύρω μας και σε αυτά έχουν πρόσβαση σχεδόν όλοι. Βέβαια σε πάρα πολλά από αυτά βλέπουμε προϊόντα από το σχιστό ή από άλλα μέρη παροχής αγρίων πουλιών
 
Ας βαλουμε λοιπον στοχο αυτην την παρανομια μην καθομαστε αλλο! Ελεος πια, το αρθρο ηταν οτι επρεπε για να με κανει εξω φρενων! Εφοσον τολμησαν και αλλοι μπορουμε και εμεις! Ας κρατησουμε το ποστ αυτο ενεργο χρειαζεται την συμφωνη γνωμη και τις αποψεις και των υπολοιπων και πανω απ'ολα συντονισμο. Μονοι μας εμεις οι πεντε -εξι δεν κανουμε κατι! Αντε ελατε και οι υπολοιποι!
 
Να πω παιδιά πως μιλούσαμε για petshops που είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.
Στο σχιστό μιλάμε για καθαρή παρανομία από όλες τις απόψεις.
Από την άλλη τα μαγαζιά είναι νόμιμες επιχειρήσεις που βρίσκονται παντού γύρω μας και σε αυτά έχουν πρόσβαση σχεδόν όλοι. Βέβαια σε πάρα πολλά από αυτά βλέπουμε προϊόντα από το σχιστό ή από άλλα μέρη παροχής αγρίων πουλιών
Καταρχάς να σου δώσω δίκιο ότι έπρεπε να πάω σε παλαιότερο Thread που είχε αναρτήσει ο Αντώνης, όπως μας δίνει και το λινκ παραπάνω. Ίσως στην συγχώνευση μπορεί να βοηθήσει κάποιος mod. Συγνώμη που ξεφύγαμε.

Για το Σχιστό θα σας ενημερώσω σύντομα που μπορείτε να βέλετε την υπογραφή σας (θα είναι εντελώς ανεξάρτητο από το PB) και δεν σκοπεύω επουδενί να κάνω οτιδήποτε το οποίο θα έβλαπτε νομικά το φόρουμ.
Αυτά.
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 🙂
 
Ότι ομαδικό κάνουμε πρέπει εκτός των άλλων να είναι άμεσο και συντονισμένο από όλους μας. Ίσως για αρχή κάποια επίμονα τηλεφωνήματα να βοηθούσαν σε νομαρχία φιλοζωικές και δεν θα ήταν άσχημο και σε κάποια σοβαρά Μ. Μ. Ε. Που ασχολούνται με το περιβάλλον. Εγώ μπορώ να αρχίσω κιόλας από αύριο. Όποιος θέλει πληροφορίες για επικοινωνία με αυτό το θέμα να μου στείλει πμ
 
Myriam είπε:
Για το Σχιστό θα σας ενημερώσω σύντομα που μπορείτε να βέλετε την υπογραφή σας (θα είναι εντελώς ανεξάρτητο από το PB) και δεν σκοπεύω επουδενί να κάνω οτιδήποτε το οποίο θα έβλαπτε νομικά το φόρουμ.
Για το Σχιστό μπορούμε να κάνουμε καταγγελία και μέσω του PB. Πρόκειται για ένα τσούρμο παράνομων που λειτουργούν χωρίς καμία νομική υπόσταση και επιπλέον λειτουργούν τις περισσότερες περιπτώσεις με τρόπο παράνομο έως και απάνθρωπο. Αρκεί να ξεκινήσουμε τη σύνταξη ενός κείμενου διαμαρτυρίας και στη συνέχεια να το αποστέλλουμε προς κάθε κατεύθυνση.

Αν συμφωνείτε μπορούμε να επικοινωνήσουμε με ΠΜ για τα σχετικά με τη διαδικασία :)

Edit:
Αντώνη θα πρότεινα να αποφύγεις τη δημοσίευση του τηλεφωνικού σου αριθμού αν θέλεις τουλάχιστον να κοιμάσαι τα βράδια. :)
 
Συμφωνω με την αποψη της Μυριαμ περι καταστηματων ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα οταν εγραψα αλλος για την βαρκα μας ηταν πανω στον αυθορμητισμο, ειναι ομως ξεκαθαρο οτι δεν υπαρχει προθεση να βλαψει κανεις νομικα το φορουμ αλλα υπαρχει αναγκη κινησεων που αν γινουν οργανωμενα θα μπορεσουν αν οχι να δωσουν δωσουν τελος αλλα να αποτελεσουν αλλο ενα πληγμα για ολους αυτους που εκμεταλλευονται τοσο απανθρωπα τα ζωα...
 
Ωραία, οπότε θα τα πούμε μέσω ΠΜ για το πώς να συντονιστούμε. :)
 
Για το Σχιστό μπορούμε να κάνουμε καταγγελία και μέσω του PB. Πρόκειται για ένα τσούρμο παράνομων που λειτουργούν χωρίς καμία νομική υπόσταση και επιπλέον λειτουργούν τις περισσότερες περιπτώσεις με τρόπο παράνομο έως και απάνθρωπο. Αρκεί να ξεκινήσουμε τη σύνταξη ενός κείμενου διαμαρτυρίας και στη συνέχεια να το αποστέλλουμε προς κάθε κατεύθυνση.

Αν συμφωνείτε μπορούμε να επικοινωνήσουμε με ΠΜ για τα σχετικά με τη διαδικασία :)
Συμφωνω απολυτα!
 
Ειμαι και εγω υπερ να κανουμε μια καταγγελια κατα του σχιστου γιατι τυχενοι να εχω παει αρκετες φορες εκει και εχω δει πραγματα που με εκανα εξωφρενων.
 
Οταν δημιουργησετε κατι παιδια, δημοσιευστε το εδω οποτε να το υπογραψουμε οσοι θελουμε. Για να γινει μια συντονισμενη προσπαθεια μπας κ παρουμε μπρος!
 
Μπορούμε και να συντάξουμε μια διαμαρτυρία αλλά ταυτόχρονα να μαζέψουμε και υπογραφές μέσω Ίντερνετ. Όλα μπορούμε να τα κάνουμε. Αρκεί να έχουμε συμμετοχή και οργάνωση. :)
 
Επιτέλους παιδιά να είστε πάντα καλά πρώτη φορά βλέπω συμμετοχή σε κάτι τόσο σωστό. Πάντα ήμουν μόνος μου σε αυτά και ένιωθα πραγματικά κομπάρσος,(νόμιζα πως δεν υπήρχαν και άλλοι) αλλά ευτυχώς που βρήκα αυτή την καλή παρέα που βλέπω ότι αγαπάτε τόσο πολύ τα ζωάκια και νοιάζεστε για το καλό τους όπως και εγώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Παιδιά σε ότι και να κάνετε για να αντιδράσετε σε αυτήν την κατάσταση μαζί σας. Μακάρι να ήμουν Αθήνα (δεν πίστευα ποτέ ότι θα το έλεγα αυτό) και να βοηθούσα πιο ενεργά. Ενημερώνεταί μας μέσα από το forum για ότι χρειαστεί.
 
παιδιά ευχαριστώ που θελετε να συμμετάσχετε!
Αύριο το βράδυ θα μπορώ να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες για το πώς που πότε...
Χαίρομαι που ενεργούμε τόσο ομαδικά :)
 
κατα την γνωμη μου ολα τα μελη του site πρεπει να συμφωνησουνε σε αυτο το μεγαλο βημα που κανουμε γιατι εδω και χρονια ολοι λενε κατι πρεπει να γινει και τιποτα δεν γινετε. Επεισης θυμαμαι πριν δυο χρονια ειχε παει στον σχιστο η γκριν πισ και ειχε σπασει ολες τι κλουβες με τα παρανομα πουλια τοτε για λιγο καιρο ελειπαν αυτοι απο εκει αλλα μετα ξαναμαζευτικαν.
 
Παιδια μπραβο για οτι κανετε ειμαι μεσα απλως πειτε μου τι θα κανω;



Ιδεα πειτε για αυτο το θεμα παντου! Να ερθουν και αλλοι!
 
Παιδια μπραβο για οτι κανετε ειμαι μεσα απλως πειτε μου τι θα κανω;



Ιδεα πειτε για αυτο το θεμα παντου! Να ερθουν και αλλοι!
Το θεμα αυτο ανοιχτηκε στις 16-05-2008. Εχει περασει ενας χρονος και 4 μηνες, οποτε η Μυριαμ μπορει να αμς γραψει νεοτερα(αν εκανε κατι)
 
Back
Top