Γενικά Που μπορώ να κόψω τα φτερά πτήσης του παπαγάλου μου;

Εγγραφή
1 Σεπ 2019
Μηνύματα
25
Καλησπέρα πριν πέντε μέρες πηρα έναν μονκ είναι ο πρώτος μου παπαγάλος και μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα ότι θα είναι καλύτερα να του κόψω τα φτερά για να τον προστατεύσω από το οτιδήποτε. Ξέρει κάποιος που μπορώ να το κάνω αυτό γιατί η αλήθεια είναι δεν θέλω να το ρισκάρω μόνος μου. Ευχαριστώ
 
Δεν έχω προσωπική εμπειρία/άποψη εκτός από "ακούρευτα" κοκατίλ αλλά θα σε παραπέμψω να το ξανασκεφτείς και να διαβάσεις σχετικά μηνύματα...
Βασικά το πουλάκι είναι αρκετά άτακτο και άγριο και πιστευω θα είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψω μαζί του και να του μάθω πράγματα επίσης δεν είπα ότι δεν θα πετάξει ποτε απλά μέχρι να μαθει κάποια πράγματα σκέφτηκα ότι θα είναι καλύτερα να μην μπορεί να πετάξει
 
Καλησπέρα. Τι θα του μάθεται και πρέπει να του κόψετε τα φτερά; και για να του μάθεται αυτό που σκευτεστε πρέπει να κάνετε αυτή την ενέργεια; ρωτάω γιατί δεν καταλαβενω την σκέψη σας. Το πουλάκι το εχεται μόλις μια εβδομάδα. Πιστεύω ότι βιάζεστε. Επίσης να το προστατεψετε από τι; Εχεται ξανά ασχοληθη με παπαγάλο; Σας προτείνω να διαβασεται πρώτα για τον παπαγάλο που πειρατε, και δεύτερον δεν υπάρχει λογική ψαλιδιζω φτερά για να τον εκπαιδευσω. Και ξανά ρωτώ. Ποια εκπαίδευση μπορείτε να κάνετε σε παπαγάλο με κομενα φτερά;
 
θα είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψω μαζί του και να του μάθω πράγματα
Εκτιμώ ότι δεν θα καταφέρεις να του μάθεις πράγματα αν (και για όσο) του προκαλείς ανησυχία. Για αυτόν τον λόγο, οι περισσότεροι νέοι κάτοχοι παπαγάλων, ακολουθούν μια τακτική κατά την οποία, σε πρώτη φάση π.χ. Για μια εβδομάδα ή και περισσότερο, αφήνουν τον παπαγάλο τους στο κλουβί, στη μόνιμη θέση που θα έχει μέσα στο σπίτι, και πλησιάζουν πολύ ήρεμα μόνο για να τον φροντίσουν (καθάρισμα, σίτιση...), εν συνεχεία, και αν το παραπάνω εγχείρημα έχει πάει καλά, κάθονται όλο και πιο κοντά στο κλουβί, σταδιακά, και όταν θα διαπιστώσουν (αφού θα το διαπιστώσει και ο παπαγάλος) ότι το πουλί παραμένει ήρεμο, προσπαθούν με πολύ απαλές κινήσεις να του προσφέρουν τροφή (π.χ. κεχρί μίλετ) κρατώντας το χέρι τους έξω από τα κάγκελα. Μετά ακολουθεί η εξοικείωση του πτηνού με το χέρι, κοκ.
Με άλλα λόγια, σταδιακά δομείται σχέση εμπιστοσύνης και συντροφικότητας μεταξύ φροντιστή και παπαγάλου, με πολλή υπομονή και ηρεμία, και έτσι απολαμβάνουν και οι δύο, όχι μόνο τη διαδικασία, αλλά και τα μικρά και μεγάλα επιτεύγματα στη δόμηση της σχέσης του.
Το να κόψεις τα φτερά του πτηνού, είναι κάπως σαν να δέσεις τα δυο σου πόδια σε πολύ μικρή απόσταση μεταξύ τους. Ούτε ισορροπία θα έχει, ούτε εμπιστοσύνη στον εαυτό του, ούτε τη στοιχειώδη ελευθερία που του προτάσσει η φύση του και το κυριότερο νομίζω είναι, ότι θα νιώθει άσχημα και σαφέστατα δεν το πήρες για να συμβαίνει αυτό.
Καλή επιτυχία! Και να το χαίρεσαι!
 
Καλησπέρα Παναγιώτη, πριν μπεις στη διαδικασία , διάβασε σε παρακαλώ αυτό το θέμα που είχα κάνει στο παρελθόν και την ανεπιθύμητη εξέλιξη που είχε στην δική μου περίπτωση.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έκτοτε δεν του έκοψα (η γιατρός τους τα είχε κόψει) ξανά τα φτερά και το πουλάκι επανήλθε πλήρως.

Στην πορεία και συγκεκριμένα πριν 2-3 μήνες, εντάχθηκε στην οικογένεια μας ακόμα ένα cockatiel, το οποίο είχε συγγενικό μου πρόσωπο και δεν μπορούσε να το προσέχει άλλο, το πουλάκι αυτό είχε κομμένα φτερά τα οποία του τα είχε κόψει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, επειδή δεν τον άκουγε και τον κυνηγούσε να τον βάλει στο κλουβί με τις ώρες. Μια διαδικασία που έγινε βίαια 2-3 φορές.

Τα φτερά ήταν πολύ άτσαλα κομμένα, με συνέπεια να μην πετάει καλά, ακόμα και τώρα που το έχω εγώ, πετάει και προσγειώνετε πιο "άτσαλα" από τα άλλα 2, παρόλο που τα φτερά του έχουν αποκατασταθεί πλήρως.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι το πουλάκι έχει αποκτήσει μια "φοβία" με τις αντρικές φιγούρες (πιθανολογώ ότι είχε να κάνει με το κόψιμο των φτερών) και αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι μια συνθήκη που θέλει χρόνο και υπομονή να επανέλθει.
Βοηθάει ευτυχώς ότι τα άλλα 2 είναι πολύ δεμένα μαζί μου και τα βλέπει - ζηλευει - και έρχεται και αυτός για χάδια αλλά πολύ επιφυλακτικά.

Να σημειώσω εδώ ότι τις ίδιες και - χειρότερες - φοβίες μπορεί να αποκτήσει ένα πουλάκι που του φωνάζουμε, το κυνηγάμε με σκουπόξυλα ή ψεκάζοντας το με νερό, προκειμένου να το βάλουμε μέσα στο κλουβί αν δεν θέλει να μπει. Φαντάσου να πρέπει να φύγεις για δουλειά ή εκτάκτως για κάποιο λόγο, και το μικρό να πετάει από κουρτινόξυλο σε κουρτινόξυλο αρνούμενο να μπει στο κλουβάκι του.

Όπως και να έχει , αν αποφασίσεις ότι τα φτερά πρέπει να κοπούν, απευθύνσου σε κάποιον που ξέρει να το κάνει (η καλύτερη επιλογή για εμένα είναι ο πτηνιάτρος), και θα το κάνει με τον πιο ανώδυνο τρόπο για το πουλάκι και κατά συνέπεια για σένα. Μην πειραματιστείς μόνος σου γιατί ίσως να έχεις περισσότερα προβλήματα από όσα προσπαθείς να λύσεις με το κόψιμο των φτερών.
 
@ianos, Ευχαριστώ πολύ εκτιμώ πολύ την άποψη σας και με βάλατε σε αρκετή σκέψη θα ακολουθήσω την τακτική που μου είπατε και ελπίζω να τα πάμε πολύ καλά με τον μικρούλη
[automerge]1581343408[/automerge]
@Chrisad, Ευχαριστώ πολύ ουτοσιαλος δεν είχα σκοπό να δοκιμάσω να τα κόψω μόνος μου
 
Η κοπη των φτερων δεν θα σε βοηθησει στο παραμικρο σε οτι αναφορα την εκπαιδευση που θελεις.
Ουτως η αλλως αυτη ξεκιναει με το πουλι μεσα στο κλουβι απο το οποιο θα βγει οταν θα φτασει στο καταλληλο επιπεδο.
 
@ektoras Βασικά αυτό που ηθελα είναι να τον βγάζω έξω από το κλουβί του χωρίς τον φόβο ότι θα πρέπει να τον βάλω βίαια ξανά μέσα και να μπορώ σε λίγο καιρό να τον βγάζω και έξω από το σπιτι κάτι που δεν θα έκανα σε περίπτωση που θα μπορούσε να φύγει μακριά
 
Βασικά αυτό που ηθελα είναι να τον βγάζω έξω από το κλουβί του χωρίς τον φόβο ότι θα πρέπει να τον βάλω βίαια ξανά μέσα και να μπορώ σε λίγο καιρό να τον βγάζω και έξω από το σπιτι κάτι που δεν θα έκανα σε περίπτωση που θα μπορούσε να φύγει μακριά

Τον να τον βγάζεις και να τον βάζει μέσα στο κλουβί μπορεί και να επιτευχθεί χωρίς να χρειασθεί κόψιμο φτερών, το να τον βγάζεις βόλτα έξω από το σπίτι, ΜΟΝΟ με harness το οποίο θα πρέπει να ξεκινήσεις να του το φοράς ΑΦΟΥ πρώτα έχετε χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης με τον τρόπο που σου περιέγραψε ο @ianos προηγουμένως.
 
Αν δεν εχεις εμπειρια και θελεις να κοψεις τα φτερακια καλυτερα να πας σε γιατρο που ξερει και εχει εμπειρια. Υπαρχουν καποιοι οδηγοι στο Ιντερνετ αλλα αν δεν εχεις εμπειρια μπορει να κανεις ζημια οποτε αστο. Το κοψιμο το φτερων περισσοτερο εχει να κανει να ξερεις για προστασια του μικρου σου παρα για εκπαιδευση. Αν φοβασαι οτι θα σου ξεφυγει απο καποια πορτα παραθυρο κλπ η θα χτυπησει σε καποιο τζαμι, τοιχο. Οποτε ειναι δικη σου επιλογη να το κανεις οπως ειναι επιλογη του καθενα να διαλεξει με ποιον τροπο θα προστατευσει το κατοικιδιο φιλαρακι του. Απλα ψαξε και λαβε υποψη τα υπερ και τα κατα αυτης της επιλογης σου γιατι υπαεχουν και υπερ και κατα. Αν το θεμα ειναι να σε μαθει αστο μερικους μηνες οπως ειναι να σε μαθει γιατι μαλλον μιλαμε οχι για ταισμενο με κρεμα παπαγαλακι και μετα βλεπεις.
[automerge]1581345602[/automerge]
Ευχαριστώ. Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποτε θα μπορώ να καταλάβω ότι είναι στο κατάλληλο επίπεδο;
Δεν υπαρχει χρονκικο περιθωριο οταν μιλαμε για εξυπνα πλασματα. Μπορει για να σε μαθει και να σε εμπιστευτει να κανει εβδομαδες μηνες χρονια. Εξαρταται απο εσενα και το μικρο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ. Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποτε θα μπορώ να καταλάβω ότι είναι στο κατάλληλο επίπεδο;

Μόλις νιώσεις ότι σε έχει συνηθίσει, τρώει από το χέρι σου και γενικότερα δε σε φοβάται όταν πλησιάζεις το κλουβί. Θέλει χρόνο, όσο χρόνο του αφιερώνεις καθημερινά τόσο πιο σύντομα θα ανεβαίνει επίπεδα η επικοινωνία και η σχέση σας. Δεν μας είπες, μένεις μόνος, ασχολείσαι μόνο εσύ με το πουλάκι;
 
@ektoras Βασικά αυτό που ηθελα είναι να τον βγάζω έξω από το κλουβί του χωρίς τον φόβο ότι θα πρέπει να τον βάλω βίαια ξανά μέσα και να μπορώ σε λίγο καιρό να τον βγάζω και έξω από το σπιτι κάτι που δεν θα έκανα σε περίπτωση που θα μπορούσε να φύγει μακριά
Νομίζω ότι το νεαρόν της ηλικίας σου σε παρασέρνει σε ότι βλέπεις στα YouTube😄
Εννοώ να τον βγαζεις έξω από το κλουβι σε ελεύθερο περιβαλλον!
Τα πράγματα δεν είναι απλά κ εύκολα ούτε γνωρίζεις πως θα αντιδράσει το πουλί σε κάτι ξαφνικό που θα τυχει(ξαφνικός θόρυβος κλπ)
Κράτα λοιπόν μικρό καλάθι και απόλαυσε την παρέα του σε ασφαλές περιβάλλον με τον τρόπο που περιέγραψαν ποιο πάνω τα παιδιά!
 
@Παναγιώτης Ντ. , Παναγιώτη, πες μας μερικά πράγματα για το πουλάκι αν φυσικά τα γνωρίζεις:
  1. Το πήρες από εκτροφέα ή από κατάστημα;
  2. Φορά μεταλλικό δαχτυλίδι κλειστού τύπου μήπως, (ίσως έτσι μπορεί να προσδιοριστεί η ηλικία του) ή σου είπαν σχετικά με την ηλικία του;
  3. Είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για αρσενικό πουλί; Έχει ας πούμε γίνει τεστ DNA
  4. Ποια είναι η συμπεριφορά του όταν πλησιάζεις το κλουβί; Φαίνεται μαζεμένο / άνετο / αγριεμένο / αδιάφορο;
Θα έλεγα να ξεκινήσουμε από αυτά τα ερωτήματα και στη συνέχεια να δούμε, αν αυτό είναι εφικτό φυσικά, μια φωτογραφία του κλουβιού του, ίσως από πάνω, ώστε να φαίνεται η καταλληλότητα της εσωτερικής διάταξης αυτού ή το περιθώριο πιθανών βελτιώσεων (ώστε αυτές να γίνουν σύντομα, για να αποδεχτεί τις αλλαγές και να προχωρήσετε στην επόμενη φάση εξοικείωσης)
Επίσης στην πορεία να μας πεις και για τις τροφές που έχεις...
Καλή αρχή και πάλι.
 
@Tony Forpus, Ευχαριστώ. Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποτε θα μπορώ να καταλάβω ότι είναι στο κατάλληλο επίπεδο;

Οταν θα μαθει να τρωει απο το χερι σου και να καθεται σε αυτο.
Εντος και μετα εκτος κλουβιου.
 
Μόλις νιώσεις ότι σε έχει συνηθίσει, τρώει από το χέρι σου και γενικότερα δε σε φοβάται όταν πλησιάζεις το κλουβί. Θέλει χρόνο, όσο χρόνο του αφιερώνεις καθημερινά τόσο πιο σύντομα θα ανεβαίνει επίπεδα η επικοινωνία και η σχέση σας. Δεν μας είπες, μένεις μόνος, ασχολείσαι μόνο εσύ με το πουλάκι;
Εχω τρία παιδιά αλλά είμαι ο μόνος που ασχολείται με το πουλάκι προς το παρόν

Φωτογραφία δεν είμαι σιγουρος πως μπορώ να στείλω αν μπορείτε να μου πείτε πως ευχαρίστως να στείλω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νομίζω ότι το νεαρόν της ηλικίας σου σε παρασέρνει σε ότι βλέπεις στα YouTube😄
Εννοώ να τον βγαζεις έξω από το κλουβι σε ελεύθερο περιβαλλον!
Τα πράγματα δεν είναι απλά κ εύκολα ούτε γνωρίζεις πως θα αντιδράσει το πουλί σε κάτι ξαφνικό που θα τυχει(ξαφνικός θόρυβος κλπ)
Κράτα λοιπόν μικρό καλάθι και απόλαυσε την παρέα του σε ασφαλές περιβάλλον με τον τρόπο που περιέγραψαν ποιο πάνω τα παιδιά!
φυσικα ίσως να είμαι και λάθος για αυτό ακριβώς απευθύνθηκα εδώ. Επειδή ξέρω ότι ξέρετε πολύ περισσότερα από εμένα και μπορείτε να με βοηθήσετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top