Ασθένειες Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
κάθε πρωί κάθονται με τον Μάριο στο τραπέζι της κουζίνας και η σχέση τους δείχνει να πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο! Είναι ήρεμη κι ενώ μπορεί να πετάξει δεν κάνει καμιά προσπάθεια.
Ο Μάριος δείχνει να απολαμβάνει την συντροφιά της αλλά και αυτή το ίδιο... Ιδού και οι 😛 αποδείξεις...
Όταν τα λεγα εγωωω! 😛 Μπράβο μπράβο μπράβο! Να τα και τα φιλάκια να τα και τα χαδάκια! Μάριε βάτεψε την να γίνω παπαγαλομάνα! Άντε παλικάρι μου! Άντεεεεε! 😀 :D
 
δεν ξέρω τι θα μου ξημερώσει, όπως λένε...
Μαυτα κ μαυτα εχω αρχισει κ εγω να φοβαμαι... Ο πεπερ νομιζω οτι σαν πουλακι εχει πολυ νευρικες τασεις βλεπω κ πως τραβολογαει τα κουδουνια του...χτενιζετε πολλες φορες μπορω να πω κ τωρα καθε φορα που τον βλεπω τωρα ανησυχω☹ κ λογω πτεροροιας χτενιζετε ωρες του αρεσει
 
Προβλεπω πως ξεκιναει ενας πολυ μεγαλος ερωτας... Θα δεις Σισσυ μου, που η ομορφουλα θα κλεψει την καρδια του Μαριου και δεν θα εχει το μυαλο του στο ξεπουπουλιασμα.. Αλλα μονο σ'αυτην!
Να τα χαιρεσαι και τα δυο και να ειναι παντα καλα!
 
Όταν τα λεγα εγωωω! 😛 Μπράβο μπράβο μπράβο! Να τα και τα φιλάκια να τα και τα χαδάκια! Μάριε βάτεψε την να γίνω παπαγαλομάνα! Άντε παλικάρι μου! Άντεεεεε! 😀 :D
Αλίκη μου είσαι ένα άτομο στο οποίο θα εμπιστευόμουν ένα πουλάκι:)
Όπως όμως κι αν εξελιχθούν τα πράγματα (σε δεδομένη περίπτωση) είμαι αποφασισμένη να μην επιτρέψω να γεννηθούν πουλιά...η συνείδησή μου δεν μου το επιτρέπει...
Δεν πρέπει να γεννηθούν πουλάκια αφού ο Μάριος αντιμετωπίζει πρόβλημα, για έναν υπεύθυνο κάτοχο ενός πουλιού με προβλήματα, αυτό είναι γνωστό και δεν θεωρείται εκτροφικά επιτρεπτό... :)

Μαυτα κ μαυτα εχω αρχισει κ εγω να φοβαμαι... Ο πεπερ νομιζω οτι σαν πουλακι εχει πολυ νευρικες τασεις βλεπω κ πως τραβολογαει τα κουδουνια του...χτενιζετε πολλες φορες μπορω να πω κ τωρα καθε φορα που τον βλεπω τωρα ανησυχω☹ κ λογω πτεροροιας χτενιζετε ωρες του αρεσει

Μην αγχώνεσαι Ελένη μου, διάβαζε για να έχεις τη γνώση αλλά μην επηρεάζεσαι αρνητικά. Φτιάξε κάποια παιχνίδια όπως σε συμβούλευσε η Μαρία (maria p )

Προβλεπω πως ξεκιναει ενας πολυ μεγαλος ερωτας... Θα δεις Σισσυ μου, που η ομορφουλα θα κλεψει την καρδια του Μαριου και δεν θα εχει το μυαλο του στο ξεπουπουλιασμα.. Αλλα μονο σ'αυτην!
Να τα χαιρεσαι και τα δυο και να ειναι παντα καλα!

Σ΄ευχαριστώ πολύ Ναταλία μου, για να δούμε... Εύχομαι κι εγώ τα καλύτερα για τον Λέλο, να ξεπεραστεί το πρόβλημα του το συντομότερο!
 
Πριν τρεις μέρες πάλι έκοψε πούπουλα από την πλάτη του.

Πριν συζητήσω με τον γιατρό (για αλλαγή ίσως στο φάρμακο) βάζω σε πρόγραμμα την τελευταία μου ιδέα, αφού πρώτα σκέφτηκα διάφορα...
Ο Μάριος δεν μαδήθηκε ποτέ μέχρι στιγμής πρωί ή βράδυ...
Συνήθως, 80% κόβει φτερά μεσημέρι-απόγευμα...
Το φάρμακο του το έδινα το πρωί...
Σκέφτηκα λοιπόν να το καθυστερώ (ώστε να δρα και αργότερα)...
Εδώ και δυο ημέρες λοιπόν του το δίνω μετά τις 12μμ (ώστε τις ώρες που συνήθως μαδιέται να βρίσκεται σε μεγαλύτερη ισχύ-δράση)...
Το μεσημέρι συνήθως βάζω (και έβαζα) το σταντ κοντά στο κλουβί ώστε να μπαινοβγαίνει όποτε αυτός θέλει...
Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο πέσει από το σταντ (έχει συμβεί) έστρωσα κάτω πλαστικό με κυψέλες αέρος ώστε να αποφύγουμε κάποιο σοβαρό χτύπημα...
Επίσης στο πάτωμα έβαλα ένα κλουβάκι πλήρως εξοπλισμένο και επιπλέον φαγητό και νερό... (αυτές τις μέρες θα τελειώσω και μια κατασκευή ''σκάλα'' για πάτωμα-σταντ).
Έχω κολλήσει σημειώσεις-ειδοποιήσεις σε όλες τις πόρτες ώστε όποιος τις ανοίξει να γνωρίζει πως ο Μάριος μπορεί να βρίσκεται στο πάτωμα (του δωματίου)... Μόνο 😛σαλόνι δεν θυμίζει πια το δωμάτιο.
Θα μπορούσαν να βρίσκονται σε άλλο δωμάτιο εντελώς μόνοι, αλλά επέλεξα (πάντα-χρόνια τώρα) να συμμετέχουν στην κοινή ζωή των μελών της οικογένειας...
... Να δω τι άλλο θα πρέπει να σκαρφιστώ πια🙄 (και πιστεύω πως διαθέτω κάποια...''φαντασία'')
 
Ευχομαι η αλλαγη ωρας του φαρμακου να αποδοσει καρπους και να μην δεις ξανα μαδημενα φτερακια Σισσυ μου.Ισως ενας υγραντηρας δωματιου να βοηθουσε την κατασταση, αφου ειδικα τον χειμωνα τα επιπεδα υγρασιας στα σπιτια μας ειναι χαμηλα(καλοριφερ κλπ). Εγω εκανα παραγγελια για εναν υγραντηρα για το προβλημα του Λελου.Ας ελπιζουμε οτι θα βοηθηθει...
 
Ευχαριστώ για τις σκέψεις και τις ευχές παιδιά, άντε να δούμε...
Ρε το αλητάκι, δεν λέει να το κόψει το χούι! Πάντως Σίσση μου δεν μπορείς να πεις σε κρατάει σε εγρήγορση ο μικρός!😛
Δεν σου λέω τίποτα Νίκο μου🙄
...Ισως ενας υγραντηρας δωματιου να βοηθουσε την κατασταση, αφου ειδικα τον χειμωνα τα επιπεδα υγρασιας στα σπιτια μας ειναι χαμηλα(καλοριφερ κλπ)...
Εδώ και τέσσερα χρόνια στην πολυκατοικία μας δεν λειτουργεί το καλοριφέρ, η θέση του σπιτιού είναι τέτοια ώστε ''λούζεται'' καθημερινά από τον ήλιο, γενικά είναι ζεστό σπίτι και συνηθίζουμε να έχουμε ανοιχτά παράθυρα ακόμα και τον χειμώνα.
Στις μεγάλες κακοκαιρίες ανάβω το κλιματιστικό, αλλά δεν αισθάνομαι πως υπάρχει θέμα με την υγρασία (αφού υπάρχει πάντα και κάποια μπαλκονόπορτα ανοιχτή)... Θα δούμε, κάποια στιγμή να πάρουμε και υγραντήρα😎
 
Φερτον μια βδομαδα Σαντορινη βρε Σισσονι να παρει υγρασια για ολη τη χρονια να κανει κ νεες παρεες! Πνευματικα αδερφια ειναι!
Να σου στείλω και εκείνα τα παπουτσάκια που 😉λέγαμε, για να του βάλετε τα δυο πόδια σ΄ένα παπούτσι; 😛
 
Σκεπτόμενη χθες αργά το βράδυ πως ο Μάριος από μωρό λατρεύει τις σακούλες μ΄έπιασε σύγκρυο. Το προηγούμενο μου ποστ, μ΄έκανε να συνειδητοποιήσω πως:
Αν πέσει και αντί να φύγει αρχίσει ν΄ασχολείται και εγκλωβιστεί κάτω από τις δίπλες του νάιλον;
Αντί να τον σώσει, μπορεί κάλλιστα να φυλακιστεί μέσα του και να πεθάνει από κούραση ή ασφυξία...
(η φαντασία που σας έλεγα, άργησε κάποιες μέρες...).
Αποφάσισα λοιπόν να παραγγείλω σε ταπετσιέρη να μου φτιάξει λεπτά (σε ύψος) μαξιλαράκια τα οποία θα βάζω κάτω από το σταντ ως προστασία σε τυχόν πεσίματα...
( 🙄χειρότερα από το να έχει κάποιος μωρό είναι... Τα μωρά κάποτε μεγαλώνουν, τα πουλιά ποτέ 😉 )
 
... Μα τώρα σοβαρά δεν πετάει καθόλου; 😛
☹Πως να πετάξει Αλικάκι μου αφού κόβει μέχρι ρίζας τα φτερά του;, σημερινές φωτογραφίες
Δεξιά πάντα χειρότερα αλλά και αριστερά δεν πάει ''πίσω''...

Αυτό είναι που με αγχώνει πιο πολύ είναι να μην έχουμε εξελίξεις ''τύπου Λέλου''.
Προ ημερών τηλεφώνησα στον γιατρό και τον ρώτησα αν η νάρκωση που του κάνει είναι επικίνδυνη για την υγεία του (''γνωρίζω'' τις επιπτώσεις που έχουν οι ναρκώσεις στην υγεία αλλά και την επικινδυνότητα τους γενικότερα).
Συζητώντας λοιπόν με τον γιατρό τις συνθήκες δηλ
Τον κίνδυνο που αντιμετωπίζει από πεσίματα, που θέλοντας και μη συμβαίνουν (αφού είναι ένα πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι, με ανάγκη να βγαίνει από το κλουβί του και με μη συναίσθηση πως δεν μπορεί πλέον να πετάξει)
Ότι η νάρκωση γίνεται με αέριο και δεν θεωρείται ''επικίνδυνη''
Είχα καταλήξει να τον πάω αυτή την εβδομάδα να τον ναρκώσει, να του αφαιρέσει στις ρίζες, ώστε να βγουν νέα φτερά. Μέχρι τώρα έχει ήδη ναρκωθεί τρεις φορές στα 5+ χρόνια που μαδιέται, συν ακόμα μια φορά όταν του έκοψε το δαχτυλίδι (πρήστηκε το ποδαράκι του όταν ήταν μικρός).
Βλέποντας όμως τις προηγούμενες ημέρες πως κόβει και πούπουλα από την πλάτη του (ίσως επειδή δεν έχει άλλα φτερά στις φτερούγες; ) αποφάσισα να μην τον πάω (προς το παρόν τουλάχιστον) μέχρι να καταλήξουμε στο αν θα γίνει αλλαγή φαρμάκου ή όχι (ανάλογα των αποτελεσμάτων που θα έχω, τώρα που καθυστερώ να του το δώσω)...
 
Πραγματικα στενοχωριεμαι ☹
Ποτε θα συζητησετε για την αλλαγη φαρμακου;
Τελικα... Διορθωνεται καποτε αυτο ή θα το εχει για παντα;
Λογικα ειναι κατι ψυχολογικο αλλα τι μπορεις να κανεις; Απο την στιγμη που κανεις οτι καλυτερο και συνεχιζει..
 
Πραγματικα στενοχωριεμαι ☹
*Ποτε θα συζητησετε για την αλλαγη φαρμακου;
**Τελικα... Διορθωνεται καποτε αυτο ή θα το εχει για παντα;
***Λογικα ειναι κατι ψυχολογικο αλλα τι μπορεις να κανεις; Απο την στιγμη που κανεις οτι καλυτερο και συνεχιζει..
*Αυτό εξαρτάται από το πότε θα έχει την επόμενη ''κρίση'', βλέποντας και κάνοντας...
**Κανείς δεν μπορεί ν΄απαντήσει σ΄αυτή την ερώτηση Ηλέκτρα μου...
***Δεν συμφωνώ, γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι πραγματικά συμβαίνει όταν δεν μπορούν να γίνουν εξετάσεις ώστε ν΄αποκλειστούν έστω κάποιες περιπτώσεις...
 
Back
Top