Ασθένειες Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίσσυ μου το έχεις διαβάσει αυτό; Για δες το...
Μήπως τον φέρνει τίποτα αλλεργία και κάνει αυτά που κάνει με τα φτερά; Το χεις σκεφτεί καθόλου; Μήπως τον αφήνεις πολλές ώρες μόνο του;

Όμως σε μερικές φυλές πτηνών όπως τα ψιττακοειδή έχουμε αυξημένη την τάση να δαγκώνουν και να αποβάλουν το πτέρωμα τους. Πολλές φορές τραυματίζουν τους θύλακες των φτερών τους από αυτήν την μανία τους. Το πρόβλημα αυτό οφείλεται τις περισσότερες φορές στο έντονο στρές...

Συνέχεια http://hkoinoniamas.blogspot.gr/2011/05/blog-post_1328.html
 
Εύα μου αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα θα δεις ότι όσα αναφέρονται (στο άρθρο) έχουν απάντηση... Δυστυχώς στην περίπτωση μας δεν υπάρχουν ''κενά''.
Το βασικότερο όλων είναι πως έχω δώσει ''συνεντεύξεις'' στους γιατρούς και ούτε και αυτοί μου πρότειναν κάτι.
 
Το βασικότερο όλων είναι πως έχω δώσει ''συνεντεύξεις'' στους γιατρούς και ούτε και αυτοί μου πρότειναν κάτι.
Τι να πωω. Ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί η λύση που θα δώσει τέλος στο πρόβλημα αυτό. 🙂
 
Καταστεναχωρεθηκα τωρα. Για το πιθανο θεμα των αλλεργιων (αν δεν ειναι απο καποια τροφη) υπαρχουν ιονιστες-καθαριστες αερα, επισης για το θεμα της υγρασιας στον χωρο που βρισκονται (διαβασα οτι η υγρασια πρεπει να ειναι 50-60),υπαρχουν υγραντηρες-νεφελοποιητες, σημερα τον παρελαβα μηπως κ βοηθησει τον Λελο...
Το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζω εγω ειναι οτι ψαχνω τους πτηνιατρους, τους πραγματικους πτηνιατρους, αυτους που εχουν εξειδικευση στα πτηνα με το μικροσκοπιο,ζω στη Θεσσαλονικη, αν ειναι δυνατον... Μεχρι τωρα εχουν δει τον Λελο δυο γιατροι που λενε οτι το προβλημα του ειναι ψυχολογικο ή ορμονικο. Στν ουσια παραδεχτηκαν κι οι ιδιοι οτι βαδιζουμε στα τυφλα αφου το πουλακι δεν εχει κατι παθολογικο.
Σισσυ μου, νομιζω οτι ηρθε η ωρα για αλλαγη του φαρμακου.. Ευχομαι με ολη μου την καρδια να βρεθει μια λυση για ολα τα πουλακια με αυτο το προβλημα...

Σισσυ μου, παρατηρησες αν μαδιεται περισσοτερο χειμωνα η καλοκαιρι;
 
Το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζω εγω ειναι οτι ψαχνω τους πτηνιατρους, τους πραγματικους πτηνιατρους, αυτους που εχουν εξειδικευση στα πτηνα με το μικροσκοπιο,ζω στη Θεσσαλονικη, αν ειναι δυνατον...
Ναταλία μου στο κέντρο ζώων συντροφιάς τον πήγες στην Γιαννιτσών; Στην Καλαμαριά Υπάρχει ένα κέντρο για όλα τα ζωάκια εκεί κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αν κ η τιμή είναι γύρω στα 70€ αν μπορείς να τον πας εκεί.
 
Ναταλία μου στο κέντρο ζώων συντροφιάς τον πήγες στην Γιαννιτσών; Στην Καλαμαριά Υπάρχει ένα κέντρο για όλα τα ζωάκια εκεί κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αν κ η τιμή είναι γύρω στα 70€ αν μπορείς να τον πας εκεί.
Ευα μου, στην κτηνιατρικη κλινικη του Α. Π. Θ. Οχι δεν τον εχω παει, γιατι σε συζητηση με φιλους που αποφοιτησαν απο την σχολη αυτη, διδασκονται για κοτες, παπιες, γαλοπουλες κλπ. Και οχι για εξωτικα πτηνα. Υπαρχει μια πτηνιατρος στην πολη μου με ειδικοτητα σε εξωτικα ζωα αλλα αυτη την περιοδο λειπει σε αδεια. Σχετικα με την Καλαμαρια αν αναφερεσαι στον Γκιουρτζιδη, τον εψαχνα πολλες μερες και δεν απανταει σε κανενα απο τα τηλεφωνα που βρηκα.
 
Ευα μου, στην κτηνιατρικη κλινικη του Α. Π. Θ. Οχι δεν τον εχω παει, γιατι σε συζητηση με φιλους που αποφοιτησαν απο την σχολη αυτη, διδασκονται για κοτες, παπιες, γαλοπουλες κλπ. Και οχι για εξωτικα πτηνα. Υπαρχει μια πτηνιατρος στην πολη μου με ειδικοτητα σε εξωτικα ζωα αλλα αυτη την περιοδο λειπει σε αδεια. Σχετικα με την Καλαμαρια αν αναφερεσαι στον Γκιουρτζιδη, τον εψαχνα πολλες μερες και δεν απανταει σε κανενα απο τα τηλεφωνα που βρηκα.
Καλέ τι λες;Έχουν δυο κέντρα... Το ένα είναι στον Λαγκαδά το οποίο είναι για παραγωγικά ζώα και το άλλο στην Γιαννιτσών το οποίο είναι για σκυλάκια, γάτες, παπαγάλους, καναρίνια και κτλπ.έχω πάει αρκετές φορές και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, η επίσκεψη είναι 20 και ο γιατρός είναι πολύ καλός.
Ναι στον Γκιουρτζιδη αναφερόμουν...
 
Καλέ τι λες;Έχουν δυο κέντρα... Το ένα είναι στον Λαγκαδά το οποίο είναι για παραγωγικά ζώα και το άλλο στην Γιαννιτσών το οποίο είναι για σκυλάκια, γάτες, παπαγάλους, καναρίνια και κτλπ.έχω πάει αρκετές φορές και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, η επίσκεψη είναι 20 και ο γιατρός είναι πολύ καλός.
Ναι στον Γκιουρτζιδη αναφερόμουν...
Ναι ε;Στην Γιαννιτσων εχω παει κατα καιρους πολλες φορες για τον σκυλο μου.. Θα παω τοτε με τον Λελο, ευχαριστω Ευα.
Ο Γκιουρτζιδης δεν υπαρχει πουθενα!
 
Ναι ε;Στην Γιαννιτσων εχω παει κατα καιρους πολλες φορες για τον σκυλο μου.. Θα παω τοτε με τον Λελο, ευχαριστω Ευα.
Ο Γκιουρτζιδης δεν υπαρχει πουθενα!
Να σαι Καλά Ναταλία μου.Απλά να ξέρεις για τα πτηνά δέχονται μόνο κάθε Τρίτη. Εγώ πέρσυ ήθελα να πάω στον Γκιουρτζιδη ο οποίος ήξερα πως έχει γραφείο στον Εύοσμο,τον έπαιρνα, τον έπαιρνα και εγώ τηλ και δε το σήκωνε. Και μετά έμαθα πώς εργάζεται στην Καλαμαριά αλλά τι να πω δεν ξέρω και έτσι κατέληξα στην κλινική μιας που είναι και κοντά μου...
Σίσσυ μου συγγνώμη...
 
Σισσυ μου συγνωμη κι απο μενα, εγω φταιω που βγηκαμε εκτος θεματος...
Παιδιά ας μην είμαστε ''στενόμυαλοι'':D η πτεροφαγία είναι το θέμα και αφορά τους παπαγάλους και των δυο μας... Οι πληροφορίες που γράφτηκαν, μπορεί να φανούν χρήσιμες σε οποιονδήποτε χρειαστεί να διαβάσει το θέμα 😉
 
Σε έξαρση σήμερα...
tinypic-no-longer-available.jpg

Θα μου πείτε: Εδώ καράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν...
 
Θα πω κάτι που μπορεί να ακουστεί βλακεία.. αλλά υπάρχει περίπτωση η διάθεσή του να επηρεάζεται και απ΄τον καιρό? Αν πχ είναι ηλιόλουστος ή μουντος και βροχερός;

Εύχομαι και εγώ περαστικά του μικρούλη μας.. ☹
 
Θα πω κάτι που μπορεί να ακουστεί βλακεία.. αλλά υπάρχει περίπτωση η διάθεσή του να επηρεάζεται και απ΄τον καιρό? Αν πχ είναι ηλιόλουστος ή μουντος και βροχερός;

Εύχομαι και εγώ περαστικά του μικρούλη μας.. ☹
Όχι Αλίκη μου, είναι επειδή σταμάτησε το φάρμακο, το οποίο κρατούσε την πτεροφαγία του σ΄ένα ''επίπεδο''
(δεν ισχυρίστηκα ποτέ πως με το συγκεκριμένο φάρμακο είχε κοπεί εντελώς αυτή του η ''ανάγκη'', είχε όμως περιοριστεί πολύ και υπήρχε διαφορά και στη νευρικότητα του χαρακτήρα του, κάτι που έχει επιστρέψει 😛με δόξα και τιμή!)
 
Back
Top