Ασθένειες Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η δύσπνοια (σταθερή) συνεχίζεται, η καθημερινότητα και οι συνήθειές του είναι οι φυσιολογικές (όπως ήταν πάντα).
Εδώ και ενάμισι+ μήνα ο Μάριος δεν παίρνει φάρμακο για την πτεροφαγία.
Εφαπτόμενο στο κλουβί έχω το σταντ (σκαλίτσα). Έχει την δυνατότητα να μπαινοβγαίνει όποτε αυτός θέλει, ασχολείται με την Λήδα, αλλά από την εξωτερική πλευρά του κλουβιού;) Χτενίζονται και μαλώνουν έντονα-βίαια. Έχω λάβει μέτρα ώστε να μην μπορεί ν΄ακουμπά τα πόδια του στα κάγκελα (ο τραυματισμός στο πόδι του, έκανε πολύ χρόνο για να επουλωθεί).
Ανεβαίνει-κατεβαίνει και περνά την ημέρα του όπως ''αυτός θέλει''.
Το τελευταίο διάστημα στο σαλόνι όπου ζούσε πάντα, περνούν οι δυο τους πολλές ώρες μόνοι (λείπουμε), όπως πάντα με την τηλεόραση να παίζει (χαμηλός ήχος), από την μπαλκονόπορτα μπορεί να χαζεύει τα πουλιά που μαζεύονται στην βεράντα... (γενικά δηλ έχει κάποια ενδιαφέροντα).
Να τονίσω πως η συμπεριφορά του ξανα έγινε έντονα νευρική (από τότε που σταμάτησε το φάρμακο), ξανάρχισε να δαγκώνει με μανία, πάντα ήταν δαγκανιάρης🙄 (αυτός είναι ο άγριος και όχι η Λήδα).
Το θέμα είναι πως δεν έχει ξαναμαδηθεί... 😀να μην τον ματιάσω!

tinypic-no-longer-available.jpg
 
...Τελικά πιστεύεις πως τα συγκεκριμένα φάρμακα που έπαιρνε τον οδήγησαν σε λάθος καταστάσεις Σισσυ;
Κάθε άλλο Γιάννη...
Το φάρμακο είχε βελτιώσει τον άκρως νευρικό χαρακτήρα του. Είχε γίνει πιο ήπιος-πιο ''χαλαρός'', έχω την αίσθηση πως έτρωγε καλύτερα (είχε πάρει ένα ολόκληρο γραμ)
Με την ελαχιστότατη δόση (που του έδινα +μόνο μια φορά την ημέρα) τον κρατούσε σ΄ένα επίπεδο ήρεμο πιο ευδιάθετο και όχι στην ''τσίτα'' που βρίσκεται (ξανά) τώρα...
Οι υποθέσεις της γιατρού για ''πειραγμένο'' συκώτι, είναι μόνο υποθέσεις, αφού ούτε καν τον κοίταξε (εξωτερικά) και αφού μετά δυο μήνες σχεδόν από την διακοπή του φαρμάκου, η δύσπνοια συνεχίζει και ενώ πραγματικά δεν γνωρίζω πότε ξεκίνησε. Ενδέχεται να την είχε πάντα και να μην την είχα αντιληφθεί (?) αφού μόνο σε απόλυτη χαλάρωση μπορεί κάποιος να την διαπιστώσει...
Όσο για το μάδημα, είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν το θεωρώ ''αποτέλεσμα''
... Μια ενημέρωση κάνω😉:)
 
Οι υποθέσεις της γιατρού για ''πειραγμένο'' συκώτι, είναι μόνο υποθέσεις, αφού ούτε καν τον κοίταξε (εξωτερικά)
Πάντως τσάι ή άλλο είδος γαϊδουράγκαθου μπορείς να του δίνεις, δεν βλάπτει και απ΄' ότι μου είπε κάποιος γνωστός μου, έχει ευχάριστη γεύση.
 
Πέρασε (ξανά) μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να ξανακόψει φτερά πτήσεως...
Είχα αρχίσει να πιστεύω πως με το να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει στο κλουβί του και να ζει ''ελεύθερος''στο σταντ, τον βοήθησε να ''ξεχάσει'' το πρόβλημα του, μέχρι που το απόγευμα βρήκα στο πάτωμα κομμένα 3 μεγάλα φτερά... Κάποια είχαν μεγαλώσει και κατάφερνε άνετα να πετάξει 3-4 μέτρα (σπάνια, αλλά το έκανε κάποιες φορές).
 
Σίσσυ, μήπως να του τα κόψεις η ίδια; Αν δεν κάνω λάθος τα ξεριζώνει ή τα κόβει σε τέτοιο σημείο που να πιάνει τα αγγεία του φτερού και να δημιουργείται πόνος, ώστε να εκκριθούν από τον οργανισμό του ενδορφίνες (ή κάτι ανάλογο) που μειώνουν τον πόνο και δημιουργούν κατάσταση ευφορίας και αυτό ακριβώς είναι από βιολογικής πλευράς που του δημιουργεί και ενισχύει την εξάρτηση; έτσι δεν είναι;
 
Το μεσαίο του το τράβηξα εγώ γιατί ήταν κομμένο ''πετούσε'' ...
tinypic-no-longer-available.jpg


*Το φάρμακο το παίρνει; **Με τη θηλυκιά αλληλεπιδρά;
*Από τη στιγμή που διαπίστωσα πως έχει δύσπνοια και η γιατρός μου έβαλε την ιδέα πως μπορεί να ευθυνόταν το φάρμακο γι΄αυτήν (παρότι δεν πιστεύω πως είχε καμία σχέση το φάρμακο), του το έκοψα (σταδιακά), άλλωστε και παίρνοντας το φάρμακο κάθε μια στο τόσο τον ''έπιανε'' και έκοβε κάποια φτερά...
**Με την Λήδα η σχέση του είναι πολύ συγκεκριμένη δηλ το πρωί βγαίνουν μαζί έξω (στο τραπέζι και στο σταντ) τρώνε-χτενίζονται και αργότερα αυτός θέλει να μείνει μόνος (την τσιμπάει, αρχίζει τον καβγά μαζί της και τους χωρίζω).
Όταν βρίσκεται μόνος στο σταντ (κατά τη διάρκεια της ημέρας), βρίσκεται για πολλή ώρα έξω από τα κάγκελα της μεριάς της και ή την χτενίζει ή τσακώνονται άγρια... Τόσα χρόνια έχω καταλάβει πως ο Μάριος δεν θέλει πολλά πολλά με κανέναν είτε αυτό είναι πουλί είτε άνθρωπος🙄
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν; Μήπως έτσι στανιάρει το πουλι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν; Μήπως έτσι στανιάρει το πουλι;
Χρόνια λέω πως δεν έχω καταλάβει ο Μάριος να έχει ορμές (δεν μου έχει δώσει δείγματα), ακόμα και τώρα με την Λήδα...ίσως και αυτό να ευθύνεται για την όλη κατάστασή του, γενικά είναι και. Γεροπαράξενος! τι να λέμε... Προβληματικό πουλάκι... Κανένα πουλί από όσα είχα δεν είχε αυτουνού τα χούγια...
Φοβάμαι τους τραυματισμούς γι αυτό δεν τους αφήνω περισσότερο μαζί... Τον καταλαβαίνεις πως θέλει να την διώξει, κάποια στιγμή θα τραυματιστούν αν δεν τους χωρίσω γιατί και αυτή δεν χαρίζει κάστανα 😉
 
@Sissy , διάβαζα για την απορρόφηση της βιταμίνης D κι έπεσα πάνω σε αυτο:
Access to direct sunlight or an alternative appropriate source of UV light can improve conditions as varied as:

  • Destructive behavior like feather picking
  • A poor feather coat
  • Organ dysfunction
  • Immunologic disorders
  • Poor mood and temperament
Σκέφτηκα λοιπόν: μήπως ο Μάριος δεν παίρνει αρκετό ήλιο ή μήπως με περισσότερο θα βελτιωνόταν η ψυχολογία του; Κι επίσης μήπως να έστελνες ένα email στον συγκεκριμένο πτηνίατρο;https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2010/01/27/why-pet-birds-seriously-need-ultraviolet-light.aspx
 
.. Σκέφτηκα λοιπόν: μήπως ο Μάριος δεν παίρνει αρκετό ήλιο ή μήπως με περισσότερο θα βελτιωνόταν η ψυχολογία του; Κι επίσης μήπως να έστελνες ένα email στον συγκεκριμένο πτηνίατρο;
Ο Μάριος δεν υπάρχει περίπτωση να έχει έλλειψη ήλιου. Σχεδόν καθημερινά τον χειμώνα και καθημερινά το καλοκαίρι τα πουλιά έχουν άμεση έκθεση στον ήλιο για 15-20 λεπτά (χρόνια τώρα, εκτός του ότι τα δωμάτια που ζουν είναι ευήλια). Το θέμα αφορά πουλιά που ζουν σε χώρες που δεν έχουν την ηλιοφάνεια της Ελλάδος... Όσο για το μέιλ, πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσα γράψω, πιστεύω πως από την στιγμή που δεν μπορούν να γίνουν εξετάσεις δεν μπορεί να υπάρξει και λύση...
Γιάννη σ΄ευχαριστώ για την σκέψη:)
 
Back
Top