Ασθένειες Πρέπει να κάνω στα πάροτλετ ενέσεις για ψιττάκωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anthi00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τα φτερά τους, τα έκοψαν και λιγάκι για να μην ανεβαίνουν στα φωτιστικά που είναι επικίνδυνα,
Δεν ξέρω, αλλά είμαι κάπως επιφυλακτικός με το κόψιμο των φτερών. Θα πετούν, αλλά λίγο και όχι ψηλά; Δεν θα νιώθουν κάπως αδύναμα (ψυχολογικά εννοώ).
Θέλω να σου τονίσω ότι δεν κρίνω, ούτε έχω κάποια εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά απλά θέτω τον προβληματισμό μου.
 
Χαλαρή είμαι με τα πουλάκια μου, είχα δύσκολο καλοκαίρι λόγω φόρτου εργασίας.. Τώρα που ηρέμησα λιγάκι έχω διάφορα να σας ρωτήσω ( όχι για ασθένειες κλπ):)
[automerge]1568923986[/automerge]
Γεια σου, ούτε κι εγώ είμαι υπέρ του κοψίματος και στενοχωρήθηκα.. Πετούσαν και τη μέρα που ήρθαν σπίτι κανονικά ψηλά απλά κουράζονται παραπάνω.. Μέσα σε 7-8 μέρες πετούν όπως πριν απλά βάζουν περισσότερη δύναμη. Το αντράκι μου το ένα σήμερα ας πούμε ενώ πετούσε κανονικά κουράστηκε, δεν έφτασε παρά τσακ στο φωτιστικό και προσγειώθηκε στην πολυθρόνα.. Είναι δίκοπο μαχαίρι αυτό με τα φτερά. Κι εκεί με πρωτοβουλία του γιατρού τα κόψαμε. Ουσιαστικά τα ψαλιδίζουν, τα πουλιά πετούν αλλά όχι με τόση δύναμη. Το δικό μου το ένα είναι ασταμάτητο, πετάει φοβερά και ανεβαίνει παντού. Τουλάχιστον τώρα που μεγαλώνει κατεβαίνει γρήγορα για να,ρθει κοντά μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πήγαμε στην Patricia Grey, βέβαια απ,ότι έμαθα δεν τα εξέτασε η ίδια τα παπαγαλάκια αλλά ένας συνάδελφός της. Δυστυχώς δεν ήμουν παρούσα λόγω δουλειάς
Πιστεύω πως όταν κλείνουμε ένα ραντεβού με γιατρό, θα πρέπει η εξέταση και οι όποιες απόψεις να είναι του συγκεκριμένου γιατρού και όχι κάποιου άλλου...
Δεν θα πλήρωσες λιγότερα (φαντάζομαι) επειδή τα εξέτασε κάποιος άλλος...
Αυτή τη στιγμή συζητάμε για την άποψη ενός γιατρού, ο οποίος εξέτασε τα πουλιά και που μπορεί να έχει τς ίδιες απόψεις με
την κα Grey, αλλά η συγκεκριμένη γιατρός δεν εξέφρασε άποψη (φαντάζομαι πως γι αυτό επέλεξες στο συγκεκριμένο ιατρείο και δεν ήταν ''τυχαία'' η επιλογή σου).
Τα πάροτλετς του Διονύση ErnestoTheParrotlet τα παρακολουθεί η συγκεκριμένη γιατρός, δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί σε κάτι παρόμοιο (ενέσεις κτλ) πιστεύω να δει το θέμα και να μας γράψει επ΄αυτού.
Είχα και έχω πάροτλετς εδώ και 12 χρόνια, κανείς δεν μου ανέφερε κάτι παρόμοιο (+η συγκεκριμένη γιατρός).
Στη θέση σου θα διασταύρωνα απόψεις ρωτώντας και άλλους γιατρούς (συν τη γιατρό που επέλεξες αλλά δεν εξέτασε η ίδια τα πουλάκια, ίσως μόνο και μόνο για να της το γνωστοποιήσω).
[automerge]1568925759[/automerge]
... Ούτε κι εγώ είμαι υπέρ του κοψίματος και στενοχωρήθηκα.. Πετούσαν και τη μέρα που ήρθαν σπίτι κανονικά ψηλά απλά κουράζονται παραπάνω.. Μέσα σε 7-8 μέρες πετούν όπως πριν απλά βάζουν περισσότερη δύναμη. Το αντράκι μου το ένα σήμερα ας πούμε ενώ πετούσε κανονικά κουράστηκε, δεν έφτασε παρά τσακ στο φωτιστικό και προσγειώθηκε στην πολυθρόνα.. Είναι δίκοπο μαχαίρι αυτό με τα φτερά. Κι εκεί με πρωτοβουλία του γιατρού τα κόψαμε. Ουσιαστικά τα ψαλιδίζουν, τα πουλιά πετούν αλλά όχι με τόση δύναμη. Το δικό μου το ένα είναι ασταμάτητο, πετάει φοβερά και ανεβαίνει παντού. Τουλάχιστον τώρα που μεγαλώνει κατεβαίνει γρήγορα για να,ρθει κοντά μου
Και αυτή η κίνηση μ΄εντυπωσιάζει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι Αντώνη...

Οταν ομως μιλαμε για το ιδιο κεντρο δεν θα επρεπε να υπαρχει καποιο πρωτόκολλο;
Αν εχω καταλαβει καλα η κυρια Gray ειναι head doctor εκει, κανω λαθος;
 
Γεια σου Σίσσυ, όπως είδες το ανέφερα ότι δεν τα εξέτασε η ίδια και εννοείται ότι δεν τα πήγα τυχαία εκεί τα αγοράκια μου, ξέρω ότι είναι από τις καλύτερες στο είδος της. Από εκεί και πέρα είμαι σίγουρη ότι και ο συνάδελφός της είναι εξίσου καλός κι ο άνθρωπος μας πρότεινε κάτι χωρίς καμία δέσμευση για προληπτικούς λόγους. Δε μας είπε ότι είναι κάτι επείγον ή ότι συμβαίνει συνέχεια να νοσούν τα πτηνά από ψιττάκωση ή ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε την αγωγή, το άφησε στην ευχέρειά μας. Μια χαρά τα πρόσεξαν τα πουλάκια μας κι επειδή ακριβώς πρόκειται για σοβαρό ιατρείο έλαβα κι εγώ υπόψη αυτά που μας είπαν και θεώρησα καλό να ρωτήσω και μερικές έξτρα απόψεις προτού λάβω οποιαδήποτε απόφαση. Από εκεί και πέρα με ρωτάτε διάφορα τα οποία δε μπορώ να σας απαντήσω γιατί δεν τα ξέρω, δεν είμαι ειδική δυστυχώς. Σε επόμενο ραντεβού που θα είμαι κι εγώ παρούσα θα ρωτήσω περισσότερα
 
Οταν ομως μιλαμε για το ιδιο κεντρο *δεν θα επρεπε να υπαρχει καποιο πρωτόκολλο;
Αν εχω καταλαβει καλα η κυρια Gray ειναι *head doctor εκει, κανω λαθος;
*Φαντάζομαι, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...
**Σε σχέση με ότι αφορά τα πουλιά ναι...
Πιστεύω πως όταν κλείνουμε ένα ραντεβού με γιατρό, θα πρέπει η εξέταση και οι όποιες απόψεις να είναι του συγκεκριμένου γιατρού και όχι κάποιου άλλου...
Δεν θα πλήρωσες λιγότερα (φαντάζομαι) επειδή τα εξέτασε κάποιος άλλος...
Αυτή τη στιγμή συζητάμε για την άποψη ενός γιατρού, ο οποίος εξέτασε τα πουλιά και που μπορεί να έχει τς ίδιες απόψεις με
την κα Grey, αλλά η συγκεκριμένη γιατρός δεν εξέφρασε άποψη (φαντάζομαι πως γι αυτό επέλεξες στο συγκεκριμένο ιατρείο και δεν ήταν ''τυχαία'' η επιλογή σου).
(συν τη γιατρό που επέλεξες αλλά δεν εξέτασε η ίδια τα πουλάκια, ίσως μόνο και μόνο για να της το γνωστοποιήσω).
[automerge]1568926674[/automerge]
. Μια χαρά τα πρόσεξαν τα πουλάκια μας κι επειδή ακριβώς πρόκειται για σοβαρό ιατρείο έλαβα κι εγώ υπόψη αυτά που μας είπαν και θεώρησα καλό να ρωτήσω και μερικές έξτρα απόψεις προτού λάβω οποιαδήποτε απόφαση. Από εκεί και πέρα με ρωτάτε διάφορα τα οποία δε μπορώ να σας απαντήσω γιατί δεν τα ξέρω, δεν είμαι ειδική δυστυχώς. Σε επόμενο ραντεβού που θα είμαι κι εγώ παρούσα θα ρωτήσω περισσότερα
Εδώ θα ήθελα να σε ρωτήσω Ανθή, είχες ενημερωθεί ότι η γιατρός θα λείπει και δέχτηκες να τα εξετάσει άλλος γιατρός;
 
*Φαντάζομαι, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...
**Σε σχέση με ότι αφορά τα πουλιά ναι...

Αυτο μου κανει εντυπωση,θα περιμενα σε ενα κεντρο απο τα πιο γνωστα της Αττικης να μην υπαρχουν τετοιες διαφορες σε τοσο σοβαρα ζητήματα.

Η Ανθη, δικαίως, αγχωθηκε χωρις λογο ουσιαστικα.

Εδω ολοι προσπαθουμε να αποβάλουμε το αγχος οχι να φορτωνομαστε κι αλλο 😛
 
Πάντως εγώ αν μου είχε γίνει γνωστό ότι η γιατρός θα απουσίαζε, θα ανανέωνα το ραντεβού για κάποια άλλη φορά. Γι΄αυτό ρώτησα την Ανθή αν της γνωστοποιήθηκε...
 
Όχι, εγώ πήρα τηλ για ραντεβού με τη λογική ότι θα τα εξετάσει η ίδια. Μίλησα με μια κοπέλα και μου ανέφερε ότι η κυρία Gray έχει κενό την τάδε ημερομηνία (αρχές Σεπτέμβρη) 2 συγκεκριμένες ώρες. Κι επειδή ακριβώς ήθελα να τα εξετάσει η κυρία Gray συμφώνησα για μεσημέρι ενώ δούλευα και δε μπόρεσα να πάω. Ήταν εκεί απ,ότι έμαθα, χαιρέτησε και τέλος.. Ανέλαβε ένας κύριος μετά. Υπέθεσα ότι η κυρία Gray εμφανίζεται σε σοβαρές καταστάσεις(αν έβλεπε πχ κάτι στις κουτσουλιές)
[automerge]1568927309[/automerge]
Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ αγχώθηκα με τις αντιδράσεις σας παρά με, αυτά που είπε ο πτηνίατρος😛.
 
... Υπέθεσα ότι η κυρία Gray εμφανίζεται σε σοβαρές καταστάσεις(αν έβλεπε πχ κάτι στις κουτσουλιές)
Μέχρι πρότινος όχι, απ΄ότι γνωρίζω τουλάχιστον.
''Ενδιαφέρον θα έχει'' αν θα πρέπει από εδώ και πέρα να συνεννοηθούμε και σιγουρευτούμε ότι θα εξετάσει η ίδια η γιατρός τα πουλιά...
Για το λόγο αυτό άλλωστε δεν επιλέγουμε τον Χ γιατρό...; (ούτε για ανθρώπους δεν ισχύουν παρόμοια)
 
Σωστά τα λες.. Αν ήξερα ότι δε θα τα εξέταζε η ίδια θα τα πήγαινα στο Περιστέρι σε άλλο γνωστό πτηνιατρείο που είναι και πιο κοντά μου. Νιώθω όμως ότι υποβαθμίζουμε λίγο τους συναδέλφους της. Στην ίδια κλινική δουλεύουν οπότε φαντάζομαι ότι υπάρχει κοινή γραμμή εξέτασης
 
Σωστά τα λες.. Αν ήξερα ότι δε θα τα εξέταζε η ίδια θα τα πήγαινα στο Περιστέρι σε άλλο γνωστό πτηνιατρείο που είναι και πιο κοντά μου. Νιώθω όμως ότι υποβαθμίζουμε λίγο τους συναδέλφους της. Στην ίδια κλινική δουλεύουν οπότε φαντάζομαι ότι υπάρχει κοινή γραμμή εξέτασης
🙂 Εγώ πάλι καθόλου!
Δεν αισθάνομαι (αφού εγώ τοποθετήθηκα) πως υποβαθμίζω κανέναν από τη στιγμή που επέλεξα γιατρό και τα εξετάζει κάποιος άλλος... Μόνοι τους υποβιβάζονται...
Και φυσικά ποτέ δεν θα δεχόμουν να εξετάσει άλλος τα πουλιά εφόσον έκλεισα ραντεβού με συγκεκριμένο γιατρό.
Το ίδιο θα έκανα για το παιδί μου, τον εαυτό μου, το σκυλί μου κτλ κτλ (αυτή η κίνηση φυσικά χαρακτηρίζει εμένα δηλ να έχω ''απαίτηση'' της επιλογής μου)😉
 
Καλό θα ήταν κάποια στιγμή όταν θελήσουμε να κάνουμε κάποιες ενέσεις που δρουν προληπτικά για την ψιττάκωση διότι δεν υπάρχουν συμπτώματα πολλές φορές και ενώ τα πτηνά φαίνονται υγιή σε 2-3 χρόνια πεθαίνουν..

Άρες μάρες κουκουνάρες.

Συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ άλλο. :)
 
Έχεις δίκιο.. :)
[automerge]1568929778[/automerge]
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για το χρόνο σας.. Μπορεί όντως να, ναι άρες μάρες κουκουνάρες (δεν αμφιβάλλω) αλλά είναι ένα θέμα που δεν το γνώριζα και ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για το χρόνο σας.. Μπορεί όντως να, ναι άρες μάρες κουκουνάρες (δεν αμφιβάλλω) αλλά είναι ένα θέμα που δεν το γνώριζα και ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας
Εγώ δύο θέματα συνεχίζω να διακρίνω...
Κι εγώ σ΄ευχαριστώ για την ενημέρωση Ανθή 🙂
 
Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ αγχώθηκα με τις αντιδράσεις σας παρά με, αυτά που είπε ο πτηνίατρος😛.
Να μιλήσω Ανθή λιγάκι επ' αυτού που αναφέρεις πιο πάνω.
Λογικό μου φαίνεται που αγχώθηκες, και το ίδιο θα συνέβαινε στους περισσότερους, συμπεριλαμβανομένου και εμού. Αλλά από την άλλη, εφόσον ζητάς γνώμη (και πολύ καλά έκανες) δεν θα μπορούσε κανείς που έχει άποψη, να μην σου πει τι πιστεύει και γιατί. Τα βασικά στοιχεία που προκύπτουν από το Θέμα σου είναι ότι τα πουλάκια δεν χρειάζονται (πιθανότατα) τις ενέσεις και επίσης ότι εφόσον είχες ραντεβού με τη Πατρίσια, εκείνη έπρεπε να τα κοιτάξει. Και εμένα μια φορά που της πήγα ένα καναρίνι μου είπε να του κάνει ακτινογραφία, είπα ναι, τη ρώτησα πώς θα κάνει ακτινογραφία και αν θα πρέπει να κρατάω το πουλί, απήντησε με άνεση σαν να ήταν το πιο απλό πράγμα ότι θα το κοιμίσει. Συζήτησα μερικά ακόμα λεπτά μαζί της άλλα ζητήματα, και έπειτα έθεσα την ερώτηση (ενώ έπρεπε ήδη να μου είχε εξηγήσει) ποια είναι η επικινδυνότητα του αναισθητικού... Και η Πατρίσια απάντησε. Ε, μπορεί και να πεθάνει. Ακούς εκεί; Ούτε που θα μου το έλεγε αν δεν ρωτούσα. Και φυσικά ούτε ακτινογραφία έκανα ούτε τίποτα. Με αυτήν τη μικρή παρένθεση θέλω να σου πω, ότι αν κάτι δεν μου "καθόταν καλά" αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς και είχα μπει εδώ μέσα και είχα συζητήσει το θέμα, οπωσδήποτε πιστεύω ότι κάπως θα μου εξηγούσαν... Ενδεχομένως να μου έθεταν τα μέλη το ζήτημα της επικινδυνότητας, όπως τώρα έθεσαν σε εσένα το αχρείαστο της προληπτικής θεραπείας. Οπότε ναι, αγχώνεσαι, αλλά ας πούμε ότι έχεις το κινητοποιητικό άγχος (ή έστω μια μικρή παρενέργεια), όπως όλοι μας.
 
Back
Top