Ασθένειες Πρέπει να κάνω στα πάροτλετ ενέσεις για ψιττάκωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anthi00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εγω δε θα προχωρούσα στην εφαρμογή της προτεινόμενης θεραπείας από το γιατρό. Μιλάω εκ του ασφαλούς βέβαια και δεν είναι στη θέση του φίλου παραπάνω που βρισκόταν σε αδιέξοδο και προχώρησε στην ενέσιμη θεραπεία...

Θα καταθέσω κι εγώ ότι έχει πέσει στην αντίληψη μου για το θέμα της ψιττάκωσης και το πως προβάλετε από το συγκεκριμένο κέντρο...
Κάπου στα τέλη του 2015 κάποιο εκτροφείο στην Ελλάδα διαφήμιζε οτι τα πουλιά που είχε προς διάθεση (μέσω fb) είναι απαλλαγμένα από το βακτήριο της ψιττάκωσης και τα πουλιά του συνοδεύονται από ιατρική πιστοποίηση... Τότε είχε βγει και ανάλογη ανακοίνωση από το κέντρο που αναφερόταν οτι το συγκεκριμένο εκτροφείο εφάρμοσε σε όλα του τα πουλιά την επίπονη και χρονοβόρα θεραπεία και πλέον είναι απαλλαγμένα από τον ιο της ψιττάκωσης...
Προσωπικά δε πείστηκα γιατι έχοντας εκτροφή, γνωρίζω οτι κάτι τετοιο δε μπορει να ισχύσει και αναρωτήθηκα πως ένα τοσο γνωστό κέντρο δίνει ιατρική πιστοποίηση για πουλιά που δε γνωρίζει αν όντως οι γεννήτορες τους έχουν λάβει τη θεραπεία...

Ανθη σε ευχαριστούμε που μπήκες στη διαδικασία να πάρεις τη γνώμη μας εδώ στο φόρουμ και να μας βάλεις έτσι στη διαδικασία να σκεφτούμε... Θυμηθούμε και να αναρωτηθούμε αν τελικά όσα μας λένε πρέπει να τα ακολουθούμε χωρίς να το ψάξουμε πρώτα.

**Τελικά αυτή η ψιττάκωση πάντα θα είναι το μαύρο σύννεφο πάνω από τα παπαγαλάκια μας και θα κάνει πολύ κόσμο να μη τα θέλει ή να φοβάται οτι θα του μεταδώσουν την ασθένεια...
 
χόνια πριν έφυγε το κοκατηλάκι μου( πλήρως εξημερωμένο) από το μπαλκόνι μου κι από ρετιρέ που μένω πέταξε στο απέναντι διαμέρισμα κι απ, το απέναντι διαμέρισμα έφτασε στην ταράτσα κι εξαφανίστηκε.. Αυτό δε θα, χε συμβεί αν ήταν κομμένα τα φτερά του..

Υπάρχει δυστυχώς σχετικά πρόσφατο θέμα όπου παπαγαλάκι κατέληξε στα δόντια σκύλου. Αν είχε τα φτερά ίσως και να είχε σωθεί. Πάντα υπάρχει η καλή και η κακή πλευρά σε ότι επιλέξουμε να κάνουμε.
 
Μου φαινεται πολυ υπερβολικο αν εχουμε στην κατοχη μας παπαγαλο για μεγαλο διαστημα να αρρωστησει απο ψιτακκωσηκαι το οτι μεταδιδεται απο τις ψειρες τραβηγμενο δεν ειναι;
 
Μου φαινεται πολυ υπερβολικο αν εχουμε στην κατοχη μας παπαγαλο για μεγαλο διαστημα να αρρωστησει απο ψιτακκωσηκαι το οτι μεταδιδεται απο τις ψειρες τραβηγμενο δεν ειναι;

Καθολου τραβηγμενο, με τον τροπο μεταφέρουν τσ κουνουπια την ευλογια.
 
Kαλό είναι να μαθαίνουμε ότι αφορά τους γιατρούς (κι εγώ στο ιατρείο της δρ. Γκρέι πηγαίνω) και υπάρχουν όντως τετοιες "περιπτώσεις" (να βλεπει άλλος αντι για τη δρ. Γκρέι το παπαγαλακι). Πάντως σε θεματα ερώτησης επειδη δεν εχω κλεισει ραντεβου δεν ειχα θέμα, ρωτάω παντα και μου απαντουν, ίσως να είμαστε και λίγο "επιμονοι" και φορτικοί εμείς.
Πάντως αν είναι να εμπιστευτώ κάποιον θα εμπιστευτώ αυτο που θα μου πει ο γιατρός. Στην τελική θα παρω και 2η γνώμη και θα αφήσω το (όποιο) θέμα στους ειδικούς. Θα ήμουν διστακτικός για οποιαδήποτε "ενεση" σε τοσο μικρό πλασματάκι αλλά αν ο γιατρός δε βλεπει αλλη "λύση" τότε θα το δεχόμουν.

Επιπλέον η "προληπτική" επίσκεψη στο γιατρό, καλή μεν, αλλά θα συμφωνήσω με αυτό που γράφτηκε ότι μάλλον το παρακάνουμε με τα μικρά μας και στην τελική τα επιβαρύνουμε.

Για την κοπή φτερών το γραφω, το έχω γραψει, θα το ξαναγράψω. Το θεωρώ έγκλημα. Καλύτερα να φυγει το παπαγαλακι, και έστω να πεθάνει μη μπορώντας να ζήσει "εκει έξω", παρά να το κουτσουρέψω για να το έχω στην "ασφαλή μου αγκαλιά" (κι εμένα μου είχε φύγει ο Ερνέστο και μονο απο καθαρή τύχη τον ξαναβρήκαμε).

Αυτά εν τάχει,ως προσωπικές απόψεις, για τα θέματα που αναλύει το θρεντ.
 
Στην συγκεκριμένη γιατρό ειχε παει μια γνωστη μου ενα κοκατιλ την μπελα η οποια ειχε θεμα με το φτερο του και ειχε πρηστεί, η κ γκρει της εγραψε εμβόλιο για ψιττάκωση και επέμβαση για το φτερο οπου το πουλακι δύστυχος απεβίωσε απο την ναρκωση χωρις η γιατρος να αναφερει οτι υπαρχει σοβαρος κυνδινος ισα ισα περιεγραψε την επεμβαση σαν κατι απλο.
 
Καλησπέρα Ελένη, το είχα δει το μήνυμά σου αλλά δεν πολυμπαίνω λόγω δουλειάς. Έμαθα κι εγώ αργότερα ότι ενώ ρωτήθηκε ο γιατρός αν υπάρχει κάποιο τεστ προκειμένου να διαπιστώσει κάποιος ότι ο παπαγάλος του έχει ψιττάκωση η απάντησή του ήταν Όχι ενώ προφανώς υπάρχει. Καλό είναι λοιπόν που υπάρχει το forum και μαθαίνουμε και 5 πράγματα παραπάνω:) Δε μου αρέσει να κρίνω τη δουλειά κανενός οπότε δε σχολιάζω περαιτέρω. Θα πω μόνο ότι λυπάμαι για τη Μπέλλα
 
Καλησπέρα Ελένη, το είχα δει το μήνυμά σου αλλά δεν πολυμπαίνω λόγω δουλειάς. Έμαθα κι εγώ αργότερα ότι ενώ ρωτήθηκε ο γιατρός αν υπάρχει κάποιο τεστ προκειμένου να διαπιστώσει κάποιος ότι ο παπαγάλος του έχει ψιττάκωση η απάντησή του ήταν Όχι ενώ προφανώς υπάρχει. Καλό είναι λοιπόν που υπάρχει το forum και μαθαίνουμε και 5 πράγματα παραπάνω:) Δε μου αρέσει να κρίνω τη δουλειά κανενός οπότε δε σχολιάζω περαιτέρω. Θα πω μόνο ότι λυπάμαι για τη Μπέλλα
Ναι και εγω φυσικα δεν εχω λογο να κακολογήσω την δουλεια της απλα μιας και ειδα το ποστ ειπα να γραψω την εμπειρια που εχω ακουσει για την γιατρο, το καλο ειναι οτι υπαρχει ενημερωση στο θεμα.
 
Καλησπέρα. 🙂Καταρχήν εκτιμώ πάρα πολύ κι ευχαριστώ όσους απάντησαν καταθέτοντας την εμπειρία με τα πουλάκια τους για το θέμα της ψιττάκωσης. Τη γνώμη μου εμμέσως την εξέφρασα.. Θεωρώ πολύ μέγαλο λάθος την απάντηση του πνηνιάτρου ότι δεν υπάρχει τεστ ψιττάκωσης διότι οπως με ενημέρωσαν πολλά μέλη και διάβασα και μόνη μου γίνονται εξετάσεις. Θα μπορούσε να μου πει ότι θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο άλλο διαγνωστικό κέντρο. Αυτό που εννοούσα είναι ότι δε μπορώ να κρίνω διότι αρχικά δεν είμαι κτηνίατρος και δεύτερον ενώ διάβασα ότι κάποιο πουλάκι απεβίωσε και κάποιο άλλο έπαθε πρόβλημα με το συκώτι του λόγω των ενέσεων πάλι θεωρώ άδικο να το σχολιάσω διότι αν οι συγκεκριμένοι γιατροί έχουν σώσει 1000 πουλάκια το ενδεχόμενο να έχει συμβεί το μοιραίο σε κάποια ελάχιστα δεν είναι μεμπτό. Τη δουλειά τους κάνουν κι αυτοί κι υπάρχει πάντα η πιθανότητα των παράπλευρων απωλειών
 
Καλησπέρα και από εμένα, άργησα να το διαβάσω το θέμα απλά να επισημάνω ότι στην πρώτη μου επίσκεψη στη συγκεκριμένη γιατρό σε σχετική ερώτηση για την ψιττάκωση που της έκανα, με είχε ενημερώσει ότι οι συγκεκριμένες ενέσεις ήταν για την θεραπεία της ψιττάκωσης και όχι για την πρόληψη. Σε εμένα ήταν κατηγορηματική ότι ΔΕΝ υπάρχει λόγος να την κάνουμε γιατί εκτός από το ότι ήταν περιττή στην περίπτωσή μας, ήταν και κοστοβόρα είναι και χρονοβόρα.
 
Καλησπέρα και από εμένα, άργησα να το διαβάσω το θέμα απλά να επισημάνω ότι στην πρώτη μου επίσκεψη στη συγκεκριμένη γιατρό σε σχετική ερώτηση για την ψιττάκωση που της έκανα, με είχε ενημερώσει ότι οι συγκεκριμένες ενέσεις ήταν για την θεραπεία της ψιττάκωσης και όχι για την πρόληψη. Σε εμένα ήταν κατηγορηματική ότι ΔΕΝ υπάρχει λόγος να την κάνουμε γιατί εκτός από το ότι ήταν περιττή στην περίπτωσή μας, ήταν και κοστοβόρα είναι και χρονοβόρα.
Πότε ήταν η πρώτη σας επίσκεψη στη γιατρό;
 
Back
Top