Ασθένειες Πρησμένη κοιλιά καναρινιού

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδιά... Παρατήρησα ένα απο τα καναρίνια μου το οποίο ειναι πολύ ζωηρό τρώει, πίνει κτλ. το οποίο απλά ειναι λίγο πιο φουσκομένο απο τα άλλα σε όλες τις κινήσεις του αλλά κατα τα άλλα ειναι μια χαρά καθαρίζεται κτλ. Το έπιασα και εβγαλα αυτες τις φώτο γιατί μου φάνηκε πρησμένο( ο τίτλος ίσως είναι λάθος) τι λέτε; Αν έχει κάτι πως μπορώ να το βοηθήσω;
*ξέχασα να πω πως δεν έχει καρίνα και ειναι μια χαρά στα κιλά του αλλά είναι λερωμένο (μάλλον απο διάρροια) απο πίσω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Να οι φώτο:
12032408_1072632482787567_335676013_n.webp 12048767_1072632379454244_831579870_n.webp
 
οκ

βασικα δεν μπορω γιατι το εχω με άλλα πουλιά αλλά ετσι όπως τις ειδα είναι αρκετά υγρές☹
 
Δεν έχω εύκαιρο κλουβί τώρα σε κανα 2ωρο θα έχω όμως γιατί τα κλουβιά μ τα έχω σε έναν γνωστό μου που έχει μέρος αλλά είναι μακριά υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι σε αυτό το διάστημα;
 
Για 2 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα. Περισσότερο να μην το αφήσεις.
 
Για 2 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα. Περισσότερο να μην το αφήσεις.
Οπωσδήποτε άμεσα να μπει μόνο του...
Το πουλάκι μεταφέρθηκε σε άλλο κλουβί μόνο του. Για να μην το ενοχλήσω θα ανεβάσω αύριο φωτογραφίες με τις κουτσουλιές... Λοιπόν περι τίνος πρόκειται; Τι φάρμακα χρειάζεται να του δώσω;
 
Αυριο βρεξε τα πουπουλα και παραμερισε τα εντελως. Να βγαλεις καθαρη φωτογραφια απο το λαιμο μεχρι την αμαρα. Επισης α4 και τις κουτσουλιες του, θα εχουμε εικονα αφου το χωρισες.

Μεχρι τις φωτογραφιες πες μας αν θελεις διατροφη, διαμονη και διαθεση ως τωρα.

Για "διαγνωση" νομιζω χωρις τις φωτογραφιες ειναι δυσκολο. Επειδη η διαρροια ειναι κατι το ανησυχητικο γι αυτο σου ζητηθηκε να τα χωρισεις.
 
Να πλύνεις με χλιαρό νερό την αμάρα περίπου 37 βαθ.C, σε μπατονέτα να στάξεις 2 σταγόνες λάδι και ελαφρά να αλείψεις την περιοχή. Να βγάλεις καθαρή φωτο κοιλιά και στήθος να παραμερίσεις καλά τα φτερά να φαίνεται η επιδερμίδα.
 
Αυριο βρεξε τα πουπουλα και παραμερισε τα εντελως. Να βγαλεις καθαρη φωτογραφια απο το λαιμο μεχρι την αμαρα. Επισης α4 και τις κουτσουλιες του, θα εχουμε εικονα αφου το χωρισες.

Μεχρι τις φωτογραφιες πες μας αν θελεις διατροφη, διαμονη και διαθεση ως τωρα.

Για "διαγνωση" νομιζω χωρις τις φωτογραφιες ειναι δυσκολο. Επειδη η διαρροια ειναι κατι το ανησυχητικο γι αυτο σου ζητηθηκε να τα χωρισεις.
Το πουλάκι το χώρισα από τα άλλα σήμερα φώτο με τις κουτσουλιές αύριο...
Θα ανεβάσω και τις άλλες φώτο αύριο...
Myra δε κατάλαβα τι εννοείς εδώ:
Μεχρι τις φωτογραφιες πες μας αν θελεις διατροφη, διαμονη και διαθεση ως τωρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μεχρι να μπορεσεις να βγαλεις φωτογραφιες πες μας αν θελεις τι ετρωγε, αν ηταν καλοδιαθετο κτλ.
 
Καλό θα ήταν να κάνεις μια καλή καθαριότητα στο κλουβί με τα υπόλοιπα πουλιά όπως κι απολύμανση σε όλα τα σκεύη τους, πατήθρες κτλ. Εμβάπτιση για λίγη ώρα σε ζεστό νερό και ξίδι αρκεί. Σαφώς και τρίψιμο αν έχουν κολλημένες ακαθαρσίες. Κατα το τρίψιμο μπορείς να προσθέσεις στο σφουγγάρι σου μαγειρική σόδα. Απολυμαίνει κι αυτή.
 
Λοιπόν καθαρισα το παλιό κλουβί με τα αλλά πουλιά. Το πουλάκι έτρωγε χύμα τροφή ή οποία δεν είναι επικίνδυνη γιατί το παιδί είναι γνωστός μου και ή τροφή κλεινε κάθε φορά που ανοίγει... Από φρούτα μήλο μια φορά την εβδομάδα αυγό επίσης μια φορα και ή σταφύλι ή αγγούρι μια φορά την εβδομάδα... Να και οι φωτογραφίες:rsz_img_20150925_191400.webprsz_img_20150925_190725.webp
 
Δεν μου αρέσει καθόλου στο κέντρο της κοιλιάς το σκούρο χρώμα.
Έτσι είναι και στην πραγματικότητα η σκουραίνει στην φώτο.
 
Δεν μου αρέσει καθόλου στο κέντρο της κοιλιάς το σκούρο χρώμα.
Έτσι είναι και στην πραγματικότητα η σκουραίνει στην φώτο.
Ε έτσι είναι αλλά όχι τόσο σκούρο το σκουρένει αρκετά η φωτογραφία...
 
Εμμ παιδιά χρειάζομαι βοήθεια και νόμιζα πως και για αυτό υπάρχει το φορουμ μετά όμως αν δεν έκανα αυτά που μου λέγατε φωτογραφίες και τα λοιπά θα ήμουν εγώ ο ανεύθυνος που δεν νοιάζεται για το καναρίνι του και δε το βοηθάει... Περιμένω μια βοήθεια πάντως άμα κάποιος ενδιαφερθεί...
 
Το πουλακι συνεχιζει να εχει διαρροια;

Για να εχεις καθαρη εικονα, να του δινεις να τρωει μονο σπορους.
 
Εχει ορεξη κτλ, ειναι κινητικο;

Εγω πιστευω αν συνεχισεις λιγο συντηρητικη διατροφη με σπορους, και οχι πολυ λιπαρους, θα εχουμε μια καλυτερη εικονα. Αντιβιωση δε μπορω να προτεινω, γιατι δεν ξερω ουτε τι εχει, ουτε ποια θα σε βοηθησει αν χρειαζεται.

Ας ελπισουμε οτι καποιος γνωριζει τι συμβαινει. Αν θελεις βαλε μια α4 και ξαναβαλε μας φωτογραφιες τωρινες να δουμε αν υπαρχει διαφορα.
 
Back
Top