Ασθένειες Πρησμένη κοιλιά καναρινιού

Απο άποψη όρεξης και κίνησης είναι μια χαρά! Πετάει πάνω κάτω τρώει μόνο που δεν κελαηδάει (ίσως και της πτερορροιας βέβαια). Θα βάλω φωτογραφίες πιο μετά γιατί ειμαι απο κινητό αυτη τη στιγμή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Συνέχισε την διατροφή μόνο με σπόρους.
Θα πρότεινα να του δώσεις και το avyomicine.
Επίσης πάρε και από το φαρμακείο Almora plus. Είναι ηλεκτρολύτες και θα το βοηθήσει. Θα έχει στεγνώσει με την διάρροια.
Στην ποτίστρα των 100ml,1/4 του κουταλιού του γλυκού. Καλό ανακάτεμα.
 
οκ θα περιμενω μεχρι το βράδυ για περισσότερες προτάσεις και αύριο θα πάρω το φάρμακο... Θα βάλω και φώτο με τις κουτσουλιές αργότερα...
 
Εμμ παιδιά χρειάζομαι βοήθεια και νόμιζα πως και για αυτό υπάρχει το φορουμ μετά όμως αν δεν έκανα αυτά που μου λέγατε φωτογραφίες και τα λοιπά θα ήμουν εγώ ο ανεύθυνος που δεν νοιάζεται για το καναρίνι του και δε το βοηθάει... Περιμένω μια βοήθεια πάντως άμα κάποιος ενδιαφερθεί...
Σου λέω ότι έχει πρόβλημα με τα νεφρά, τι θα του κάνεις αιμοκάθαρση;
 
Σου λέω ότι έχει πρόβλημα με τα νεφρά, τι θα του κάνεις αιμοκάθαρση;
Ηπάρχουν χιλιάδες φάρμακα και δεν ήξερα οτι δεν υπάρχει λύση στην αρρώστια του αν αυτό εννοείς και δε ζητάω μόνο απο εσένα βοήθεια γνωμη σου το πρόβλημα στα νεφρά άλλοι μπορεί να έχουν κάτι άλλο να πουν...
 
Σου λέω ότι έχει πρόβλημα με τα νεφρά, τι θα του κάνεις αιμοκάθαρση;

Δεν μπορώ να σε καταλάβω... αλλά νομίζω ότι δεν είναι ο σωστός τόπος και χρόνος για να προσπαθήσω να καταλάβω τον χαρακτήρα σου.

περισσότερες προτάσεις και αύριο θα πάρω το φάρμακο

Διάγνωση δεν μπορεί να γίνει με ασφάλεια από φωτογραφίες. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με έναν γιατρό της περιοχής σου. Σίγουρα θα ξέρεις ότι τα πρώτα 24ωρα είναι και τα κρίσιμα για την εξέλιξη της ασθένειας.

Η αντιβίωση Baytril είναι ιδανική ειδικά για πρόβλημα στα νεφρά, αρκεί να πρόκειται για μικρόβιο και όχι κάτι άλλο μύκητες.
 
Γιάννη εγώ θα σου προτείνω να πας τις κουτσουλιές του για ανάλυση... Αφού από θέμα όρεξης και κινητικότητας είναι μια χαρά κάνε ένα τσεκ στις κουτσουλιές του για κάποιο μικρόβιο ή κάτι άλλο...
 
Λοιπόν: πήγα στο πετ σοπ και μου είπε πως δεν είχε τα φάρμακα που μου ειπατε και μου έδωσε άλλο φάρμακο για τα νεφρά μάρκας Tabernil και λέγεται Docicilina και μου είπε να κάνω θεραπεία 5 ημερών και μετά βλέπουμε... Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα της θεραπείες... Το πουλάκι είναι μια χαρά από όρεξη και κίνηση και σήμερα ψιλό κελάηδησε κι όλας... Οι κουτσουλιές του είναι αρκετά υγρές θα ανεβασω φώτο αύριο...

*συγνώμη που άργησα να γράψω είχα υποχρεώσεις με το σχολείο...
 
Γιαννη θεωρω δεν εκανες καλα που ακουσες εναν ιδιοκτητη πετ σοπ που σου εδωσα μια τυχαια αντιβιωση... κατε με επρεπε να πας τις κουτσουλιες του για αναλυση να απορριψεις πρωτα τα βασικα.. αφου το πουλακι ειναι ζωηρο κ κινητικο εχεις χρονο για πιο στοχευμενη θεραπεια... αραγε πως καταλαβε πως το καναρινακι εχει θεμα με τα νεφρα του;
 
Έτσι μου είπαν και εδώ και αυτός που το είδε μου είπε πως μάλλον έχει πρόβλημα με τα νεφρά και μου έδωσε αυτή την αντιβίωση υποστηρίζοντας οτι είναι παρόμοια με αυτες που μου σιστήσατε...
 
Έτσι μου είπαν και εδώ και αυτός που το είδε μου είπε πως μάλλον έχει πρόβλημα με τα νεφρά και μου έδωσε αυτή την αντιβίωση υποστηρίζοντας οτι είναι παρόμοια με αυτες που μου σιστήσατε...
Εχεις δει καποια βελτιωση στις κουτσουλιες του;
 
Σήμερα τελευταία μέρα της θεραπείας... Από αύριο σε στενή παρακολούθηση μήπως και ξαναυποτροπιάσει... Να ρωτήσω τώρα λέτε για καμια 2-3 εβδομάδες να μην βάλω λαχανικά-φρούτα-αυγό μήπως και το ξαναπιάσει διάρροια;
 
Back
Top