Ασθένειες Πρησμένη κοιλιά σε καναρίνι

γιατι χαλαει το ph του στομαχιου

Νομίζω Νίκο πως ο... Νίκος το λέει επειδή εμποδίζει στην απορρόφηση ασβεστίου και σε τέτοια περίοδο όπως η αναπαραγωγή το ασβέστιο είναι υψίστης σημασίας ειδικά για τα θηλυκά. Στις άλλες περιόδους μπορούμε να το δίνουμε άφοβα... Αλλά γιατί θεωρείς πως κάνει μόνο κακό?
νικο νομιζω με λενε!

ο κωστας ειμαι βρε αλικη!
 
Ακριβώς Αλίκη. Δεν είμαι σίγουρος ότι εμποδίζει την απορρόφηση ασβεστίου (δεν μπορώ να το διασταυρώσω επιστημονικά), αλλά για παν ενδεχόμενο, καλό θα είναι να μην χορηγείται στη διάρκεια αναπαραγωγής.
 
Όταν θα βάζεις αυγό με τσόφλι, μπορείς από πάνω να ξύσεις με ένα μαχαίρι λίγο το κόκκαλο σουπιάς! Και έτσι θα είσαι σίγουρη ότι θα φάνε! 😉

Τα καναρίνια που είναι μαζί και ζευγάρωσαν έχουν συγγένεια; Επίσης αν υπάρχουν κι άλλα καναρίνια στο κλουβί καλό θα ήταν να βγουν και να μείνει το ζευγάρι μόνο του!
Δεν ξερω αν ειναι συγγενεια γιατι δεν ειχα εγω τα πουλακια εξ αρχης και εδιωξα ολα τα αλλα πουλακια απο το κλουβι
 
Nα στείλουμε ένα e-mail στο dra Jarvis του άρθρου να μας πει;
Αν δεν αντιδράσεις -χωρίς στοιχεία- δεν μπορείς!
Εμένα το παρακάτω μ'ενδιαφέρει :

''Μηλόξυδο καταστρέφει τους μικροοργανισμούς, συμπεριλαμβανομένων βακτηριδίων, μυκήτων, ιών και άλλων, και εμποδίζει τα δηλητήρια από την επίτευξη του υπόλοιπο των συστημάτων του σώματος. Έχει αποδειχθεί ότι αναστέλλει την ανάπτυξη των gram-αρνητικών βακίλλων, Pseudomonas, και Candida. Το οξύ φύση ξύδι κάνει το πεπτικό σωλήνα περιβάλλον δυσάρεστο για τα μικρόβια και μύκητες.Apple ξίδι μηλίτη έχει αποδειχθεί ότι είναι μια φυσική θεραπεία (και προληπτικά) σε απλές περιπτώσεις της γρίπης των παιδιατρικών πεπτικές διαταραχές. Ο Δρ Jarvis μέσα από τη δική του έρευνα πιστεύει ότι το ξίδι μηλίτη μήλων θα μειώσει αίματα φυσική αλκαλικότητα, φέρνοντάς την πιο κοντά στη φυσική κατάσταση υγιών οξύ. Ένα φυσικά όξινο πεπτικό πεπτικού συστήματος, με τη σωστή ισορροπία του ρΗ, θα αποθαρρύνει βακτήρια και είναι λιγότερο πιθανό να αυξηθεί ζύμη και μύκητες.Apple ξίδι μηλίτη μπορεί να βοηθήσει τη φυσική διαδικασία της άρσης των τροφίμων στο στομάχι. Οι όξινες ιδιότητες του ACV θα βοηθήσει να σπάσει πρωτεΐνη, στο πεπτικό σύστημα, για απορρόφηση στην κυκλοφορία του αίματος.''

Ψάξε εσύ να βρεις το ph πριν και μετά τη χορήγηση...
 
Νικόλα για να μαθαίνεις, το ph του στομάχου σε υγιές πτηνό είναι από 0,6 έως 2,4 Το pH του ξιδιού περίπου 2,4. Για τις άλλες γενικολογίες δεν με ενδιαφέρουν δεν είναι στο θέμα μας. Άρα το ξίδι δεν ρίχνει το pH του πτηνού.
 
Κώστα μπορείς να μας πεις τι κάνει στο στομάχι, το κάνει περισσότερο αλκαλικό, περισσότερο όξινο;
Το μηλόξυδο είναι όξινο και κατα μια έννοια κάνει το στομάχι πιο οξινο
 
Νικόλα για να μαθαίνεις, το ph του στομάχου σε υγιές πτηνό είναι από 0,6 έως 2,4 Το pH του ξιδιού περίπου 2,4. Για τις άλλες γενικολογίες δεν με ενδιαφέρουν δεν είναι στο θέμα μας. Άρα το ξίδι δεν ρίχνει το pH του πτηνού.
Δεν είμαι γιατρός Μιχάλη και δεν σκοπεύω να γίνω. Χομπίστας είμαι. Εμένα (και όλους μας )μ'ενδιαφέρει ένα σκεύασμα που δίνω αν κάνει καλό η κακό στην υγεία του πουλιού. Διαφωνείς ότι κάνει καλό;
 
Κώστα μπορείς να μας πεις τι κάνει στο στομάχι, το κάνει περισσότερο αλκαλικό, περισσότερο όξινο;
Μιχάλη το μηλοξυδο το εδινα καιρο στα πουλια, τώρα εαν τους έκανε καλο η κακο δεν το γνωρίζω. Ύστερα απο συζητήσεις με ανθρώπους που εμπιστεύομαι μου ειπαν οτι δεν τους κανει καλο! Τώρα το ποιος έχει δικιο δεν το γνωρίζω, μπορεί εσυ! Τώρα το ποσο είναι το ph του στομάχου του πουλιου οποιοσδήποτε το βρησκει στο Internet! Εγω δεν σε ξέρω αλλα μπορείς να μας πεις με ποια ιδιότητα μας λες οτι είναι ετσι οπως τα λες και αυτοματος θα τα εφαρμοσω! Εμένα μου αρέσει να μαθαίνω δεν ειμαι απολυτος και δεν ειχα καημο να γινω πτηνιατρος! Εαν εσυ εισαι να σε χρησουμε επιτιμο πτηνιατρο του φόρουμ!
 
Ότι κάνει καλό το μηλόξυδο (όχι το βιομηχανοποιημένο), είναι γενικά αποδεκτό από τα μέχρι στιγμής γνωστά επιστημονικά δεδομένα.
Το άρθρο του φόρουμ καλύπτει τις βασικότερες απορίες επί του θέματος Το Μηλόξυδο Μηλόξυδο στα πουλιά
Σε γενικές γραμμές, το όξινο ΡΗ δεν επιτρέπει την ανάπτυξη βακτηρίων και μυκήτων ή έστω αναστέλλει τον πολλαπλασιασμό τους, με τις αντίστοιχες θετικές συνέπειες στον οργανισμό των πουλιών.
Πέραν αυτού όμως, διαθέτει και πολύτιμα ένζυμα και ευεργετικά στοιχεία για τον οργανισμό.
Η χρήση του είναι κυρίως προληπτικά και όχι θεραπευτική εκτός αν πρόκειται για πολύ ελαφρά περιστατικά.
Το θέμα δεν προσφέρεται για προσωπική αντιπαράθεση.
 
Μιχάλη το μηλοξυδο το εδινα καιρο στα πουλια, τώρα εαν τους έκανε καλο η κακο δεν το γνωρίζω. Ύστερα απο συζητήσεις με ανθρώπους που εμπιστεύομαι μου ειπαν οτι δεν τους κανει καλο! Τώρα το ποιος έχει δικιο δεν το γνωρίζω, μπορεί εσυ! Τώρα το ποσο είναι το ph του στομάχου του πουλιου οποιοσδήποτε το βρησκει στο Internet! Εγω δεν σε ξέρω αλλα μπορείς να μας πεις με ποια ιδιότητα μας λες οτι είναι ετσι οπως τα λες και αυτοματος θα τα εφαρμοσω! Εμένα μου αρέσει να μαθαίνω δεν ειμαι απολυτος και δεν ειχα καημο να γινω πτηνιατρος! Εαν εσυ εισαι να σε χρησουμε επιτιμο πτηνιατρο του φόρουμ!
Κώστα, που είδες να έχω πάρει θέση εάν κάνει καλό ή κακό το ξύδι; Που είδες να σε παρότρυνα να εφαρμόσεις ή να μην εφαρμόσεις το οτιδήποτε; Να είσαι σίγουρος ότι την ιδιότητα του βλάκα δεν την διεκδικώ από κανένα.
 
Θα παρακαλούσα τα μέλη να συζητούν, να αντιπαρατίθενται στα δεδομένα και στα στοιχεία που έχουν, να συμφωνούν ή να διαφωνούν αποφεύγοντας τους χαρακτηρισμούς και την προσωπική αντιπαράθεση. Ευχαριστώ.
 
Δεν είμαι γιατρός Μιχάλη και δεν σκοπεύω να γίνω. Χομπίστας είμαι. Εμένα (και όλους μας )μ'ενδιαφέρει ένα σκεύασμα που δίνω αν κάνει καλό η κακό στην υγεία του πουλιού. Διαφωνείς ότι κάνει καλό;
Δεν ξέρω εάν κάνει καλό ή κακό Νίκο, καλά είναι να ακουστεί και μια διαφορετική γνώμη και φυσικά όχι από μένα ώστε να υπάρχει μια σφαιρική ενημέρωση, ο καθένας είναι ελεύθερος να πράττει όπως νομίζει.

Il s'agit d'une légende non fondée, représentant un grave danger.
(Είναι μία φήμη που δεν έχει αποδειχθεί και αφορά έναν μεγάλο κίνδυνο.)
Cette méthode serait censée vermifuger, ce qui est parfaitement stupide car le vinaigre n'atteint pas l'intestin, puisqu'il est absorbé avant par le foie.
(Αυτή η μέθοδος υποτίθεται καταπολεμά τα σκουλήκια του εντέρου, κάτι το οποίο είναι εντελώς ανόητο γιατί το ξύδι δεν φθάνει στο έντερο, επειδή απορροφάται πιο πριν από το ήπαρ).

mefaits_du_vinaigre
 
Mε δικά σου λόγια... Εγώ ξέρω τι θέλεις να πεις, τα έχουμε ξανασυζητήσει.. Αλλά για να καταλάβουν όλοι.
 
Ναι Μαρία, μίλησα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο και το αιτιολόγησα
 
Back
Top