Ασθένειες Πρησμένη κοιλιά σε καναρίνι

Στο αρχικό ερώτημα της Μαρίνας, που καταλήγουμε; Πως βλέπουμε την εμφάνιση της κοιλιάς του καναρινιού της; Τι ενδεχόμενα υπάρχουν από αυτό που βλέπουμε; Υπάρχει και προηγούμενο σχετικό θέμα της Γιατι εχει πολλα ουρα στις κοτσιλιες καναρινιων; .
Υπάρχουν κάποιες σκέψεις;
 
Το αυγό σε άσχημη θέση (οριζόντια) στην αμάρα. Αυτό βλέπω, τώρα που είδα τις αρχικές φωτό σε μεγάλη ανάλυση.
Αφού το έβγαλε, σημαίνει οτι γύρισε κανονικά και τα κατάφερε και το "κοτσίλησε". Αν υπήρχε ενήλικο αρσενικό πουλάκι στο κλουβί, το αυγό θα είναι μάλλον με σπόρο.
 
Το αυγό σε άσχημη θέση (οριζόντια) στην αμάρα. Αυτό βλέπω, τώρα που είδα τις αρχικές φωτό σε μεγάλη ανάλυση.
Αφού το έβγαλε, σημαίνει οτι γύρισε κανονικά και τα κατάφερε και το "κοτσίλησε". Αν υπήρχε ενήλικο αρσενικό πουλάκι στο κλουβί, το αυγό θα είναι μάλλον με σπόρο.
Ακριβώς αυτό έκανε! Και μάλιστα έχει κάνει άλλα δύο από τότε σύνολο 3! Υπήρχε αρσενικό στο κλουβί το έχω ξαναπεί και μακάρι να έχουν ζευγαρώσει! το ακόμα πιο ωραίο είναι οτι υπήρχε και άλλο θηλυκό στο ίδιο κλουβί το οποίο το χώρισα για να μείνει μόνο του το ζευγάρι. Μόλις λοιπόν το έβαλα σε άλλο κλουβί γέννησε και αυτό! του πρόσθεσα φωλιά και τώρα την φτιάχνει κανονικότατα.
Με το να μην είναι δικά μου τα πουλιά εξ αρχής πέρα απο δυο ενήλικα αρσενικά(κελαηδούν υπέροχα) δεν ήξερα το φύλλο των υπόλοιπων πουλιών καθώς το ξανα λέω είναι της περσινής χρονιάς. Τώρα απλά ελπίζω για το καλύτερο.
Κάθε συμβουλή δεκτή αλλά θα παρακαλούσα πολύ να γίνεται απουσία προσωπικών προσβολών και σχολίων.
 
Μαρίνα μου με το καλό και εύχομαι (αφού το θες) και των δύο τα αυγά να έχουν σπόρο! Αν γίνει έτσι πολύ μάγκας ο κανάρος! Μόνο να εύχεσαι να μην έχει συγγένεια με την μία ή την άλλη κανάρα, γιατί τότε θα υπάρξουν πολλά προβλήματα...
 
Μαρίνα μου με το καλό και εύχομαι (αφού το θες) και των δύο τα αυγά να έχουν σπόρο! Αν γίνει έτσι πολύ μάγκας ο κανάρος! Μόνο να εύχεσαι να μην έχει συγγένεια με την μία ή την άλλη κανάρα, γιατί τότε θα υπάρξουν πολλά προβλήματα...
Το ελπίζω! Για την κίτρινη το φοβάμαι λίγο για την σκούρα ελπίζω να μην είναι!
 
Πολύ καλημέρα σε όλους
Καινούριο χούι σήμερα η μία από τις δύο κανάρες... Ενώ φτιάχνει την φωλιά γεννά τα αβγά στης φυλακής τα σίδερα δηλαδή στον πάτο του κλουβιού 😕 και φυσικά έχουν σπάσει και τα δύο που έκανε...
σκέφτομαι να βάλω χαρτί στον πάτο που αν κάνει άλλο να μην σπάσει(ελπίζω), να της το πάρω και να το βάλω στην άλλη κανάρα.
Το μόνο όμως που φοβάμαι είναι μήπως την ενοχλήσω και αφήσει τα αβγά της. Είναι πολύ καλή και δεν σηκώνεται καθόλου από την φωλιά της.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω👎😎
 
Πολύ καλημέρα σε όλους
Καινούριο χούι σήμερα η μία από τις δύο κανάρες... Ενώ φτιάχνει την φωλιά γεννά τα αβγά στης φυλακής τα σίδερα δηλαδή στον πάτο του κλουβιού 😕 και φυσικά έχουν σπάσει και τα δύο που έκανε...
σκέφτομαι να βάλω χαρτί στον πάτο που αν κάνει άλλο να μην σπάσει(ελπίζω), να της το πάρω και να το βάλω στην άλλη κανάρα.
Το μόνο όμως που φοβάμαι είναι μήπως την ενοχλήσω και αφήσει τα αβγά της. Είναι πολύ καλή και δεν σηκώνεται καθόλου από την φωλιά της.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω👎😎
Το γεγονός πως γεννά τα αυγά της στον πάτο του κλουβιού είναι σοβαρό και χρειάζεται εξίσου σοβαρή αντιμετώπιση...
Και υπάρχουν δυο κύριες κατηγορίες που θα κάνει κάτι τέτοιο...
  1. Προβλήματα υγείας... (Δυστοκία)
  2. Γενικά προβλήματα με τη φωλιά ή το ζευγάρι..
Για το πρώτο να υποθέσω ως μέλος μιας καλά ενημερωμένης κοινότητας, πρέπει να είχες το απαραίτητο για τις μέρες extra υδατοδιαλυτό ασβέστιο...
Για το δεύτερο θα κρίνεις από την συμπεριφορά της αν όντως γεννά κάτω, αν γεννά ύστερα από παρατεταμένη πίεση ή αν κάποιο άλλο πουλί πετά τα αυγά έξω από τη φωλιά.
Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται επαγρύπνηση ώστε να βρεθεί η αιτία και να προσπαθήσουμε να δώσουμε την κατάλληλη για την περίπτωση λύση...
 
Μαρίνα πόσες φωλιές της έχεις δώσει; Ποια είδη νήματος;
 
Τώρα, αν η άλλη σου καναρα κλωσσά ήδη, σε ποια ημέρα είναι; Ποσά αβγά εχει και ποτέ άρχισε τη γέννα της; Αυτά τα ρωτώ για να δούμε πως θα επηρεαστεί η άλλη γέννα.
Για την καναρα του θέματος βάλε της ένα ψεύτικο αβγό στη φωλιά, μπάς και κι επίσης βάλε κάτω μια πετσέτα διπλωμένη ώστε να μην σπάσει το αβγό και βάλτο στη φωλιά μήπως και κάτσει.
 
Το γεγονός πως γεννά τα αυγά της στον πάτο του κλουβιού είναι σοβαρό και χρειάζεται εξίσου σοβαρή αντιμετώπιση...
Και υπάρχουν δυο κύριες κατηγορίες που θα κάνει κάτι τέτοιο...
  1. Προβλήματα υγείας... (Δυστοκία)
  2. Γενικά προβλήματα με τη φωλιά ή το ζευγάρι..
Για το πρώτο να υποθέσω ως μέλος μιας καλά ενημερωμένης κοινότητας, πρέπει να είχες το απαραίτητο για τις μέρες extra υδατοδιαλυτό ασβέστιο...
Για το δεύτερο θα κρίνεις από την συμπεριφορά της αν όντως γεννά κάτω, αν γεννά ύστερα από παρατεταμένη πίεση ή αν κάποιο άλλο πουλί πετά τα αυγά έξω από τη φωλιά.
Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται επαγρύπνηση ώστε να βρεθεί η αιτία και να προσπαθήσουμε να δώσουμε την κατάλληλη για την περίπτωση λύση...
Έχω τονίσει και άλλες φορές οτι είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με καναρίνια! Ως πηγές ασβεστίου έχω βάλει σουπιοκόκαλο (που δεν το τρώνε και τώρα το ξίνω λίγο στο αβγό), έχω ταίστρα με γκρίτ, τους βάζω αβγό με το τσόφλι και τους πρόσθεσα ελάχιστο σουσάμι. Ασβέστιο στο νερό είναι το μόνο που δεν έχω προσθέσει! Είμαι ένοχη το παραδέχομαι!
σήμερα τους πρόσθεσα και σπόρους υγείας.
Τώρα περίπτωση δυστοκίας δεν μπορώ να πώ οτι είναι γιατί δεν γεννά την μέρα(οπότε δεν μπορώ με το φακό να τα παρακολουθώ το βράδυ και να τα αναστατώνω) και δεύτερον το πουλί είναι πάρα πολύ ζωηρό τρώει και κινείται κανονικότατα. Πρόσθεσα χαρτί στον πάτο που αν γεννήσει ξανά να μην το σπάσει και αφαίρεσα και τις πατήθρες για να μην στέκεται ψηλά. Αυτά...
να πω ένα τελευταίο οτι ήταν στο ίδιο κλουβί που ήταν και η πρώτη κανάρα που γέννησε και αν τα αβγά της είναι ένσπορα ο κάναρος είναι ο κοινός πατέρας. Όταν την αφαίρεσα από το κλουβί για να αφήσω το αρχικό ζευγάρι μόνο του δεν έιχε κάνει αβγό αλλά άρχισε από την επόμενη ημέρα.
Είναι λύση να της προσθέσω την φωλιά της στο αρχικό ζευγάρι;👎😵

Μαρίνα πόσες φωλιές της έχεις δώσει; Ποια είδη νήματος;
1 φωλιά δοκίμασα διάφορα είδη η πρώτη δεν δέχτηκε κανένα και της έφτιαξα την φωλιά από πετσέτα (την δέχτηκε μια χαρά)
και η κανάρα για την οποία μιλάμε τώρα άρχισε την φωλιά με ότι έβρισκε, νήμα, φτερά κομμάτια πετσέτας τα πάντα όλα
 
Ασβέστιο στο νερό είναι το μόνο που δεν έχω προσθέσει! Είμαι ένοχη το παραδέχομαι!
Το υγρό ασβέστιο με 4-5 στο νερό πρέπει να μπει μετά το πρώτο δεύτερο αυγό για 3-4 μέρες συνολικά... και όχι συνεχώς.
Τώρα περίπτωση δυστοκίας δεν μπορώ να πώ οτι είναι γιατί δεν γεννά την μέρα(οπότε δεν μπορώ με το φακό να τα παρακολουθώ το βράδυ και να τα αναστατώνω) και δεύτερον το πουλί είναι πάρα πολύ ζωηρό τρώει και κινείται κανονικότατα.
Αυτό είναι απίθανο και μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα...η ωοτοκία γίνεται στις πρώτες ώρες μετά την αυγή.
Πρόσθεσα χαρτί στον πάτο που αν γεννήσει ξανά να μην το σπάσει και αφαίρεσα και τις πατήθρες για να μην στέκεται ψηλά.
Ημίμετρα... αλλά ίσως βοηθήσουν.
Είναι λύση να της προσθέσω την φωλιά της στο αρχικό ζευγάρι;
Τι ακριβώς εννοείς;
 
Τώρα, αν η άλλη σου καναρα κλωσσά ήδη, σε ποια ημέρα είναι; Ποσά αβγά εχει και ποτέ άρχισε τη γέννα της; Αυτά τα ρωτώ για να δούμε πως θα επηρεαστεί η άλλη γέννα.
Για την καναρα του θέματος βάλε της ένα ψεύτικο αβγό στη φωλιά, μπάς και κι επίσης βάλε κάτω μια πετσέτα διπλωμένη ώστε να μην σπάσει το αβγό και βάλτο στη φωλιά μήπως και κάτσει.
Η πρώτη μου κανάρα γέννησε το πρώτο της αβγό την Παρασκευή και έκανε συνολικά τρία αβγά ένα κάθε μέρα συνεχόμενα. Είναι πολύ συνεπής τουλάχιστον μέχρι τώρα. Εννοώ προσέχει τα αβγά δεν έχει πετάξει κανένα κάτω και κάθεται την περισσότερη ώρα μέσα στην φωλιά της!

Το υγρό ασβέστιο με 4-5 στο νερό πρέπει να μπει μετά το πρώτο δεύτερο αυγό για 3-4 μέρες συνολικά... και όχι συνεχώς.

Αυτό είναι απίθανο και μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα... η ωοτοκία γίνεται στις πρώτες ώρες μετά την αυγή.

Ημίμετρα... αλλά ίσως βοηθήσουν.

Τι ακριβώς εννοείς;
Εννοώ να βάλω στο ίδιο κλουβί δύο φωλιές( τις δύο κανάρες η κάθε μία με την φωλιά της) από την στιγμή που ο αρσενικός είναι ο κοινός πατέρας σε περίπτωση που τα αβγά είναι ένσπορα, ώστε καμία κανάρα να μην είναι χωρίς ταίρι! Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα!
 
Εννοεις να εχεις σε ενα κλουβι χωρις χωρισμα 2 θηλυκιες και τον πατερα; Αν ναι,θα γινει μακελειο πιστευω.
 
Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς... Αλλά έβγαλες τελείως τις πατήθρες; Και τώρα που στέκεται; Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς ή το υλικό/νήμα και γι αυτό τα κάνει κάτω στον πάτο...
 
Εννοεις να εχεις σε ενα κλουβι χωρις χωρισμα 2 θηλυκιες και τον πατερα; Αν ναι,θα γινει μακελειο πιστευω.
αυτό φοβάμαι και εγώ αλλά είπα να ρωτήσω μπας και...

Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς... Αλλά έβγαλες τελείως τις πατήθρες; Και τώρα που στέκεται; Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς ή το υλικό/νήμα και γι αυτό τα κάνει κάτω στον πάτο...
το θέμα είναι οτι και να μην της αρέσει δεν ασχολείται πλέον καθόλου με την φωλιά. Δεν έχει βγάλει τίποτα αλλά ούτε έχει προσθέσει κάτι άλλο
 
το θέμα είναι οτι και να μην της αρέσει δεν ασχολείται πλέον καθόλου με την φωλιά. Δεν έχει βγάλει τίποτα αλλά ούτε έχει προσθέσει κάτι άλλο
Επιμένω για τη θέση τη φωλιάς ή τα είδη νήματος που της έχεις προσφέρει. Γιατί για να κάνει αυγά είναι πυρωμένη! Και ντάξει να έκανε κάποιο στον πάτο πες κάτι έγινε και τρόμαξε, αλλά όλα στον πάτο; Κάτι δεν της αρέσει και έτσι τα κάνει στον πάτο.. Η θέση της φωλιάς, το νήμα δε ξέρω... Μπορεί να φταίει και ο ανταγωνισμός με την άλλη κανάρα που είναι παραδίπλα. Δε ξέρεις πως αντιδρούν!
 
τι να πω... Και την θέση της φωλιάς άλλαξα και άλλο νήμα της έβαλα και μακριά από την άλλη κανάρα είναι...άβυσσος η ψυχή του πουλιού μου!:D
 
Back
Top