Ασθένειες Πρησμένο ρουθούνι σε ζακό

homocorpus

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
63
Πόλη
Φλώρινα
γεια σας, εχω δυο ζακο. Ο ενασ απο τους δυο εχει πρισμενο το ενα ρουθουνι του, το εχει ξανα παθει αλλα ξεπριστικε, τωρα το επαθε ξανα, τι να ειναι; μηπωσ ειναι απλα καποιο καρουμπαλο απο χτιπημα; η καποια μολινση... Το ροθθουνι δεν εχει καπιο ιδιετερο χρωμα ειναι ιδιο με το υπολυπο δερμα στην γυρο περιοχη και δεν τρεχει καπιο υγρο απο μεσα.
 
Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτογραφια για να την δουν τα παιδια; Πρεπει ομως να το πας το πουλακι σε καποιο γιατρο για να το δει. Μην το αφηνεις ετσι.
 
Mπορει να το χτυπησε η να το γρατζουνισε καπου και να πρηστηκε λιγο. Αλλα λες οτι το εχει ξαναπαθει αρα καλυτερα να το εβλεπε καποιος γιατρος μηπως ειναι κατι αλλο περα απο το προφανες.
 
η αληθεια ειναι οτι χινει συνεχια το ροθουνι της πανω στο ξυλο που καθετε. τορα τελεφταια η αναπνοη της ακουγεται περιεργασαν συναχομενη. Θα παω σε κανεναν γιατρο μαλλον
 
η αληθεια ειναι οτι χινει συνεχια το ροθουνι της πανω στο ξυλο που καθετε. τορα τελεφταια η αναπνοη της ακουγεται περιεργασαν συναχομενη. Θα παω σε κανεναν γιατρο μαλλον

Ολα αυτα ειναι σημαδι ασθενειας οπως τα περιγραφεις, νομιζω. Το βραδυ οταν κοιμαται ακουγεται και παλι η αναπνοη της φανταζομαι; Καλυτερα να δει το πουλι ενας γιατρος το συντομοτερο. Αν δεν εχετε καταλληλο γιατρο εκει μπορεις να την πας μεχρι την Κτηνιατρικη κλινικη του πανεπιστημιου στη Θεσσαλονικη.
 
η αληθεια ειναι οτι χινει συνεχια το ροθουνι της πανω στο ξυλο που καθετε. τορα τελεφταια η αναπνοη της ακουγεται περιεργασαν συναχομενη. θα παω σε κανεναν γιατρο μαλλον
Καλημέρα, (δεν ξέρουμε πώς σε λένε), πήγες σε γιατρό; Tι σου είπε; Συνεχίζει να ξύνει το ρουθούνι της; Είναι ακόμα πρησμένο; Ανέβασε αν μπορείς φωτογραφίες του να καταλάβουμε! Σχετικά με την αναπνοή, πόσο χρόνο παρατηρείς να ακούγεται περίεργα σαν συναχομένη; Περιμένουμε νέα σας, ελπίζουμε & ευχόμαστε να πάνε όλα καλά!
 
θα παω σε καπιον γιατρο μεσα στην βδομαδα, γενικα δεν συμπεριφερεται σαν αρρωστη,τρωει κανονικαι και ειναι ζωηρη, απλα εχει αυτο το καρουμπαλο στο ρουθουνι, ειναι σκλιρο στην αφη και δεν τρεχει κανενα υγρο απο μεσα,υποψιαζομε οτι το χτιπαει πανω στα ξυλα οταν προσπαθει να τα μασουλησει η εχει καπιον ογκο-λιπομα
 
Με ένα παρόμοιο σύμπτωμα που πήγα το κοκατίλ μου στον Ακρίβο διέγνωσε κάποιο πρόβλημα στο αναπνευστικό και μου συνέστησε θεραπεία με vibramycin για 1 εβδομάδα μέχρι να την ξαναπάω. Είχε ένα μαυράκι στο ρουθούνι που το είχε βουλώσει και της το αφαίρεσε με μία καρφίτσα.
Καλό είναι να πας σε ένα πτηνίατρο και να κάνεις ότι σου πει.
Εμείς εδώ θα σου πούμε μόνο τη γνώμη μας
 
πειγα την παπαγαλινα μου σημερα στον γιατρο και μου ειπε οτι εχει μολινση στο αναπνευστικο και διαρια, το καρουμπαλο στο ρουθουνι ειναι απο συσορευμενο υγρο που ξεραθικε απο μεσα και εφραξε το ρουθουνι και γιαυτο εκανε καρουμπαλο. Μου εδοσε πολυ δυνατη αντιβιωση και την εχω διπλα σε μια ηλεκτρικη σομπα γιατι η πολυ ζεστη κανει παντα καλο,τορα περιμενο να δω πως θα τα παει. Γενικα το πουλι δεν ειναι πεσμενο, ειναι ζωιρο και τροει κανονικα
της εδωσα αντιβιωση με το ζορι αν και μπορει να πινει και μονη απο την ποτιστρα
αλλα εγω δεν το διακινδινευω να την αφισω να πινει μονη, γιατι οι παπαγαλοι οταν βαζεισ αντιβιωση στο νερο τουσ αποφευγουν να πινουν γιατι τουσ ειναι δισαρεστη η γευση. Ελπιζο να πανε ολα καλα
, αν καποιοσ χερει κανενα καλο κολπο για να της δοσο αντιβιωση χορισ να την ζορισω ασ πει καμια ιδεα.σκεφτικα να βαλω αντιβιωση σε κοματια απο φρουτα για να την ξεγελασω θα το δοκιμασω αυριο. ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΛΩΡΙΝΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΓΑΛΙΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ "ΚΟΥΚΟΥ" ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΑΤΟΝΑΣ.
 
για σου Αντωνη... φανταζομε οτι εχει πολυ κρυο στη φλωρινα... Τα εχεις μαζι τα πουλια; ο γιατρος σου ειπε να δωσεις προλιπτικα και στο αλλο η δεν κολαει;
περαστικα στην κουκλα σου...
 
Ευχαριστούμε Αντώνη για την ενημέρωση, όπως είδες ρωτάγαμε γιατί ανησυχούμε με οποιοδήποτε πρόβλημά τους! Σίγουρα θα δουν το θέμα υπεύθυνοι, γνώστες & έμπειρα μέλη, να σου απαντήσουν για την αντιβίωση! Εύχομαι η Κουκου σου να γίνει πάρα πολύ καλά, να χαίρεσαι και αυτήν και τον Πλάτωνα! Όταν μπορείς fotos!
 
, σκεφτικα να βαλω αντιβιωση σε κοματια απο φρουτα για να την ξεγελασω θα το δοκιμασω αυριο...

Μπορεις να το κανεις επισης με χυμο πορτοκαλι. Να βαζεις μια μικρη δοση που να μπορει να πιει το πουλι σε ενα φλυτζανι και να της δινεις λιγη αντιβιωση απο εκει. Απλα να κανεις η τον εναν τροπο η τον αλλο. Δηλαδη προσαρμοσε τη δοση που σου εδωσε ο κτηνιατρος για το μπολ του νερου σε αυτο του φλυτανιου με το χυμο ωστε να μην πινει και απο εκει και απο εω και η δοση ειναι μεγαλυτερη απο το κανονικο. Εαν δεις και το πινει μπορεις να το δοκιμασεις και με περισσοτερα φρουτα η καποιο λαχανικο που ισως της αρεσει πολυ.
 
δεν παει καλα ο παπαγαλος μου, τωρα κουναει και τη ουρα του οταν αναπνεει, δεν ξερω τι αλλο να κανω ο γιατρος που τον πιγα δεν ειναι και πολυ ενταξει μαλλον😡
 
δεν παει καλα ο παπαγαλος μου, τωρα κουναει και τη ουρα του οταν αναπνεει, δεν ξερω τι αλλο να κανω ο γιατρος που τον πιγα δεν ειναι και πολυ ενταξει μαλλον😡

Αυτο το ανεβοκατεσμα της ουρας κατα την αναπνοη ειναι καθαρο σημαδι ασθενειας. Σε ποιον γιατρο πηγες; Εχει πτηνιατρο στη Φλωρινα η πηγες καπου αλλου; Οπως σου ξαναειπα σε προηγουμενο μηνυμα αν ειναι αρχικο σταδιο πνευμονιας, κατι παρομοιο με αυτο που ειχε παθει ο δικος μου τοτε δεν ειναι αστεια τα πραγματα. Με τη θεραπεια βεβαια η βελτιωση ηταν αμεση και εμφανης. Εκανε ομως και ενεσεις. Να τον πας στην Κτηινιατρικη κλινικη του ΑΠΘ στη Θεσσαλονικη, πιστευω εκει θα σε βοηθησουν.
 
παρε συριγα βαλε γαντια σκληρα ανοιξε του το στομα και δωστου με το ζορι την αντιβιωση
 
δεν παει καλα ο παπαγαλος μου, τωρα κουναει και τη ουρα του οταν αναπνεει, δεν ξερω τι αλλο να κανω ο γιατρος που τον πιγα δεν ειναι και πολυ ενταξει μαλλον😡
Άλλος ένας λόγος για να πας στο ΑΠΘ, να δεις τι αντιβίωση θα συστήσουν εκείνοι, και μετά δοκιμάζεις όλους τους τρόπους χορήγησης! Ευχόμαστε να καλυτερέψει και περιμένουμε!
 
του δινω με το ζορι την αντιβιωση με σιριγκα εδω και τρεις μερες αλλα ενω στην αρχη ηταν καλιτερα τωρα χιροτερευει και εχει αδυνατισει καπως. Πρεπει να κανω κατι πιο δραστικο ισωσ η αντιβιωσεις δεν αρκουν. Μαλλον καλιτερα με ενεσεις. Το κακο ειναι οτι δεν ειμαι στην Θεσσαλονίκη και εδω στην φλωρινα και γυρο περιοχη ολοι οι κτηνιατροι ειναι ξερωλες/. Θα παω αωριο στην κλινικη του αριστοτελειου
 
πως λεγετε η αντιβιωση που σου εδωσε; και σε τι δοσεις του τι δινεις;
εδω υπαρχουν εμπειρα μελοι με γνωσεις... Μεχρι να την πας στο γιατρο...
ελπιζω ολα να πανε καλα... Και να εχεις καλα νεα απο τον γιατριο...
 
δεν ξερω πως λεγετε η αντιβιωση, ειναι καψουλες που εχουν μεσα το φαρμακο σαν σπορακια κιτρινα και βαζω μια καψουλα σε ενα ποτιρι νεροκαι το βαζω στην ποτιστρα τους.
μεσα στην σιριγκα βαζω περιπου το ενα τριτο της καψουλας με λιγο νερο και της το δινω με το ζορι.
. Εχω και aviomikini που την εδινα παλιοτερα
ισως ειναι καλα να της δινω και απο αυτην την αντιβιωση γιατι τις καψουλες δεν τις εμπιστευομαι καθολου. Τωρα απο οτι βλεπω η διαρια εχει υποχωρησει αλλα το αναπνεφστικο προβλημα ειναι πιο εντονο, ακουγεται πιο εντονα οταν αναπνεει
, δεν ξερω τι να κανω
βασικα αν ξεκινισω αυριο για θεσαλονικη θα την ταλεπορισω πολυ και θα περασει ολη η ημερα στουσ δρομου δεν θα τρωει καθολου και δεν θα μπορω να την εχω ζεστα οπωσ στο σπιτι
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να απαντήσω από τη στιγμή που δεν μπορώ - γνωρίζω να σου προτείνω κάποια λύση, αλλά νομίζω ότι είναι εντελώς λάθος τακτική, να δίνεις ένα φάρμακο το οποίο δε γνωρίζεις ποιο φάρμακο είναι, ποια είναι η ακριβής δοσολογία χορήγησης, ποιος είναι ο τρόπος και η συχνότητα χορήγησης, ποια είναι η ασθένεια και τέλος να αναρωτιέσαι εάν πρέπει να του δώσεις και Aviomycine.

Αυτό που ξέρω είναι ότι θα έπρεπε να είχε δει εδώ και μέρες το πουλί ένας ειδικός γιατρός. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί πτηνίατρος στην περιοχή ή να μεταφερθεί το πουλί κάπου αλλού όπου υπάρχει τέτοιος γιατρός. Είναι όμως ένα πρόβλημα του οποίου τη λύση θα πρέπει γνωρίζουν από πριν όλοι οι ιδιοκτήτες πουλιών και να ξέρουν πώς θα το αντιμετωπίσουν σε περίπτωση που προκύψει ανάγκη.
 
Back
Top