Ασθένειες Πρησμένο ρουθούνι σε ζακό

βρε homocorpus το σημαντικο ειναι οτι η κουκου σου παει καλυτερα και οπως και να 'χει βοηθισε το φορουμ... Προς αυτη την καταστασει... Τωρα για ολα τα αλλα φιλτραρε και κρατα αυτα που θελεις...
εγω πραγματικα θα χερομουν να μας κρατας ενοιμερους για την καταστασει της...
αυτα τα σκουλικακια ειναι ορατα στον γυμνο οφθαλμο;
 
τα σκουλικια ειναι ορατα στο μικροσκοπιο μονο, το ιδιο και τα κοκιδια
 
.

2)ο παπαγαλος μου ειναι σταθερα καλιτερα. Ειχε σκουλικια και κοκιδια και μου εδωσαν τενιαζιν και ενα παρασιτοκτονο για κοκιδια.

γιατι πρεπει να βγαζουν μερικοι ολη την ξινιλα τους σε χωρους σαν κι αυτον; Εδω μεσα μπικα για να ρωτησω και να μαθω πραγματα που δεν ξερω. αν μερικοι νιοθουν καλα με το να πετανε το φαρμακι τους επιδι δεν ηξερα καποια πραγματα παω πασο. ενταξει μερικοι ηστε σουπερ γουαου φυλοζωοι και ξερετε ανα πασα στιγμη που ειναι ο σουπερ γουαου κτηνιατρος και δεν δισταζετε να κανετε τα παντα για το "μωρα" σας καλη συνεχεια σε ολους
Εγω παλι φιλε μου καταλαβα οτι μια χαρα τα πας με τα πουλακια σου! Δεν εχει σημασια να τα ξερει ολα κανεις.. Αλλα να προσπαθει να μαθει οτι μπορει! Προσωπικα δεν νομιζω οτι θα τα καταφερνα τοσο καλα, τοσο μακρια, απο το σπιτι μου.ΑΛΛΑ,ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΗΝΥΜΑ περιεχει τοσο καλα νεα μας ενδιαφερει ολους! Αναστεναζουμε απο ανακουφιση για το καθε πουλακι. Ενημερωνε μας σε παρακαλω και θα χαιρομαστε και μεις μαζι σου! 🙂
 
να ρωτησω εγω κατι πως τα απεκτησε αυτα;τι εφταιξε; Μπορει και το
δικο μας να το παθει; Και αν ναι τι πρεπει να προσεξουμε;
μπας και ρωτησες το γιατρο γι αυτα;
 
Αντώνη να ρωτήσω κι'εγώ κάτι, τα σκουλίκια & τα κοκκίδια έχουν σχέση με το πρησμένο ρουθούνι της Κούκου? Τι σου είπαν; Με αυτή τη θεραπεία που συνέστησαν θα αποκατασταθούν όλα; Θα χρειαστεί άλλη εξέταση για διακοπή της θεραπείας; Έχει σχέση ο Πλάτωνας?
 
τα σκουλικια και τα κοκιδια ειναι πολυ εφκολο να τα κολισει ενα πουλι. συνηθως απο τις τροφες με υγρασια και ψιλοχαλασμενες. Δεν μπορεις να κανει και πολλα για να μην κολησει ο παπαγαλος σου εκτος απο το να κρατας σχολαστικη καθαριοτητα στο κλουβι του, να μην τον αφηνεις να ερχεται σε επαφη με αγρια πουλια η πουλια που δεν ξερεις τι εχουν... Το οτι καποτε θα κολησει ο παπαγαλος παρασιτα ειναι βεβαιο αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να του δινουμε προλιπτικα παρασιτοκτονα σε τακτικα διαστιματα πχ καθε διο τρισ μινες. Οταν ενας παπαγαλος κολαει παρασιτα στο εντερο το εντερο δεν μπορει να λιτουργισει κανονικα γιατι ειναι πλιγομενο, ετσι αν ο παπαγαλος εκτος απο παρασιτα εχει και κατι αλλο(πχ πνευμονικο )οταν του δοσεις αντιβιωση δεν θα μπορει να τη αφομιωσει γιατι το εντερο του ειναι πλιγομενο. Εκτος απο αυτο με παρασιτα στο εντερο ο παπαγαλος χανει πολυ βαρος κλπ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
δηλαδη πρεπει προληπτικα να δινουμε παρασιτοκτονα; Εχει δεν εχει παρασιτα; Αν ναι ποια προτεινεις;
αυτα στα εχει πει ο κτηνιατρος η ειναι δικια σου αποψη;
 
αν πας σε κτινιταρο που θα εξετασει τις κοθτσοθλιες με μικροσκοπιο και δει οτι δεν εχει παρασιτα τοτε δεν χριαζετε προλιπτικα να δοσεισ τιποτε`
 
Παιδια εγω τους δινω προληπτικα το εξης:

BOGENA WORM-MIDDEL
(WORMINAL)


Φαρμακο για εσωπαρασιτα σε πτηνα και περιστερια
2 σταγονες σε κανονικη ποτιστρουλα,1 μερα στο τριμηνο
 
Η προληπτική αγωγή για εσωπαράσιτα αλλά και εξωπαράσιτα επιβάλεται να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Συνήθως κάθε 3-4 μήνες, σκευάσματα όπως το wormidell και διάφορα άλλα προιόντα (ενδοπαρασιτοκτόνα) είναι άκρως απαραίτητα για την καταπολέμηση των εσωπαράσιτων.
 
Η προληπτική αγωγή για εσωπαράσιτα αλλά και εξωπαράσιτα επιβάλεται να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Συνήθως κάθε 3-4 μήνες, σκευάσματα όπως το wormidell και διάφορα άλλα προιόντα (ενδοπαρασιτοκτόνα) είναι άκρως απαραίτητα για την καταπολέμηση των εσωπαράσιτων.
Εχω υιοθετημενα απο περσι τον Σεπτεμβριο, ενα γλυκητατο ζευγαρι παπαγαλακια. (badgie)Και δεν τολμουσα να τους δωσω τιποτε για τα ενδοπαρασιτα. Φοβομουν. Σημερα τα πηγα τρεχοντας στο γιατρο. (Το θηλυκο ειχε διαρροια και αδυναμια να πεταξει στην καθημερινη βολτα.)Τους εκανε εξεταση κοπρανων και μου εδειξε στο μικροσκοπιο και στην οθονη σκουληκια και κοκκιδια.. Μου εξηγησε οτι πρεπει χωρις φοβο να τους δινω καθε τρεις-τεσσερις μηνες 2 σταγονες teniazine σε 50ml νερο για μια ημερα. Για τα κοκκιδια Esb3 1 κουταλακι του γλυκου κοφτο(3-5γρ)
σε 1 λιτρο νερο για 4 ημερες στην δικη μου περιπτωση. Η διαλυση πρεπει να γινεται σε γυαλινο δοχειο , μετα δεν υπαρχει προβλημα με το υλικο του δοχειου που θα χρησιμοποιησουμε. Πρεπει να αναφερω οτι περιπου ενα μηνα πριν ειχε παλι ελαφρα διαρροια για 2 ημερες και δεν εδωσα την σημασια που ισως τωρα πληρωσει ακριβα το πουλακι μου.
 
Ακριβώς το ίδιο μου είπε και εμένα ο γιατρός, σαν την περίπτωση της Φράνιας
 
εγώ κάνω αποπαρασ'ιτωση κανονικά κ'αθε 2 μήνες 'οπως 'εκανα και στον πλάτωνα. αλλά για τα κοκκίδια δεν ξέρω τίποτα. τι ακριβώς είναι;
η billy γενικά από όταν την πήρα ε΄χει πρόβλημα με το ρουθούνι της όπως είπα και σε άλλη συζήτηση όπου είχε βουλώσει και το άνοιξα με οδοντογλυφίδα. αλλά για κοκκίδια δεν έκανα τίποτα. λέτενα είναι και εκεί το πρόβλημά της εκτός από τα παράσιτα και την πνευμονία που είχε περάσει στον προηγούμενο ιδιοκτήτη;


αα και για να μην ξεχνιέμαι, άμα ζευγαρώσουν συμπέθερε homocorpus θέλω ένα μικρούλι...
 
οπως εψαχνα στο ιντερνετ βρικα τι ειναι αυτο που εχει στο ρουθουνι η παπαγαλινα μου. Ειναι rhinolyth "ρινολυθος", αλλα δεν ξερω πως γινεται να το βγαλω . Και αν υπαρχει γιατρος να το κανει
 
Καταρχάς Αντώνη χαίρομαι που η κοπέλα σου είναι καλύτερα!
Διάβασα τα ποστ και έχω μια ερωτηση:
-χωρίς να πάμε τους μικρούς μας φίλους στον πτηνίατρο, μπορούμε να τους δίνουμε αυτά τα φάρμακα για πρόληψη;
 
Καταρχάς Αντώνη χαίρομαι που η κοπέλα σου είναι καλύτερα!
Διάβασα τα ποστ και έχω μια ερωτηση:
-χωρίς να πάμε τους μικρούς μας φίλους στον πτηνίατρο, μπορούμε να τους δίνουμε αυτά τα φάρμακα για πρόληψη;
εχει απαντησει ηδη ιωαννα μου ο γρηγορης, στο 50#

κ γω αυτο ξερω

οτι τα φαρμακα για τα σκουληκια (οπως το teniazin κ καποιο αλλο που προαναφερθηκε) ειναι τα μονα που μπορουν [κ πρεπει ]να δινονται προληπτικα καθε 2 ή 3 μηνες αναλογως του σκευασματος 😉:)

τα κοκκιδια ειναι αλλη περιπτωση
εκει δεν κανουμε προληπτικη αγωγη.
πρεπει να προηγηθει εξεταση απ τον γιατρο
 
ξερει κανενας πως μπορει να αφαιρεθει ο ρινολιθος; Ειπαρχει καποιος γιατρος που εχει κανει κατι τετοιο σε παπαγαλο;
 
Δηλαδη Ευακι το ιδιο φαρμακο ειναι για ολα τα πτηνα; Και για παπαγαλους και καναρινια πχ?
Και συγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα πως ονομαζονται τα φαρμακα;
 
ιωαννα μου ας μην γενικευσουμε για ολα τα πτηνα.:)
υπαρχουν απιστευτα πολλα ειδη στο ζωικο βασιλειο...😛

για καναρινια κ παπαγαλους απ οσο ξερω οτι ειναι τα ιδια.
μπορεις να ρωτησεις κ ενα γιατρο για σιγουρια. 😉

εγω χρησιμοποιουσα το teniazin ή το worm -mix της [travipharma].
το 1ο το παιρνα παλιοτερα απο πετ σοπ.
μετα, που βρηκα τον γιατρο μου εδωσε το 2ο, το οποιο ομως απ οτι μου ειπε ο ιδιος, δεν βγαινει τωρα, γιατι εκλεισε η εταιρεια.

το wormidell , απ'οτι καταλαβα ειναι παλι για σκουληκια, οπως ενδεχομενως να υπαρχουν αναλογα σκευασματα κ απο αλλες εταιρειες, που ομως δεν εχω χρησιμοποιησει...

αυτα ξερω εγω... Οι γνωσεις μου σταματουν εδω :)
 
Δηλαδη Ευακι το ιδιο φαρμακο ειναι για ολα τα πτηνα; Και για παπαγαλους και καναρινια πχ?
Και συγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα πως ονομαζονται τα φαρμακα;

Αν αναφερόμαστε στην προληπτική αγωγή για τα εσωπαράσιτα (ταινίες, σκουλίκια) είναι ακριβώς το ίδιο σκέυασμα για παπαγάλους για καναρίνια, για εξωτικά. Το μόνο που διαφέρει είναι η ποσότητα αναλόγως του βάρους του πτηνού.
 
Back
Top