Ασθένειες Πρησμένο ρουθούνι σε ζακό

αντώνη είμαι ο στέργιος από τα γρεβενά. η ΚΟΥΚΟΥ σταναχωρέθηκα πολύ που διάβασα ότι έπαθε κάτι τέτοιο. έυχομαι όλα να πάνε καλά. είμαι σίγουρος ότι είναι σε πολύ καλά χέρια μιας και σε ξέρω προσωπικά και ξέρω πόσα πουλιά ε΄χεις και πόσο τα προσέχεις. Δεν ξέρω κιόλας, κλλά υπάρχει πιθανότητα να έχει κολήσει και ο πλατωνάκος; Μήπως θα ήτανε σωστό μια από κοινού εξέταση;
 
σημερα το πρωι πιγα στο ιατριο που διαβασα στο site που βρισκοταν στον ευοσμο, τωρα το ιατριο εχει μεταφερθει στην καλαμαρια. Ο γιατρος που ηταν διδακτορας στο απθ δεν ζει πια διστυχως. ειναι ομως καποια ατομα εκει που ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Οταν πιγα εκει αμεσως καναν εξετασεις κοπρανων στον παπαγαλο μου, οι εξετασεις εδειξαν οτι εχει παρασιτα στο εντερο. Για το αναπνευστικο δεν ξερουμε σιγουρα τι ακριβως εχει αλλα το προβλημα με τα παρασιτα στο εντερο πιθανως επιρεαζει την κατασταση και μαλλον δεν μπορει να δρασει η αντιβιωση οπως θα επρεπε. Τωρα ακολουθω οτι μου ειπαν οι γιατροι, πρωτα αποπαρασιτωση και μετα αντιβιοωτικα, ας ελπισουμε οτι θα πανε καλα ολα και οτι δεν ειναι πολυ αργα
 
αγαπητε σταυρο ας υποθεσουμε οτι απο ολη την ελλαδα υπαρχουν ειδικοι γιατροι μονο στην φλωρινα, εσυ θα μπορουσεσ να φερεις τον παπαγλο σου εδω με το που θα αρρωστεναι; Ενταξει εσυ ισως θα μπορουσες, πιστευω ομως πως πολης κοσμος δεν θα μπορουσε, εκτως και αν πιστεβεις οτι θα επρεπε να εχουν στην κατοχη τους παπαγαλους μονο οσοι ζουν στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.
 
Καταρχήν να πω ότι με τη γενική μου τοποθέτηση στη δεύτερη παράγραφο του #20 δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά homocorpus, αλλά στο θέμα γενικότερα. Το thread αυτό θα υπάρχει εδώ και θα το διαβάσουν πιθανόν και άλλα άτομα με παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον, οπότε δεν πρόκειται για κάτι προσωπικό αφού τότε θα απευθύνομαι σε αυτούς. :)
αγαπητε σταυρο ας υποθεσουμε οτι απο ολη την ελλαδα υπαρχουν ειδικοι γιατροι μονο στην φλωρινα, εσυ θα μπορουσεσ να φερεις τον παπαγλο σου εδω με το που θα αρρωστεναι;
Σε αυτό που με ρωτάς η απάντησή μου είναι ότι εάν δεν μπορούσα να φέρω τον παπαγάλο μου στη Φλώρινα, δε θα έπαιρνα παπαγάλο. Γενικότερα όμως, δε θα έπαιρνα κανένα ζώο εάν δε μπορούσα από πριν να του εξασφαλίσω την κατάλληλη ιατρική περίθαλψη, διατροφή και τις κατάλληλες συνθήκες περιβάλλοντος - ποιότητα ζωής. Αυτή είναι η προσωπική μου θέση χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστή ή ότι είναι υποχρεωμένοι να τηρούν και οι άλλοι.

Το σημείο στο οποίο αναφέρθηκα σε σένα ήταν αυτό της πρώτης παραγράφου του #20. Τα φάρμακα εκτός από καλό μπορούν πολλές φορές να κάνουν και κακό, όταν δίδονται χωρίς στόχο, χωρίς στρατηγική. Ο λόγος είναι επειδή εκτός από την καταπόνηση που προκαλούν στον οργανισμό, μπορεί να τα καταστήσουμε άχρηστα όταν θα πρέπει να τα δώσουμε και δεύτερη φορά μετά από γνωμάτευση γιατρού. Εν πάση περιπτώσει, είναι ευχάριστο το ότι κατάφερες να βρεις τελικά γιατρό ο οποίος θα αναλάβει την κατάσταση πλέον. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις να μας πεις ευχάριστα νέα σύντομα. :)
 
αγαπω τους παπγαλους μου και κανω οτι καλυτερο γιαυτους... Ομως οι παπαγαλοι μου ειναι κατοικιδια και οχι τα παιδια μου... Πολλοι εδω μεσα μπορει να θεορουν οτι οι παπαγαλοι ειναι τα παιδια τους... Ομως εγω πιστευω πως ενας παπγαλος ειναι παντα ενας παπαγαλος και τιποτε περισοτερο
. Και βεβαια μπορει καπιος να εχει στην κατοχη του εναν παπαγαλο ακομα και αν δεν ειναι εφκολο να εχει εναν κτινιατρο διπλα του..



τελος παντων, σημερα η κουκου ειναι καπως καλυτερα και πιστεβω οτι θα συνεχησει ετσι
 
Θεωρώ ότι αξίζουν ίσης μεταχείρησης όπως ένα μικρό παιδί που δε μεγαλώνει ποτέ.. Δεν έχω ακόμη παιδιά, αλλά ακόμη και αν είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο η αντιμετώπιση πρέπει να είναι ίδια.. Το ότι έχουν νοημοσύνη ένος παιδιού 5 χρονών δεν σου λέει κάτι αυτό; Η επιβίωσή τους εξαρτάται απόλυτα από εμάς οπότε και οφείλουμε να τους δώσουμε το ότι καλύτερο...
 
... εγω πιστευω πως ενας παπγαλος ειναι παντα ενας παπαγαλος και τιποτε περισοτερο...

Μπορεί ένα κατοικίδιο να μην είναι το ίδιο μ' ένα παιδί, αλλά δεν παύει να είναι έμψυχο ον και όχι διακοσμητικό στοιχείο του σπιτιού μας, που βρέθηκε μαζί μας όχι από δική του επιλογή, αλλά από δική μας. Αυτό σημαίνει ότι ΜΟΝΟΙ μας επιλέξαμε να αναλάβουμε και τις ευθύνες μας απέναντί του. Ένα παιδί μεγαλώνοντας, μπορεί σε κάποια πράγματα να αυτοεξυπηρετείται. Οι παπαγάλοι μας όμως, εξαρτώνται ΠΛΗΡΩΣ από μας! Επομένως, συγνώμη φίλε μου, σεβαστή η γνώμη σου, αλλά βρίσκω λίγο άστοχη την παρατήρησή σου...
 
αγαπω τους παπγαλους μου και κανω οτι καλυτερο γιαυτους... Ομως οι παπαγαλοι μου ειναι κατοικιδια και οχι τα παιδια μου... Πολλοι εδω μεσα μπορει να θεορουν οτι οι παπαγαλοι ειναι τα παιδια τους... Ομως εγω πιστευω πως ενας παπγαλος ειναι παντα ενας παπαγαλος και τιποτε περισοτερο
Θα εκανα για τον παπαγαλο μου η' οποιο κατοικιδιο μου, ακριβως οτι και για το παιδι μου!(εχω παιδι) Ειμαι περηφανη επισης πολυ, που η μητερα μου εκανε για τον παπαγαλο μας οτι θα εκανε και για τα παιδια της!
Ευχομαι γρηγορα περαστικα στον παπαγαλο σου! 🙂
 
Μπορείς να έχεις πολλά είδη ζώων ως κατοικίδιά σου, μα από τη στιγμή που εσύ τα αναθρεύεις και τα μεγαλώνεις, από τη στιγμή που τα φροντίζεις και τα προστατεύεις, αναρωτιέμαι (αντιστρέφοντας την λογική σου): Εσύ, τι είσαι για εκείνα αν όχι το πιο κοντινό στο κοπάδι, την αγέλη ή -με ανθρώπινα μέτρα και σταθμά- την οικογένειά τους; Συνεπώς, ναι, το πλασματάκι αυτό είναι το κατοικίδιό μου, μα συνάμα είμαι η φαμίλια του, κι αυτό είναι παιδί μου (με ή χωρίς εισαγωγικά)...
 
Θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου με αφορμή κι ένα άλλο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Σπουργιτακια-σε-καφε-ουζερι.11327/. Κάποιοι εδώ μέσα έχουν ξεπεράσει κάποιες διαχωριστικές γραμμές και όρια που βάζει η λογική και ο μέσος όρος των ανθρώπων. Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι, ότι απόψεις του στυλ «καλύτερα να φάω κουτσουλιές παρά fast food» ή «κοιμάμαι στο ίδιο μαξιλάρι με το πουλάκι μου» θα έπρεπε όχι μόνο να μην επικροτούνται αλλά να καταδικάζονται από τους συντονιστές του forum αν θέλουμε να συνεχίσει να θεωρείται σοβαρό και έγκυρο. Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι : Τα πουλάκια είναι φίλοι μας αγαπημένοι, συντροφιά μας και παρηγοριά μας γιατί όχι. Οφείλουμε να τ’αγαπάμε, να τα φροντίζουμε και να τους κάνουμε παρέα καθώς και να τα παρέχουμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όσο όμως αυτό είναι εφικτό. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν αντικαθιστούν ούτε τα γονικά μας ένστικτα ούτε το σύντροφό μας. Όποιος για οποιοδήποτε λόγο το κάνει αυτό, έχει ξεπεράσει τα όρια και χρήζει ψυχιατρικής ανάλυσης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο homocorpus, έδειξε ότι υπεραγαπάει τον παπαγάλο του και εξάντλησε τα δυνατά περιθώρια. Μακάρι να μην ζούσε στην επαρχία, για να μπορέσει να φροντίσει καλύτερα το κατοικίδιο του. Όμως ζει κι αυτό είναι μια πραγματικότητα. Κι εγώ έχασα ψαράκι πριν λίγο καιρό και στεναχωρέθηκα πολύ. Ευτυχώς πουλί δεν έχω χάσει ακόμη. Όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι συγκρίσιμη η απώλεια ενός κατοικιδίου με εκείνη ενός ανθρώπου. Εύχομαι κανένας από όλους αυτούς που τόσο αψήφιστα μιλούν έτσι, να μην την γνωρίσει. Γιατί τότε θα καταλάβει τη διαφορά!
 
ότι απόψεις του στυλ «καλύτερα να φάω κουτσουλιές παρά fast food» ή «κοιμάμαι στο ίδιο μαξιλάρι με το πουλάκι μου» θα έπρεπε όχι μόνο να μην επικροτούνται αλλά να καταδικάζονται από τους συντονιστές του forum αν θέλουμε να συνεχίσει να θεωρείται σοβαρό και έγκυρο.
Θα αναγκαστώ να βγω εντελώς εκτός θέματος μόνο και μόνο για να πω ότι οι συντονιστές βρίσκονται στο φόρουμ για να εφαρμόσουν την τήρηση των κανόνων του και το συντονισμό των συζητήσεων. Κατά τα αλλά, η άποψη των Moderator στις συζητήσεις εκφράζεται με τον ίδιο τρόπο που την εκφράζουν όλα τα μέλη. Είναι δηλαδή προσωπική άποψη η οποία εκφράζει το άτομό τους και δεν επιβάλλεται στα άλλα μέλη.
Όποιος για οποιοδήποτε λόγο το κάνει αυτό, έχει ξεπεράσει τα όρια και χρήζει ψυχιατρικής ανάλυσης.
Αναρωτιέμαι αν κάποιος Moderator διέγραφε το μήνυμά σου (εφαρμόζοντας τον κανόνα περί φρασεολογίας και συμπεριφοράς των μελών) επειδή θεωρείς ότι όποιος έχει αντίθετη άποψη από τη δική σου πρέπει να πάει στον ψυχίατρο, πόσο σοβαρό θα θεωρούσες το φόρουμ; Βλέπεις όμως ότι παρόλα αυτά η άποψη σου κατατέθηκε.
 
η κουκου ειναι πολυ καλυτερα τωρα, πιστεβω οτι εχει βελτιωθει η διαρια και το ρουθουνι της αρχιζει να ξεπριζεται... Ουφ :)
 
η κουκου ειναι πολυ καλυτερα τωρα, πιστεβω οτι εχει βελτιωθει η διαρια και το ρουθουνι της αρχιζει να ξεπριζεται... Ουφ :)
Ευτυχώς, ας γυρίσουμε στο θέμα με ευχάριστα νέα. :)

Τι φάρμακα σου έδωσαν για την αποπαρασίτωση; Με πιο τρόπο σου ήταν να τα χορηγείς;
 
Απο όλα τα παραπάνω κρατώ το ότι βοηθήσατε με τις συμβουλές σας να “ανησυχήσουμε''
τον homocorpus και να πάει την Κούκου στο γιατρό (κάτι που τελικά ήταν αναγκαίο )και με τα αποτελέσματα των εξετάσεων και τις πληροφορίες που μας έγραψε να αποκτήσουμε λίγες γνώσεις όλοι εμείς που το διαβάσαμε...
Τώρα για το πως νιώθει ο καθένας για τα παιδιά του τους γονείς του τα ζώα του εγώ προσωπικά δεν θα επέτρεπα σε κανένα να το κρίνει η να το σχολιάσει η να το αξιολογήσει... όσο αφορά για διαχωριστικές γραμμές, δεν υπάρχουν καταχωριμενα ορια... Οποίος αγαπά, αγαπά όσο θέλει και δεν υπάρχει μέσος όρος σε αυτά τα πράγματα...άλλωστε αυτοί που ξεχωρίζουν κάνουν τι διαφορά...
για να μην ξεφύγω εντελώς από το θέμα... Ηomocorpus ενοιμεροσε μας για την πορεία τις υγείας της Κουκου σου... Με ενδιαφέρει και θα ήθελα να μάθω...
ευχομαι να αναρωσει γρήγορα
θα ήθελα να σε ρωτήσω επισεις αν τα παράσιτα που βρήκε ο γιατρός τα εντόπισε αμέσως η μετά από αναλυσει εργαστηριακή... Με άλλα λόγια με ένα μικροσκόπιο μπορούσε να τα εντοπίσει;
Επισεις συμβουλευτικά θα σου έλεγα ότι πρέπει να ενοιμεροσεις τον γιατρό ότι έχεις και άλλο παπαγάλο... Μήπως είναι απαρετιτη η θεραπεία και στον άλλο...




με τα παραπάνω δεν κάνω δημόσια αντιπαράθεση... Μια κουβεντούλα κάνουμε και μαθαίνουμε από αυτήν...
 
Παρακολουθουσα απο την αρχη αυτο το θεμα για να ενημερωθω, στην ασθενεια και την αντιμετωπιση της!
Δεν με πειραξε καθολου που βγηκε για λιγο off topic το θεμα!
Αυτο που με πειραζει πραγματικα ομως ειναι που ορισμενοι τελικα εχουν γινει μελη στο φορουμ, με απωτερους σκοπους! Δηλαδη:να κατακρινουν τους διαφορετικους απο αυτους(ευτυχως..), να σχολιαζουν πικροχολα συνεχεια και να επιβαλλουν συνεχως φασιστικα τη γνωμη τους και τον καθημερινο τροπο ζωης τους!
Τωρα πρεπει να μετρησουμε του καθενος την θλιψη για ζωο η ανθρωπο; Οπως γουσταρει ο καθενας θα αντιλαμβανεται τον θανατο οποιουδηποτε ζωντα οργανισμου!
Μονο τα ζωα δεν εχουν αισθηματα για το θανατο καποιου αλλου ειδους(με πολλες εξαιρεσεις βεβαια)! Ο ανθρωπος υποτιθεται ειναι ανωτερο ον και μπορει να αισθανθει και να κανει πολλα!
Αν καποιος θελει να βαλει το ζωο του στο μαξιλαρι του, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ κι οποιου δεν του αρεσει να μην το κανει!
Λυπαμαι πολυ για ορισμενα κατοικιδια-διακοσμητικα που βρισκονται τυχαια σε "αφεντες"και τα αντιμετωπιζουν σαν ζωντανη εστια μολυνσης...
 
σημερα το πρωι πιγα στο ιατριο που διαβασα στο site που βρισκοταν στον ευοσμο, τωρα το ιατριο εχει μεταφερθει στην καλαμαρια. Ο γιατρος που ηταν διδακτορας στο απθ δεν ζει πια διστυχως. ειναι ομως καποια ατομα εκει που ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Οταν πιγα εκει αμεσως καναν εξετασεις κοπρανων στον παπαγαλο μου, οι εξετασεις εδειξαν οτι εχει παρασιτα στο εντερο...
homocorpus ποιος γιατρος λες οτι δεν ζει πια?😕
δεν νομιζω οτι σημερα ακουσα εναν νεκρο στο τηλεφωνο! 🙄
περαστικα στο πουλακι, σου ευχομαι παντως!

επισης μια που αναφερθηκε πιο κατω [κ συγνωμη για το off topic ]🙄😎
θα θελα να ζητησω απ την Δανάη το ονομα ενος καλου ψυχιατρου να επισκεφτω, γιατι κ γω [οπως πολλοι εδω μεσα ]ανηκω σε κεινους που εχουν τρομερη αδυναμια στα πουλια τους κ το θεωρω απιστευτη χαρα μου να κοιμαται ενα πουλακι στο..."μαξιλαρι μου"

Υ. Γ
οι ψυχιατροι πολλοι "φοριουνται" τελευταιως στο φορουμ μας
κ... Με κακες εξελιξεις... (!)
 
Επειδή η συζήτηση είχε ξεφύγει πολύ από το θέμα της, σας παρακαλώ να παραμείνετε στο θέμα του thread ή να ανοίξετε ένα νέο εφόσον θέλετε να συνεχίσετε την off topic συζήτηση που έχει αναπτυχθεί εδώ. Το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει πλέον για να ενημερωθούμε για την κατάσταση της υγείας του πουλιού, εφόσον θέλει και ο homocorpus να μας κρατά ενήμερους.
 
1) καποιος διδιακτορας του ΑΠΘ που αναφερθικε σε τοπικ διστυχως πεθανε πριν μερικες εβδομαδες απο οσο καταλαβα, δεν τον γνωριζα τον ανθρωπο... απλα θεωρησα οτι εργαζοταν και στο κτηνιατριο του εβοσμου. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα απο οσα γραφοντε στο τοπικ το σχετικο με τους κτηνιατρους. Οταν πηγα στο κτηνιατριο μου ειπαν για το γεγονος αυτο.

2)ο παπαγαλος μου ειναι σταθερα καλιτερα. Ειχε σκουλικια και κοκιδια και μου εδωσαν τενιαζιν και ενα παρασιτοκτονο για κοκιδια.

γιατι πρεπει να βγαζουν μερικοι ολη την ξινιλα τους σε χωρους σαν κι αυτον; Εδω μεσα μπικα για να ρωτησω και να μαθω πραγματα που δεν ξερω. αν μερικοι νιοθουν καλα με το να πετανε το φαρμακι τους επιδι δεν ηξερα καποια πραγματα παω πασο. ενταξει μερικοι ηστε σουπερ γουαου φυλοζωοι και ξερετε ανα πασα στιγμη που ειναι ο σουπερ γουαου κτηνιατρος και δεν δισταζετε να κανετε τα παντα για το "μωρα" σας καλη συνεχεια σε ολους
 
Back
Top