Ασθένειες Πρησμένο ρουθούνι σε ζακό

εχει κανενας πλυροφοριες για ρινολιθο σε παπαγαλο;

Δεν πιστεύω ότι έχει κάποιος τέτοιες πληροφορίες είναι λίγο εξεζητημένο το θέμα, γιατρικό θα το έλεγα.
Εγώ από σένα έμαθα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο (το παθαίνουν και οι άνθρωποι.)
Διάβασα κάνα δυό άρθρα, αλλά τι να πεις... Εσύ πώς το συμπέρανες ότι έχει κάτι τέτοιο;

Εδώ λέει μερικά πράγματα για αφαίρεση:
Complete removal of the offending mass is the dictum. If the rhinolith is reasonably small it can be remove per via naturalis without incision.
If it is large attempt must be made to break it to manageble pieces to facilitate per via naturalis removal.
If attempts to break the mass fail then lateral rhinotomy should be resorted to for complete removal of the mass.

Once successfully removed it does not recur.


Μάλλον πρέπει να το δεί κάποιος πτηνιάτρος... Να του βγάλει καμιά ακτίνα να διαβεβαιωθείς ότι κάτι όντως έχει στο ρουθούνι του.

Φιλικά,
Α. Τ.
 
Και κάτι ακόμα... στο προφίλ σου, στα μηνύματα επισκεπτών η Maria Pap. Προσφέρθηκε να ρωτήσει τον δικό της γιατρό για το θέμα του ρινόλιθου.
Το έχεις δεί;
,
 
ο γιατρος που το ειδε μου ειπε οτι δεν νομιζει πως ειναι ρινολιθος, εγω απο αυτα που εχω δει στο ιντερνετ σε φωτογραφιες παπαγαλων με ρινολιθο ειναι ακρυβως ειδια με τον δικο μου παπαγαλο. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μολινση αλλα μετα απο τοσες αντιβιωσεις δεν θα περνουσε; δεν θα επρεπε το πουλι να ειναι πεσμενο αν ειναι μολινση
?
το οτι εχει απλα εκεινο το καρουμπαλο στο ρουθουνι και ταυτοχρονα να ειναι ζωηρη μαλον για ρινολιθο μου κανει. τελος παντων δεν ξερω τι να πω.. Το κακο ειναι οτι πολλοι παπαγαλοι οταν εχουν ρινολιθο τον σκαλιζουν με τα νυχια και τον ανοιγουν... αν καποιος εχει καποιον γιατρο και μπορει να ρωτησει ας το κανει
 
Μια γνώμη πτηνιατρου είναι ότι ο ρινόλιθος - εξόγκωμα στο ρουθούνι (βλέννες & βακτήρια) αντιμετωπίζεται: 1) με αντιβ. - Oφθαλμικό κολλύριο Tobrex 1 σταγ.Χ3 ημέρες στο αντίστοιχο μάτι, με το δάκρυ στοχεύει - φθάνει στο λίθο αυτό στο ρουθούνι. 2) Καθαρισμός με cotton bud & φυσιολ. Ορό στο σημείο αυτό, αν σου επιτρέπει η Κούκου. Αν επιμένει Baytrill & Ιατρική βοήθεια.
 
ευχαριστώ. στην αρχή όταν το διάβαζα ήταν σαν να διαβάζω αγγλικά, δεν καταλαβαινα τίποτα
 
σημερα πηγα ξανα στον γιατρο. μου εκανε ενα μικροβιολογικο ελεγχο σε υλικο που πειρε μεσα απο το ρουθουνι. και μου εδωσε αντιβιωση. Μου ειπε οτι ισως και να ειναι ρινολιθος αλλα δεν ειναι συγουρο αυτο(?). Παντως αν ειναι ρινολιθος δεν μπορει να κανει και πολλα ο ιδιος και μαλλον δεν θα μπορουν να κανουν και στο αριστοτελιο κατι. Για τις σταγονες που μου ειπε οι μαρια του εκανα μια ερωτηση και μου εδωσε καποιο κολιριο το οποιο δεν ειναι ακριβως αυτο που ειπε η μαρια, θα το χρησημοποιησω οταν και αν δεν κανει τιποτε η αντιβιωση. Παντως θα ηθελα να δω και καποιον αλλο γιατρο αν δεν κανει τιποτε η αντιβιωση που μου εδωσε τωρα.
 
ενα πραγμα που δεν καταλαβα ειναι πως γινεται να βαλω μια οδοντογλυφιδα η μπατονετα στο ρουθουνι της. ειναι τοσο μικρη η τρυπα που δεν χοραει ουτε βελονα καλα καλα.. εχω διαβασει και εγω για την συγκεκριμενη πρακτικη αλλα ειναι πολη μικρη η τρυπα δεν νομιζω οτι αυτο μπορει να γινει
 
στην billy το ρουθουνι είχε διογκωθει αρκετά οπότε ήταν ευκολή δουλειά. το υλικό είχε κλείσει τ ρουθούνι εντελώς και έβγαινε ευκολα. τέλος είχε μια ασχημη μυρωδιά, δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό
 
Back
Top