Ασθένειες Προβλημα με καναρινι, πληγη πανω απο το ματι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης janinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

janinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα. Το καναρινι μου που ειναι περιπου 6 μηνων καθεται συνεχωσ στον πατο τησ κλουβασ, κοιμααι αρκετεσ ωρεσ τησ ημερασ και σημερα παρατηρησα οτι εχει και μια μικρη πληγη διπλα στο ματι του, προσ τη μερια του ραμφουσ του. Μηπωσ μπορει κανει να με βοηθησει;
 
Βάλτο σ' ένα μικρό κλουβάκι σε μια ζεστή και φωτεινή γωνιά του σπιτιού.
Δώσ' του κάποια πολυβιταμίνη στο νερό, άλλαζε καθημερινά το Α4 χαρτί
που θα βάλεις στον πάτο ώστε να βλέπεις άν είναι κανονικές οι κουτσουλιές του,
δώσε λίγο αυγό ή μαλακή αυγοτροφή σε πρώτη ζήτηση
και όσο πιο γρήγορα μπορείς στον γιατρό γιατί αυτό που βλέπεις στο μάτι
μπορεί να είναι απο ένας απλός τραυματισμός μέχρι ευλογιά.
 
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Να συμπληρωσω οτι τρωει κανονικα και οταν το πλησιασω ζωηρευει και πεταει. Αυτο στο ματακι του δεν ειναι σιγουρα πρηξιμο τουλαχιστον οχι ακομα. Θα ανεβασω φοτο το συντομοτερο
 
αυτες τις φοτο καταφερα να βγαλω. Οποιος μπορει ας μου πει την γνωμη του. Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Συνημμένα

  • kdk_0253.webp
    kdk_0253.webp
    61,9 KB · Προβολές: 167
  • kdk_0254.webp
    kdk_0254.webp
    43,7 KB · Προβολές: 187
Δυστυχώς δεν μπορεί να φανεί αν πρόκειται για κάποιο τραυματισμό
ή για κάτι πιο σοβαρό. Ούτως ή άλλως μια σταγώνα (με προσοχή) Μπεταντίν
στο σημείο δεν θα έκανε κακό. Μάλλον θα χρειαστείς και κάποιο δεύτερο χέρι
για βοήθεια.
Καθάρισε τις πατίθρες και τα σκεύη του κλουβιού σήμερα.
 
το εκανα ειδη. Το εβαλα μεσα σε κλουβι μονο του και εβαλα βιταμινες και αυγο. Ειδα καποιες φοτο αλλων φιλων απο τα καναρινια τους που εχουν ευλογια και δεν εχουν καμια σχεση με το δικο μου. Εμενα δεν ειναι πρησμενο ουτε τοσο εντονο. Ειναι σαν να εχει ξυστει και πληγωθηκε.σε ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου. Θα το παρακολουθω και θα ενημερωνω για οτι νεοτερο.
 
τελικα δεν τα καταφερε το καναρινακι. Το βρηκα πριν απο λιγο νεκρο στο κλουβακι του. Ακομα ψαχνω να βρω την αιτια.ηταν πολυ αποτομο...
 
Λυπαμαι που δεν τα καταφερε το καναρινακι σου αλλα αφου δεν μπορεσες να βρεις την αιτια οσο ζουσε τωρα ειναι αργα.
 
Back
Top