Ασθένειες Προβλημα γυρω απο το ματι καναρινιου

Και πρέπει να τους κάνω καποια θεραπεία; Σε αυτα που θα αφήσω στο κλουβι και σε αυτα που θα βγαλω απο το κλουβι;
 
Και πρέπει να τους κάνω καποια θεραπεία; Σε αυτα που θα αφήσω στο κλουβι και σε αυτα που θα βγαλω απο το κλουβι;
Καλύτερα να τα δει κάποιος ειδικός... είναι μεγάλος ο αριθμός των πουλιών για να ρισκάρεις.
 
Δηλαδη να μην τους βαλω τιποτα;κρεμα η κατι αλλο;.η για παραδειγμα να τους βαλω καποιο φαρμακα για παραδειγμα για τριχομοναδα και να δω αμα υποχωρησει;
 
Προσωπικά σε ανάλογες περιπτώσεις στο παρελθόν το αντιμετώπισα επιτυχώς βάζοντας στο νερό της ομαδικής μπανιέρας (μέρα παρά μέρα) δύο σταγόνες ιώδιο (2 σταγόνες σε 1 λίτρο νερό) για 10 ημέρες, συνολικά δηλαδή 5 φορές.
 
Έκανες απολύμανση στην κλούβα σου; Αν όχι είναι απαραίτητο διαφορετικά όλα θα αρρωστήσουν.
Καλή απολύμανση και πλύσιμο τα πάντα, αλλαγή τα παλιά σκεύη με νέα. Γενική απολύμανση στο δωμάτιο.

Το πρώτο καναρινάκι που κούραρες με torbex βελτιώθηκε; Αν ναι κάνεις την ίδια θεραπεία σε όλα. Όπως και να έχει ο γιατρός θα σου πει καλύτερα αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε να απολυμάνεις τα πάντα στο χώρο τους. Διαφορετικά, όσες θεραπείες και να κάνεις η ασθένεια θα παραμείνει εκεί!
 
Λοιπον το πρτο καναρινακι που ειδα να εχει το προβλημα το εβγαλα απο το κλουνι και του εβαζα καθημερινα tobrex... Μετα απο κατι μερες πηγε να ψιλοφτιαξει αλλα οχι τελιος!
 
Λοιπον το πρτο καναρινακι που ειδα να εχει το προβλημα το εβγαλα απο το κλουνι και του εβαζα καθημερινα tobrex... Μετα απο κατι μερες πηγε να ψιλοφτιαξει αλλα οχι τελιος!
Πόσες μέρες έβαζες tobrex; Μπορεί να τα δει κάποιος πτηνίατρος ή κάποιος ειδικός; Μπορεί να χάσεις και κάποια αν δε δράσεις άμεσα και είναι κρίμα.. ☹
 
tobrex σε εκεινο το πουλακι εβαζα 5-6 μερες, πτηνιατρος δεν μπορει να τα δει! Εγω χθες επιασα και τους εβαλα μια αντιβιωση για τριχομοναδα και θα δουμε τι θα γινει.. Αμα συνεχισει ακομα το προβλημα θα απευθυνθω σε εναν ειδικο!
 
tobrex σε εκεινο το πουλακι εβαζα 5-6 μερες, πτηνιατρος δεν μπορει να τα δει! Εγω χθες επιασα και τους εβαλα μια αντιβιωση για τριχομοναδα και θα δουμε τι θα γινει.. Αμα συνεχισει ακομα το προβλημα θα απευθυνθω σε εναν ειδικο!
Διαφωνώ με τις αντιβιώσεις αβέρτα και χωρίς γνώσεις κάποιου ειδικού αλλά εύχομαι περαστικά να είναι! Απλά ενημέρωσε μας..
 
Σημερα που παρατηρησα τα πουλακια μου.. Ενα που ειχε αρκετο προβλημα βλεπω γυρω απο το ματι του να αρχισει να βγαζει ξανα πουπουλο! Θα δειξει σε λιγες μερες αμα φτιαξει ομως.
 
Σημερα που παρατηρησα τα πουλακια μου.. Ενα που ειχε αρκετο προβλημα βλεπω γυρω απο το ματι του να αρχισει να βγαζει ξανα πουπουλο! Θα δειξει σε λιγες μερες αμα φτιαξει ομως.
Πολύ θετικό αυτό! Συνέχισες να βάζεις τομπρέξ και είδες διαφορά;
 
Back
Top