Ασθένειες Προβλημα σε δαχτυλο ρικνεκ

Εχεις δικιο να εχεις νευριασει γιατι εδωσες καποια χρηματα για να το αποκτισεις. Ομως σκεψου και το καημενο το πουλακι. Θα ταλαιπορηθει αρκετα για να γυρισει πισω κι αλλο τοσο για να παει σε αλλο ιδιοκτητη. Με τον καιρο θα προσαρμοστει και θα ειναι μια χαρα. Μην το φοβασαι. Τωρα πια εισαι η οικογενεια του...
Κι οσο γιατον εκτροφεα, φυσικα κι επρεπε να στο εχει πει. Ενας εμπειρος επαγγελματιας σαν κι αυτον, το καθε τι το βλεπει χωρις να χρειαστει να το ψαξει! Ποσο μαλλον οταν ειναι ταισμενο στο χερι! Δεν δικαιολογειται με κανενα τροπο! Σιγουρα το ηξερε! Κανε οτι νομιζεις μαζι του αλλα το πουλακι κρατα το!
Να σου ζησει και ειμαι σιγουρη οτι θα εχετε μια πολυ καλη ζωη μαζι! 🙂
*Ανεβασε και φωτο απο ολοκληρο το πουλακι.
Ονομα εχεις σκεφτει;
 
Παιδια ενα λεπτακι για τι ειμαστε ολοι πολυ ρομαντικοι... Δε λεει κανεις οτι το πουλάκι ειναι σκαρτο... Και αν του πει κάποιος να το επιστρεψει.. Δε σημαινει οτι το βλεπει σαν σκαρτο εμπορευμα...
Το παληκαρι πληρωσε για εννα υγιη παπαγάλο... Εδωσε τα λεφτα του σε αυτον τον κυριο και περιμενε να πάρει κατι "καλο"... Δεν του εδωσε ο πανος -100 ευρω.. Και του ειπε αχ δεν το προσεξα...
Billy πραγματικα δεν εχει καμια σχεση που εχει τοσα πουλια.. Δηλαδη αν παραγγειλω ενα ζακο και μου τον φερει με τρια ποδια θα πω δε πειραζει... Τα εδωσα τα λεφτα μου... Κριμα ο παπαγαλος θα τον μεγαλωσω.. Και δε πειραζει μαλλον δεν θα προσεξε και αυτο ο καλος κυριος με τους παπαγάλους... Τα 1500 ομως σιγουρα θα παει να τα βρει και αν λειπει κατι θα εχουμε προβληματα...
Δε μου αρεσει αυτος ο τροπος παιδια...Απο την αρχη επρεπε να ειχε ενημερωσει... ΠΑνο να στον δωσει ετσι και να σου πει καντον οτι θελεις δε παιζει...ΑΝ με ρωτατε κι εμενα και εγω δεν θα το επστρεψα γιατι σε μερικα πραγματα ειμαι χαζορομαντικος αλλα δεν εινια αυτο το θεμα μας... Μιαλμε για 200 ευρω. Για καποιον παρα πολλα για καποιον άλλο ενα απλο ποσο... Αν μιλουσαμε για 10.000... λετε να ειχαμε διαφορετικες αποψεις;
 
Παιδια δεν μιλαμε για ενα αψυχο πραγμα που ειναι ελλατωματικο, μιλαμε για εναν παπαγαλο. Συμφωνω απο την μια ναι κριμα που το ποδαρακι του ειναι στραβο αλλα δεν ειναι λογος αυτο για να τον δωσεις, να μην ξαναπαρεις τιποτα απο τον συγκεκριμενο εκτροφεα ναι συμφωνω να τον παρεις τηλ και να του την πεις και σε αυτο συμφωνω αλλα μην το δωσεις μωρε κριμα ειναι, τοση ταλαιπωρια εφαγε για να ερθει κοντα σου.
Τι φταιει αυτο;Εμενα μου αρεσει πολυ,ξεχωριζει απο τους αλλους παπαγαλους και ξαναλεω οτι δεν ειναι "αρρωστο"απλα γεννηθηκε με αυτη την ανωμαλια!
 
για το συγκεκριμενο "προβλημα" οσα και να ηταν τα χρηματα πιστευω την ιδια αποψη θα ειχαμε...

ο αργυρου σαφος και φτεει.. Και ηταν πολυ ανεντιμο ατο που εκανε... Και τουλαχιστον σε εμενα εδω καιρο εχει αρχισει να πεφτει πολυ το ποσο καλος ειναι(σωλινες για πατυθρες, περσινα δαχτυλιδια, τωρα αυτο)
και σιγουρα το ηξερε, δεν ειναι κατι που δεν το παρατιρεις.. Οσα πουλια και αν εχεις αυτο το βλεπεις...

σε καμια περιπτωση δεν φτεει το πουλι γι ανα ξαναπαει πισω, αλλα σιγουρα θα επρεπε να παρει τουλαχιστον καποιο ποσο πισω...
 
.. Μιλαμε για 200 ευρω. Για καποιον παρα πολλα για καποιον άλλο ενα απλο ποσο... Αν μιλουσαμε για 10.000... λετε να ειχαμε διαφορετικες αποψεις;
ακριβώς αυτό, αν μιλούσαμε για ένα κοκατού ας πούμε, που όπως κ να το κάνεις είναι πολυ ακριβότερο απο το ρνγκνεκ δε θα υπήρχε ζήτημα συζήτησης,(εννοείται πως δε θέλω να προσβάλω κανέναν)κατά τη γνώμη μου ο κύριος ήταν απαράδεκτος,θα έπρεπε να είχε στείλει άλλο πουλί,ή έστω -οπως θα έκανε ενας σωστος επαγγελματίας- να τον πάρει ενα τηλέφωνο κ να του πει 'κοιτα ρε συ έχω ένα πουλι με αυτη την ιδιομορφίακαι ξέρω γω με μία επέμβαση,ή με αντιβίωση μπορεί να καλυτερεύσει έως και να φτιάξει εντελώς, να σου δώσω τα χρήματα να το γιατρέψεις-ή θες να μου δώσεις λιγότερα χρήματα λόγω της ιδιομορφίας;-δεν είναι θέμα χρημάτων... Εγώ μέχρι χθες είχα άριστη γνώμη για το συγκεκρημένο εκτροφείο γιατι όσα παιδια το επισκεύθηκαν έμειναν ενθουσιασμένοι και είχαν καλές γνώμες κ αυτα, τώρα που διάβασα το ποστ την έχασα αυτην την εντύπωση,θα έπερνα απο εκεί τον παπαγάλο μου αλλα τώρα θα το σκεφτώ πολυ πριν τον πάρω. Και δε με ενόχλησε τόσο το οτι του έστειλε το πουλί έτσι, ούτε οτι δεν τον ενημέρωσε απο πριν, με πείραξε η απάντηση του όταν τον πήρε ο Πάνος και του είπε οτι το πουλί έχει πρόβλημα
 
οταν το εχει παρει αυτος απο μωρο για να ειναι ημερο και το ταϊζει το φροντιζει σημαινει οτι ασχολειται μαζι του! σιγουρα το ηξερε και ειναι απαραδεκτη αυτη του η συμπεριφορα!
 
Παιδια σας ευχαριστω που ανταποκριθηκατε ολοι. Το πουλι δεν λεω εφαγε μεγαλο καπακι στο ταξιδι φυσικα και ειναι κουρασμενο. Εχω νεα ομως.
Πηρα σημερα τηλεφωνο τον Αργυρου και μου ελεγε παλι συγνωμη και συγνωμη και μετα μου λεει στειλτω πισω και θα σου δωσω ενα μονκ.🙄Τι λετε να κάνω; Απο το κτελ ποιος θα το βαλει στο πλοιο; Και αμα παθει τιποτα μεσα στο πλοιο; Σημειωτεων το μονκ χωρις χρηματα🙄!
 
Ειλικρινα ετσι μου ερχεται να σου δωσω τα λεφτα να το παρω εγω.
Για ενα στραβο ποδι να περασει τοση ταλαιπωρια το πουλακι;
Βρε Πανο μου γιατι δε το κρατας,το πουλακι ειναι ξεχωριστο!
 
Ακου Βικτορια το λες αυτο γιατι δεν το εχεις εσυ αν το ειχες θα ειχες αλλη αποψη. Σκεψου ομως οτι το νυχι του που γυρναει στο κρεας του θα θελλει συχνα κοψιμο και επισης το πουλακι δεν στεκετε και πολυ καλα. Παιδια ειμαι ενα ρακος εχω στεναχωρηθει πολυ🙁
 
Συμφωνω με τη Βικτωρια!
Ασ βρειτε αλλο τροπο για να βρεις το δικιο σου. Οχι εις βαρος του πουλιου!



Τι σημασια εχει το οτι θα χρειαζεται συχνα κοψιμο;
Θα μαθει να ζει με αυτο και θα προσαρμοστει οπως πολλα αλλα ζωα με αλλα προβληματα!
Μην μεταχειροζομαστε τα ζωα σαν αντικειμενα...
Συγνωμη για τον τροπο μου αλλα ολα εχουν ψυχουλα και δικαιομα για το καλυτερο!
 
Και τι να κανω δεν γινετε τιποτα αλλο! Δεν ειπα οτι γινετε σε βαρος του πουλιου αλλα καπως πρεπει να γινει δεν το πηρα και τζαμπα! 😡



Πως θα μαθει να προσαρμοστει αφου δεν στεκεται καλα το καημενο!
 
Θα προσαρμοστει! Σκεψου οτι σε αλλα λειπουν δαχτυλα κι ειναι μια χαρα! Κανε υπομονη και ζητα χρηματα πισω απο τον Αργυρου.
 
Τι να κανω; Αυτος μονο που δεν με εριξε ξυλο στο τηλεφωνο το σο νευρικος ηταν! Α! Και μου ειπε νομιζα πως σου εστειλα το καλητερο! Και το αλλο το ρικνεκ που δεν το ειχε για πολυ ημερο λεει το εστειλε σε αλλον! Αρα ειναι προφανες οτι ηθελε να το ξεφωρτοθει! 😡
 
...
Δε θα σε πιεσω αλλο γιατι καταλαβαινω οτι εισαι σε αδιεξοδο...
Εγω προσωπικα θα το κρατουσα και θα τον πιεζα πολυ οσο νευρικος κι αν ειναι για χρηματα πισω.
Υποτιθεται οτι ειναι επαγγελματιας...

Το πουλακι μαζισου πως ειναι; Ειναι φοβισμενο;
 
εγώ να προτείνω κατι; Γιατι δεν πας σε έναν πτηνίατρο να δεις μήπως είναι αναστρέψημη η κατάσταση; Κριμα ειναι το πουλάκι
 
Ειναι τελλεια μαζι μου ερχεται κοντα μου με αγαπαει πολυ:). Και τρωει απο το χερι μου ειναι καταπληκτικο 😉Μονο αυτο το ελατομα εχει. Τα μονκ τι ειναι; Στειλτε μου κανενα σαιτ να μπω.



Ο πτηνιατρος μου ειπε πως αμα ειναι εκ γεννητης δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα. Μονο αν παω Θεσσαλονικη η Αθηνα και το κανουν εγχηρηση. Εγω ομως δεν μπορω να παω γιατι δουλευω. Μπορει να το παω καποια αλλη χρονια.
 
Ειναι τελλεια μαζι μου ερχεται κοντα μου με αγαπαει πολυ:). Και τρωει απο το χερι μου ειναι καταπληκτικο 😉Μονο αυτο το ελατομα εχει. Τα μονκ τι ειναι; Στειλτε μου κανενα σαιτ να μπω.
με συγχωρείς,τα κάνει όλα αυτα και θέλεις να το δώσεις; Γιατι; Ποιος ο λόγος;
 
:) Και σκεψου οτι μονο οι πρωτες του μερες μαζι σου!

μπες εδω για να δεις για τους μονκ
Monk Parrots in the Wild



Αφου σκεφτεσαι ποτε θα το πας για εγχειρηση νομιζω οτι εχεις παρει ηδη την απαντηση που ψαχνεις!:D
 
Πανο εχω ερθει στην θεση σου και για αυτο σε καταλαβαινω.
Πληρωσες για τον ρικνεκ και περιμενες το καλυτερο,το οτι το ποδι ειναι στραβο δεν φταιει ομως ο παπαγαλος, να "απογοητευεις"το καταλαβαινω.
Λες οτι ειναι καλος μαζι σου, δεν δεθηκες καθολου μαζι του;σου παει η καρδια να το δωσεις; Και αμα το δωσεις που θα παει;θα το φροντιζουν εκει που θα παει η θα το παρατησουν;
Εγω τετοια σκηνικα σκεφτομουν και για αυτο ποτε δεν εχουμε δωσει πουλακι που εχουν καποια "ανωμαλια".
Βαλε μας φωτογραφιες να τον δουμε ολοκληρο, μας εχει δειξει μονο το ποδι!
 
Back
Top