Φροντίδα Προληπτικος ψεκασμος για ψειρες σε budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξυνεται συνεχεια. Ισως ειναι και αυτο που λες οτι περιποιειται το φτερωμα του. Τιναζεται κιολας οπως λες. Αν καταφερνα να τον πιασω θα ηταν πιο ευκολο να δω αν εχει κατι. Οποτε προς το παρον αγοραζω το σπρει και ψελαζω πουλι και κλουβι;
 
Ναι κάνε το εγώ το κάνω μια φορά ανά 1,5 - 2 μήνες. Κυρίως τώρα προς άνοιξη καλοκαίρι χρειάζεται.
 
Οκ θα το αγορασω αυριο και θα αρχισω να ψεκαζω. Μηπως χρειαζεται και ενα μπανακι;
 
Γενικά τα παπαγαλάκια δεν το πολυτιμούν το μπάνιο αν δεν έχει καύσωνα. Πάντα βέβαια εξαρτάται και από το πουλί. Αγόρασε να έχεις αλλά όχι να το κάνεις εσύ με το ζόρι. Δεν χρειάζεται. Μπορείς αν θέλεις την προηγούμενη που θα του βάλεις το Pinex, να το ψεκασεις με λίγο νεράκι που θα έχεις προσθέσει λίγες σταγόνες μηλόξυδο έτσι για να είναι καθαρό γιατί μετά δεν θα πρέπει να πλυθεί για κάποιες μέρες εφόσον θα έχει το Pinex.
 
Εγινε Μαρια ευχαριστω παρα πολυ για ολα. Δεν σε ενοχλω αλλο, σημερα...😀! Αυριο θα παω στο pet shop για το σπρει και για ενα μεγαλυτερο κλουβι. Δεν μπορει να πεταξει σε αυτο και θελω να του αγορασω παιχνιδακια να χαιρεται. Ελπιζω να βρω αυτα που ψαχνω εδω Καστορια :/
 
Με το καλό, δαπάνησε τα περισσότερα χρήματα για το κλουβί, για παιχνίδια επειδή τα βαριούνται γρήγορα, δες κάποιες ιδέες να φτιάχνεις μόνη σου με λίγα εως καθόλου χρήματα παιχνίδια
 
Θα του παρω αλλα προς το παρον εχω πολυ δουλεια μ'αυτον. Σημερα ενημερωθηκα οτι ειναι στρεσαρισμενος γιατι αυτος που μου τον πουλησε του εκοψε τα φτερα. Επισης υπαρχει πετιπτωση να ειναι αρρωστος. ☹
 
Και ήθελα να στο πω για τα φτερά από την φωτό του άβαταρ... Τι άρρωστος; Γιατί;
 
γιατι να κοβουμε τα φτερα καποτε που το ειχα κανει σε ενα πουλι η κορη μου με ειχε ρωτησει αν θα μου αρεσε να μου εκοβαν εμενα τα χερια ή τα ποδια και δεν ειχα τι να πω.
 
Επειδη τον αγορασα απο ενα παζαρι που γινεται καθε χρονο στην πολη μου. Δεν ειχα ιδεα οτι ειχαμε και δευτερο pet shop Καστορια γιατι ελειπα για σπουδες χρονια. Οππτε περιμενα το συγκεκριμενο παζαρι και φετος για να αγορασω ενα. Μου ειπαν στο pet shop οτι αυτα ισως ειναι αρρωστα γιατι τα πηγαινοφερνουν απο τη μια πολη στην αλλη. Οταν ρωτησα πως καταλαβαινω αν ειναι αρρωστο μου ειπαν αν καθεται μαζεμενο και φουσκωνει καπως το σωμα του. Οχι οταν κοιμαται, καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας. Τον εχω παρατηρησει και νομιζω πως καθεται ετσι συχνα. Εκτος απ'οταν ειναι πολυ χαρουμενος. Δεν ξερω κ εγω ποιες συμπεριφορες ειναι φυσιολογικες και ποιες οχι. Παντως του πηρα καινουργιο κλουβι, αυγοθηκη, και ενα στικ με διαφορα φρουτα. Αυριο που θα παω να παραλαβω το κλουβι θα παρω και το σπρει και αντιβιωση που θα βαλω σταγονες μεσα στο νερο του.

Μαρκο οπως καταλαβαινεις δεν ειχα ιδεα. Ουτε ηξερα οτι υπαρχει καλο pet shop στην πολη μου με παπαγαλακια αλλιως θα επαιρνα πολυ νωριτερα. Οταν τον ρωτησα γιατι του εκοψε τα φτερα μου ειπε οτι ολοι ετσι κανουν. Αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι επαιζα με τα παπαγαλακια. Στο pet shop που τους ειπα οτι μου τον πουλησαν για εκπαιδευμενο μου ειπαν οτι δεν ειναι εκπαιδευμενος. Απλα του εκοψαν τα φτερα γι'αυτο και περπατησε λιγι στο χερι μου εκεινη την ημερα. Ενμρρωθηκα μως απο το forum κι ετσι καταλαβα πολλα πραγματα. Πουλι ΔΕΝ ξαναπαιρνω απ'οπου να' ναι. Χαρηκα παντως που βρηκα το συγκεκριμενο pet shopπου εχει και κτηνιαυρο μεσα.
 
Μερικές φορές οι αλήθειες λέγονται κατά το συμφέρον του καθενός. Δεν θέλω να κατηγορήσω το κατάστημα, θεωρώ σωστό ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε ζώα από το παζάρι και ενδεχομένως να έχει δίκιο ότι είναι ταλαιπωρημένο και άρρωστο. Αλλά δεν είναι και σίγουρο. Και δεν ήταν ανάγκη να σε αναστατώσει σ' αυτό τον βαθμό.
Επίσης ΔΕΝ δίνουμε προληπτικά αντιβίωση.
Το στικ που αγόρασες δεν προσφέρει κάτι στο πουλάκι. Για μια φορά δεν του κάνει κακό αλλά δεν πρέπει να τρώει συχνά τέτοιες "λιχουδιές".
Πάρε το κλουβάκι, πάρε συσκευασμένους σπόρους για κύρια τροφή. Πάρε πολυβιταμίνες αντί για αντιβίωση που θα προσθέτεις για μερικές μέρες στο νερό.
Και πήγαινε στο φυτώρειο και αγόρασε μερικά γλαστράκια με ρίγανη, δενδρολίβανο, θυμάρι, να έχεις να δίνεις στο πουλάκι σου.
Επίσης βγάλε μια φωτογραφία τις κουτσουλιές να δούμε πως είναι και ψυχραιμία.
 
Δεν ξαναπαιρνω απο παζαρι αλλα φαντασου αυτο γινεται καθε Μεγαλη Πεμπτη και περιμενα πως και πως. Ημουν και εκτος και γυρισα εκεινη την ημερα μονο και μονο γι'αυτο τον λογο. Τελος παντων τουλαχιστον το εσωσα το καημενουλι. Το στικ το πηρα γιατι ειδα καπου στο ιντερνετ να το εκπαιδευουν ετσι. Για πολυβιταμινες μου ειπαν αλλα ηθελα να σε ρωτησω πρωτα. Τις κουτσουλιες αυριο γιατι τωρα κοιμαται. Διαφορετικο σπρει για κλουβι και για πουλι;
 
Επειδη τον αγορασα απο ενα παζαρι που γινεται καθε χρονο στην πολη μου. Δεν ειχα ιδεα οτι ειχαμε και δευτερο pet shop Καστορια γιατι ελειπα για σπουδες χρονια. Οππτε περιμενα το συγκεκριμενο παζαρι και φετος για να αγορασω ενα. Μου ειπαν στο pet shop οτι αυτα ισως ειναι αρρωστα γιατι τα πηγαινοφερνουν απο τη μια πολη στην αλλη. Οταν ρωτησα πως καταλαβαινω αν ειναι αρρωστο μου ειπαν αν καθεται μαζεμενο και φουσκωνει καπως το σωμα του. Οχι οταν κοιμαται, καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας. Τον εχω παρατηρησει και νομιζω πως καθεται ετσι συχνα. Εκτος απ'οταν ειναι πολυ χαρουμενος. Δεν ξερω κ εγω ποιες συμπεριφορες ειναι φυσιολογικες και ποιες οχι. Παντως του πηρα καινουργιο κλουβι, αυγοθηκη, και ενα στικ με διαφορα φρουτα. Αυριο που θα παω να παραλαβω το κλουβι θα παρω και το σπρει και αντιβιωση που θα βαλω σταγονες μεσα στο νερο του.

Μαρκο οπως καταλαβαινεις δεν ειχα ιδεα. Ουτε ηξερα οτι υπαρχει καλο pet shop στην πολη μου με παπαγαλακια αλλιως θα επαιρνα πολυ νωριτερα. Οταν τον ρωτησα γιατι του εκοψε τα φτερα μου ειπε οτι ολοι ετσι κανουν. Αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι επαιζα με τα παπαγαλακια. Στο pet shop που τους ειπα οτι μου τον πουλησαν για εκπαιδευμενο μου ειπαν οτι δεν ειναι εκπαιδευμενος. Απλα του εκοψαν τα φτερα γι'αυτο και περπατησε λιγι στο χερι μου εκεινη την ημερα. Ενμρρωθηκα μως απο το forum κι ετσι καταλαβα πολλα πραγματα. Πουλι ΔΕΝ ξαναπαιρνω απ'οπου να' ναι. Χαρηκα παντως που βρηκα το συγκεκριμενο pet shopπου εχει και κτηνιαυρο μεσα.
Δεν ειχα την προθεση να σου κανω παρατηρηση ή υποδηξη:) και να σου πω πως εσωσες ενα ζωακι απο ενα δουλεμπορο περνωντας το απο το παζαρι απλα τρελενομαι με αυτα τα παραμυθια αυτων των αθλιων για να πουλησουν. Δηξε αγαπη και διαθεση σε αυτο το μικρουλι και αυτος με τη σειρα του θα σε τρελλανει!
 
Οχι Μαρκο δεν το ελαβα σαν πατατηρηση η' υποδειξη. Καταλαβα τι εννοεις. Απλα προσπαθησα κι εγω με τη σειρα μου να απαντησω στην ερωτηση σου με βαση αυτα που μου ειπε αυτος που μου τον πουλησε. Κι εγω τωρα καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο τρομοκρατημενος. Τον αγαπαω ακομα περισσοτερο τωρα αν και στην αρχη ηθελα αλλον κι οχι αυτον. Βγαινω μια ωρα για καφε και ανυπομονω να γυρισω να τον δω!
 
Για την εκπαίδευση χρησιμοποιούμε το κεχρί σενεγάλης που είναι σαν στάχυ αυτό της φωτογραφίας και αρέσει σε όλα τα πουλιά ανεξαιρέτως kehri.webp
 
Ναι κάνε το εγώ το κάνω μια φορά ανά 1,5 - 2 μήνες. Κυρίως τώρα προς άνοιξη καλοκαίρι χρειάζεται.
Καλημέρα! Πώς τον ψεκάζεις τον παπαγάλο; Στο σπρέι στις οδηγείες λέει να έχουμε βγάλει το πτηνό απο το κλουβί ενώ απο το petshop μου είπαν να τον ψεκάζω απο πίσω για να μήν πηγαίνει στο ράμφος του. Τί ισχύει;
 
Back
Top