Φροντίδα Προληπτικος ψεκασμος για ψειρες σε budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αφου καθαρισεις καλα το κλουβι του ψεμασε το και τις πατηθρες του, ασε το κλουβι σε εξωτερικο χωρο για καμια ωρα, ψεκασε και το πουλι απο αποσταση και προσεκτικα να μην παει το σπρει στα ματια και το πρωσωπο του και βαλτο στο κλουβι του:)
 
Καλημερα! Πως καθαριζω το κλουβι; Με νερο, σαπουνι κτλ; Μαρια κεχρι θα βρω στο pet shop;
 
καλημερα αν χρισημοποιησεις σαπουνι να το ξαβγαλεις καλα και κεχρι θα βρεις στο pet shop ειναι σε συσκευασια ακριβως οπως στο εχει φωτογραφια η Μαρια
 
Παιδια μολις καθαρισα το κλουβι, το στεγνωσα με μια πετσετα, το ψεκασα με σπρει και το αφησα στο μπαλκονι να στεγνωσει. Ψεκασα και τις τροφοθηκες... Καλα εκανα η' απαγορευεται;
 
Όχι δεν απαγορεύεται. Δεν υπάρχει πρόβλημα που ψέκασες. Γενικά να ξέρεις τα παπαγαλάκια δύσκολα πιάνουν ψείρα. Το ίδιο το πουλί στην πλάτη το ψεκάζουμε από απόσταση 20-30 εκατοστά.
Γενικά πως είναι το πουλάκι; Το κεχρί ναι το φέρνουν τα μαγαζιά έχει και η versele laga , μίλετ γράφει νομίζω απ' έξω.
 
Μαρια σημερα δεν τον ειδα σχεδον καθολου γιατι δεν ημουν σπιτι. Ειναι λιγο φοβισμενος ακομα. Αγχωνομαι τωρα για το πως θα τον μεταφερω στο καινουργιο του κλουβι και πως θα τον ψεκασω. Θα μου φυγει, ειμαι σιγουρη. Κεχρι ειχε χυμα και δεν πηρα. Αγορασα κατι που ηταν ιδιο με αυτο της φωτογραφιας που μου εστειλες. Μου εδωσε διαφορετικη ονομασια αλλα δεν θυμαμαι πως μου το ειπε. Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα δεν μπορω. Του πηρα και τροφη μαρκας γιατι ειχα χυμα. :/
 
Εντάξει, καλά έκανες και πήρες συσκευασμένη τροφή. Θα βάζεις μισή χύμα, μισή συσκευασμένη γιατί η ξαφνική αλλαγή μπορεί να του δημιουργήσει στομαχική - εντερική ανωμαλία. Όταν τελειώσει η χύμα, θα προχωρήσεις στην συσκευασμένη αποκλειστικά.
 
Μολις μεταφεραμε τον Χουλιο στο καινουργιο του κλουβι. Του πηρε γυρω στα δεκα λεπτα να το συνειδητοποιησει. Αρχισε να τρεχει και να πεταει μεσα στο κλουβι. Σφυριζε τοσο πολυ. Δεν τον εχω ξαναδει τοσο χαρουμενο! Χαρηκε πολυ! Δυστυχως ομως δεν μπορεσαμε να τον ψεκασουμε. Μπορω να τον ψεκασω το βραδυ την ωρα που θα κοιμαται;
 
Όχι!
αφαίρεσε αύριο τρόφιμα και νερό από το κλουβί κάποια στιγμή και ψέκασέ τον μόνο στην πλάτη.
 
Ενταξει Μαρια! Ειναι ο μονος τροπος. Δεν καθεται αλλιως. Παντως δεν περιμενα τοσο γρηγορη αλλαγη στη διαθεση του! Δεν σταματαει τωρα! :)
 
Ναι αρκετα μικρο. Εδω ειναι το καινουργιο του. :)
 

Συνημμένα

  • 2014-04-25 19.02.57-1.webp
    2014-04-25 19.02.57-1.webp
    37,5 KB · Προβολές: 57
Αρχοντιά!
Μπράβο αυτό είναι που λένε "αν έχεις τύχη διάβαινε".
 
😀! Μαρια σ'ευχαριστω πολυ για ολα! Πριν μια εβδομαδα δεν ειχα ιδεα και τωρα εμαθα τπσα πολλα!
 
Μαρια καλημερα. Ηθελα να πω οτι ψεκασα οσο μπορεσα τον Χουλιο γιατι δεν καθοταν. Παρατηρησα ομως κατι: χθες με το που εφαγε τη μιξη των δυο τροφων, της χυμα δλδ και της συσκευασμενης, δεν κουνηθηκε απο την τροφοθηκη. Ουτε καν το βραδυ. Ηυπνησα το πρωι και ηταν ακομα εκει. Πριν κοιμηθω ειδα οτι ειχε και κατι κουτσουλιες διαφορετικες απο τις προηγουμενες μερες. Και τωρα ακομα εκει καθεται.
 
Καλημέρα, κάθεται και τρώει; Ή κάθεται άναυδος που λέμε. Οι κουτσουλιές ήταν διαφορετικές σε χρώμα; Σε υφή; Πιο στερεές; Πιο υδαρές; Μπορείς να τις βγάλεις μια φωτογραφία; Πάντως με διαφοροποίηση της διατροφής, μπορεί να δούμε διαφορά στις κουτσουλιές χωρίς να είναι ανησυχητικό
 
Καθεται χωρις να κανει τιποτα. Σφυριζει λιγο αν του μιλησω η' αν ακουσει νερο να τρεχει. Αν πεινασει ναι μπορει να φαει κιολας. Νομιζω οτι νιωθει ασφαλεια εκει. Καθε φορα που φοβαται στην τροφοθηκη. Τωρα την εβγαλα αυτη να δω τη θσ κανει. Δεν μπορει να πεταξει. Εκανε μια προσπαθεια να πεταξει αλλα δεν μπορεσε και πηγε στην αλλη. Τρωει. Κιολας. Του εχω κατι παιχνιδια που εφτιαξα μονη μου. Μηπως τα φοβαται; Τα βλεπει και τα αποφευγει. Σκαρφαλωνει στο κλουβι αλλα μολις φτανει στο υψος τους προσπαθει να πεταξει και πεφτει.
 

Συνημμένα

  • 2014-04-26 11.35.31-1.webp
    2014-04-26 11.35.31-1.webp
    8,8 KB · Προβολές: 54
Back
Top