Προστατευτικό ζευγαρώστρας 60άρας κινέζικης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η σίτα δεν είναι λίγο υπερβολή; Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε καινούριο post για το θέμα αυτό...

Προσωπικά έχω στο μπαλκόνι τα κλουβάκια χωρίς σίτα και παρόλο που έχουμε κουνούπια όλο τον χρόνο, δεν υπήρχε πρόβλημα. Γνωρίζω τα προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν, αλλά μήπως είναι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο; Αν οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες γιατί να χάνω τις εικόνες και την δυνατότητα να τα παρακολουθώ... εξάλλου δεν τα έχουμε μόνο για το κελάηδημα!
 
Ναι, για το κρυο, τις βροχες οταν δεν θα πέφτουν κάθετα, την έξτρα προστασία μαζι με το πλέγμα για τα αρπακτικά, την καθαριότητα του χώρου και την εμφάνιση...
Γιατί δεν σκέφτεσαι να βρεις πλεξιγκλας; Πιο σταθερό και προστατεύει πιο καλά απ τον αέρα.. σκέψου το! 😉
 
1_easy-resize-com-jpg.45536


Πάρα πολύ καλή και έξυπνη ιδέα για κάλυπτρο! Εντωμεταξύ όσο το βλέπω, με μερικές τροποποιήσεις γίνεται μια κλουβάρα σπέσιαλ αυτό. Με βλέπω στα τζάμπο να το δω από κοντά!

Δεν μπορώ να τεντώσω όσο ήθελα το πλέγμα...

Δεν χρειάζεται να το τυλίξεις αυτούσιο γύρω-γύρω! Κόψε το στο μέγεθος κάθε πλευράς, και δέσε το χωριστά με tyre up ( πλαστικά τσέρκια). Θα τεντώσει καλύτερα!

Η σίτα δεν είναι λίγο υπερβολή; !

Αφού το κάνεις που το κάνεις, γιατί να μην γίνει ολοκληρωμένο; Άλλωστε δεν θα κοστίσει, το πολύ 3 € να βγει για ολη την κατασκευή και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!
 
Θεωρείς υπερβολή στο να προστατεύεις τα πουλιά σου;
Δεν χρειάζεται απάντηση αυτό το ερώτημα.
Αυτό που θελω να πω, υπάρχουν παραδείγματα από ευλογία ή αλλη ασθένεια από κουνούπια που να το έχει παρατηρήσει κάποιος ή απλά το αναπαράγουμε...
 
Δεν χρειάζεται απάντηση αυτό το ερώτημα.
Αυτό που θελω να πω, υπάρχουν παραδείγματα από ευλογία ή αλλη ασθένεια από κουνούπια που να το έχει παρατηρήσει κάποιος ή απλά το αναπαράγουμε...
Για να το λένε κάτι θα ξέρουν.
 
Αυτό που θελω να πω, υπάρχουν παραδείγματα από ευλογία ή αλλη ασθένεια από κουνούπια που να το έχει παρατηρήσει κάποιος ή απλά το αναπαράγουμε...
Τι εννοείς Νώντα; Μήπως είναι μια φήμη που διαδίδεται επιπολαίως; Όχι.
Υπάρχουν επιστημονικές αναφορές που στηρίζονται σε μελέτες, όπως συμβαίνει με την διάδοση όλων των ασθενειών σε ζώα και ανθρώπους.
Δεν είναι άλλο θέμα, εντάσσεται στην ολοκληρωμένη προστασία μιας εξωτερικής εκτροφής ή έστω και ενός κλουβιού που διαμένει έξω.
Επίσης στα κλουβιά τα πουλιά κινδυνεύουν και από άλλα έντομα όπως σφήκες.
 
Έγραψα: "Γνωρίζω τα προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν, αλλά μήπως είναι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο;"
Αυτό που ρώτησα και δεν θέλω να χαλάσουμε το θέμα είναι αν κάποιος έχει παράδειγμα προσβολής από κουνούπια και όχι απαντήσεις "για να το λένε θα ξέρουν". Υπάρχουν χιλιάδες ασθένειες, λοιμώξεις, ιοί, μικρόβια αλλά ο καθένας μας επιλέγει τον δρόμο του (σπιτικές αυγοτροφές, τσάι βοτάνων, ποικιλία λαχανικών, σχολαστική καθαριότητα, φρέσκο νερό ή ορισμένοι καταφεύγουν σε φάρμακα κυρίως σε μεγάλες εκτροφές) που θεωρεί το καλύτερο για τα πουλιά του. Το ερώτημά μου είναι αν σε χιλιάδες κλουβιά που είναι εκτεθειμένα στα κουνούπια τα κρούσματα είναι μηδαμινά γιατί να βάλω σίτα και να μην μπορώ να χαρώ να παρατηρώ τα πουλιά... Ευχαριστώ για την κατανόηση :)
 
Το ερώτημά μου είναι αν σε χιλιάδες κλουβιά που είναι εκτεθειμένα στα κουνούπια τα κρούσματα είναι μηδαμινά γιατί να βάλω σίτα και να μην μπορώ να χαρώ να παρατηρώ τα πουλιά...
Αν κοιτάξεις στον τομέα ασθένειες καναρινιών στο φόρουμ, θα δεις συνεχείς αναρτήσεις με φωτογραφίες από κρούσματα ξηρής ευλογιάς, γιατί η υγρή έχει ραγδαία και κρυφή εξέλιξη με αποτέλεσμα τον άμεσο θάνατο.
Αλλά γιατί θεωρείς ότι μια ιατρική άποψη επιβεβαιώνεται μόνο από το περιστατικό ενός γνωστού ή φίλου και από μόνη της δεν σου φτάνει;
Επίσης οι σήτες δεν κάνουν αόρατα τα πουλιά. Οι σήτες στο σπίτι μου πχ επιτρέπουν την θέαση των φυτών μου στο μπαλκόνι όταν είναι κλειστές.
 
γιατί να βάλω σίτα και να μην μπορώ να χαρώ να παρατηρώ τα πουλιά...
Μπορείς άνετα να μη βάλεις.
Προτείναμε ότι προτείναμε θεωρώντας το ως σωστό...
Δεν είπε κανείς πως είναι απαραίτητα και η μοναδική ή η ιδανική λύση.
Καταλαβαίνω μάλιστα και το αντικίνητρο που έχεις...
Ειλικρινά το συμμερίζομαι που θες να καμαρώνεις τα πουλιά σου.
το θέμα είναι αν κάποιος έχει παράδειγμα προσβολής από κουνούπια
Έχεις εσύ κάποια καταγραφή για το αντίθετο;
Γνωρίζεις κάτι σχετικό για να μπει στην κουβέντα μας;
Το ερώτημά μου είναι αν σε χιλιάδες κλουβιά που είναι εκτεθειμένα στα κουνούπια τα κρούσματα είναι μηδαμινά γιατί να βάλω σίτα
Να μας φυλάξει ο Θεός από επιδημικές ασθένειες. Γιατί αν ξεκινήσουν... Δεν σταματούν εύκολα...
Δυστυχώς τότε θα αναθεωρήσουμε κάποιες από τις αποφάσεις που έχουμε πάρει, αλλά μήπως θα είναι αργά;
 
κε Γιάννη, η απάντηση σας λειτουργεί πυροσβεστικά και μπορούμε να το κλείσουμε το θέμα. Κίνδυνοι δυστυχώς υπάρχουν, ο καθένας μας κρίνει και αποφασίσει τι θεωρεί το καλύτερο και μέσα από το forum μαθαίνουμε και προχωράμε...
 
μπορούμε να το κλείσουμε το θέμα.
Εγώ θα ήθελα να καταλάβω ακριβώς τον ισχυρισμό σου Νώντα. Τι υποστηρίζεις πως η ευλογιά δεν μεταδίδεται στα καναρίνια μέσω των κουνουπιών, ότι ο κίνδυνος είναι υπερτιμημένος και όχι τόσο βάσιμος; Ότι προκειμένου να "χαζεύουμε" εμείς τα πουλιά δεν πειράζει και να θέτουμε την ζωή τους σε κίνδυνο;
Αν έχεις την καλοσύνη να γίνεις σαφής γιατί επηρεάζονται άτομα από τα γραφόμενά μας και πρέπει να τα στοιχειοθετούμε.
Έστω αν γνωρίζεις κάτι που αγνοούμε να το μάθουμε.
Σ' ευχαριστούμε πολύ και φιλικά πάντα.:)
 
Εγώ θα ήθελα να καταλάβω ακριβώς τον ισχυρισμό σου Νώντα. Τι υποστηρίζεις πως η ευλογιά δεν μεταδίδεται στα καναρίνια μέσω των κουνουπιών, ότι ο κίνδυνος είναι υπερτιμημένος και όχι τόσο βάσιμος; Ότι προκειμένου να "χαζεύουμε" εμείς τα πουλιά δεν πειράζει και να θέτουμε την ζωή τους σε κίνδυνο;
Αν έχεις την καλοσύνη να γίνεις σαφής γιατί επηρεάζονται άτομα από τα γραφόμενά μας και πρέπει να τα στοιχειοθετούμε.
Έστω αν γνωρίζεις κάτι που αγνοούμε να το μάθουμε.
Σ' ευχαριστούμε πολύ και φιλικά πάντα.:)

Μαρία, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ο κίνδυνος είναι απειροελάχιστός γιατί να το κάνουμε. Γι' αυτό ζήτησα παραδείγματα. Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε για τα πουλιά, όπως προληπτικές θεραπείες για κοκκίδια, μεγαβακτήριο, κολυβάκιλλος, αλλά δεν νομίζω ότι η γραμμή μας είναι να δίνουμε δοξυκικλίνη και άλλες ουσίες... Κίνδυνος πάντα υπάρχει, συμφωνώ ότι τα κουνούπια μπορεί να είναι βλαβερά, αλλά μήπως γινόμαστε υπερβολικοί όταν λέμε σε όλους να χρησιμοποιούν σίτα με την ίδια βαρύτητα που λέμε για φρέσκο νερό, κατάλληλα κλουβιά και πατήθρες, ποικιλία φαγητού, καθαριότητα...
Προτείνω να ανοίξουμε νέο θέμα και να το συζητήσουμε εκτενέστερα, γράφοντας ο καθένας μας που έχει κλουβιά σε εξωτερικό χώρο αν παίρνει μέτρα και αν είχε κρούσματα. Προσωπικά, έχω τουλάχιστον ένα κλουβί τα τελευταία 20-25 χρόνια και ποτέ δεν είχα κρούσμα, όσα πουλάκια πέθαναν ήταν από γεράματα (είτε επαρχεία είτε Αθήνα) γι' αυτό λέω ότι είναι υπερβολή.
 
Δυστυχώς Νώντα, κάποια καναρινακια μου πριν απο 2 και 3 χρονια κατέληξαν απο ευλογιά. Και στις δύο περιπτώσεις τα είχα σε κουνουπιερα, αλλά με κάποιον τροπο που δεν μπόρεσα να προσδιορίσω μπήκε κουνούπι μέσα. Κουνούπι, όχι κουνούπια.
Φυσικά οι ευθύνες βαραίνουν εμένα και οχι τα καναρίνια, τα κουνούπια κλπ. Και το οτι τα είχα σε προστασία, δεν τους στέρησε τιποτα απο όσα αναφέρονται στο μήνυμα σου ως αναγκαία, όπως καθαριότητα, άνεση, φρέσκιες τροφές κλπ.
Το να τα θέτω σε κίνδυνο για να τα βλέπω πιο καθαρά, συγκριτικά με το να μην τα ξαναδώ, χωρίς μάλιστα να έχουν κλείσει τον κύκλο της ζωής τους, δεν μου φαίνεται τόσο σημαντική απώλεια.
Φιλικά
 
Περισσότερες φώτο...
Μόλις τελείωσα και με το πλέξιμο...

20161015_184515_Easy-Resize.com.webp
20161015_184504_Easy-Resize.com.webp
20161015_184455_Easy-Resize.com.webp
20161015_181924_Easy-Resize.com.webp
20161015_181914_Easy-Resize.com.webp
20161015_181823_Easy-Resize.com.webp
.

20161015_185101_Easy-Resize.com.webp

Τα πλαστικά/νάυλον καλύμματα, πότε λέτε πως πρέπει να βάλω, έστω και ανοικτά από μπροστά;
Να περιμένω για τα "κρύα" ; Ή να τα βάλω από τώρα;
Θυμίζω περιοχή Αθήνα...
 
Τέλειο, γεια στα χέρια σου!
Εγώ θα το έβαζα τώρα το νάϋλον, όχι τόσο για το κρύο αλλά για το αέρα και βλέπω το μέρος είναι ανοιχτό, ιδίως η κλούβα που φαίνεται προς τα έξω. Το άλλο δεν ξέρω αν είναι πιο απάγκιο.
 
Λοιπόν; Τι λέτε για τα νάυλον;
Φοβάμαι μήπως καλομάθουν και στα πραγματικά κρύα έχουμε θέματα...
Επίσης φοβάμαι μην λείπω στην δουλειά και βαρέσει τπτ φθινωπορινά 40άρια και τα βρω μαγειρεμένα τα πουλάκια...
 
Back
Top