Προστατευτικό ζευγαρώστρας 60άρας κινέζικης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απ'την μια για τα κρύα καλό θα ήταν μιας που τα έχεις σε τέτοιο σημείο αλλά στις ζέστες θα σκάσουν καλέ.
 
Περίμενε βέβαια και άλλες γνώμες αλλά κανένα από τα δύο ενδεχόμενα δεν υπάρχει.
Το μπροστινό μέρος θα το έχεις ανοιχτό, τα πουλιά συνηθίζουν σιγά-σιγά τις αλλαγές της θερμοκρασίας.
Αν παρουσιαστεί χειμερινός καύσωνας, που δεν γίνεται, θα το μάθεις από τις ειδήσεις. Εξάλλου και πάλι το μπρος θα είναι ανοιχτό.
 
Το πρόβλημα είναι ο αέρας και όχι οι θερμοκρασίες. Αν δεν τα 'χτυπά ' ο αέρας τότε το ναυλον θα χρειαστεί τον Δεκέμβριο, αν όμως υπάρχουν ρεύματα θα πρεπει τουλάχιστον η πλευρά ανάντη να είναι καλυμμένη.
 
Εξαιρετική κατασκευή και πολύ όμορφη αισθητικά! Γειά στο χέρια σου!

Εκεί που είναι τα πιάνει ο αέρας; Αν ναι τότε μπορείς να βάλεις πλεξιγκλας στα πλαϊνά και από πάνω. Έτσι και θα αεριζονται κι θα κόβει ο αέρας. Αυτό που λες με την θερμοκρασία και την άνοδο θα γίνει μόνο αν τα πιάνει ο ήλιος. Ποιες ώρες της ημέρας τα πιάνει ο ήλιος;

Επίσης μόλις τελειώσει η κατασκευή θα ήθελα να μας πεις και κόστος αν θες... 🙄
 
Σπύρο, εφόσον δεν βρίσκονται σε ρεύμα αέρα μην βάζεις τα πλαστικά ακόμα.
Επίσης, σκέψου για το κρύο, να χρησιμοποιήσεις αυτό το πλαστικό με τις φουσκίτσες αέρα που βάζουν στις συσκευασίες εύθραυστων υλικών. Νομίζω ότι είναι πιο μονωτικό. Επιπρόσθετα, εννοείται ότι ό,τι πλαστικό θα βάλεις, όταν το βάλεις, θα καλύπτει το κουτί προστασίας από κάθε πλευρά, δλδ και από πίσω. Για την πρόσοψη της κατασκευής, θα έχεις προνοήσει να μην είναι κλειστή μεν, αλλά να μπορείς να την κλείσεις άμεσα όταν και αν θα χρειαστεί. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί αν αφήσεις ένα τμήμα του πλαστικού μαζεμένο με κάποιον τρόπο στο κάτω τμήμα της κατασκευής σου και τοποθετήσεις σκρατς ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς να το ξετυλίξεις και να το τοποθετήσεις έτσι ώστε να καλύπτει την πρόσοψη.
Όσον αφορά το κοτετσόσυρμα που έβαλες (αν είναι τέτοιο, διότι δεν μπορώ να το δω καλά), θα σου έλεγα ότι θα ήταν καλύτερο, ασφαλέστερο, να είχες χρησιμοποιήσει κουνελόσυρμα αναλόγως βεβαίως του εύρους του βρόγχου και του πάχους του σύρματος.
Πόση είναι η απόσταση σύρματος από τα κλουβιά; Χωράει να μπει πόδι ή ράμφος π.χ. καρακάξας;
 
Επίσης μόλις τελειώσει η κατασκευή θα ήθελα να μας πεις και κόστος αν θες... 🙄

Καλημέρα, όπως γράφω και στην αρχή το κόστος είναι στα 25 ευρώ, αλλά δεν χρησιμοποίησα το αρχικό πράσινο πλέγμα αλλά ένα άλλο με παρόμοιο κόστος...

Όσον αφορά το κοτετσόσυρμα που έβαλες (αν είναι τέτοιο, διότι δεν μπορώ να το δω καλά), θα σου έλεγα ότι θα ήταν καλύτερο, ασφαλέστερο, να είχες χρησιμοποιήσει κουνελόσυρμα αναλόγως βεβαίως του εύρους του βρόγχου και του πάχους του σύρματος.
Πόση είναι η απόσταση σύρματος από τα κλουβιά; Χωράει να μπει πόδι ή ράμφος π.χ. καρακάξας;

Οι αποστάσεις επάνω και εμπρός είναι αρκετά μεγάλες, περίπου 20 πόντοι...
Στα πλαϊνά είναι πολύ μικρότερες καμια 10ρια πόντοι συνολικά αλλά είναι μπετόν χωρίς ελαστικότητα και μάτι σχεδόν σίτας για αυτό και το προτίμησα από το πράσινο πλέγμα.
Το κοτετσόσυρμα το έβαλα ΜΟΝΟ στην κορυφή στο ταβάνι επειδή το δούλεψα πιο εύκολα.
 
το κόστος είναι στα 25 ευρώ
Τέλεια! Σ ευχαριστώ πολύ!

Οι αποστάσεις επάνω και εμπρός είναι αρκετά μεγάλες, περίπου 20 πόντοι...
Στα πλαϊνά είναι πολύ μικρότερες καμια 10ρια πόντοι
Νομίζω είναι προστατευμενα..

Επίσης, σκέψου για το κρύο, να χρησιμοποιήσεις αυτό το πλαστικό με τις φουσκίτσες αέρα που βάζουν στις συσκευασίες εύθραυστων υλικών. Νομίζω ότι είναι πιο μονωτικό.
Πολύ σωστά! Και αυτό είναι μονωτικο! Απλά δε ξέρω αν κόβει τον αέρα. Εγώ με το πλεξιγκλας είμαι πολύ ικανοποιημενη. Δλδ μπορεί να φυσάει αλλά μες την κλούβα δεν τα πιάνει καθόλου!
 
Άντε βρε, καλό χειμώνα να ΄χουμε...
Κατεβάσαμε τα χειμωνιάτικα από το πατάρι, τα αερίσαμε να φύγει η ναφθαλίνη και τα δοκιμάσαμε, ευτυχώς μας κάνουν...

1.webp

2.webp
.-

Από μέρα σε μέρα περιμένω άλλες δύο ζευγαρώστρες σαν κι αυτές που έχω ήδη, να βάλω το κάθε θηλυκό μόνο του αφού έχω την δυνατότητα ή να τα βάλω μαζί σε μια;
 
Πολλά μπράβο για την κατασκευή. Βγήκε πολύ ωραία και βολική για κάθε σπίτι. Ως προς το θέμα των θηλυκών, αφού λες ότι έχεις την δυνατότητα να είναι το καθένα μόνο του και εγώ λέω καλύτερα να τα βάλεις έτσι.
 
Καλα ε! Ειναι απιθανη η κατασκευη. Μπραβο!
Μακαρι ολοι οσοι ειχαν καναρινια εξω να τα ειχαν τοσο προστατευμενα οσο εσεις εδω στο φορουμ.
Ποσες φορες με εχει πιασει η ψυχη μου που βλεπω κλουβια ετσι χυμα στην προσοψη του μπαλκονιου χωρις προφυλαξη απο αρπακτικα αλλα κυριως απο ρευματα...
 
Ζηλευτή κατασκευή! Γιατί είναι και πολύ όμορφη αισθητικά! Νομίζω επαναλαμβάνομαι αλλά είναι φοβερή η κατασκευή και πολύ οικονομική! Εύγε!
 
Ειδα την κατασκευη και ετρεξα στο jumbo να το παρω.
Μου ειπαν οτι δεν το φερνουν αλλο.
Λογικό τέτοια εποχή, ούτε εσύ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Πιθανότατα το φθινόπωρο θα το ξανά φέρουν.
Αλλού όχι δεν έτυχε να δω και μάλιστα σ' αυτή την τιμή.
 
Πιγα το πρωι στα praktiker αλλα ουτε εκει το βρικα.
Ατυχια γιατι ειναι ωραια κατασκευη.
 
Πιγα το πρωι στα praktiker αλλα ουτε εκει το βρικα.
Ατυχια γιατι ειναι ωραια κατασκευη.

υπαρχουν λυσεις.Ψαξε στο ιντερνετ ''πλαστικα θερμοκηπια''.
ακομα ομως ειναι νωρις οταν μπει το φθηνοπωρο πιστευω θα βρεθουν
περισσοτερες λυσεις.
 
Back
Top