Ασθένειες Πρόβλημα με κοιλιά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα Παιδιά.
Ο Πούκης πριν λίγο καιρό όπως ξέρετε είχε χτυπήσει το πόδι του και δεν το πατούσε καθόλου. Έχει λίγο καιρό που άρχισε το πατάει κανονικά αν και το μαζεύει πάλι. Όσο είχε το θέμα αυτό στο ένα του πόδι, στο άλλο του το πόδι είχε μια ελαφριά πληγουλα αλλά έγινε καλά εφόσον του έβαλα αλοιφή.
Σήμερα το πρωί δεν τον βλέπω και πολύ ζωηρό και μια μαζεύει το ένα του πόδι μια το άλλο και μιας που και που όλο το διάστημα κοιτούσα την κοιλιά του, πριν λίγο την κοίταξα και απο τι φαίνεται έχουμε πρόβλημα. Στην δεξιά πλευρά φαίνεται σε ένα σημείο πως είναι λίγο μαύρο και απ'την αριστερή πλευρά έχει ένα σημείο άσπρο.
Τι είναι αυτά και τι χρειάζεται να κάνω;
IMG_20161019_121834.webp IMG_20161019_121904.webp IMG_20161019_122329.webp
 
Μόλις έδωσα μια απάντηση στη ΑΡΙΑΔΝΗ για περίπου ίδια εικόνα. Ουσιαστικά εξωτερικά ευρήματα δεν υπάρχουν. Σου κάνω copy paste την απάντησή μου. Δυστυχώς ιατρικές απαντήσεις απο μακρυά και χωρίς αναλύσεις απο μή ειδικούς δεν γίνονται.
"Δυστυχώς ότι ασθένεια έχει σχέση με το πεπτικό σύστημα πρέπει να ανιχνευτεί ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ , αλλιώς δεν μπορεί να γίνει απολύτως καμμιά θεραπεία. Αν επιχειρήσεις να κάνεις το Α και πάσχει απο το Β το πιθανότερο είναι οτι γρήγορα το πουλάκι δεν θα έχει επιστροφή. Αυτό που βλέπω στο συγκεκριμένο, είναι μια υπερλειτουργία της χολής (πολλά λιπαρά 😉 και κάποιον ερεθισμό στα έντερα (όχι όμως σε φάση έξαρσης). Αλλή αντιμετώπιση θέλει για κοκκίδια, άλλη αν υπάρχουν απλά εντερικά παράσιτα και άλλη αν ασθενεί απο κάποια σοβαρότερη πάθηση. Αυτά θέλουν γιατρό. Αν δεν υπάρχει παίρνεις το ρίσκο και αρχίζεις απο τα απλά πηγαίνοντας προς τα δύσκολα.
1ον Θεραπεία για εσωπαράσιτα - Teniazine
2ον Θεραπεία για κοκκίδια BAYCOX (μακράς διάρκειας)
3ον Θεραπέια για Ηπατικές ή άλλες λιμώξεις (μακράς διάρκειας)."
 
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Μάκη,θα προσπαθήσω να το πάω στο γιατρό εγκαίρως.
 
Κύριε Μάκη καποια ανάλυση κουτσουλιων θα βοηθούσε στο να πάρει το καναρινακι την κατάλληλη θεραπεία;

Εύα μου τι διατροφή του παρέχεις; Μήπως να κόψεις τα πολλά λιπαρά;
 
Και οι μήκυτες μπορούν να προστεθούν σε αυτά που παρέθεσε ο Μάκης στο προηγούμενο μήνυμα. Η κοιλιά είναι πρησμένη χωρίς σημάδια αιμορραγίας, όχι ακόμη τουλάχιστον.

Οι κουτσουλιές του πως είναι; Για να ξέρουμε πόσο προχωρημένη είναι η κατάσταση τουλάχιστον, γιατί διαφορετικά χωρίς εργαστηριακές μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
 
Εύα μου τι διατροφή του παρέχεις; Μήπως να κόψεις τα πολλά λιπαρά;
Απο τροφή τους δίνω την μανιτομπα.
Χωρια τους δίνω χόρτα λαχανικά φρούτα και κάποιες φορές έξτρα σπόρια.
Οι κουτσουλιές του πως είναι;
Σήμερα είναι κάπως υγρές. Έβαλα χαρτί στον πάτο για να σας δείξω μετά.
Θα πάρω τηλ στην κλινική μιας που μόνο εκεί μπορώ να τον παω για να κλείσω ραντεβού. Αν και εκεί για τα πτηνά δέχονται κάθε Τρίτη και τώρα πάει πέρασε η μέρα... Μέχρι την άλλη Τρίτη τι θα κάνω δε ξέρω.
 
Τώρα παιδιά φοβάμαι να μην έχει το ίδιο πρόβλημα και το άλλο καναρίνι μου.

Ορίστε και μια φωτο απτις κουτσουλιες.
IMG_20161019_134705.webp
 
Παιδιά πήρα τηλέφωνο στην κλινική του απθ που είναι μόνο για πτηνά και μου είπαν πως κάνω λάθος.
Πήρα τον γιατρό τηλέφωνο αλλά το έχει κλειστό. Θα τον πάρω πιο μετά ξανά μέχρι να τον βρω. Ο γιατρός αυτός πηγαίνει στην κλινική αυτή κάθε Τρίτη αλλά αφού είναι επείγον θα μου πει να παω να το δει σε ένα πετ σοπ που δουλεύει αλλά εκεί δεν νομίζω να κάνουν εξέταση τις κουτσουλιες κτλπ...όποτε τι να κάνω να πάω εκεί που θα με πει η να περιμένω μέχρι την Τρίτη; Αλλά είναι πόσες μέρες μέχρι τότε.
*τώρα που είναι έτσι τι να του δίνω να τρωει;
 
τώρα που είναι έτσι τι να του δίνω να τρωει;
Ναι μειώσεις τα λιπαρά. Μην δίνεις πολύ πρωτεΐνη και έξτρα σπόρους. Δίνει μόνο τους σπόρους φρούτα και λαχανικά. Και τους σπόρους μην τους αλλάζεις συχνά. Να φυσας τα τσοφλια έτσι ώστε να μην τρώει συνέχεια νέο μείγμα και τους λιπαρους σπόρους. Ίσως βοηθήσει και τσάι βοτάνων. Καντο αυτό για 2-3 μέρες και ξαναδες την κοιλιά του. Από διάθεση πως είναι; Γιατί νομίζεις πως και το άλλο έχει το ίδιο πρόβλημα;
 
Ναι μειώσεις τα λιπαρά. Μην δίνεις πολύ πρωτεΐνη και έξτρα σπόρους. Δίνει μόνο τους σπόρους φρούτα και λαχανικά. Και τους σπόρους μην τους αλλάζεις συχνά. Να φυσας τα τσοφλια έτσι ώστε να μην τρώει συνέχεια νέο μείγμα και τους λιπαρους σπόρους. Ίσως βοηθήσει και τσάι βοτάνων. Καντο αυτό για 2-3 μέρες και ξαναδες την κοιλιά του. Από διάθεση πως είναι; Γιατί νομίζεις πως και το άλλο έχει το ίδιο πρόβλημα;
Σ'ευχαριστώ πολύ Αλίκη μου.
Απλά την τροφή καμία φορά την αλλάζω γτ δεν βρίσκω πχ αυτή που θέλω και γι'αυτό.
Τι τσαι να φτιάξω;
Δεν θα τον αφήσω έτσι φυσικά μόλις βρώ τον γιατρό θα κλείσω ραντεβού για να πάω..
Απο διάθεση σήμερα δεν είναι πολύ καλά, κάθεται όλο στο ένα πόδι και δεν κελαιδαει... Όσο για το άλλο πουλάκι απλώς φοβάμαι Γιατί αφού τρώνε τα ίδια πράγματα γι'αυτό είπα μήπως έπαθε κάτι κ αυτό.
 
Τι τσαι να φτιάξω;
Τσάι βοτάνων. Έχουμε και άρθρο στο φόρουμ μας.

Απο διάθεση σήμερα δεν είναι πολύ καλά, κάθεται όλο στο ένα πόδι και δεν κελαιδαει...
Μήπως να το βάλεις μέσα στο σπίτι στη ζέστη;

Αυγό αυγοτροφη κτλ τους δίνεις; Πόσο συχνά;
 
Τσάι βοτάνων. Έχουμε και άρθρο στο φόρουμ μας.

Μήπως να το βάλεις μέσα στο σπίτι στη ζέστη;


Αυγό αυγοτροφη κτλ τους δίνεις; Πόσο συχνά;
Είτε δώσω αυγοτροφη είτε αυγό μια φορά την εβδομάδα κ στην πτερροροια τρις.
Έτσι όπως είναι τον πήρα μέσα.
Όσο για τσάι εννοουσα απο τι να το φτιάξω.ριγανη θυμαρι βασιλικό είναι καλό;
 
Στη ζέστη μέσα δείχνει πιο ζωηρος & ευδιαθετος;


Τέλεια! Το μείγμα το κρατάς στο ψυγείο και δίνεις για 2-3 μέρες.
Τα ίδια...
Σηκώνεται μόνο για να φάει και να πιει νερό και που και που πετάει και κανα τσιου τσιου.
Τώρα θα του φτιάξω τσάι και θα του βάλω και ελπίζω να βρώ σήμερα τον γιατρό.
 
@Steph Koutsoudaki στο κτηνιατρικό κέντρο της λεωφόρου Παπανικολάου τον πας; Έχουν ειδικότητα στα πουλιά;
Γιατί μένω στο Ρετζίκι!
 
@Steph Koutsoudaki στο κτηνιατρικό κέντρο της λεωφόρου Παπανικολάου τον πας; Έχουν ειδικότητα στα πουλιά;
Γιατί μένω στο Ρετζίκι!
Ναι εκει! Βεβαίως η κτηνίατρος η Αλεξάνδρα ειδικεύεται στα πουλιά. Εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.
 
@Steph Koutsoudaki στο κτηνιατρικό κέντρο της λεωφόρου Παπανικολάου τον πας; Έχουν ειδικότητα στα πουλιά;
Γιατί μένω στο Ρετζίκι!
Γιώργο τι θες να πεις με αυτό το μήνυμα σου; δεν καταλαβαίνω.
 
Γιώργο τι θες να πεις με αυτό το μήνυμα σου; δεν καταλαβαίνω.
Η Στεφανία πιο πάνω είπε πως πηγαίνει το παπαγαλάκι της (σωστά τα λέω;) σε ένα πολύ καλό κτηνιατρικό κέντρο, που πάω και εγώ τον σκύλο μου, στο Ρετζίκι. Απλά επειδή δεν γνώριζα, την ρώτησα εάν έχουν ειδικότητα και στα πτηνά, διότι εάν χρειαστώ κάτι να τα πάω εκεί μιας και είναι κοντά στο σπίτι μου.
Εάν θέλεις μπορείς να πας εκεί τον Πούκη. Είναι πολύ καλό κτηνιατρείο.
 
Η Στεφανία πιο πάνω είπε πως πηγαίνει το παπαγαλάκι της (σωστά τα λέω;) σε ένα πολύ καλό κτηνιατρικό κέντρο, που πάω και εγώ τον σκύλο μου, στο Ρετζίκι. Απλά επειδή δεν γνώριζα, την ρώτησα εάν έχουν ειδικότητα και στα πτηνά, διότι εάν χρειαστώ κάτι να τα πάω εκεί μιας και είναι κοντά στο σπίτι μου.
Εάν θέλεις μπορείς να πας εκεί τον Πούκη. Είναι πολύ καλό κτηνιατρείο.
Δεν μπορώ να τον παω όπου να'ναι λόγο οικονομικών. Θα τον πήγαινα στο κέντρο ζωων ζυντροφιας αλλά δε μπορώ να περιμένω μέχρι την Τρίτη οπότε θα τον παω εκεί που είναι ο γιατρός στο στο quiko mega pet στην λεοφωρο γεωργικής σχολής προς θερμη που είναι, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να τον βρω στο τηλ.
 
Back
Top