Ασθένειες Πρόβλημα με κοιλιά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή όταν εμφανίζουν σκουλικια και φάρμακο να πάρουν αυτά δεν πεθενουν; Τι γινεται ρε παιδιά;
Αρχικά περαστικά σας! Λοιπόν εγώ, αν και άσχετη με καναρίνια, θα σου πω τί μου εξήγησε ο γιατρός για τα ενδοπαράσιτα του budgie μου για τα οποία παίρνει και εκείνος teniazine. Το φαρμακο λοιπόν σκοτώνει τα ενήλικα και μόνο παράσιτα. Κάθε δύο μήνες ενηλικιώνονται και τα μωρά και πάει λέγοντας. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο. :)
 
Πρέπει να αφαιρέσεις την ποτίστρα του για αρκετές ώρες ώστε να διψάσει καλά. Αν την βγάλεις αυριο το πρωί, μη του δώσεις τίποτε άλλο πέραν απο σπόρους και να του επιστρέψεις το νερό μετά το μεσημέρι αργά, με τις ανάλογίες φαρμάκου που έδωσε ο γιατρός. Αυτά τα παράσιτα δεν εμπνέουν καμιά ανησυχία απο την στιγμή που το πουλάκι είναι σε καλή "φόρμα". Ο περιοδικός καθαρισμός εξασφαλίζει μια ζωή χωρίς παράσιτα. Εγώ δίνω 2-3 φορές τον χρόνο. Πριν την αναπαραγωγή και πρίν την πτερόρροια. Κάποιες φορές και κατά την συντήρηση τον Σεπτέμβρη -Οκτώβρη.
 
Μηπως ειναι οπως αυτα που βγαζουμε εμεις.. Που περνουμε φαρμακο και μετα απο κανα μηνα ξαναπερνουμε... Τωρα γιατι σου ειπε να το δινεις καθε δυο μηνες εφορου ζωης αγνωστο...
 
Μηπως ειναι οπως αυτα που βγαζουμε εμεις.. Που περνουμε φαρμακο και μετα απο κανα μηνα ξαναπερνουμε... Τωρα γιατι σου ειπε να το δινεις καθε δυο μηνες εφορου ζωης αγνωστο...
Για συντηρηση προφανως
 
Για την καρινα τι μπορώ να κάνω;και γενικά τι διατροφή να του κάνω τώρα;
Θα ενισχύσεις με λιναρόσπορο, λευκή περίλλα, αποφλοιωμένη βρώμη και λιγάκι καναβούρι ίσως σε μία αυγοθήκη, και σε άλλη αυγοθήκη κία, καμελίνα, φιονοπάντυ, bella di notte, κινοα κτλ. Όχι κάθε μέρα.. Αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα να πάρει τα πάνω του. Όσο δίνεις όμως φάρμακο δίνεις μόνο σπόρους!

Και από κει και πέρα απλά να τον τσεκάρεις και να ελέγχεις την καρίνα του! Μπράβο σου που τον έτρεξες τόσο άμεσα! Τελικά ο άλλος μικρός είναι υγιέστατος έτσι;
 
Θα ενισχύσεις με λιναρόσπορο, λευκή περίλλα, αποφλοιωμένη βρώμη και λιγάκι καναβούρι ίσως σε μία αυγοθήκη, και σε άλλη αυγοθήκη κία, καμελίνα, φιονοπάντυ, bella di notte, κινοα κτλ. Όχι κάθε μέρα.. Αλλά 2-3 φορές την εβδομάδα να πάρει τα πάνω του. Όσο δίνεις όμως φάρμακο δίνεις μόνο σπόρους!

Και από κει και πέρα απλά να τον τσεκάρεις και να ελέγχεις την καρίνα του! Μπράβο σου που τον έτρεξες τόσο άμεσα! Τελικά ο άλλος μικρός είναι υγιέστατος έτσι;

Αλίκη μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.Αλλά ήθελα να σας πω πως τελικά ΔΕΝ έχει καρινα...
Εγώ βρε παιδιά άκουσα λάθος, μάλιστα τον πήρα τηλ για να σιγουρευτώ.
Πάντως είπε είμαι πολύ τυχερή που τον πρόλαβα.

Τελικά ο άλλος μικρός είναι υγιέστατος έτσι;
Αλίκη μου, που τον έψαξα να δω την κοιλιά του δεν έχει τίποτα!
Πάντος την Δευτέρα θα πάω να τον δει(φιλικα) 🙂
 
Βρε Εύα, με προβλημάτισε αυτό το κάθε 2 μήνες. Προφανώς και ο άνθρωπος - γιατρός είναι - ήξερε τι έλεγε. Γκούγκλαρα λιγάκι για σκουλήκια στα πουλιά, αλλά τα άρθρα που βρήκα είναι πολύ γενικά.
Τέλος πάντων, ελπίζω όλα να πάνε καλά από εδώ και στο εξής.
 
Βρε Εύα, με προβλημάτισε αυτό το κάθε 2 μήνες. Προφανώς και ο άνθρωπος - γιατρός είναι - ήξερε τι έλεγε. Γκούγκλαρα λιγάκι για σκουλήκια στα πουλιά, αλλά τα άρθρα που βρήκα είναι πολύ γενικά.
Τέλος πάντων, ελπίζω όλα να πάνε καλά από εδώ και στο εξής.
Γιατί σε προβλημάτισε πες μου!
Πάντος και το φάρμακο έτσι γράφει κάθε δυο μήνες..Αν κ εγώ θα τους κάνω 3η4..
 
Διότι γενικά στη θέση σου θα ήθελα να του δώσω ένα φάρμακο και να έχει πλήρη ίαση, ούτε σκουλήκια, ούτε λάβρες, ούτε κι αυγά.
Αν μπορούσαμε να ξέραμε τον κύκλο ζωής των σκουληκιών αυτών, και τη δραστική ουσία και περιεκτικότητα του φαρμάκου, ίσως, λέω ίσως θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε (με αβεβαιότητα) ένα πρωτόκολλο εκρίζωσης των σκουληκιών. Αλλά δεν είναι ώρα για πειράματα και ειδικά με τόσες υποθέσεις και αβεβαιότητα.
 
Δηλαδή Εύα έκανε διάγνωση αλλά δεν έκανε εξέταση κουτσουλιών;Επειδή απο ότι έχω καταλάβει είναι πολλά τα είδη των παρασίτων καλό θα είναι να μάθεις ακριβώς τί έχει το πουλάκι. Υπάρχουν τροφές που αντιμάχονται την ανάπτυξή τους και υπάρχουν μελέτες για τρόφιμα όπου σε συγκεκριμένα είδη έχουν μεγαλύτερη επιτυχία.
 
Δηλαδή Εύα έκανε διάγνωση αλλά δεν έκανε εξέταση κουτσουλιών;Επειδή απο ότι έχω καταλάβει είναι πολλά τα είδη των παρασίτων καλό θα είναι να μάθεις ακριβώς τί έχει το πουλάκι. Υπάρχουν τροφές που αντιμάχονται την ανάπτυξή τους και υπάρχουν μελέτες για τρόφιμα όπου σε συγκεκριμένα είδη έχουν μεγαλύτερη επιτυχία.
Έκανε εξέταση των κουτσουλιων.
Δωσ'μου κάποιο λινκ αν μπορεις.
 
Έκανε εξέταση των κουτσουλιων.
Αυτές οι εξετάσεις δεν έχουν συγκεκριμένο πόρισμα;Δεν ξέρω και εγώ, μπορεί να χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο για αυτό που ζητάω, να κοστίζει και να μην είναι και ουσίας.
Δωσ'μου κάποιο λινκ αν μπορεις.
Είναι το πιο εύκολο πράγμα να πετάμε links στον αέρα. Νίπτουμε και τα χέρια μας.Αυτό που ζητάς βρίσκεται στα μισά media της Μαρίας και μπορεί να έχει μια γκάμα απο εδώ μέχρι εκεί. Για αυτό λέω αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.
 
Ήθελα να μάθω Γιατί αυτό το φάρμακο το teniazine της tafarm που έχω εγώ συστήνει για θεραπεία μόνο 24 ώρες και όχι ας πούμε 1 εβδομάδα όπως αλλά παρόμοια φάρμακα;
*μήπως μετά απο την χρήση αυτού του φαρμακου, να του έβαζα και πέντε μέρες σκορδονερο;..
Επίσης θα ήθελα να μάθω αν μετά απο αυτή την χρήση φαρμάκου μιας ημέρας,θα σταματήσει να κάθεται στο ένα πόδι;
Γιατί ο γιατρός είπε πως κάθεται στο ένα πόδι λόγο του προβλήματος αυτού, εφόσον δεν αντιμετωπίζει κάποιο άλλο πρόβλημα και κυρίως στα πόδια.
 
Σε τι κατασταση ειναι τωρα ο μικρουλης;
Εν τω μεταξυ εκει που ακουσες "εχει μια ελαφρια καρινα", μαθαμε ποτε τι ειπε πραγματικα;
Αχ καθε δυο μηνες προληπτικα εδω μου φαιενται υπερβολη!
Συγγνωμη αλλα και στα σκυλια σου λενε να δινεις προληπτικα χαπι για τα σκουλικια, εμεις τους διναμε μια φορα το 6μηνο λιγο σκορδο και δεν ειχαν ποτε θεμα τοσα χρονια!
Αφου τα σκουλικια τα βλεπεις στα κακα και αν δεις κατι τοτε κανεις θεραπεια.
Οποτε οταν ακουω την λεξη "προληπτικα" ειμαι καχυποπτη.
Σαν να εδινες στο παιδι σου προληπτικα αντιβιωση για να μην κολλαει ιωσεις κλπ.
Οκ μπορει να μην ειναι τοσο δυνατο οπως μια αντιβιωση αλλα μηπως υπαρχει και αλλος τροπος πιο φυσικος;
Ειναι σιγουρο οτι θα εχει σκουλικια δηλαδη μεχρι να πεθανει αν δεν παιρνει το χαπι;
 
Σε τι κατασταση ειναι τωρα ο μικρουλης;
Έτσι και έτσι, κάθεται στο ένα πόδι.
μηπως υπαρχει και αλλος τροπος πιο φυσικος;
Γι'αυτό ρώτησα κ εγώ για το σκορδονερο.
Ειναι σιγουρο οτι θα εχει σκουλικια δηλαδη μεχρι να πεθανει αν δεν παιρνει το χαπι;
Όλα τα πουλιά έχουν μέσα τους σκουλήκια. Όταν όμως έχουν στρεςς τους εμφανίζονται και μπορούν να τους δημιουργήσουν κάποια, προβλήματα.
Δεν είναι χάπι Ηλέκτρα μου αλλά υγρή αντιβίωση...
Εφόσον τώρα το έπαθε χρειάζεται απο εκεί κ πέρα μια "προληπτική θεραπεία"είτε με φάρμακο, είτε με φυσική αντιμετώπιση ίσως.
 
Back
Top