Ασθένειες Πρόβλημα με κοκατιλ, κάνει εμετούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chico

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
25
Γεια σε όλους,θα χρειαστώ τη βοήθεια σας,έχω ένα κοκατιλ αρσενικό δυο ετών περίπου κ εδώ κ τρεις μέρες κάνει εμετους. Οτι κ να φάει ή να πιεί σχεδόν το βγαζει. Το πήγα χθες στον κτηνίατρο αλλα δεν πήρα ακριβη απαντηση. Μου είπε ότι ίσως έχει κάποια γαστρίτιδα η έχει τον ιό του προλοβου που είναι θανατηφόρος. Μου πρότεινε να δωσω αντιβίωση aviomicine tafarmκαι βιταμίνες μαζί στην ίδια ποτίστρα,όπως επίσης κ τρεις φορές τη μέρα primperan. Επίσης είναι κακόκεφος θέλει να κοιμάται περισσότερο και κρατάειτα ματάκια του κλειστά.η κτηνίατροςμου είπεγια αυτες τις μέρες να μην του δίνω την τροφή του δηλ σποράκια να τρωει, γιατι είναι δύσπεπτα, αλλά μόνο φρούτα και λαχανικά τα οποίαδεν πολυθελει. Αρα στην ουσία είναι νηστικός. Δε ξέρω τι να κάνω θα ήθελα τη γνωμη σας, είμαι απελπισμένη...
 
Σε ποια περιοχη μενεις; Καλο ειναι να παρεις κρεμα για νεοσσους και να του δινεις λιγη ζεστη κρεμα με τη συριγγα, δωσε μονο τεραστια προσοχη στην θερμοκρασια αν δεν γνωριζεις το πως γινεται, για να μην το καψεις αθελα σου.

Εγω θα επαιρνα γνωμη κι απο δευτερο γιατρο που να ειναι σιγουρος γι' αυτα που λεει. :) https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Σε ποια περιοχη μενεις; Καλο ειναι να παρεις κρεμα για νεοσσους και να του δινεις λιγη ζεστη κρεμα με τη συριγγα, δωσε μονο τεραστια προσοχη στην θερμοκρασια αν δεν γνωριζεις το πως γινεται, για να μην το καψεις αθελα σου.

Εγω θα επαιρνα γνωμη κι απο δευτερο γιατρο που να ειναι σιγουρος γι' αυτα που λεει. :) https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

το πρόβλημα είναι πως μένω επαρχία κοντά στα Τρίκαλα κ είναι λίγο πολύ όλοι άσχετοι. Σχετικά με την κρέμα δε μπορώ να του δώσω τίποτα με σύριγγα κ να μην είναι να τα βγάλει μόνο κ μόνο επειδή στρεσαρεται κάνει εμετό. Μήπως ξέρεις εδώ στην περιοχή κανένα κτηνιατρο; Της προκοπής που να ασχολείταιε πουλιά. Ευχαριστώ πολύ
 
Εγω προσωπικα δεν ξερω καποιον στα Τρικαλα, σου εβαλα μια λιστα, την εψαξες; Το πιο κοντινο σου που ισως να ξερουν να σε βοηθησουν που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η κτηνιατρικη σχολη Καρδιτσας. Αν αποφασισεις να το πας εκει παρε πρωτα τηλεφωνο να σου πουν αν και ποτε ειναι εκει ο καθηγητης ή οποιος τελοσπαντων υπευθυνος για να μην πηγαινεις αδικα.
 
Εγω προσωπικα δεν ξερω καποιον στα Τρικαλα, σου εβαλα μια λιστα, την εψαξες; Το πιο κοντινο σου που ισως να ξερουν να σε βοηθησουν που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η κτηνιατρικη σχολη Καρδιτσας. Αν αποφασισεις να το πας εκει παρε πρωτα τηλεφωνο να σου πουν αν και ποτε ειναι εκει ο καθηγητης ή οποιος τελοσπαντων υπευθυνος για να μην πηγαινεις αδικα.
θα δω τ ι θα κάνω όπως κ να έχει σε ευχαριστώ πάντως
 
Αυτα εχει η επαρχεια γαμωτι...
Ειναι καλυτερα;
δυστυχώς όχι. Εκανε μια προσπάθεια έφαγε λίγο, νερό καθόλου και μετά απο λίγο τα έβγαλε όλα πάλι. Μίλησα με έναν καθηγητή απο την κτηνιατρική Καρδίτσας κ μου είπε ότι ίσως αυριο καταφέρει να τον δει. Τι να πω; Είμαι ράκος ψυχολογικά και δε ξέρω τι αλλο να κάνω. Συν το ότι ειμαι έγκυος κ μου έχουν μπει κ ιδέες μην έχει κ κάτι κολλητικό. Ο θεός βοηθός...
 
Δε θελω τετοιες σκεψεις τετοια ωρα! Μακαρι να τα καταφερει να τον δει, ας ειναι καλα που ενδιαφερθηκε ο ανθρωπος. Δεν ξερω τι αλλο να πωκαι μονο που το σκεφτομαι στην κατασταση του να προσπαθει, με εχει στεναχωρησει. Περιμενουμε νεα, ευχομαι να τα καταφερει!
(Καλη λευτερια σου ευχομαι)
 
Δε θελω τετοιες σκεψεις τετοια ωρα! Μακαρι να τα καταφερει να τον δει, ας ειναι καλα που ενδιαφερθηκε ο ανθρωπος. Δεν ξερω τι αλλο να πωκαι μονο που το σκεφτομαι στην κατασταση του να προσπαθει, με εχει στεναχωρησει. Περιμενουμε νεα, ευχομαι να τα καταφερει!
(Καλη λευτερια σου ευχομαι)
σε ευχαριστώ πολύ εύχομαι όλα να παν καλά!
 
Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία και των δυο σας. Ελπίζω να καταφέρετε να δείτε αύριο τον γιατρό. Εγώ θα του έδινα ρυζόνερο ίσως και λαπαδιασμένο ρύζι πάντως με το ζόρι.
 
μην κανεις σκεψεις πως το πουλακι εχει κατι κολητικο στη κατασταση που εισαι και βασικα μην στεναχωριεσε αν δεν τρωει πρωσπαθησε να του δωσεις εστω πιζονερο. Θα δεις θα πανε ολα καλα!
 
μην κανεις σκεψεις πως το πουλακι εχει κατι κολητικο στη κατασταση που εισαι και βασικα μην στεναχωριεσε αν δεν τρωει πρωσπαθησε να του δωσεις εστω πιζονερο. Θα δεις θα πανε ολα καλα!
τώρα μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλα το ριζονερο τι είναι; Το νερό μετά το βρασσιμο του ρυζιού;
 
ναι, το δίνουμε συνήθως στις διάρροιες αλλά και λίγο λασπωμένο ρυζάκι καλό θα του έκανε και στο στομάχι
 
τύλιξέ τον σε μία πετσέτα και προσπάθησε να τον ταίσεις με σύριγγα χωρίς βελόνα. Επίσης δώσε του λίγο φυσιολογικό ορό με ένα τσικ ζαχαρούλα γιατί θα έχει αφυδατωθεί κιόλας.
 
τύλιξέ τον σε μία πετσέτα και προσπάθησε να τον ταίσεις με σύριγγα χωρίς βελόνα. Επίσης δώσε του λίγο φυσιολογικό ορό με ένα τσικ ζαχαρούλα γιατί θα έχει αφυδατωθεί κιόλας.
το πρόβλημα είναι πως ότι κ να του δώσω με σύριγγα μετά από δυο λεπτά το κάνει πάλι εμετο
 
Πάντως αν καταφέρεις να φάει λίγο ρυζάκι και ίσως λίγο ασπράδι βρασμένο αυγό, θα τονωθεί.
 
Τι να
Πάντως αν καταφέρεις να φάει λίγο ρυζάκι και ίσως λίγο ασπράδι βρασμένο αυγό, θα τονωθεί.
τι να πω; Ο καημένος πεινάει αλλά ότι κ να φάει το βγάζει. Ελπίζω να αντέξει μέχρι αύριο κ να καταφέρει ο καθηγητής να μας δει κι να μας δώσει κάποια λύση, αλλιως δε βλέπω φως
 
πάντως απόψε κράτα τον κάπου ζεστά έστω και με λάμπα πορτατίφ από πάνω του
 
Back
Top