Ασθένειες Πρόβλημα με κοκατιλ, κάνει εμετούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μπράβο βρε κορίτσι μου και σ' εσάς και σ' αυτό το μαμουνάκι όλα καλά να πάνε!
 
Πολυ χαιρομαι, μπραβο του μικρου που ειναι τετοιος μαχητης! 😉
παιδιά χθες τελείωσε η αντιβίωση, στα αποτελέσματα των εξετάσεων βρέθηκε ένα μικρόβιο acinetobacter baumanii το οποίο σύμφωνα με το αντιβιόγραμμα το πιάνει η Baytril που του δώσαμε γι αυτό είναι καλύτερα
τώρα θα προσπαθήσω αύριο να μιλήσω με τον κτηνίατρο γιατί λείπει Εξωτερικό για τι αν θα χρειαστεί κάτι άλλο
μήπως ξέρει κανείς γι αυτο το μικρόβιο; αν μεταδίδεται κ πως; Γιατί στο internet που κοίταξα δε βρήκα κάτι διαφωτιστικό
 
αν πραγματι το αποτελεσμα ηταν αυτο, να συμβουλευτεις αμεσα και τον προσωπικο σας γιατρο (παθολογο ) για να σου δωσει συμβουλες προστασιας. Δεν ξερω αν ειναι διαφορετικο το στελεχος στους ανθρωπους, αλλα αν ειναι το ιδιο ειναι πολυ επικινδυνο μικροβιο


Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας - Λοιμώξεις


[URL='http://cid.oxfordjournals.org/content/46/8/1254.full]Acinetobacter baumannii: Epidemiology, Antimicrobial Resistance, and Treatment Options[/URL]
 
αν πραγματι το αποτελεσμα ηταν αυτο, να συμβουλευτεις αμεσα και τον προσωπικο σας γιατρο (παθολογο ) για να σου δωσει συμβουλες προστασιας. Δεν ξερω αν ειναι διαφορετικο το στελεχος στους ανθρωπους, αλλα αν ειναι το ιδιο ειναι πολυ επικινδυνο μικροβιο


Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας - Λοιμώξεις


[URL='http://cid.oxfordjournals.org/content/46/8/1254.full]Acinetobacter baumannii: Epidemiology, Antimicrobial Resistance, and Treatment Options[/URL]
σήμερα κατάφερα να μιλήσω με τον κτηνιατρο μέσω email κ με καθησύχασε καθώς μου είπε πως δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουμε εμείς.
μου είπε αφου τελειώσαμε την αντιβίωση να του δίνω βιταμίνες κ απο βδομάδα θα του κάνουμε μια επαναληπτική εξέταση για να είμαστε σίγουροι ότι όλα οκ.
ουφ προς το παρών όλα καλά !
 
Καλημέρα, πολύ ωραία!
Μια στοιχειώδη προσοχή σε αποστάσεις υγιεινής καλό είναι να κρατάμε πάντα σε περιπτώσεις ασθενείας, χωρίς άγχος και υπερβολές
 
τώρα δίαβασα το θέμα. το μικρόβιο αυτό αφορά τα εργαλία πού χρησιμοποιής για να καθαρίσης τήν ποτίστρα και τήν ταίστρα του πουλιού. Δηλαδή αν χρησιμοποιής σφουγγάρι κατηργησέ το εντελώς. Να χρησιμοποιής μια οδοντόβουρτσα για τήν ποτίστρα την οποία να πλένεις μετά από κάθε χρήση με ξύδι να τήν ξευγάζης καλά και να μήν τήν τυλίγης σε σακουλάκι. Να στεγνώνη φυσικά και να είναι σε ντουλάπι. Γενικά μήν τυλίγετε είδη καθαριότητας σε σακούλες. Δεν έχεις πρόβλημα ούτε εσύ ούτε το έμβρυο ούτε κανένας υγειής άνθρωπος γιατί ετσι και αλλίως λέγετε μικρόβιο κλειστής μονάδας. Προφανώς είχες καιρό να βγάλεις το πουλάκι έξω και στόν ήλιο πρέπει να εκτείθετε για 10 λεπτά. όχι περισσότερο προς αποφυγή θερμοπληξίας. επίσης πρέπει να αποστειρώσεις το κλουβί και ποτίστρα και ταίστρα με χλωρίνη και να το αφήσης στόν ήλιο. είναι μικρόβιο πού ζεί όπου δεν υπάρχει ήλιος.
 
Κάτια είσαι πολύτιμη σύμβουλος, σ' ευχαριστούμε πολύ πολύ !
 
επητελους ενα προβλημα με καλο τελος! Μπραβο σε σενα αλλα και στο πουλακι... Παλεψε και νικησε μπραβο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: chico
προς θεού βρέ παιδιά τίποτα μακάρι να βοηθάμε ο ένας τόν άλλον.
εντωμεταξύ με προβληματίζει κάτι ακόμη. Έχω αρχίσει εδώ κ 2-3 μέρες να του δινω πάλι την κανονική του τροφη(σποράκια της vitakraft), γιατι μέχρι τότε έτρωγε ρύζι, κ βλέπω αμάσητα σποράκια στις κουτσουλιές του.λετε να είναι επειδή το στομαχάκι του δεν έχει επανέλθει ακόμη πλήρως;
 
διαταραγμένο στομάχι προφανώς. σιγά σιγα θα γίνει καί αυτό.
μακάρι να είναι αυτο κ να μην έχει κ αλλα προβλήματα ο μικρούλης μου, εγώ φοβήθηκα πιο πολύ για ecoli, αν κ η αντιβίωση που πήρε έπιανε κ αυτο το μικρόβιοεπίσης θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο φοιβο γιατί αυτος μου έβαλε την ιδέα για την κτηνιατρική σχολγ Καρδίτσας. Έτσι το έψαξα κ βρηκα τον κτηνιατρο που έσωσε τον κοκατιλακο μου
 
Δεν κανει τιποτα, αυτος ειναι ακριβως ο λογος υπαρξης ενος τετοιου διαδικτυακου χωρου, να μαζευονται ανθρωποι σαν εμας με ενα κοινο ενδιαφερον κι οταν κι αν μπορουμε να αλληλοβοηθιομαστε βοηθωντας δηλαδη τα πουλια που εχουμε στα σπιτια μας. 😉


Εγω θα συνεχιζα ακομη το ρυζι και θα επαιρνα μια κρεμα για νεοσσους για να ξεκινησει να τρεφεται λιγο πιο πλουσια και σωστα το πουλακι και θα του εφτιαχνα να εχει σε ενα μπολακι στο κλουβι του, αλλαζοντας το καθε 3-4 ωρες αν γινεται για να μην πιανει μικροβια. Ειναι λογικο μετα απο τοσες ημερες εμετου να μην λειτουργει φυσιολογικα το στομαχι του.

Δες κι αυτο το θεμα της Σισσυς Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

Δεν μας ειπες ακομη πως σε λενε. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
μακάρι να είναι αυτο κ να μην έχει κ αλλα προβλήματα ο μικρούλης μου, εγώ φοβήθηκα πιο πολύ για ecoli, αν κ η αντιβίωση που πήρε έπιανε κ αυτο το μικρόβιοεπίσης θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο φοιβο γιατί αυτος μου έβαλε την ιδέα για την κτηνιατρική σχολγ Καρδίτσας. Έτσι το έψαξα κ βρηκα τον κτηνιατρο που έσωσε τον κοκατιλακο μου
Για το στομαχάκι του μπορείς να φτιάξεις και τσάι δυόσμου να το αφήσεις να κρυώσει και να το βάλεις στην ποτίστρα. :)
 
Back
Top