Ασθένειες Πρόβλημα με κοκατιλ, κάνει εμετούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τελικά πήγαμε σήμερα στον κτηνιατρο που σας έλεγα, στην ουσία δεν μας είπε κάτι συγκεκριμένο απλα ότι ίσως είναι κάποια ίωση η μικρόβιο, το καλό είναι ότι του πήρε δείγμα απο κουτσουλιά κ το στείλαμε Λάρισα για εξετάσεις μπας κ βρουμε τι εχει, οι εξετάσεις βέβαια θα βγουν σε 5 μέρες περίπου κ φοβάμαι μήπως είναι αργά
το πρόβλημα είναι πως μας είπε να συνεχίσουμε τη θεραπεία βάζοντας σταγόνες στη μύτη κ το στόμα αλλα τα βγάζει αμέσως μόλις του τα δώσουμε κ εξαντλείται απιστευτα. Επισης τρώει πολύ λίγο κ νερό σχεδόν καθόλου
αυτο είναι το μέγα πρόβλημα, εαν έτρωγε κ έπινε χωρίς να κάνει εμετό θα έπαιρνε τη θεραπεία απο το φαγητό.
εαν άρχισει μας είπε σιγά σιγά να καλυτερεύει έχουμε ελπίδες, κλλιως σε 15 μέρες το πολύ απο την ταλαιπωρία μπορεί να τον χάσουμε, κάτι που δε θέλω ούτε καν να το φανταστώ.
όπως κ ναχει εγώ θα το παλέψω όσο γίνεται κ θα ελπίζω για το καλύτερο...
 
Γιατι δεν του εκαναν καποια ενεσιμη αντιβιωση αφου βγαζει οτι παιρνει απο το στομα;
 
Γιατι δεν του εκαναν καποια ενεσιμη αντιβιωση αφου βγαζει οτι παιρνει απο το στομα;
H πρωτη κτηνίατρος που τον πηγα ειπε ότι σαν τελευταια λυση είναι να του κανουμε ενεσιμα, αλλα να του τα κανουμε εμεις. μας ειπε τη δοσολογια και με μικρη βελονα λεει πιανεις το στερνο που είναι το κοκκαλο κ δεξια η αριστερα από το κοκκαλο του κανεις την ενεση.
ο άλλος που πηγαμε χθες ειπε ότι δεν είναι και τοσο ευκολη υποθεση πρεπει να το κανει κτηνίατρος.
εντωμεταξύ ο μικρουλης μου ενώ χθες ειχε δειξει λιγα σημαδια βελτιωσης, από την ωρα που ξεκινήσαμε να τον παμε κτηνιατρο εως και τωρα κανει ασταμάτητα εμετους κ χωρις να εχει φαει, είναι στην κυριολεξια πιο χαλια από ποτε.
δε ξερω τι να κανω, χθεσ το βραδυ αφου γυρισαμε του δωσαμε λιγο στο στομα και στη μυτουλα αντιβιωση και εγινε χειροτερα με τους εμετους που κανει από εκεινη την ωρα
εχει μηπως κανεις ιδεα πως μπορω να του κανω εγω ενεση;
 
Σε καταλαβαινω απολυτα πως ειναι να εχεις αρρωστο πουλακι κ να μη ξερεις τι να κανεις... Ευχομαι ξανα ο,τι καλυτερο κ να μας ενημερωνεις. Εαν εν τω μεταξυ καποιο απο τα παιδια μπορει να δωσει κ εκεινο καποια βοηθεια απο την εμπειρια του καλο θα ηταν να τη γραψει. Υπομονη!
 
Εδω κτηνιατροι που δεν εχουν σχεση με πουλια και δεν ξερουν που να βαλουν την ενεση στο στηθος κι αυτη σας ειπε να την κανετε εσεις; Αντε και ξερατε πως, που θα βρειτε εσεις ενεσιμο αντιβιωτικο για πουλια; Εγω νομιζω πως ουτε η ιδια ηξερε και απλα πεταξε το μπαλακι σε εσας για να εχετε την ευθυνη.

Περαστικα στο μικρουλη, αν και τοσες ημερες νηστικο και αφυδατωμενο δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα... ☹
 
τι εγινε τελικα με το πουλακι;
σήμερα η μέρα μας ήταν χάλια απο την ώρα που ξύπνησε δε σταμάτησε να κάνει εμετό κ ο καημενούλης μου εβγαζε μόνο σάλια αφου είναι νηστικος
μιλησα ξανά με τον κτηνιατρο κ του είπα ότι μάλλον δεν έχει πολύ ζωή ακόμη κ αν θα μπορούσε να μου πει πως να του δώσω ενέσιμη αντιβίωση
μετά από συζήτηση μαζί του κ αφου μου είπε ότι έστω μια φορά πρέπει να μου δείξει πως γίνεται πήραμε την απόφαση με τον αντρα μου παρά τα αρκετα χλμ να πάμε να εξαντλήσουμε όλες τις επιλογές που έχουμε
πήγαμε του έκανε ενέσιμο Baytril κ μας είπε ότι εάν είναι κάποια μικρόβια στη γκάμα που πιάνει η αντιβίωση μετά απο 2-3 μέρες θα δούμε βελτίωση
θα του κάνουμε ενέσεις για πέντε μέρες,θα περιμένουμε κ τα αποτελέσματα των εξετάσεων κ αν τα καταφέρουμε κ είμαστε τυχεροί καλως
το καλό είναι πως απο τις 9 που ήρθαμε σπίτι δεν έκανε πάλι εμετό κ έφαγε κ λίγο ρυζάκι, βεβαια από το απόγευμα προσπαθεί να αφοδεύσει κ δε μπορεί κόλλησαν οι κουτσουλιές στον ποπο του αλλα ο κτηνίατρος μας είπε πως επειδή δεν πίνει νερό μάλλον συμβαίνει αυτο
μακάρι να τη γλιτώσει ο μικρούλης μου
 
Μπραβο βρε κοπελα μου που στην κατασταση σου κανεις και χιλιομετρα για το μικρο!
 
Όλα να σας πάνε καλά και παρά τα τρεχάματά σου, όταν έχεις την δυνατότητα λέγε μας τα νέα σας, που ελπίζω και εύχομαι ολόψυχα να είναι καλά! Περαστικά !
 
Περαστικά και μπραβο στις προσπαθειες σου!
ολα θα πανε καλά! 😉
 
δωσε χαμομηλι αφεψημα αντι νερου
παιδιά σήμερα είμαστε λίγο καλύτερα,έκανε μια φορα μόνο εμετό,έφαγε λίγο ρυζακι κ ήπιε κ λίγο νερο, του κάναμε κ εμείς το απόγευμα τη δεύτερη ένεση όπως μας έδειξε ο κτηνίατρος και περιμενουμε...
μακάρι να βελτιώνεται μέρα με τη μέρα και να συνέλθει εντελως
Εγώ πάντως πήρα λίγο κουράγιο σημερα
 
να διευκρινισω οτι το χαμομηλι το προτεινα, για να κουτσουλησει πιο ανετα, αλλα και να του χαλαρωσει το στομαχι
 
παιδιά σήμερα είμαστε λίγο καλύτερα,έκανε μια φορα μόνο εμετό,έφαγε λίγο ρυζακι κ ήπιε κ λίγο νερο, του κάναμε κ εμείς το απόγευμα τη δεύτερη ένεση όπως μας έδειξε ο κτηνίατρος και περιμενουμε...
μακάρι να βελτιώνεται μέρα με τη μέρα και να συνέλθει εντελως
Εγώ πάντως πήρα λίγο κουράγιο σημερα
Καλό αυτό! Κουράγιο και όλα θα πάνε καλά!
 
πως ειναι τι πουλακι;
χωρίς να θέλω να πω μεγάλες κουβέντες μάλλον την πηδήξαμε!
φαίνεται πως αναρρωρει λίγο λίγο, βέβαια ακόμη είναι εξαντλημένος αλλα προσπαθεί
αύριο κάνουμε κ την τελευταία ένεση κ μες τη βδομάδα περιμένουμε κ τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις
και βλέπουμε
 
Back
Top