Ασθένειες Πρόβλημα με το θηλυκό κοκατιλ μου

kostas psachoulas1

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Καρδίτσα
Έχω ένα ζευγαρι κοκατιλ και ζευγάρωναν όλη την ώρα και το θηλυκό μου έκανε τρία αυγά και ήταν ασπορα ενώ στην προηγ γεννά είχε πουλάκια και τα μεγάλωσε επίσης τώρα σήμερα βγήκα ένα αυγό στην φωλιά πολύ μαλακό έβγαλα φώλια εννοείται και επίσης έχει μια βράχο φωνή από τότε που το πήρα δεν σφυρίζει κάνει πραγμα σαν γάτα που κλαίει για κλάσματα του δευτερολέπτου και το βλέπω πολύ κουρασμένο εκανα διατροφή πριν το αγοράσω και σουπιοκοκκαλο δεν ακουμπάνε όμως τι μπορεί νε έχει το κοκατιλακι μου και κάνει έτσι; Ευχαριστώ προκαταβολικά
[automerge]1582552318[/automerge]
επίσης να προσθέσω πως το ζευγαρι γέννησε στον προη ιδιοκτήτη όχι σε μένα και μου είπε πως ο ήχος είναι έτσι από το πουλί έχει δικο του ηχο αλλά παραξενο μου φαίνεται
 
Αφού παρατήρησες πως δεν έτρωγαν το σουπιοκόκαλο Κώστα έπρεπε να παρέχεις υγρό ασβέστιο στο νερό. Το αυγό χωρίς τσόφλι μαρτυρά χαμηλό ασβέστιο στο σώμα του πουλιού και πιθανή δυστοκία. Προμηθεύσου το άμεσα. Επίσης στην Καρδίτσα υπάρχει κτηνιατρική κλινική του πανεπιστημίου, γνωρίζω πως ειδικεύονται στα παραγωγικά ζώα αλλά θα ήταν καλό να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν υπάρχει ειδικός για να πας το πουλάκι να το δει. Κι ο γιατρός με γνώσεις για κότες παραγωγής ίσως να έχει ιδέα να σου πει τι γίνεται.

Σχετικά με τον ήχο που κάνει, μπορούμε να δούμε κάποιο βίντεο;
 
Για τον ήχο Κώστα, θα πρέπει να τον καταγράψεις αν γίνεται για να τον ακούσουν τα μέλη που είναι έμπειρα στο είδος.
Για το αυγό το μαλακό, θα έλεγα ότι απαραιτήτως χρειάζεται να αγοράσεις υγρό ασβέστιο και να βάλεις στο νερό τους για λίγες ημέρες. Όσο για το κόκκαλο σουπιάς, μου κάνει εντύπωση που δεν το πειράζουν, αλλά θα έλεγα να έτριβες λίγο σε αυγοτροφή (αν τους δίνεις) ώστε να πάρουν τις ουσίες που αυτό έχει.
Ένα κουρασμένο πουλάκι σε γενικές γραμμές δεν το βάζουμε σε αναπαραγωγή διότι δυνητικά μπορεί να έχουμε δυσάρεστες συνέπειες στην υγεία, ακόμα και να προκύψει θάνατος του πτηνού ή / και στους απογόνους του. Οπότε θα έλεγα ότι τώρα για όλα αυτά είναι αργά μεν, αλλά αφού το πουλί δεις (αν δεις) ότι σταματά να κάνει αυγά, να αφαιρέσεις τη φωλιά του και να το αφήσεις σε ξεχωριστό χώρο ταΐζοντάς το με καλές τροφές ώστε να ανακτήσει τη ζωτικότητά του.
 
Αφού παρατήρησες πως δεν έτρωγαν το σουπιοκόκαλο Κώστα έπρεπε να παρέχεις υγρό ασβέστιο στο νερό. Το αυγό χωρίς τσόφλι μαρτυρά χαμηλό ασβέστιο στο σώμα του πουλιού και πιθανή δυστοκία. Προμηθεύσου το άμεσα. Επίσης στην Καρδίτσα υπάρχει κτηνιατρική κλινική του πανεπιστημίου, γνωρίζω πως ειδικεύονται στα παραγωγικά ζώα αλλά θα ήταν καλό να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν υπάρχει ειδικός για να πας το πουλάκι να το δει. Κι ο γιατρός με γνώσεις για κότες παραγωγής ίσως να έχει ιδέα να σου πει τι γίνεται.

Σχετικά με τον ήχο που κάνει, μπορούμε να δούμε κάποιο βίντεο;
Θα το κοιτάξω αυτό! Ως αναφορά το ασβέστιο στο νερό έψαξα και δεν έχει κανείς εδώ κάτι τέτοιο!
[automerge]1582637762[/automerge]
Για τον ήχο Κώστα, θα πρέπει να τον καταγράψεις αν γίνεται για να τον ακούσουν τα μέλη που είναι έμπειρα στο είδος.
Για το αυγό το μαλακό, θα έλεγα ότι απαραιτήτως χρειάζεται να αγοράσεις υγρό ασβέστιο και να βάλεις στο νερό τους για λίγες ημέρες. Όσο για το κόκκαλο σουπιάς, μου κάνει εντύπωση που δεν το πειράζουν, αλλά θα έλεγα να έτριβες λίγο σε αυγοτροφή (αν τους δίνεις) ώστε να πάρουν τις ουσίες που αυτό έχει.
Ένα κουρασμένο πουλάκι σε γενικές γραμμές δεν το βάζουμε σε αναπαραγωγή διότι δυνητικά μπορεί να έχουμε δυσάρεστες συνέπειες στην υγεία, ακόμα και να προκύψει θάνατος του πτηνού ή / και στους απογόνους του. Οπότε θα έλεγα ότι τώρα για όλα αυτά είναι αργά μεν, αλλά αφού το πουλί δεις (αν δεις) ότι σταματά να κάνει αυγά, να αφαιρέσεις τη φωλιά του και να το αφήσεις σε ξεχωριστό χώρο ταΐζοντάς το με καλές τροφές ώστε να ανακτήσει τη ζωτικότητά του.
Την φωλιά την έβγαλα Από την αρχή δεν το περίμενα αυτό ούτε εγώ ! Όποτε τώρα κάνω αυτα που μου είπατε και ποτέ μπορω να το βάλω ξανά σε αναπαραγωγή ! Και επίσης ξέρετε πως εξηγείται το ότι ενώ ζευγάρωναν παρά πολύ η πρώτη γεννά ήταν εντελώς ασπορα;
[automerge]1582637803[/automerge]
Βίντεο θα βγάλω όταν μπορέσω απλά δεν κάνει συνέχεια ηχο! Συνήθως είναι αλαλο είναι πολύ υσηχο
 
Δεν μπορω να ανεβάσω βίντεο
[automerge]1582646623[/automerge]
δεν ξέρω γτ μου βγάζει ότι είναι μεγάλο το αρχείο
 
Δεν μπορω να ανεβάσω βίντεο
[automerge]1582646623[/automerge]
δεν ξέρω γτ μου βγάζει ότι είναι μεγάλο το αρχείο

Το βίντεο πρέπει να το ανεβάσεις στο youttube και μετά να μας βάλεις το λινκ εδώ.

Προς το παρόν θα έπρεπε να σε νοιάζει να σώσεις το θηλυκό σου αντι να μας ρωτάς πότε θα μπορεί να ξαναζευγαρώσει. Το ασβέστιο έπρεπε να το έχεις προμηθευτεί έστω και απο το ίντερνετ απο την πρώτη φορά ακόμη που γέννησαν. Δεν είσαι οργανωμένος Κώστα και δεν γίνονται έτσι αυτά τα πράγματα. Η διαδικασία της αναπαραγωγής χρειάζεται γνώση και καλή προετοιμασία.
 
Κώστα κοίταξε στις Παρουσιάσεις (πάνω μπλε μπάρα) τα pet - shops. Πολλά από αυτά κάνουν παράδοση στο σπίτι σου.
Τώρα υπάρχουν και τα ανθρώπινα προϊόντα όπως τα αναβράζοντα χάπια ασβεστίου από φαρμακείο, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να σου πω τη διάλυση για πτηνό - αν κάποιο άλλο μέλος μπορεί να το βρει στα θέματα του φόρουμ ή έχει υπόψη του τις ποσότητες, πιστεύω θα ανταποκριθεί.
Δώσε όμως τριμμένο σουπιοκόκκαλο σε αυγοτροφή - καλό θα του κάνει
 
Την αυγοτροφη δεν μου την τρώνε το σουπιοκοκκαλο το έτριψα μέσα σαν ένα μπολάκι και έτριψα και αυγό αλλά πάλι δεν το πείραξαν ! Ως αναφορά το ασβέστιο δεν ξέρω καν που βρίσκω! Το θυληκο δόξα τω θεω είναι πολύ καλά ευτυχώς! Που μπορω να βρω ασβέστιο που μπαινει στο νερό και κάποια βιταμίνη για τα ασπορα αυγά που έκανε να βοηθήσει να μην ξανά γίνει γτ τα πουλάκια ζευγάρωναν κανονικά ! Ως αναφορά την αναπαραγωγή θα τα αφήσω σίγουρα ένα τρίμηνο και ύστερα θα τα βάλω ξανά για αναπαραγωγή ! Οποίος μπορεί μα με βοηθήσει και να μου προτείνει κάποια βιταμίνη και κάποιο ασβέστιο παρακαλώ να με διαφωτίσει!
 
τώρα σήμερα βγήκα ένα αυγό στην φωλιά πολύ μαλακό
Κοίτα Κώστα μου, τα πουλιά θα πρέπει να πάψουν να είναι στο ίδιο κλουβί. Δεν είναι βέβαια και πολύ εμπεριστατωμένη η γνώμη μου διότι δεν γνωρίζω το είδος όπως άλλα μέλη. Αλλά και από μόνο του το γεγονός ότι τα βλέπεις να ζευγαρώνουν - κάτι που υποθέτω ευνοεί την ωοτοκία με ή χωρίς φωλιά.
Τώρα όσον αφορά το ασβέστιο και τα αντίστοιχα σκευάσματά του, κοίταξες στα site των διαφόρων καταστημάτων που υπάρχουν στο link που έβαλα στο προηγούμενο μου ποστ;
Ας περιμένουμε ακόμα λίγο μήπως κάποιο μέλος απαντήσει πιο σχετικά με τα σκευάσματα ασβεστίου από ανθρώπινα φαρμακεία.
 
Back
Top