Ασθένειες Πρόβλημα με το καναρινάκι μου!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
'Εχω δύο ερωτήσεις.
1. Αυτό είναι εμβόλιο και για τί πουλί -ιά;
2. Μήπως γνωρίζεις
α) Το εμπορικό όνομα ή είναι αυτό που αναφέρεις και
β) Την φαρμακευτική εταιρεία που το παράγει ή το διανέμει;
Θα κάνει την έρευνα πιό εύκολη, απλά.
Ευχαριστώ,
 
Είναι εμβόλιο και είναι για κότες.
Το εμπορικό όνομα είναι αυτό που έχω γράψει η εταιρεία λέγεται intervet.
 
Τέσσερα τουλάχιστον στελέχη του ιού της ευλογιάς των πτηνών είναι γνωστά,Ήτοι τα 1)fowl pox 2)turkey pox 3)pigeon pox 4)canary pox, που το καθένα προσβάλλει αντίστοιχα όρνιθες,ινδιανόρνιθες, περιστέρια και καναρίνια. Η ακριβής συγγένεια μεταξύ των 4 τούτων στελεχών δεν είναι πολύ καλά γνωστή. Έχει δειχθεί πειραματικά,ότι το στέλεχος fowl pox(το εμβόλιο που σου έχω γράψει Γιώργο), προκαλεί νόσο και στους ξενιστές όλων των άλλων στελεχών.

Καλό είναι να υπάρχει το εμβόλιο canary pox αλλά μήπως κάνει και το εμβόλιο Fowl pox ''προκαλεί νόσο και στους ξενιστές όλων των άλλων στελεχών'' και με το πρόσχημα ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα και το φέρνουμε παράνομα το πουλάμε στην μαύρη αγορά.

Υ. Γ. Γιώργο αυτά που σου γράφω ότι μπορεί να κάνει και το εμβόλιο fowl pox είναι δικιά μου σκέψη, κάνε υπομονή ψάχτω και εσύ και αύριο θα σου έχω άπάντηση.
 
Γιώργο για ρώτα τον κουμπάρο σου το nobilis ovo-diphtherin τι είναι;

Giorgio afto einai farmaka gia eyblogies stis kotes. Merikes fores xrisiopoune to idio farmako kai gia tis galopoules.

parxoune afta ta IO gia eyblogies sta ptina

Avipoxvirus serini (Eyblogies Kanarinion) (CNPV - Canarypox virus)
Avipoxvirus columbae (Eyblogies Peristeria) (PGPV - Pigeonpox virus)
Avipoxvirus galli (Eyblogies Kotes) (FWPV - Fowlpox virus)
Avipoxvirus meleagridis (Eyblogies Galopoules) (TKPV - Turkeypox virus)
Avipoxvirus falconis (Eyblogies sta gerakia) (FPV - Falconpox virus)
Avipoxvirus fringillae (Eyblogies Finches) (JNPV - Juncopox virus)
Avipoxvirus coturnicis (Eyblogies Perdikes) (QUPV - Quailpox virus)
Avipoxvirus passeri (Eyblogies Spourgites) (SRPV - Sparrowpox virus)
Avipoxvirus sturni (Eyblogies Psaroni) (SLPV - Starlingpox virus)
Avipoxvirus psittaci (Eyblogies Papagalos) (PSPV - Psittacinepox virus)

Ta mono eyblogies pou den einai sigura einai dio diafores einai tis kotes kai stis Galopoules. Aftes BORI na touleboune me to idio pharmako, oles ales einai diaforetiko kai to pharmako den kani tipota.
Pirane aima apo mia kota pou exei eylogia kai balane stis perdikes kai sta kanarinia. DEN arostine. Simenei den metaferete. Kai to pharmako tis kotes den toulebei gia ton IO sta Kanarinia.

Alexandros
 
Γιώργο δεν υπάρχει εμβόλιο στην ελλάδα για τα καναρίνια νόμιμο για την ευλογιά.
Τον κτηνίατρο που ξέρω και εμπιστεύωμαι μου είπε ότι πολλοί κάνουν το εμβόλιο που σου έχω γράψει πιο πάνω με καλά αποτελέσματα κατά αυτούς, ο ίδιος δεν το συστήνει γιατί δεν κάνει τίποτα, συν ότι στρέσάρει τα πουλιά χωρίς λόγο και αιτία.
 
Λάζαρε, ο ιός της ευλογιάς στα καναρίνια είναι αυτός που περιγράφει ο Αλέξανδρος,
Avipoxvirus serini (Eyblogies Kanarinion) (CNPV - Canarypox virus)
και όπως άριστα επεσήμανε είναι εντελώς διαφορετικοί ιοί ανα είδος πτηνού.
πολλοί κάνουν το εμβόλιο που σου έχω γράψει πιο πάνω με καλά αποτελέσματα κατά αυτούς
Πώς είναι σίγουροι για την αποτελεσματικότητα, όταν δεν πρόκειται για τον ίδιο ιό;
Ενώ σίγουρα,
στρέσάρει τα πουλιά χωρίς λόγο και αιτία
Η άποψή μου εδώ είναι ότι εάν είναι να στρεσσάρω τα πουλιά μου μιά φορά ακόμα, για να τα εμβολιάσω και να τα σώσω από την αρρώστια της ευλογιάς,... και βέβαια θα τα στρεσσάρω!
Το εμβόλιο που είναι!;
 
Γιώργο φυσικά θα πιστέψω τον κτηνίατρο μου και τον Αλέξανδρο ότι είναι διαφορετικά στελέχοι του ιού της ευλογιάς και πρέπει να κάνεις το σωστό εμβόλιο(canary pox).
Όσο για αυτό που σου είπα ότι κάποιοι κάνουν το εμβόλιο fowl pox με καλά αποτελέσματα όπως μου είπε ο κτηνιατρός μου είναι τυχεροί και δεν έχουν έρθει σε επαφή τα καναρίνια τους με άρρωστα πουλιά και νομίζουν ότι τα προστατεύει το εμβόλιο.
 
Back
Top