Ασθένειες Πρόβλημα με φτερά (ζακό)

Αν παρει ενα του ιδιου ειδους (ιδιο ή διαφορετικο φυλο δεν ξερω αν παιζει στανταρ ρολο) βλεπω τα εξης ενδεχομενα.
1) Ταιριαζουν κανουν παρεουλα, σταματα το μαδημα και ολα καλα.
2) ταιριαζουν μεν, αλλα συνεχιζει το δεσιμο με τον ιδιοκτητη του και το μαδημα συνεχιζει.
3) δεν ταιριαζουν και γινεται κτητικος ως προς τον ιδιοκτητη με χειροτερα αποτελεσματα.
Δεν εχω παπαγαλο και δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει. Εσυ ως ιδιοκτητης αυτου του ειδους μπορεις να δωσεις εγγυηση στον φιλο @salamandra021 για την εκβαση της υποθεσης;
Εγω δεν θα ρισκαρα να δωσω το λογο μου για κατι. Γι'αυτο λεω οτι μπορει να ειναι απροβλεπτες οι αντιδρασεις, δεν ειναι μγηχανακια "κανει αυτο, αρα εγω θα κανω αυτο και τελικα θα γινει αυτο".
 
Καμία σχέση κανένα θεμα μαζί σου Φοίβο... Όποιος θέλει ας διαβάσει και ας καταλάβει μόνος του. Στο συγκεκριμένο τοπικ υπάρχει ενας φίλος που έχει ενα αρρωστο πουλάκι και εξφενδονίζονται ρουκέτες και μαργαριτάρια αντί για λύσεις στο πρόβλημα του. Δε θέλω να ασχοληθώ μαζί σου @Φοίβος.. Ειλικρινα καθόλου..
 
Την οποιαδηποτε συμβολη του καθενος για να βοηθησει δεν μπορεις να τη χαρακτηριζεις ρουκετα ή μαργαριταρι. Ας περιοριστει ο καθενας σε οτι μπορει να προσφερει.

Και απαντησε μου σε παρακαλω εσυ σε αυτο που σε ρωτησα.
Αν παρει ενα του ιδιου ειδους (ιδιο ή διαφορετικο φυλο δεν ξερω αν παιζει στανταρ ρολο) βλεπω τα εξης ενδεχομενα.
1) Ταιριαζουν κανουν παρεουλα, σταματα το μαδημα και ολα καλα.
2) ταιριαζουν μεν, αλλα συνεχιζει το δεσιμο με τον ιδιοκτητη του και το μαδημα συνεχιζει.
3) δεν ταιριαζουν και γινεται κτητικος ως προς τον ιδιοκτητη με χειροτερα αποτελεσματα.
Δεν εχω παπαγαλο και δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει. Εσυ ως ιδιοκτητης αυτου του ειδους μπορεις να δωσεις εγγυηση στον φιλο @salamandra021 για την εκβαση της υποθεσης;
Εγω δεν θα ρισκαρα να δωσω το λογο μου για κατι. Γι'αυτο λεω οτι μπορει να ειναι απροβλεπτες οι αντιδρασεις, δεν ειναι μγηχανακια "κανει αυτο, αρα εγω θα κανω αυτο και τελικα θα γινει αυτο".
 
Δε θέλω να ασχοληθώ μαζί σου @Φοίβος.. Ειλικρινα καθόλου..
Δείχνεις το αντίθετο...
Ο καθ΄ένας καταθέτει τη γνώμη του... μέχρι εκεί.
Δικαίωμα του αναγνώστη να την ασπαστεί ή όχι..
Είναι όμως υποχρέωση όλων να τη σεβαστούν. Γιατί είναι γνώμη κι όχι κανόνας.
 
Εγώ πιστεύω ότι ο φίλος @salamandra021 , την προέλευση του προβλήματος κατά βάθος την γνωρίζει, ή την υποψιάζεται, αφού στα χέρια του παρουσιάστηκε το πρόβλημα.
Το θέμα είναι η αντιμετώπιση, που πέρα από τα αντικειμενικώς δύσκολα ή αδύνατα, προσκρούει και στην ευφυία του πτηνού. Γιατί μην ξεχνάμε όσο πιο έξυπνο είναι ένα πλάσμα και όχι μόνο πτηνό, τόσο πιο δυσεπίλυτα είναι τα ψυχολογικά του προβλήματα.
Γι αυτό παίρνω αφορμή να ξανά επισημάνω, πως χρονικά, η συντροφιά και η ενασχόληση με τα πτηνά που αναλαμβάνουμε να υιοθετήσουμε, πρέπει εξ αρχής να είναι προσαρμοσμένη στο μίνιμουμ των μελλοντικών δυνατοτήτων μας, αυτών που πιθανολογούμε τέλος πάντων.
Αυτό δεν θα δημιουργήσει στο πτηνό την αίσθηση της παραμέλησης. Θα είναι η αυτονόητη σχέση μας.
Γι αυτό επίτρεψέ μου @erithacus να σου πω, πως αφού είσαι νέος κι εσύ δεν γνωρίζεις τις αντικειμενικές δυνατότητές σου στο απώτερο μέλλον.
Και μην μας κάνεις βρε φίλε να αισθανόμαστε "κάπως" επειδή συζητάμε και λέμε τις γνώμες μας.
Γνώση αποκτιέται με χίλιους όσους τρόπους. Αν ήταν έτσι, τι @ μπορεί να μου πει κάθε κτηνίατρος που δεν έχει πιάσει πουλί στα χέρια του; Κι όμως έχει να σου πει, γιατί έχει σπουδάσει το αντικείμενο κι έχει γίνει κοινωνός της μέχρι στιγμής γενικής γνώσης.
Τώρα τελικά, για τον φίλο @salamandra021 , κατ' αρχήν να ξανά ακούσουμε τα νέα σου γιατί χάθηκες.
Έπειτα, προσπάθησε να δώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στον βαθμό του εφικτού στο πουλάκι σου.
Και τέλος, αν τον αγαπάς, θα τον ανεχθείς με τα ελαττώματά του, έστω και ξεπουπουλιασμένο αν δεν το κόψει.
Γιατί είμαστε ευτυχείς να έχουμε εδώ ένα μέλος, που έχει καταβάλει αρκετές προσπάθειες αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την κακή συνήθεια και όμως αγαπάει, λατρεύει θα έλεγα τον φίλο του και μάλιστα του αρέσει "φαλακρούτσικος"
Μαδημα - Φαγωμα Φτερωματος Παπαγαλων
Ο Αρθούρος .
Ας μην είμαστε μίζεροι, στο κάτω-κάτω, το χειρότερο θα είναι να μην το ξεπεράσει, αν περνάτε καλά, να λες καλά που βρέθηκε στα χέρια σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Την οποιαδηποτε συμβολη του καθενος για να βοηθησει δεν μπορεις να τη χαρακτηριζεις ρουκετα ή μαργαριταρι. Ας περιοριστει ο καθενας σε οτι μπορει να προσφερει.

Και απαντησε μου σε παρακαλω εσυ σε αυτο που σε ρωτησα.
Αν παρει ενα του ιδιου ειδους (ιδιο ή διαφορετικο φυλο δεν ξερω αν παιζει στανταρ ρολο) βλεπω τα εξης ενδεχομενα.
1) Ταιριαζουν κανουν παρεουλα, σταματα το μαδημα και ολα καλα.
2) ταιριαζουν μεν, αλλα συνεχιζει το δεσιμο με τον ιδιοκτητη του και το μαδημα συνεχιζει.
3) δεν ταιριαζουν και γινεται κτητικος ως προς τον ιδιοκτητη με χειροτερα αποτελεσματα.
Δεν εχω παπαγαλο και δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει. Εσυ ως ιδιοκτητης αυτου του ειδους μπορεις να δωσεις εγγυηση στον φιλο @salamandra021 για την εκβαση της υποθεσης;
Εγω δεν θα ρισκαρα να δωσω το λογο μου για κατι. Γι'αυτο λεω οτι μπορει να ειναι απροβλεπτες οι αντιδρασεις, δεν ειναι μγηχανακια "κανει αυτο, αρα εγω θα κανω αυτο και τελικα θα γινει αυτο".


@Myra, αν διαβάσεις παραπάνω ιδανικό βρίσκω να πάρει κορίτσι σαν δεύτερο πουλάκι εφόσον το πρώτο είναι αρσενικό. Αν ήταν θηλυκιά θα τον συμβούλευα να πάρει ότι θέλει είτε αρσενικό είτε θυλυκό. Και αυτό γιατί οι θυλυκές μεταξύ τους μπορούν να αναπτύξουν και ένα τρυφερό δέσιμο σαν πολύ αγαπημενες αδελφές χωρίς να είναι. Με τους αρσενικούς θεωρώ οτι ειναι λιγο δυσκολότερο (όχι όμως ακυρο) και αυτό γιατί εχουν καποια πιο εντονα ας πουμε ενστικτα σε καποια πραγματα...
Γενικά όμως οι ζακό επαναλαμβανω ζουν σε ομαδες αποκλειστικά του ιδίου είδους. Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση σε οποιονδήποτε αλλο παπαγαλο θεωρείται εισβολέας. Σε αντίθεση με τους περισσότερους παπαγαλους που μπορούν να συνυπάρχουν και με άλλα ειδη...Από την φύση τους δηλαδή είναι κοινωνικά πουλιά μεταξύ τους στήνουν ισχυρότατους δεσμούς και μοιράζονται και παροτρύνει ο ένας τον άλλον.. Με αυτά τα δεδομένα σκέπψου πόσο πιο εύκολο το κάνει να του γνωρίσει μια παρέα του ίδιου είδους... Με τον κατάλληλο χειρισμό ασχολία/προσπάθεια και όλα τα συναφή ξαναλέω (αλλο κεφάλαιο αυτό) θα έχει 100% επιτυχία...

Παιδιά αν κατοχος ζακό άλλος διαβάζει παρακαλώ όπως πεί και αυτός την γνώμη του
 
Αυτο ακριβως σε ρωταω. Διαβαζω ολα τα ποστ με ιδιαιτερη προσοχη. Ποτε μην δινεις εγγυησεις 100%.

Εδω βεβαια εκφυλιζεται το θεμα σαν να μιλαμε για ρατσες μονο... Καποια πραγματα ειναι καθολικα και συγκρινονται. Ειναι σαν να μου λες τα ντομπερμαν εκπαιδευονται διαφορετικα απο τα ροντβαιλερ. Δεν υφισταται αυτο, υπαρχουν κοινα σημεια και χρυσες τομες. Ας μην περιοριζομαστε αποκλειστικα σε κατοχους ζακο, αν και οι αποψεις τους σε παρομοια θεματα εκτιμωνται.
 
Αυτο ακριβως σε ρωταω. Διαβαζω ολα τα ποστ με ιδιαιτερη προσοχη. Ποτε μην δινεις εγγυησεις 100%.

Εδω βεβαια εκφυλιζεται το θεμα σαν να μιλαμε για ρατσες μονο... Καποια πραγματα ειναι καθολικα και συγκρινονται. Ειναι σαν να μου λες τα ντομπερμαν εκπαιδευονται διαφορετικα απο τα ροντβαιλερ. Δεν υφισταται αυτο, υπαρχουν κοινα σημεια και χρυσες τομες. Ας μην περιοριζομαστε αποκλειστικα σε κατοχους ζακο, αν και οι αποψεις τους σε παρομοια θεματα εκτιμωνται.

Εννοείται αλλά κάποιες ράτσες λειτουργουν με κάποιους κανόνες. Και όταν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα ψάχνεις λυςεις που να εφάπτονται οςο το δυνατόν καλύτερα. Οι ιδιοκτήτες των Ζακο δε σημαίνει ότι παίζουν στα δάχτυλα τους Μακάο. Και το αντίστροφο. Δεν έχει να κάνει με πνεύμα όσο με εμπειρία στο είδος που είναι το συγκεκριμένο πολύ ιδιαίτερο.
 
Μα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να νομιζει οτι παιζει στα δαχτυλα τιποτα. Θα ηταν ανευθυνο και υπεροπτικο να ισχυριστει κανεις οτι "Α ξερεις κατι, ειχα 100 χρονια budgie αρα παιζω τους παπαγαλους στα χερια μου" οχι,υπαρχουν και επιστημονικες γνωμες και εμπειρικες γνωμες (σε οτι αφορα τους κατοχους). Εγω πχ οτι ξερω το ξερω απο φιλους, αρθρα ή αλλους κατοχους και προς θεου δεν ξερω τιποτα .Απλα εννοω οτι υπαρχουν κοινα σημεια αντιμετωπισης και διαχειρισης. Δεν νομιζω οτι πχ για να προσεγγισεις ενα ζακο κοντα σου να σε εμπιστευτει εχει διαφορα με το πως θα προσπαθησεις να κανεις ενα μακαο. Αυτο λεω.

Μην απομονωνετε θεματα επειδη ειναι μια ρατσα. Μαδιεται για τον ιδιο λογο που θα μαδιοταν και ενας αλλος παπαγαλος. Αντιμετωπιζεται παρομοια με καθε αλλο ειδος. Γενικοι κανονες προσεγγισης ειναι. Απο κει και περα ειναι ενα ρισκο η οποια κινηση και λογω της ευφυιας τους και λογω του οτι οπως προανεφερα δεν λειτουργουν σαν μηχανες με σταθερες αντιδρασεις. Μπορει να εχουμε θετικη εξελιξη μπορει και το τελειως αναποδο.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο στο θεμα, περα απο καλη διαθεση και ιδεες επειδη μου λειπουν οι απαραιτητες γνωσεις. Ελπιζω @salamandra021 να εχεις θετικη εξελιξη.
 
Ίσως σε κάποια θέματα να παίζει ρόλο και το είδος, όπως σε κάποια άλλα η αντιμετώπιση ενός προβλήματος να γίνεται με πιο γενικό τρόπο. Ας σταθούμε στο ότι για να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο, πρέπει να είμαστε σε θέση να συζητούμε επί της ουσίας και όχι επί προσωπικού, διαφορετικά μοιραία η συζήτηση διακόπτεται πρόωρα. Είναι και πιο ενδιαφέρον και πιο χρήσιμο για όλους μας, είτε είμαστε κατοχοι κάποιου συγκεκριμένο είδους πουλιού, είτε απλοί αναγνώστες.
 
Μα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να νομιζει οτι παιζει στα δαχτυλα τιποτα. Θα ηταν ανευθυνο και υπεροπτικο να ισχυριστει κανεις οτι "Α ξερεις κατι, ειχα 100 χρονια budgie αρα παιζω τους παπαγαλους στα χερια μου" οχι,υπαρχουν και επιστημονικες γνωμες και εμπειρικες γνωμες (σε οτι αφορα τους κατοχους). Εγω πχ οτι ξερω το ξερω απο φιλους, αρθρα ή αλλους κατοχους και προς θεου δεν ξερω τιποτα .Απλα εννοω οτι υπαρχουν κοινα σημεια αντιμετωπισης και διαχειρισης. Δεν νομιζω οτι πχ για να προσεγγισεις ενα ζακο κοντα σου να σε εμπιστευτει εχει διαφορα με το πως θα προσπαθησεις να κανεις ενα μακαο. Αυτο λεω.

Μην απομονωνετε θεματα επειδη ειναι μια ρατσα. Μαδιεται για τον ιδιο λογο που θα μαδιοταν και ενας αλλος παπαγαλος. Αντιμετωπιζεται παρομοια με καθε αλλο ειδος. Γενικοι κανονες προσεγγισης ειναι. Απο κει και περα ειναι ενα ρισκο η οποια κινηση και λογω της ευφυιας τους και λογω του οτι οπως προανεφερα δεν λειτουργουν σαν μηχανες με σταθερες αντιδρασεις. Μπορει να εχουμε θετικη εξελιξη μπορει και το τελειως αναποδο.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο στο θεμα, περα απο καλη διαθεση και ιδεες επειδη μου λειπουν οι απαραιτητες γνωσεις. Ελπιζω @salamandra021 να εχεις θετικη εξελιξη.

Ε ναι με αυτήν τη ίδια λογική όλα ζωάκια είναι όλα φροντίδα & αγάπη χρειάζονται. Ta provlimata θέλουν λύσεις αν σε νοιάζει να λυθούν και ένας μπούσουλας είναι να στραφείς στις ιδιαιτερότητες του είδους που έχεις. Αλλιώς μπορείς να το γενικεύσεις και να ακούς τα πάντα αλλά πρέπει να Μπορείς να φιλτράρεις την πληροφορία γιατί πολλοί λένε απλά για να πούνε κάτι. Και αν δεις τις επιλογές τους σαν ιδιοκτήτες σκέφτεσαι "really"; Αυτό δυστυχώς είναι θέμα από μόνο του ανεξάρτητο. Τόση ώρα διαφωνούμε γιατί;αν θα έχει παρέα η όχι το πουλί;και οι διαφωνούντες έχουν τα πουλιά τους ζευγάρια; Τεσπα συμφωνώ με τη Μαρία γενικά, αλλά παρακαλώ πολύ να ξέρουμε τι λέμε αν είναι να πούμε κάτι και να βοηθήσουμε κάποιον ιδιοκτήτη και κάποιον ζακο. Ειμαι αρκετά ευαίσθητος με τα Ζακουδακια γενικα
 
Εσυ εστιασες μονο στο να παρει ζευγαρι. Προταθηκαν και αλλα, οπως να τον δωσει, να ασχοληθει περισσοτερες ωρες αν μπορει να το κανει και εγω προτεινα ακομα και την κοπελα του να την βαλει στο παιχνιδι. Ειναι πολυπλευρο ζητημα, και ολοι λογαριαζουμε χωρις τον ξενοδοχο εδω περα, καθως δεν εμφανισθηκε ο ιδιοκτητης ακομα. Αφηστε να μπει και να διαβασει οσα ολοι προσφεραμε με την καλη μας διαθεση και βλεπουμε τι γινεται.
 
@Myra δε παρακολουθεις τα ποστ μου φαίνεται δεν του πρότεινε κανένας κάτι πέρα από παραπάνω ασχολία που και ο salamandras ο ίδιος το ξέρει. Η δίκη μου παρότρυνση έγινε από τα πρώτα μηνύματα. Κάποιος διαφωνεί και μετά κάποιος υπερασπίζεται αυτόν που διαφωνεί. Και απλά διαφωνούμε και λέμε ασάφειες.
Νομίζω ουι για κάποιο λόγο μετά από 4 χρόνια ο Ζάκο στενοχωρήθηκε. Θελει σεξ αναπαραγωγή κ συντροφικότητα. Αν δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να τα δώσει καλό θα είναι να τα δώσει ένας με φτερά κ πούπουλα. Όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο. Αυτον που προτείνω αναλυτικά λίγο πολύ το κατεθεσα. Σε πρώτη φάση φάρμακα πολύ καλή διατροφή ασχολία παιχνίδι και μόλις ισωσει λίγο το πουλί ας του πάρει παρέα. Για να μην ξαναγίνει.
Τώρα με την κοπέλα του θα σε απογοητεύσω αλλά νομίζω πως θα κάνει μια τρύπα στο νερό αν εναποθέσει εκεί τις ελπίδες του
 
δεν εμφανισθηκε ο ιδιοκτητης ακομα. Αφηστε να μπει και να διαβασει οσα ολοι προσφεραμε με την καλη μας διαθεση και βλεπουμε τι γινεται.
Αυτό μόλις ετοιμαζόμουν να γράψω κι εγώ. Δεν έχει νόημα να μεγεθύνουμε τόσο το θέμα χωρίς την παρουσία του. Όταν "μπει" θα ζαλιστεί και θα το βάλει στα πόδια :) Ας τον περιμένουμε και ξανά μιλάμε.
 
καλυτερα να το δωσεις σε καποιον το πτηνο που να εχει χρονο

πάρε του πουλί από την ίδια ράτσα... Παρε του παρέα ή παραιτήσου από τη δουλειά..

Το κλειδί είναι να αφιερεώνεις αρκετό χρόνο στο πουλάκι και να το κρατάς απασχολημένο (για τα ζακό) για να μη βαριέται... Εάν για σεβαστούς λόγους (δουλειά) δεν έχει κάποιος το χρόνο που πρέπει αλλά καλώς ή κακκώς έχει το ζωντανό στα χέρια του, έ τότε καλυτερα να του φέρει παρέα.

απο τον ελευθερο σου χρονο του αφιερωνεις αρκετο; Εισαι διατεθειμενος να του αφιερωσεις λιγο ακομα; Μηπως πρεπει να βαλεις στην φτεροπαρεουλα και την κοπελα σου σταδιακα

Έπειτα, προσπάθησε να δώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στον βαθμό του εφικτού στο πουλάκι σου.
Και τέλος, αν τον αγαπάς, θα τον ανεχθείς με τα ελαττώματά του, έστω και ξεπουπουλιασμένο αν δεν το κόψει.
Γιατί είμαστε ευτυχείς να έχουμε εδώ ένα μέλος, που έχει καταβάλει αρκετές προσπάθειες αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την κακή συνήθεια και όμως αγαπάει, λατρεύει θα έλεγα τον φίλο του και μάλιστα του αρέσει "φαλακρούτσικος

Συνοψισα λιγο τις προτασεις για ναμη χαθει ο φιλος οταν ξανασυνδεθει.
/out
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που δώσατε μέχρι στιγμής. Είναι όλα τα σχόλια εποικοδομητικά και βοηθούν να καταλάβω ότι αν μη τι άλλο δεν είναι ένα απλό πρόβλημα. Δυστυχώς θα έπρεπε να το είχα αντιμετωπίσει πιο ζεστά από την αρχή. Η επιλογή του να τον δώσω σε κάποιον άλλον δεν περνάει από το μυαλό μου. Το να του πάρω μια θυλική παρέα το σκέφτομαι αλλά είναι λίγο ρίσκο και πάλι. Ελπίζω με το να του δίνω λίγο παραπάνω ποιοτικό χρόνο θα βοηθήσει. Θα ήθελα να με κατευθύνετε σχετικά με το τι θα μπορούσα να τον διδάξω στον ελεύθερο χρόνο μας γιατί αυτό θα με ενδιέφερε αρκετά.
Να είστε όλοι καλά και μην ανησυχείτε που δεν απαντώ αμέσως, απλά διαβάζω τις απαντήσεις σας προσεχτικά.
 
Δεν ξέρω ποια θέματα έχεις διαβάσει απ' όσα σχετικά υπάρχουν, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά σ' αυτά, εστιάζοντας και στα παιχνίδια αναζήτησης τροφής που θα του κρατούν αρκετή ώρα το ενδιαφέρον.
Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία
Διαφορες Ιδεες για παιχνιδια παπαγαλων
Εκπαίδευση παπαγάλων - εξημέρωση
Πως είναι η καθημερινότητα με τους παπαγάλους μας;
Παιχνίδια λεηλασίας (foraging toys) για το ζακό μου
Μακάρι να το ξεπεράσει σύντομα και μην χάνεσαι :)
 
Στο λινκ με τα foraging toys να συμπληρωσω οτι η ενασχοληση με φυσικα υλικα, ξυλο, καρπους κτλ ειναι κατα τη γνωμη μου η πιο κοντινη στη φυση των πουλιων κι ισως η ποιοτικοτερη. Εγω δινω στα πουλια μου φρεσκα κλαδια δεντρων (εννοειται απο κτηματα που γνωριζω οτι δεν εχουν χρησιμοποιηθει χημικα), κλαδια φοινικων τα οποια λατρευουν να μασουν, τσαμπια με καρπους απο φοινικες, κουκουναρια απο πευκα, ινδικη καρυδα σπασμενη αλλα με το κελυφος της κ. Α. Δεν ξερω τι απο αυτα θα μπορεσεις να βρεις εκει που μενεις, εγω απλως σου δινω ιδεες.
 
Οι γνώσεις του Φοίβου είναι τεράστιες σε παπαγαλοθέματα και δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανένας. το αν θα ακολουθησει κάποια συμβουλή ή οχι είναι δικό του θέμα. Δίνουμε ιδέες εμείς και ο ιδιος αποφασίζει. κλείνει η παρένθεση.

Σαν ομοιοπαθής παρόλο που κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οσο ιδιες και αν φαίνονται, εγω θα σου πρότεινα να του δίνεις πολλά παιχνίδια ή κλαδιά για να καταστρέφει και να απασχολείτε.

το αν θα το κόψει η οχι δεν μπορώ να στο πώ αλλα σίγουρα θα περιοριστεί. Οσο πιο νωρίς ξεκινήσεις να του δινεις ευκαιρίες να απασχολείτε και να ξεχνιέται οταν ειναι μόνος του τοσο περισσότερες και οι πιθανότητες να σταματήσει το μάδημα.

Εγω εχω δοκιμάσει πολλά απο αυτα που άκουσα και διάβασα(σπραυ, συμπληρώματα, σκόνες, κλπ) αλλα δεν έχω καταφέρει κάτι. Βέβαια εμένα το έκανε αρκετό καιρό πριν τον πάρω.

Ενα ταίρι μπορεί να λύσει το πρόβλημα μπορεί να μην αλλάξει και τίποτα.

Αν έχεις τη δυνατότητα για ταίρι παρτου ΑΛΛΑ και πάλι υπάρχει η πιθανότητα να μην ταιριάξουν οπότε να έχεις απλα αλλο ένα κλουβί στο σπίτι!

Οπος κατάλαβες δεν υπάρχει μαγική συνταγή, δοκιμάζεις και ελπίζεις. ειναι ευαίσθητοι οι γρίζοι στο θεμα μοναξιάς και πλήξης.
 
Μπράβο Νάσο, εγώ σε έχω παράδειγμα, γιατί και το πρόβλημα προσπαθείς να αντιμετωπίσεις αλλά και τελικά το αποδέχεσαι και ζεις μαζί του χωρίς "κλάψες". Αγαπάς τον παπαγάλο σου κι ας είναι μαδημένος. :)
 
Back
Top