Ασθένειες Πρόβλημα με φτερά (ζακό)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που δώσατε μέχρι στιγμής. Είναι όλα τα σχόλια εποικοδομητικά και βοηθούν να καταλάβω ότι αν μη τι άλλο δεν είναι ένα απλό πρόβλημα. Δυστυχώς θα έπρεπε να το είχα αντιμετωπίσει πιο ζεστά από την αρχή. Η επιλογή του να τον δώσω σε κάποιον άλλον δεν περνάει από το μυαλό μου. Το να του πάρω μια θυλική παρέα το σκέφτομαι αλλά είναι λίγο ρίσκο και πάλι. Ελπίζω με το να του δίνω λίγο παραπάνω ποιοτικό χρόνο θα βοηθήσει. Θα ήθελα να με κατευθύνετε σχετικά με το τι θα μπορούσα να τον διδάξω στον ελεύθερο χρόνο μας γιατί αυτό θα με ενδιέφερε αρκετά.
Να είστε όλοι καλά και μην ανησυχείτε που δεν απαντώ αμέσως, απλά διαβάζω τις απαντήσεις σας προσεχτικά.

@salamandra021 πως είναι το χρονοδιάγραμμά σου;Η μάλλον πως περνάει την ημέρα του ο παπαγάλος σου;..Αν μπορείς γράψε μας αναλυτικά (ανα δύωρο αν γίνεται) μια τυπική του ημέρα. Ίσως έτσι εντοπίσουμε κάποια λαθάκια (αν υπάρχουν) και σε συνδυασμό με τι επιπλέον πληροφορίες μπορεί να έχεις αποτελέσματα γρηγορότερα...

Επιπλέον, αν επιλέξεις να του δίνεις"φυσικά υλικά" από το περιβάλλον έξω, λάβε σοβαρά υπόψιν σου οτι πέρα από τα χημικά που μπορεί να έχουν (από τυχόν ψεκάσματα ραντίσματα, λιπάσματα), είναι επίσης εκτεθειμένα στη φύση σε πουλιά δηλαδή του δικού μας κλίματος τα οποία συχνά πυκνά μεταφέρεοουν ασθένειες... Και ο οργανισμός του Ζακό σου είναι ήδη αρκετά ταλαιπωρημένος για να το ρισκάρεις (κατά τη γνώμη μου). Αν μπείς σε αυτήν την διαδικάσία, πρεπει να εισαι σχολαστικος με την απολύμανση του υλικού (νερόξυδο, ψησιμο, στεγνωμα στον ήλιο)... Εγώ τα αποφλοιώνω κιολας γιατί φοβάμαι.. Την έχω πατήσει στο παρελθόν και δεν την ξαναπατάω... Υστερία δική μου (αλλά όχι μόνο)... Δυστυχώς όμως έτσι δε θα του τραβήξεις τον ενδαφέρον τόσο εύκολα ούτε θα του το διατηρήσεις ενδεχομένως τόσο, όσο αν του το δώσεις "ακατέργαστο" το υλικό.. Δηλαδή κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις γιατι η τοση επεξεργασία ακυρώνει λίγο την ουσία, @salamandra021 εσύ εισαι ο ιδιοκτήτης εσύ θα αποφασίσεις...

Τέλος, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο λίστα με μη τοξικά ξύλα (είναι πολλά) από αυτά τα ξύλα θες να βρείς
 
Τέλος, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο λίστα με μη τοξικά ξύλα (είναι πολλά) από αυτά τα ξύλα θες να βρείς
Υπάρχει ανάλογη λίστα στο φόρουμ Ασφαλή και τοξικά ξύλα για πατήθρες και παιχνίδια . Ακόμα αν κάποιος έχει την οικονιμική δυνατότητα, μπορεί να προμηθευτεί τα ξύλα ενυδρείων που πουλάνε στα petshops, τα οποία και αυτά πάντως τα βράζουμε πριν την χρήση.
Κάθε υλικό από την φύση το βράζουμε και το στεγνώνουμε επί μακρόν στον ήλιο πριν το δώσουμε στα πουλιά μας. Ευτυχώς η εποχή ευνοεί την γρήγορη προετοιμασία.
 
Υπάρχει ανάλογη λίστα στο φόρουμ Ασφαλή και τοξικά ξύλα για πατήθρες και παιχνίδια . Ακόμα αν κάποιος έχει την οικονιμική δυνατότητα, μπορεί να προμηθευτεί τα ξύλα ενυδρείων που πουλάνε στα petshops, τα οποία και αυτά πάντως τα βράζουμε πριν την χρήση.
Κάθε υλικό από την φύση το βράζουμε και το στεγνώνουμε επί μακρόν στον ήλιο πριν το δώσουμε στα πουλιά μας. Ευτυχώς η εποχή ευνοεί την γρήγορη προετοιμασία.

Ακριβώς και να μπορούσαμε να στησουμε και καρτέρι μήπως παει και κάτσει καμια δεκαοχτούρα κανας σπουργίτης θα το κάναμε... (αυτό πάλι είναι μόνιμα στο μυαλό κάθε φορά που τα μαζεύω από τον ήλιο) για αυτό μετά τα ψήνω
 
το σκέφτηκα πολύ για να γράψω, για έναν απλό λόγο.. εκτός από κοκαντιλάκια και μπάτζι δεν είχα άλλους παπαγάλους ποτέ, παρότι τους λατρεύω Παρόλα αυτά μπήκα στην κουβέντα διότι οι απορίες - σκέψεις ή ότι άλλο του καθενός είναι μια σπίθα για ενδεχόμενη λύση... Διάβασα προσεκτικά όσα έχουν ειπωθεί και ανακεφαλαιώνοντας σκέφτομαι..
έχουμε ένα ζούδι που από ανία ή κατάθλιψη ή έλλειψη σεξουαλικής δραστηριότητας ''αυτο-κακοποιείται''...
ενδεχόμενες λύσεις (αυτόνομες ή συνδιαστικές) :
α) αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο στο ζουδάκι εφ'οσον αυτό είναι εφικτό.. λίγος χρόνος παραπάνω ίσως μπορεί να βρεθεί..όχι φυσικά κάνοντας του τη νύχτα μέρα.. κάτι θα βοηθήσει αυτό.
β) απασχόληση με διάφορα παιχνίδια για να απασχολείται και εναλλαγή αυτών για να του κεντρίζουν το ενδιαφέρον και να μήν πλήττει.. (πιστεύω οτι θα βοηθήσει, και ακόμα περισσότερο συνδιασμένα με το α)
γ) τέθηκε σαν λύση η ενασχόληση σε μεγαλύτερο βαθμό της κοπέλας του
salamandra021 ... Το ζούδι μέχρι σήμερα έχει ένα δέσιμο.. μια σταθερή.. και αυτή είναι ο salamandra021 .. Ας υποθέσουμε οτι το πείραμα πετυχαίνει...΄και αν υποθέσουμε οτι ο χρόνος ανασχόλησης του salamandra 21 δεν υπάρχει δυνατότητα να αυξηθεί... η δεύτερη σταθερή (χωρίς να θέλω να φανώ Μητσοτάκης) θα υφίσταται σε 2 - 3 - 4 χρόνια. Αν όχι ποιά θα είναι η αντίδραση του ζουδιού;
δ) φέρνουμε ταίρι στο ζουδάκι.. 100% επιτυχία; όχι.. έχουμε 50% πιθανότητες; ίσως.. Θα χειροτερέψει η κατάσταση; Πιστεύω πως αν δεν στραφεί η μεγαλύτερη προσοχή στο νέο μέλος δεν θα συμβεί αυτό ή υπάρχουν μικρές πιθανότητες να συμβεί.. αλλά ακόμα και άν αποτύχουμε και με αυτή τη λύση και δεν σταματήσει το μάδημα, σε καμία περίπτωση δεν ασπάζομαι την άποψη φίλου που αναφέρει ''ακόμα ένα κλουβί στο σπίτι'' ... Τα ζουδάκια μας είτε αυτά είναι πουλάκια είτε σκυλάκια κότες ή γάτες δεν τα καμαρώνουμε ούτε για τα κλουβιά τους΄ούτε για τα λουράκια φιογκάκια και τζάτζαλα μάτζαλα και τα κουδουνάκια τους..Απλά θα είναι μια ψυχούλα δίπλα μας ακόμα, που έστω και μακροπρόθεσμα μπορεί να βοηθήσει.. και θα την αγαπάμε είτε τα καταφέρει είτε όχι..

Τελικά γράφοντας κατέληξα οτι κατα την γνώμη μου, άν υπάρχει μια ελπίδα θα έρθει από την τελευταία λύση..
Ελπίζω αν και άσχετος να βοήθησα..
 
@Nbah, ακριβώς. με τη σωστή παρότρυνση μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να του φέρει. Κρίμα που δεν έχεις ζακο η κάποιον μεγάλο παπαγάλο. Θα γινόσουν υποψιάζομαι φοβερός μπαμπάς του 😉

(P.S. Φιλική συμβουλή να προσέχεις τι λες γιατι θα θεωρηθείς οτι έχεις "μεγεθος" και θα σε αφορίσει η βασίλισσα Ελισάβετ").
 
Γιάννη @Nbah εσύ με το ενδιαφέρον που έχεις για τα ζωντανά σου, ό,τι και να είχες θα το "κατάφερνες". Σίγουρα έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα.
Βρε @erithacus , φιλικά στο λέω, μην εξαχρειώνεσαι δίχως λόγο. Δεν ξέρω τι σε έχει πιάσει αλλά έχεις βάλει και στόχο ένα καλό παιδί, πίστεψέ με έτσι είναι. Να ήταν κάποιος φιγουρατζής, ξερόλας άντε να πω στα κομμάτια. Αλλά πάρ το αλλιώς και θα δεις πως έχω δίκιο.
Σε παρακαλώ, μην ασχοληθείς περαιτέρω επί προσωπικού :)
 
Εάν συνεχίσει έτσι Μαρία, θα το πάρει αλλιώς αναγκαστικά. :)
Αυτονόητο είναι και είναι κρίμα, γιατί και γνώσεις έχει και απόψεις. Αλλά η εμμονή αυτή κατάντησε βασανιστική για όλους.
Φίλε, σε παρακαλώ, μην χαθούμε 😱
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
@Nbah, ακριβώς. με τη σωστή παρότρυνση μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να του φέρει. Κρίμα που δεν έχεις ζακο η κάποιον μεγάλο παπαγάλο. Θα γινόσουν υποψιάζομαι φοβερός μπαμπάς του 😉
Γιάννη @Nbah εσύ με το ενδιαφέρον που έχεις για τα ζωντανά σου, ό,τι και να είχες θα το "κατάφερνες". Σίγουρα έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα.
Βρε @erithacus , φιλικά στο λέω, μην εξαχρειώνεσαι δίχως λόγο. Δεν ξέρω τι σε έχει πιάσει αλλά έχεις βάλει και στόχο ένα καλό παιδί, πίστεψέ με έτσι είναι. Να ήταν κάποιος φιγουρατζής, ξερόλας άντε να πω στα κομμάτια. Αλλά πάρ το αλλιώς και θα δεις πως έχω δίκιο.
Σε παρακαλώ, μην ασχοληθείς περαιτέρω επί προσωπικού :)

Δεν αναφέρομαι κάπου προσωπικά Μαρία. Ειλικρινά καλά παιδιά είμαστε όλοι ( τα κακκά ή και άτυχα παιδία είναι στη φυλακή)

Αυτονόητο είναι και είναι κρίμα, γιατί και γνώσεις έχει και απόψεις. Αλλά η εμμονή αυτή κατάντησε βασανιστική για όλους.
Φίλε, σε παρακαλώ, μην χαθούμε 😱
 
Ειλικρινά καλά παιδιά είμαστε όλοι
Μερικά είμαστε και έξυπνα, ας κλείσει το κεφάλαιο, να μιλάμε επί της ουσίας, για πράγματα που μας ενδιαφέρουν.
Δεν συμπαθούμε όλοι, όλους αλλά ένας λόγος παραπάνω, να μην ασχολούμαστε με όσους δεν συμπαθούμε και να τους κάνουμε μέρος της ζωής μας.
Τέλος πάντων, αν και καυγατζής, έξυπνο παιδί είσαι, καταλαβαίνεις ότι ούτε ευχάριστο για τους υπόλοιπους είναι αυτό που γίνεται, και η επιμονή σου σε τοποθετεί στον προθάλαμο της εξόδου.
Προσπαθώ χωρίς να σε γνωρίζω να το αποφύγουμε. Δική σου η απόφαση ωστόσο.
 
είναι κρίμα, γιατί και γνώσεις έχει και απόψεις
Μου είναι αδιάφορο Μαρία αυτό για οποιονδήποτε. Το μόνο που έχει σημασία εδώ μέσα είναι ο τρόπος που εκφράζονται και οι γνώσεις και οι απόψεις.

@erithacus clock is ticking που θα έλεγες και εσύ. Δεν είναι απειλή αλλά θα πρέπει να καταλάβεις κάποια στιγμή ότι εξαντλώ κάθε περιθώριο υπομονής. Δεν είμαι ηλίθιος. Είσαι ευπρόσδεκτος εδώ μέσα μόνο εφόσον σταματήσεις να προκαλείς επί προσωπικού, είτε απευθείας είτε με υπονοούμενα.

Αρκετά με τα εκτός θέματος.
 
Δεν αναφέρομαι κάπου προσωπικά Μαρία. Ειλικρινά καλά παιδιά είμαστε όλοι ( τα κακκά ή και άτυχα παιδία είναι στη φυλακή)

Θα κάνω μια μικρή νύξη... Ένα τέτοιου είδους Forum θα πρέπει να είναι ελκυστικό για τον κόσμο. Θα πρέπει να συνδυάζει κόσμο με επιυθμία να δώσει και να πάρει πληροφορία. Για να έχει επιτυχία ο σκοπός του...Άτομα με γνώσεις εμπειρία και εξειδίκευση σε ένα είδος είναι αρκετά χρήσιμα οχι τόσο για εσένα που θεωρώ ότι πραγματικά εισαι πολύ ψαγμένη στην πανίδα (και στη χλωρίδα ίσως δε θα μου έκανε εντύπωση καθόλου) αλλά για όλους τους υπολοιπους που ακόμα ψάχνονται και ίσως αθελά τους να ταλαιπωρούν ζωντανά (βλέπεις και το ευνουχισμα των πουλιών μέσω ψαλλιδίσματοςτο θεωρώ δυστυχώς έγκλημα)...
προσωπικά, με ενδιαφέρει κυρίως (και δεν το εννοώ υπεροπτικά) οι κάτοχοι Ζακό και αυτό γιατί έχουν ιδιαιτερότητες που δεν έχουν εφαρμογή σε άλλους παπαγάλους και βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον για τις δικές τους συμβουλές.. Μετά από 32 χρόνια κατοχής αρσενικού Ζακό (τόσο είμαι) και τώρα ιδιοκτήτης νέου ζευγαριού είναι μετρημένα τα κουκιά :)

@Stavros δώστο μου αναγκαστικά θα είναι πολύ Punk εξέλιξη και θα μου αρέσει :)
 
.Άτομα με γνώσεις εμπειρία και εξειδίκευση σε ένα είδος είναι αρκετά χρήσιμα οχι τόσο για εσένα που θεωρώ ότι πραγματικά εισαι πολύ ψαγμένη
Αντικειμενικά πολύ λιγότερο από τον Ανέστη, είδες που δεν τα "πιάνεις" όλα σωστά;
με ενδιαφέρει κυρίως (και δεν το εννοώ υπεροπτικά) οι κάτοχοι Ζακό
Γιατί να το εννοείς υπεροπτικά; Είναι πουλιά, που κι εγώ και πολλοί πιστεύω τα θαυμάζουμε αλλά αυτό δεν τα τοποθετεί υπεράνω άλλων σε κάποια κλίμακα (ποια άλλωστε; ). Σεβόμαστε την ζωή, την κάθε ζωή και φροντίζουμε αυτός που την έχει, πρώτον να την διατηρεί και δεύτερον να περνάει καλά.
Προσωπικά μου αρέσει το πάθος σου με τα δικά σου πουλιά και η διάθεσή σου να μαζέψεις όλους όσους έχουν τα ίδια να κάνετε συζητήσεις, γιατί πιστεύω πως αυτό θα είναι χρήσιμο για τις όποιες επιμέρους ιδιαιτερότητές τους.
Αξίζει τον κόπο να κάνεις πίσω σε μια δράση που σ' ενδιαφέρει για κάτι τόσο αδιάφορο και που τελικά πίστεψέ με, αφορά μόνο μια λάθος εντύπωσή σου;
 
Μαρία δεν μπορεί να απαντήσει πλέον, ας γυρίσουμε στο θέμα σας παρακαλώ.
 
Back
Top