Πτερόρροια Πρόβλημα ξεπουπουλιάσματος κοτών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Καλησπέρα. Είναι λίγος καιρός που οι κότες μου ξεπουπουλιάζουν, κατά βάση στον λαιμό. Δεν έχω παρατηρήσει επιθετικές συμπεριφορές. Είχαμε στο παρελθόν όσο βρίσκονταν στον ίδιο χώρο με κάτι χήνες, αλλά το φαινόμενο φάνηκε και εντάθηκε αφού έφυγαν από εκεί οι χήνες. Μόνο κάτι μαύρα στίγματα που βλέπω μέσα στα πούπουλα τα οποία όμως δεν μοιάζουν με ψείρες. Τι κάνουμε;
Μία άλλη εν τω μεταξύ έχει πρόβλημα κυρίως στην ουρά
IMG-4390e220bbd6d67da98d547efb3671b2-V.webpIMG-6ede0950cdb88f8fef3658abaa7bd8a4-V.webpIMG-a40eb39fcd230955ea5679ac1abd125c-V.webp
 
Αν σου είναι εύκολο απάντησε λίγο στις παρακάτω ερωτήσεις :
Οι κότες σου πέρασαν πτερόρροια φέτος; Αυγά βρίσκεις αυτή την περίοδο; Υπάρχει κόκορας και αν ναι σε τι αναλογία θηλυκών;
 
Αυγά βρίσκω 4-5 κάθε μέρα, 5 κότες κανένας κόκορας. Για την πτερόρροια δεν μπορώ να απαντήσω, ωστόσο εμένα με προβλημάτισε το ότι ξεκίνησε μια κότα με γυμνό λαιμό και τώρα είναι 2 και πάει για 3η. Πιο πολύ και για τον καιρό που σιγά σιγά βγάζει κρύο και αυτές χάνουν το πτέρωμά τους
 
@Alexx η απάντηση είναι πολύ απλή και δεν θα πρέπει να σε αγχώνει. Το ότι έχουν χάσει φτερά και δεν έχουν περάσει ακόμη πτερόρροια δείχνει ότι οι κότες σου είναι πολύ καλές στην αυγοπαραγωγή. Έως ότου τελειώσουν όλα τα αποθηκευμένα ωάρια δεν πρόκειται να ξεκινήσουν πτερόρροια. Αυτό θα το καταλάβεις όταν σταματήσεις να βλέπεις πλέον αυγά, θα βλέπεις να χάνουν φτερά, το λειρι θα ατονισει και θα χάσει το χρώμα του. Γενικά οι κότες που αργούν να αλλάξουν το πτέρωμά τους και βλέπουμε ότι έχουν σπασμένα φτερά σε λαιμό και πλάτη δείχνει ότι είναι πολύ παραγωγικές και λόγο αυτού ο οργανισμός τους "καταπονειται" λόγο αυτής της παραγωγής και παρουσιάζεται αυτή η κατάσταση. Αντιθέτως κότες που δεν παρουσιάζουν τέτοια εικόνα και μπαίνουν και νωρίς σε φάση πτερόρροιας σημαίνει ότι δεν είναι τόσο παραγωγικές. Έτσι μπορεί να διακρίνει κάποιος τα καλά από τα λιγότερο παραγωγικά πουλιά στο σμήνος του. Όταν θα είναι έτοιμες, θα αλλάξουν όλο τους το πτέρωμα και θα τις δεις σε μια κατά πολύ καλύτερη εικόνα από την τωρινή. Καλή συνέχεια.
 
Back
Top