Γενικά Πρώτες επαφές με Κοκατίλ

sotirisath

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2017
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας! Απο σημερα εχω παρεα ενα ομορφο κοκοτιλ περιπου 70 ημερων συμφωνα με τον ιδιωτη απο τον οποιο το αγορασα. Το φυλο δεν μπορω να το γνωριζω καθως μ ειπε ειναι νωρις ακομα. Συμφωνα με τα λεγομενα του το ειχε ταισει κ ο ιδιος με το χερι και η μανα του. Του αγορασα ενα ευρυχωρο κλουβακι και του εβαλα νερο και τροφη. Παρολο που ειχε τρομαξει αρκετα κατα τη μεταφορα σπιτι μου, οταν ηρεμησε το ειδα να τρωει μπροστα μου. Δεν θελω να το βγαλω ακομα εκτος κλουβιου γιατι ισως δεν ειναι ετοιμο. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι παρολο που οσο και να του σφυριζα εγω στην αρχη δεν εκανε τπτ, λιγο που εβαλα ηχους απο το youtube ξεκινησε κ αυτο. Στην αρχη του προκαλεσε κ ολας μεγαλη εκπληξη γιατι το ειδα που με κοιτουσε γεματο περιεργεια! Ακομα και οταν σταματησα τους ηχους συνεχισε να σφυριζει και σε μενα οταν ειχα παει λιγο πιο κοντα στο κλουβι. Τωρα οταν του σφυριζω κουναει αποτομα το κεφαλι σα να τιναζεται. Ξερετε αν σημαινει κατι αυτο; Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω τις πρωτες μερες περα απο το να το αφησω να συνηθισει το νεο κλουβι και το χωρο; Επισης το βλεπω να δαγκωνει συχνα την ξυλινα σκαλα που του εχω μεσα. Τελος, το να ξυνεται αρκετα συχνα ειναι φυσιολογικο; Σας ευχαριστω πολυ!
 
Καλησπέρα και να σου ζήσει.

Είναι σίγουρα ταισμενο στο χέρι; Αν ναι θα είναι πολύ εύκολο να αρχίσεις σε κάνα δυο μέρες να εξοικειωθεί μαζί σου σιγά σιγά.

Λογικό είναι στην αρχή να είναι κάπως μαζεμένο. Σε λίγες μέρες θα είναι πιο άνετο. Τι διατροφή ακολουθούσε ο προηγούμενος και ποια εσύ; Υπάρχουν πολύ ωραία θέματα με βάση την διατροφή.

Όταν λες ξυνεται συχνά; Γενικά περνάνε πολύ ώρα στην περιποίηση του πτερωματος τους. Το να παίζει με την σκάλα και να την δαγκώνει δεν είναι απαραίτητα κακό. Μπορεί να παίζει η να του κίνησε την περιέργεια η σκάλα που ίσως δεν είχε ξαναδεί.

Περιμένουμε φωτογραφίες.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι, μου είπε προτιμησε να μην το ταισει μονο ο ίδιος για να πάρει ο,τι χρειαζεται κ απο τη μανα του. Τροφή αγορασα αυτή που μου έδωσαν στο μαγαζι που αγόρασα και το κλουβί. Δεν μπορω νσ πω με σιγουριά αν εινακ νορμάλ το ποσο ξυνεται. Όχι σε σημειο σιγουρα νσ του αποσπά την προσοχή σιγουρα. Ας πουμε οση ωρα ημουν διπλα στο κλουβί και του ειχα βαλει ήχους απο το youtube είχε αφοσιωθεί και σφυριζε και αυτό. Ποτε θσ πρεπει να ανησυχώ; διαβασα κσι πολλα αρθρσ με βαση τη διατροφή και του αφησα μιση ρογα σπο σταφύλι αλλα μονο τα κάγκελα λίγο σα να εγλυψε δεν την εφαγε. Ίσως αυριο κανω προσπαθεια με λαχανικο. Τώρα για τον υπνο πρεπει οπωσδήποτε να το κουκουλώνω 3 /4 το κλουβί ή δεν χρειάζεται;
 
Καλό θα ήταν να το σκεπάζεις για να μην το ενοχλείς με φώτα κλπ ειδικά αν είναι σε κεντρικό χώρο του σπιτιού πχ σαλόνι. Και σε δικό του δωμάτιο να είναι εγώ θα το σκέπαζαν για να κοιμηθεί χωρίς ενόχληση τις περίπου 10 -12 ώρες που πρέπει, μιας και το ύφασμα μειώνει και λίγο τους ήχους.

Επίσης μην ξεχάσεις να αφήσεις και ένα φωτακι γιατί ειδικά τα κοκατιλ παθαίνουν νυχτερινούς πανικους.

Η τροφή καλύτερα να είναι συσκευασμένη και γνώστης εταιρίας και όχι η χύμα που δίνουν στα πετ. Επίσης άρχισε τώρα που είναι μικρό να το βάζεις στην διαδικασία να δοκιμάσει διάφορα λαχανικά και φρουτα. Θα είναι πιο εύκολα από ότι αν ήταν μεγάλο.
 
Ναι πηρα μισ συσκευασμένη μου είπε αυτός είναι η καλύτερη. Το εχω βαλει σε δικό του χώρο αλλα δυστυχώς ειμαι σε κεντρικο δρόμο και εχει φασαρία και τη νύχτα από αυτοκινητα και μηχανες. Απο αύριο θα δοκιμασω να σκεπαζω το κλουβί. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Προσπαθησα να ανεβασω φωτο σπο το κινητό και μαλλον θέλει πιο μικρο μέγεθος.
 
Να χαιρεσαι το πουλακι σου.
Τους θορύβους θα τους συνηθίσει (κι εγώ μένω σε μέρος που περνάνε λεωφορεία, μηχανές κτλ, αλλά πλέον δεν κουνάει... Πούπουλο έχει μάθει την "περιοχή" του ας πουμε). Το σκέπασμα είναι καλό για να κοιμηθεί το βράδυ γιατί τον ηρεμεί, καλό θα ήταν να έχει κι ένα δικό του μέρος να κοιμάται μακριά απ' την κίνηση του σπιτιού (πχ εγώ τον βάζω στο δωμάτιο-γραφείο) που το βράδυ δεν πάει κανείς μας, αλλά φυσικά δεν μπορούν να έχουν όλοι "έξτρα δωμάτιο".
Στις τροφές άρχισε να πειραματίζεσαι με φρούτα-λαχανικά και σιγά σιγά θα τα μάθει. Ο δικός μου για παραδειγμα "ζηλεύει" οτι τρώω (ή κάνω ότι τρώω εγώ) και έρχεται να δοκιμάσει. Ετσι έγινε "μουρλος" με το μπρόκολο πχ
Από τροφες συσκευασμένες, δοκίμαζε κάποιες τώρα στην αρχή και θα δεις τι του αρεσει. Εγω καθε μήνα του αλλάζω τροφή εναλασσοντας αυτες που έχει δείξει οτι προτιμάει περισσότερο. Μην ξεχνάς ότι όπως κι εμείς και κάθε πλασμα "βαριέται" καθε μερα την ίδια τροφή.
Και φυσικά πολύ διάβασμα. Είναι τεράστια ευθύνη ο παπαγαλάκος, το λέω σε όλους, έστω κι αν γίνομαι εκνευριστικός. Εγώ μετά από 4 χρόνια ακόμα μαθαίνω.
Και εγώ τον παπαγαλακο μου τον πήρα και τον ειχε ταΐσει και ο εκτροφέας αλλα και η μαμά του. Σε 2 μερες ήρθε στο χέρι μου. Δώστου την άνεσή του, δοκίμασε αν αισθάνεσαι εσύ ασφαλής να τον βγαλεις έξω (να βγει μόνος δηλαδή) και να μάθει το χώρο. Νομίζω οτι θα προχωρήσετε πολύ γρήγορα σε... "στενότερες επαφές"
 
Ευχαριστω για την απαντηση! Προς το παρον με το που ακουει ηχους που του βαζω απο youtube σαν κ αυτους κανει σαν τρελο!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Σφυριζει και παει αριστερα δεξια! Ακομα δεν θελω να δοκιμασω να τον βγαλω εξω. Ισως σιγα σιγα του ανοιξω την πορτα να βγει μονος του οποτε θελει. Ο ανθρωπος που το ειχε τον αφηνε να ανεβαινει μονος του πανω στο κλουβι και αραζε εκει. Βεβαια οταν πηγαινε να τον πιασει για να τον βαλει μεσα πηγαινε να ψιλοδαγκωσει, τι να κανει το καημενο! Επισης, κατι που ηθελα να ρωτησω, καθε ποτε να τον ψεκαζω με νερακι για μπανιο;
 
Συμφωνώ απόλυτα με την δοκιμή μειγμάτων για την εύρεση εκείνου με την καλύτερη αποδοχή από τα πτηνά μας (αναφέρομαι πάντα σε παπαγάλους), αλλά θεωρώ λάθος την συνεχή αλλαγή μειγμάτων "για να μη βαριούνται" διότι τα στρεσάρουμε χωρίς λόγο, κάθε αλλαγή στην καθημερινότητά τους είναι λόγος στρεσαρίσματος, ακόμα και η αλλαγή μείγματος. Προσωπικά προτείνω: επιλογή των μειγμάτων που θα δοκιμαστούν σύμφωνα με την ποικιλία των σπόρων,τις ανάγκες του πτηνού ή των πτηνών και την οικονομική δυνατότητα του ιδιοκτήτη, δοκιμή αυτών σε μηνιαία βάση (με αλλαγή στην ταϊστρα κάθε 2 μέρες) και τελική επιλογή ενός από αυτά για να αποτελέσει το βασικό μείγμα διατροφής με μία δεύτερη επιλογή ως εναλλακτική λύση, σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν μπορούμε να προμηθευτούμε το βασικό μείγμα.
 
Απλά παρατήρησα Γιάννη, ότι κάποιες φορές φαινόταν να "βαριέται" την τροφή του και να τσιμπολογάει ανόρεκτα. Μόλις του έβαζα κάποια άλλη (παρόμοια φυσικά) έπεφτε με τα μούτρα. Σκέφτηκα μήπως δε του άρεσε πια η πρώτη (ίσως την "χάλασαν" ή δεν ξέρω τι) αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα φαίνεται να θέλει ξανά την πρώτη. Ετσι έχω 2 τροφές και τον "εναλάσσω". Προσωπικά δεν έχω δει να στρεσσάρεται αλλά φυσικά μπορεί να είναι η εξαίρεση.
Ετσι το σωστό θα ήταν ο φίλος να επιλέξει όντως τη βασική τροφή για τον κοκατιλακο του και να συνεχίσει με αυτή όπως λες :D
 
Εκτος απο την ερωτηση για το σπρει νερου - ψεκασμα- ηθελα να ρωτησω τι παιχνιδια μπορω να του βαλω; Μεχρι στιγμης εχω τοποθετησει μια κουνια - καμπανακι που ουτε εχει ασχοληθει, ενω του αρεσει πολυ κ η σκαλα που του πηρα.

Ακυρο στο παιχνιδι με την κουνια - καμπανακι! Πηγα λιγο προσεχτικα απο πανω απο το κλουβι και με το που την κουνησα αρχισα να δαγκωνει το ξυλο της κουνιας και να πειραζει το καμπανακι! Τωρα δε σταματαει 😀
 
Το να τσιμπολογάει την τροφή, να μην έχει πολύ όρεξη ή να παίζει με τους σπόρους είναι κάτι που μπορεί να συμβεί-το έχω παρατηρήσει άλλωστε και στα δικά μου- και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η συμπεριφορά αυτή όπως οι καιρικές συνθήκες (καύσωνας,υψηλά επίπεδα υγρασίας), υπερβολικό στρες λόγω τρομάγματος ή απότομης αλλαγής της καθημερινότητας, ηλικία του πτηνού (τα μικρά αρέσκονται στο να παίζουν με τους σπόρους), κακή συντήρηση της τροφής.
Απλά παρατήρησα Γιάννη, ότι κάποιες φορές φαινόταν να "βαριέται" την τροφή του και να τσιμπολογάει ανόρεκτα
 
Αυτο τον ηχο κανει και το δικο μου! Με το που του βαζω το βιντεο τρελαινεται! Μαλλον ψαχνει την παρεα του!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
καθε ποτε να τον ψεκαζω με νερακι για μπανιο;
Δοκίμασε να το ψεκάσεις και αν το δέχεται και δεν πετάει σαν τρελό μέσα στο κλουβί μπορείς να το επαναλαμβάνεις 1-2 την εβδομάδα πάντα νωρίς το πρωί για να υπάρχει χρόνος να στεγνώσει κα σε χώρο προστατευμένο, χωρίς ρεύματα. Εναλλακτικά μπορείς να βάζεις μέσα στο κλουβί μπανάκι 1-2 φορές την εβδομάδα επίσης πρωινές ώρες, για το πολύ 30 λεπτά, κι αν θέλει θα πάει μόνο του να κάνει μπάνιο.
 
Να ρωτησω και κατι αλλο μιας που εχω παρει φορα! Βλεπω οτι εχει ιδιαιτερη προτιμιση στους ηλιοσπορους που εχει μεσα η τροφη, αν και απο χθες δεν εχει φαει και παρα πολυ. Δοκιμασα ρογα απο σταφυλι και αγγουρι και μεχρι στιγμης τπτ απο τα 2 δεν ηθελε. Μαλλον δεν εχει μαθει. Το δοχειο της τροφης του να το εχω ψηλα - χαμηλα στο κλουβι η΄ή δεν παιζει ρολο;
 
Γενικά καλό θα ήταν να είναι σε σημείο που να μην πέφτουν κουτσουλιές. Αν θες προσπάθησε να βάλεις φωτό απο το κλουβί του για να σου πούμε πως μπορείς να το διαμορφώσεις.

Για τα λαχανικά λογικό είναι να μην τα δοκιμάζει να δεν έχει φάει ποτέ του. Δίνε κάθε μέρα και κάποια στιγμή από περιέργεια μπορεί να δοκιμάσει. Κάνε πως τρως και εσύ μήπως και ζηλέψει. Επίσης να τα δοκιμάζεις ένα ένα μηπως και σε κάποιο έχει δυσανεξία. Μια καλή επιλογή από οτι λένε εδώ τα παιδιά είναι και τα βότανα όπως η ρίγανη. Αν μπορείς να βρεις χλωρή ακόμα καλύτερα.
 
Πω πω περιέργεια στην πρώτη φωτό.:D

Νομίζω ότι είναι σε καλό σημείο η ταιστρα αλλά αν το μπλε δεξιά είναι για το νερό του νομίζω ότι θα γεμίζει με ακαθαρσίες. Εσύ βέβαια θα μας πεις που κάθεται. Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσες να το διαμορφώσεις κάπως διαφορετικά ώστε να μπορεί να πετάει μέσα στο κλουβί.

Πχ η σχοινένια πατήθρα θα μπορούσε να μπει έξω από το κλουβί όταν αρχίσεις να το βγάζεις. Να πάει δλδ μια πατήθρα αριστερά και μια δεξιά και να μπεί στην μέση και κάτω η σκάλα και η κούνια στην μία γωνία.

Ας πούνε όμως και άλλοι την γνώμη τους γιατί με την κατανομή του χώρου δεν το πολυέχω.

Ααα Επίσης ξέχασα να σου πω. ΠΑ-ΝΕ-ΜΟΡ-ΦΟ
 
Στο δικό μου κοκατίλ όταν θελω να του δώσω κάτι καινούριο να δοκιμάσει, το τοποθετώ στον πάτο του κλουβιού (από τη φυση τους τα κοκατίλ αρέσκονται να ψαχουλεύουν στο έδαφος).
Εναλλακτικά, με πολύ μεγαλύτερη χαρά δοκιμάζει από το πιάτο μου όταν τρώω εγώ :)
 
Πω πω περιέργεια στην πρώτη φωτό.:D

Νομίζω ότι είναι σε καλό σημείο η ταιστρα αλλά αν το μπλε δεξιά είναι για το νερό του νομίζω ότι θα γεμίζει με ακαθαρσίες. Εσύ βέβαια θα μας πεις που κάθεται. Επίσης δεν ξέρω αν θα μπορούσες να το διαμορφώσεις κάπως διαφορετικά ώστε να μπορεί να πετάει μέσα στο κλουβί.

Πχ η σχοινένια πατήθρα θα μπορούσε να μπει έξω από το κλουβί όταν αρχίσεις να το βγάζεις. Να πάει δλδ μια πατήθρα αριστερά και μια δεξιά και να μπεί στην μέση και κάτω η σκάλα και η κούνια στην μία γωνία.

Ας πούνε όμως και άλλοι την γνώμη τους γιατί με την κατανομή του χώρου δεν το πολυέχω.

Ααα Επίσης ξέχασα να σου πω. ΠΑ-ΝΕ-ΜΟΡ-ΦΟ
Σε ευχαριστεί πολυ για το κομπλιμέντο κ εηω γισ τις συμβουλές! Το νερο που φανηκε το ειχα βαλει χθες για μπανιερα αλλσ δεν πηγε καν εκει. Το έβγαλα σημερα. Το νερσκι του οτσν το αλλαξα το πρωί δεν είχε ακαθαρσίες οποτε καλα ειναι εκει. Οσο γισ την πατηθρα η λαστιχένια είναι η αγαπημένη του και εκει καθεται κ κοιμάται απο οτι κσταλβα
 
Λογικό να κοιμάται εκεί. Είναι η πιο ψηλή. Ακόμα αστην. Απλά σαν πρόταση επειδή είναι βολική σου είπα να την βάλεις έξω όταν αρχίσει να βγαίνει.

Επίσης είπες πιο πριν ότι δείχνει προτίμηση στους ηλιόσπορους. Αν η τροφή έχει πολλούς καλύτερα να αφαιρεις όσους μπορεις, πρώτον γιατί είναι παχυντικοι και δεύτερον να τους χρησιμοποιείς στην εκπαίδευση.
 
Back
Top