Γενικά Πρώτες επαφές με Κοκατίλ

Σημερα και χθες δοκιμασα αυτο που ειπες δλδ να του δωσω ηλιοσπορο απο τα καγκελα να φαει απο το χερι μου και μια χαρα πηγε! Προσεξα οτι δεν πηγαινε να με δαγκωσει οπως αλλες φορες μονο να παρει τον ηλιοσπορο. Βεβαια καθε φορα που με βλεπει μετα απο ωρα ψιλοτρεμει οταν παω κοντα του αλλα μετα με συνηθιζει παλι ευκολα.
 
Να ρωτησω κ ολας κατι που εχω παρατηρησει ειναι οταν σου σφυριζω πολλες φορες κουναει το κεφαλι του αποτομα αριστερα δεξια. Μηπως δειχνει ενοχληση οτι ειναι δυνατα;
 
κουναει το κεφαλι του αποτομα αριστερα δεξια. Μηπως δειχνει ενοχληση οτι ειναι δυνατα;
Μπορεί και ενόχληση αλλά το πιθανότερο χαρά, δεν έχεις δει βιντεάκια πόσο άγαρμπα χορεύουν οι παπαγάλοι;:D
 
Μπορεί και ενόχληση αλλά το πιθανότερο χαρά, δεν έχεις δει βιντεάκια πόσο άγαρμπα χορεύουν οι παπαγάλοι;:D
😀 ναι οντως! Σημερα εβαλα μεσα ενα ξυλο πατηθρα που μου περισσευε και το χρησιμοποιησα για να καθεται πανω και να το βαζω στις 2 κουνιες του σα βολτουλα και νομιζω του αρεσε πολυ αυτο. Νομιζω θα το χρησιμοποιησω σε λιγες μερες ξανα οταν του αφησω ανοιχτη την πορτα να ανεβει πανω στο κλουβι του και θελω να το βαλω ξανα μεσα!
 
Ποια ειναι η αποψη σας για τοποθετηση μικρων καθρεφτων στο κλουβι; Εχω διαβασει οτι μπορει να τα κανει επιθετικα, ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο; Επισης τι να χρησιμοποιησω για τον καθαρισμο του κλουβιου;
 
Οχι, οχι καθρέπτες, μέχρι και κατάθλιψη μπορεί να πάθει ο παπαγάλος.

Και ένα κόλπο που έμαθα εδώ στο φόρουμ για τις ξύλινες πατήθρες: να τις τρίψεις πολύ καλά με ελαιόλαδο πριν τη χρήση, θα μπορείς πιο εύκολα να τις καθαρίσεις (δεν κολλάνε επάνω οι κουτσουλιές)
 
Οχι, οχι καθρέπτες, μέχρι και κατάθλιψη μπορεί να πάθει ο παπαγάλος.

Και ένα κόλπο που έμαθα εδώ στο φόρουμ για τις ξύλινες πατήθρες: να τις τρίψεις πολύ καλά με ελαιόλαδο πριν τη χρήση, θα μπορείς πιο εύκολα να τις καθαρίσεις (δεν κολλάνε επάνω οι κουτσουλιές)
Ωπ πολυ καλο αυτο θα το δοκιμασω! Ευχαριστω!
 
Μολις διαβασα για baking soda - λεμονι- ξυδι για πλυσιμο κλουβιου και παιχνιδιων. Το εχει δοκιμασει κανεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Μολις διαβασα για baking soda - λεμονι- ξυδι για πλυσιμο κλουβιου και παιχνιδιων. Το εχει δοκιμασει κανεις;
Διάβασε κάποιο σχετικό θέμα, πάντως αρκετοί χρησιμοποιούν κυρίως ξυδόνερο https://community.petbirds.gr/threa...είρωσης-πλυσίματος-καινούριου-κλουβιού.21117/
 
Διάβασε κάποιο σχετικό θέμα, πάντως αρκετοί χρησιμοποιούν κυρίως ξυδόνερο https://community.petbirds.gr/threads/Ποιος-ο-τρόπος-αποστείρωσης-πλυσίματος-καινούριου-κλουβιού.21117/
Σε ευχαριστω! Ασχετο παλι αλλα να ρωτησω, οταν τριζουν το ραμφος τους - στομα ειναι ετοιμα για υπνο;
 
Μολις διαβασα για baking soda - λεμονι- ξυδι για πλυσιμο κλουβιου και παιχνιδιων. Το εχει δοκιμασει κανεις;
Το έχω δοκιμάσει εγώ! Κυρίως την μαγειρική σόδα την τρίβω στο κλουβί όταν θέλω να βγάλω σκουριά που είναι σε αρχικά στάδια σε σημεία εύκολα προσβάσιμα και μπορώ να πω ότι πιάνει! Για τα αξεσουάρ χρησιμοποιώ ξυδόνερο 👍
 
Σε ευχαριστω! Ασχετο παλι αλλα να ρωτησω, οταν τριζουν το ραμφος τους - στομα ειναι ετοιμα για υπνο;

μπορεί και να νανουρίζεται, μπορεί και να νιώθει ευχαρίστηση όταν το κάνει
πάντως ειναι φυσιολογικό
 
μπορεί και να νανουρίζεται, μπορεί και να νιώθει ευχαρίστηση όταν το κάνει
πάντως ειναι φυσιολογικό
Ναι μαλλον εχεις δικιο! Σημερα πρωτη φορα το εβγαλα εξω απο το κλουβι και μετα απο λιγη ωρα που του μιλουσα καθισε να το χαιδεψω για κανα 20λεπτο! Λιγο πριν σταματησω ηταν ηδη ετοιμο να κοιμηθει κ εκανε το ιδιο πραγμα με το ραμφος του και τα ματια του μισοκλειναν. Οταν σταματησα να το χαιδευω πηγε να με δαγκωσει 😀 και μετα χαμηλωσε το κεφαλι του για να το χαιδεψω ξανα! Δεν υπαρχει περιπτωση, ειναι θηλυκο ειμαι σιγουρος πλεον!
 
Δεν υπαρχει περιπτωση, ειναι θηλυκο ειμαι σιγουρος πλεον!

μπα μην το λες... και τα αρσενικά χαδιάρικα ειναι, εχει να κανει περισσοτερο με τον χαρακτήρα παρά με το φύλο του πουλιου
 
μπα μην το λες... και τα αρσενικά χαδιάρικα ειναι, εχει να κανει περισσοτερο με τον χαρακτήρα παρά με το φύλο του πουλιου
Το σχόλιο πήγαινε για την απαιτηση να το χαϊδέψω 😀 Ναι, πλακα κανω*!
 
Πως θα μπορούσα να το κάνω να δοκιμάσει φρούτα; Μεχρι στιγμης μονο σπορια εχει μαθει να τρωει. Δοκιμασα να του δωσω νεκταρινι και καρπουζι αλλα τπτ. Επισης αγγούρι μονο μια φορά έφαγε. Επίσης ο άνθρωπος που το είχε μου ειπε να του βαζω αρκετη τροφη κ αυτο ξερει ποσο να φάει. Χθες και προχθές ηταν πάνω από το μπολ παρα πολλη ωρα! Μηπως να δοκιμασω να του βάζω λιγοτερη τροφη καθε μερα; Ετσι κ αλλιως καθε μερα πλένω το μπολ και παει αδικα.
 
Θα σου έλεγα ότι αν είναι μικρό, κάτω δηλαδή του 8 μήνου, να μην του μειώσεις την τροφή, διότι πρέπει να τρέφεται σωστά, αρκετά και ο οργανισμός του είναι στην ανάπτυξη και μάλιστα ευάλωτος σε ασθένειες.
Προσπάθησε ίσως για κάποια ώρα να μην του έχεις τροφή (σπόρους κοντά του) - βγάλε δλδ τις ταΐστρες αποβραδίς και το επόμενο πρωί, νωρίς όταν ξυπνάει, κάθησε δίπλα του και τρώγε εσύ αυτό που θέλεις να του δώσεις... Δοκίμασε επίσης με ένα ματσάκι άνηθο.
 
Καλημέρα.Αγγούρι μη δίνεις πολύ συχνά γιατί μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με διάρροιες. Τροφή θα αλλάζεις κάθε 2 μέρες. Θα βάζεις τόση ποσότητα έτσι ώστε τη δεύτερη μέρα, οπότε και θα κάνεις την αλλαγή, θα πρέπει να έχει καταναλωθεί η μεγαλύτερη ποσότητα των σπόρων και να έχουν περισσέψει και κάποιοι λίγοι μέσα στην ταϊστρα.Αυτό σημαίνει ότι έφαγε απ' όλη την ποικιλία των σπόρων, όπως πρέπει, και όχι μόνο σπόρους της επιλογής του, και επίσης ότι η ποσότητα είναι επαρκής σε περίπτωση που για κάποιο λόγο θελήσει να φάει παραπάνω. Έτσι και δεν θα πετάς τσάμπα τροφή και θα τρέφεται πιο σωστά το πτηνό σου. Καλό θα είναι κάποιο από τα μέλη που ασχολείται με κοκατίλ να σου δώσει μια κατεύθυνση για το ποια είναι η ιδανική ποσότητα για να ξεκινήσεις και μετά αναλόγως την αυξομειώνεις.
 
Θα σου έλεγα ότι αν είναι μικρό, κάτω δηλαδή του 8 μήνου, να μην του μειώσεις την τροφή, διότι πρέπει να τρέφεται σωστά, αρκετά και ο οργανισμός του είναι στην ανάπτυξη και μάλιστα ευάλωτος σε ασθένειες.
Προσπάθησε ίσως για κάποια ώρα να μην του έχεις τροφή (σπόρους κοντά του) - βγάλε δλδ τις ταΐστρες αποβραδίς και το επόμενο πρωί, νωρίς όταν ξυπνάει, κάθησε δίπλα του και τρώγε εσύ αυτό που θέλεις να του δώσεις... Δοκίμασε επίσης με ένα ματσάκι άνηθο.
Σε ευχαριστω πολυ! Ειναι περίπου 2 μηνών ναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top