Γενικά Πρώτη μέρα χωρίς τον Σελιμ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη, αλλά αυτό που έπρεπε να κάνεις δεν το έκανες. Έπρεπε απλά να αρνηθείς και να του κλείσεις την πόρτα. Το πουλί θα κατέληγε σε πετ, οπότε ήταν ξεγραμμενο για αυτόν.
Βέβαια βρέθηκες προ εκπλήξεως και σε αιφνιδίασε. Βέβαια δεν ξέρουμε και τι σχέση είχες με αυτούς, απλά φιλική, πρώην γείτονες κλπ. Στο κάτω κάτω θα έχανες μια φιλική γνωριμία, αλλά θα είχες κάνει το σωστό κατά την γνώμη μου. Μερικές φορές πρέπει να σκληραινουμε τον χαρακτήρα μας και να γινόμαστε κυνικοι για να ανταοεξελθουμε σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις.
 
Ζωή λυπάμαι ειλικρινά.
Ίσος το χειρότερο σενάριο στην προκειμένη στιγμή για τον Σελίμ αλλά και για εσένα.
Σε περίμενα πιο δυναμική στις αντιδράσεις σου αλλά μάλλον αιφνιδιάστηκες.
Νομίζω ότι ο μόνος σημαντικός κρίκος για να γυρίσει πίσω ο Σελίμ είναι η γυναίκα του. Μόνο με αυτήν πρόσωπο με πρόσωπο θα πάρεις πίσω το πουλί.
Εάν ποτέ συναντηθείτε έχε και στο μυαλό σου το σενάριο του χρηματισμού.
 
Ναι, έπρεπε να αντιδράσω διαφορετικά. Ίσως να με τουμπαρε επειδή μου είπε ότι θα αφήσουν το παιδί τους στην Αφρική και η γυναίκα του θέλει όταν έρθει να βρει στο σπίτι το πουλάκι επειδή το αγαπάει.
Από την άλλη βέβαια του είπα ότι δεν θέλω να του το δώσω. Προσφέρθηκα να του δώσω τα χρήματα που έδωσε όταν το αγόρασε ή να του πάρω άλλο πουλάκι από εκτροφέα που θα πληρεί τα πρωτυπα της ράτσας και θα είναι και αρσενικό και υγιές. Εβαλε το χέρι του στο κλουβί και το πήρε χωρίς να υπολογίζει τίποτα.
Δεν τους γνώριζα καθόλου πριν μου τον δώσουν. Έμεναν στην ίδια πολυκατοικία με εμένα αλλά 3 ορόφους κάτω από τη γη. Δεν τους είχα δει μέχρι τη στιγμή που μου έδωσαν τον Σελίμ.
 
Πωπω! Ράγισε η καρδιά μου βρε Ζωή!
Ελπίζω να τον φροντίζουν όπως εσύ αν και δεν θα είναι το ίδιο χωρίς τον σουλτάνο στο σπίτι ☹
Έτσι είναι κύριε Διονύση, έχει αδειάσει το σπίτι. Άρχισα να πλένω και να μαζεύω τα πράγματά του για να σταματήσει και η σκυλίτσα να τον ψάχνει.
 
Ελπιζουμε, αλλα βαθια μεσα μας ξερουμε οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα δυστυχως. Αλλο ζω για να ζω και αλλο καλοπερναω και ο Σελιμ ηταν σουλτανος! Ισως πισω απο τον τυπο βρισκεται μια σκληρη γυναικα και προκειμενου να ακουει την γκρινια της εδρασε οπως εδρασε, αφου η προσπαθεια της Ζωης με αντιτιμο η και αγορα αλλου καναρινιου περιεργως δεν απεδωσε!
 
Πάντως δεν κατανοώ τη στάση του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Δε θέλω ούτε να ξύνω πληγές ούτε να κατηγορήσω τη Ζωή αφού είμαι σίγουρος ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω, αλλά αν τύχαινα εγώ εκεί (έστω και αν δεν ήταν δικός μου ο Σελίμ) ο τύπος θα έμπλεκε σε χοντρό καυγά.
Οσο το σκέφτομαι και περνάει η ώρα μου ανάβουν τα διαόλια μου και με το ζόρι κρατιέμαι να μη γράψω παραπάνω.
 
Μηπως θα ηταν καλυτερο να σκεφτεις να παρεις εναν αλλο Σελιμ; Εαν ξαναδεις ενα αλλο πουλακι στη θεση του ισως βοηθησει να μην αισθανεσαι ετσι και να πονας τοσο πολυ.
 
Πάντως δεν κατανοώ τη στάση του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Δε θέλω ούτε να ξύνω πληγές ούτε να κατηγορήσω τη Ζωή αφού είμαι σίγουρος ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω, αλλά αν τύχαινα εγώ εκεί (έστω και αν δεν ήταν δικός μου ο Σελίμ) ο τύπος θα έμπλεκε σε χοντρό καυγά.
Οσο το σκέφτομαι και περνάει η ώρα μου ανάβουν τα διαόλια μου και με το ζόρι κρατιέμαι να μη γράψω παραπάνω.
Aκριβως αυτο, οσο το σκεφτεσαι!
Αν ερθει στο ξαφνικο, εκει τα πραγματα αλλαζουν και πρεπει νασαι ετοιμοπολεμος για να απαντησεις οπως πρεπει! Η πρωτη σκεψη που θα σου ερθει σε αναλογο συμβαν θαναι οτι ο τυπος ετυχε να περνα και ειπε να ρωτησει απο ενδιαφερον τι κανει το καναρινακι του 🙄 Αρα χρονος σκεψης μηδεν, σε αντιθεση με τον αλλον που παει προετοιμασμενος!
 
Μηπως θα ηταν καλυτερο να σκεφτεις να παρεις εναν αλλο Σελιμ; Εαν ξαναδεις ενα αλλο πουλακι στη θεση του ισως βοηθησει να μην αισθανεσαι ετσι και να πονας τοσο πολυ.

Δεν ξέρω ρε Νεκτάριε, σκέφτομαι όπως ακριβώς η Ζωή και η Σισσυ μας παλιότερα. Δεν είναι "απλά" ένα πουλάκι είναι το συγκεκριμένο πουλακι. Είναι ο Σελίμ. Ο Ερνέστο, το Μαριόνι. Ενας φίλος. Φυσικά και θα αγαπήσεις και άλλο αλλά είναι πραγματικά δύσκολο. Χρειάζεται αρκετός χρόνος.

Προσωπικά θεωρώ πως ευκολότερα ξεπέρασα χαμό δικών μου ανθρώπων απ' ότι θα ξεπεράσω την απώλεια (φτουφτουφτουφτουφτου) του παπαγαλάκου μου. Είναι και στον άνθρωπο ξέρεις αυτό.
 
Δεν ξέρω ρε Νεκτάριε, σκέφτομαι όπως ακριβώς η Ζωή και η Σισσυ μας παλιότερα. Δεν είναι "απλά" ένα πουλάκι είναι το συγκεκριμένο πουλακι. Είναι ο Σελίμ. Ο Ερνέστο, το Μαριόνι. Ενας φίλος. Φυσικά και θα αγαπήσεις και άλλο αλλά είναι πραγματικά δύσκολο. Χρειάζεται αρκετός χρόνος.

Προσωπικά θεωρώ πως ευκολότερα ξεπέρασα χαμό δικών μου ανθρώπων απ' ότι θα ξεπεράσω την απώλεια (φτουφτουφτουφτουφτου) του παπαγαλάκου μου. Είναι και στον άνθρωπο ξέρεις αυτό.
Διονυση εχει δικιο μεν - τπτ δεν προκειται να αντικαταστησει το πουλακι που ειχαμε και 'εφυγε' για καποιο λογο, αλλα μια αλλη ψυχουλα ισως βοηθησει να φυγει ο πονος πιο γρηγορα. Να το αγαπησεις, και να του προσφερεις οτι εχεις παλι, οπως στον Σελιμ.
 
Προσωπικά θεωρώ πως ευκολότερα ξεπέρασα χαμό δικών μου ανθρώπων απ' ότι θα ξεπεράσω την απώλεια (φτουφτουφτουφτουφτου) του παπαγαλάκου μου. Είναι και στον άνθρωπο ξέρεις αυτό.

Ετσι οπως το λες είναι, εχει να κανει με τα βιώματα του καθενος και την σχεση του με τους ανθρωπους.

Η ανθρώπινη ζωή όμως ουτε εξισώνεται, ουτε μπορεί να μπει σε σύγκριση με οποιοδήποτε αλλο ειδος.
Καθετί εχει την αξία του.
 
λυπήθηκα πάρα πολύ για ότι έγινε, με τον τρόπο που έγινε.
ελπίζω να σε αφήσουν να τον φροντίσεις με το θέμα της υγείας του, να γίνει καλά και να καταφέρεις να τους πείσεις να στον δώσουν πίσω . (ίσως η γυναίκα προτιμήσει κάποιο άλλο πουλάκι, ειδικά εάν δει τον Σελίμ να παθαίνει κάποια κρίση)
 
Πριν μερικές μέρες επειδή φοβόμουν ότι η θεραπεία επιβαρύνει πολύ το συκωτι του, παρήγγειλα σπόρους γαϊδουράγκαθου. Σήμερα ήρθαν και πήγα πριν μια ώρα να τους δώσω και να δω τον Σελίμ. Μου είπε ότι πέθανε. Χτυπιοταν μέχρι αργά το βράδυ στα κάγκελα και το πρωί τον βρήκε νεκρό. Μου είπε ότι επειδή ήταν φρεσκοβαμμενο το σπίτι, τον άφησε να κοιμηθεί όλη την νύχτα δίπλα στο ανοιχτό παράθυρο.
Τον έβγαλε από τα σκουπίδια και μου τον εδωσε. Είχα τουλάχιστον την ευκαιρία να τον χαιρετήσω για τελευταία φορά και να τον θάψω σε ένα παρτέρι με λουλούδια όπως αρμόζει σε έναν σουλτάνο, στον δικό μου σουλτάνο!
 
Δεν μπορω να 'εκφραστω' οπως θα ηθελα και επρεπε γι αυτον τον 'ανθρωπο', επειδη σεβομαι τα μελη του petbirds.

Να αναπαυτει η ψυχουλα του Σουλτανου σου. Δεν θελω να γραψω τωρα κατι αλλο γιατι ξερω ποσο πονας.

Και παλι, να αναπαυτει η ψυχουλα του.
 
Πολυ λυπηθηκα για τον καημένο τον Σελιμ ! Το μονο θετικο οτι δεν προλαβε να ταλαιπωρηθεί απο τα αφεντικα του!Γιατι η ζωη του κακα τα ψεματα μονο καλη δεν θαταν !
 
Όχι, δεν το πιστεύω...όχι και τέτοια τροπή..."χάθηκε" άδικα... Ξεκουράστηκε η ψυχή του... λυπάμαι βαθύτατα, στενοχωρήθηκα πολύ με την κατάληξη της ιστορίας σας...☹

Τον έβγαλε από τα σκουπίδια και μου τον εδωσε.
Χριστέ μου! Πόσο κυνικός και άψυχος είναι; Πώς το έκανε αυτό; Αλλά τι ρωτάω... 😡

Είχα τουλάχιστον την ευκαιρία να τον χαιρετήσω για τελευταία φορά και να τον θάψω σε ένα παρτέρι με λουλούδια όπως αρμόζει σε έναν σουλτάνο, στον δικό μου σουλτάνο!
Είναι πολύ συγκινητικό και αν μου επιτρέπεις, συνάμα λυτρωτικό! Βούρκωσα με αυτό... Τον αποχαιρέτησες αξιοπρεπέστατα και όπως θα ήθελες! Αυτό έχει σημασία και να είναι η παρηγοριά σου, όπως και όλα όσα του προσέφερες!
 
Πόσο ηλιθιος (συγνώμη για την έκφραση). Ζωή μου κουράγιο είχα μια ελπίδα ότι θα στον δώσει πίσω κάποια στιγμή αλλά ο καημένος ο Σελημακος μας δεν άντεξε τον αποχωρισμό του. Τουλάχιστον αυτό που είπε κ o takis δεν πρόλαβε να ταλαιπωρηθεί η ψυχούλα του. Κ πάλι κουραγιο
 
Back
Top