Γενικά Πρώτη μέρα χωρίς τον Σελιμ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εγώ ήλπιζα ότι δεν θα θέλει να το κρατήσει και θα μου τον φέρει πισω. Ευχομουν ακόμη κι αν δεν γίνει αυτό, ο Σελίμ να γίνει καλά και ας είναι μακριά μου. Δεν αντεχω να σκέφτομαι πόσο ταλαιπωρήθηκε το τελευταίο διάστημα και ειδικά εχθές που αλλαξε κλουβί, περιβάλλον, ζωή. Πόσο πολύ φοβισμενος ήταν σε ένα άγνωστο περιβάλλον πριν πεθάνει.
Ηρέμησε η ψυχούλα του. Ίσως ήταν ό,τι καλύτερο.
Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια συμπαράστασης που ειλικρινά με κάνουν να νιώθω πολύ καλύτερα.
 
κριμα, σου ευχομαι να το ξεπερασεις το συντομοτερο, απλα προσεχε λιγακι, και φυλαγε τα νωτα σου απο τον κυριο που σου εκλεψε τον σελιμακο, οπως καταλαβαινω δεν υπηρχε καμια επαφη με το ζευγαρι, και οταν ησασταν γειτονες και οταν εφυγαν στην Αφρικη, αρα σε παρακολουθουσαν κατα καποιο τροπο, δεν γινεται μετα απο χρονια, μηνες, χωρις να σε γνωριζουν, χωρις επισης καν να γνωριζουν οτι συνεχιζεις να μενεις στο ιδιο διαμερισμα, και ετσι απλα ξεκινησε ο κυριος με ενα κλουβακι απο το υπογειο του να παρει με το ετσι θελω τον Σελιμ σου, εμεις φευγουμε απο το σπιτι για δουλεια, και δεν γνωριζουμε στον γυρισμο αν τα ζωα μας ειναι ζωτανα, και αυτος αλλαξε ηπειρο και ηταν τοσο σιγουρος οτι και ο σελιμ ειναι ζωντανος, και οτι εσυ συνεχιζεις να τον φροντιζεις και επισης οτι ακομα μενεις εκει... μηπως τωρα που ο Σελιμακος εφυγε, η γυναικα του κυριου, για να ξεχασει την λυπη της, θα χρειαστει καποιο μεγαλοσωμο σκυλο; Και που να τρεχουν τωρα στην Πολη για σκυλο; Η ζωη εχει σκυλο.
 
κριμα, σου ευχομαι να το ξεπερασεις το συντομοτερο, απλα προσεχε λιγακι, και φυλαγε τα νωτα σου απο τον κυριο που σου εκλεψε τον σελιμακο, οπως καταλαβαινω δεν υπηρχε καμια επαφη με το ζευγαρι, και οταν ησασταν γειτονες και οταν εφυγαν στην Αφρικη, αρα σε παρακολουθουσαν κατα καποιο τροπο, δεν γινεται μετα απο χρονια, μηνες, χωρις να σε γνωριζουν, χωρις επισης καν να γνωριζουν οτι συνεχιζεις να μενεις στο ιδιο διαμερισμα, και ετσι απλα ξεκινησε ο κυριος με ενα κλουβακι απο το υπογειο του να παρει με το ετσι θελω τον Σελιμ σου, εμεις φευγουμε απο το σπιτι για δουλεια, και δεν γνωριζουμε στον γυρισμο αν τα ζωα μας ειναι ζωτανα, και αυτος αλλαξε ηπειρο και ηταν τοσο σιγουρος οτι και ο σελιμ ειναι ζωντανος, και οτι εσυ συνεχιζεις να τον φροντιζεις και επισης οτι ακομα μενεις εκει... μηπως τωρα που ο Σελιμακος εφυγε, η γυναικα του κυριου, για να ξεχασει την λυπη της, θα χρειαστει καποιο μεγαλοσωμο σκυλο; Και που να τρεχουν τωρα στην Πολη για σκυλο; Η ζωη εχει σκυλο.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Κοίταξε, φαντάζομαι ότι αφού νοίκιασε πάλι στον ίδιο δρόμο μπορεί να με είδε όταν βγάζω βόλτα τον σκύλο. Το κλουβακι δεν το έφερε αυτός. Σε αυτό μου το είχαν δώσει κι επειδή τελευταία απολυμανα κάθε μέρα τη ζευγαρωστρα, έβαζα τον Σελίμ στο μικρό μέχρι να απολυμανω το άλλο. Το είχα δίπλα στο κανονικό του κλουβί. Έτσι απλά άνοιξε τη ζευγαρωστρα, πήρε το πουλάκι, το έβαλε στο δικό του κλουβί που ήταν δίπλα και έφυγε.
Όταν ήρθε με ρώτησε τι κάνει το πουλάκι και αν το έχω ακόμη ή το έδωσα αλλού. Δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι μπορεί να το έπαιρνε πίσω. Νόμιζα ότι ήρθε απλα να το δει.
Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν είχα καμία επαφή μαζί τους και από εδώ και πέρα ούτε καλημέρα.
Όσο για τη Ζιζη, σκοτώνω άνθρωπο και το λέω ειλικρινά.
 
Υπερβολικο τον βλεπω τον προβληματισμο! Αν ηθελε χρημα θα ζηταγε ενα ποσό για να μην τον παρει, η θαπαιρνε κ το νεο κλουβι, πραγμα που δεν εκανε, απλα πιστευε οτι πηρε μονο αυτο που του ανηκε! Αλλο παιρνω αυτο που μου ανηκε κ αλλο παιρνω τον σκυλο του αλλου παιδια! Αυτο που εκανε ηταν πολυ απλο Κτυπας πορτα κ αν ανοιξει μπαίνεις!
 
Λυπάμαι πολύ Ζωή.
Αυτός ο ''άνθρωπος'' εκτός του εγωισμού του δεν μπορεί ούτε τύψεις, ούτε λύπη να νιώσει.
Αν διέθετε τέτοιου είδους ''ευαισθησίες'' δεν θα άλλαζε ριζικά τις συνθήκες ζωής ενός άρρωστου πουλιού με τέτοιο τρόπο.
Σίγουρα η δικαιολογία του είναι: ήταν άρρωστο και πέθανε...όλα καλά κι ωραία! Η ζωή συνεχίζεται...
Εμείς όμως θα συνεχίσουμε να σκεφτόμαστε διαφορετικά και σιγά σιγά όλο και κάτι θ΄αλλάξει...
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ζωή τώρα διάβασα όλο το θέμα. Είναι πολύ στενάχωρο ότι σου συνέβει. Συμφωνώ με κάτι που γράφτηκε στην αρχή ότι αφού το είδε έτσι αυτός ψυχρά έπρεπε να το δεις κι εσύ ψυχρά και να του πεις "οκ πάρτο αλλά θέλω τόσα για τις τροφές, τόσα για το κλουβί κτλ κτλ". Το ίδιο έχω σκεφτεί για το δικό μου καναρίνι, αν τυχόν βρεθεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του που του έφυγε.
Τώρα ό,τι έγινε έγινε, ίσως αυτή η κατάληξη του Σελίμ να ήταν καλύτερη από μια ζωή βασανιστήριο σε ένα υπόγειο, με ανίδεους. Έζησε στα χέρια σου ευτυχισμένο και αυτό έχει σημασία, ότι έδωσες χαρά σε μια όμορφη ύπαρξη.
Θα σε συμβούλευα όμως κάτι που παρατηρώ στη συμπεριφορά αυτού του τύπου. ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Δεν είναι φυσιολογικές συμπεριφορές αυτές και από πίσω βρίσκονται πολλά απωθημένα και ποιος ξέρει τι άλλο.
Tamam mı? Ona bir daha konuşma..
 
Λυπαμαι παρα πολυ για το πουλακι ειλικρινα! Εκανες οτι μπορουσες για την υγεια του και για να ειναι καλα!
Για ολο αυτο που εγινε τι να πρωτοπω! Δε μπορω να καταλαβω τη συμπεριφορα αυτου του ανθρωπου και το θρασος του! Αν νοιαζονταν για το πουλακι θα το αφηνα σε σενα εφοσον υπηρχε θεμα υγειας για να μη το επιβαρυνουν αλλα αντα αυτου το πηραν σε ενα χωρο που ειναι φρεσκοβαμμενος και το εβαλαν και στο παραθυρο! Δε θα πω κατι αλλο! Λυπαμαι πολυ!
 
Ζωή λυπάμαι για την απώλεια του Σελίμ. Το μόνο που θέλω να σου πω στο φινάλε της ιστορία του είναι ένα μεγάλο μπράβο σε εσένα για την αγάπη και την φροντίδα που του πρόσφερες. Και ας μην ξεχνάμε ότι όσο αφορά τα έμψυχα όντα τίποτα δεν μας ανήκει και τίποτα δεν είναι δικό μου και δικό του.
 
καλησπερα. επανερχομε στο θεμα για εναν και μονο λογο. Για να εκφρασω την διαφωνια μου με αυτα που εγραψε ενα μελος, που με βρισκουν να μην συφωνω. η αποψη μου ειναι οτι η ζωημ ε πονο καρδιας καλα εκανε και εδωσε τον σελιμ χωρις να διαπραγματευτη την τιμη των εξοδων που εκανε για εννια μηνες. Δεν θα μπορουσα και εγω να το κανω. Δεν θα πορουσα να διαπραγματευτω με απροσωπα προσωπα. στην μνημη του σελιμ, στην ελευθερια της αγαπης που μας χαριζουν αυτες οι ψυχες, και στο δικαιωμα οσο μπορουμε ακομα να λεγομαστε ανθρωποι.
 
Λυπαμαι για την απωλεια σου.. Το σημαντικο ειναι οτι του προσεφερες στιγμες θαλπωρης και αγαπης κ εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου να τον βοηθησεις. Απο ψηλα θα κελαιδαει για σενα κ μονο..
 
καλησπερα. επανερχομε στο θεμα για εναν και μονο λογο. Για να εκφρασω την διαφωνια μου με αυτα που εγραψε ενα μελος, που με βρισκουν να μην συφωνω. η αποψη μου ειναι οτι η ζωημ ε πονο καρδιας καλα εκανε και εδωσε τον σελιμ χωρις να διαπραγματευτη την τιμη των εξοδων που εκανε για εννια μηνες. Δεν θα μπορουσα και εγω να το κανω. Δεν θα πορουσα να διαπραγματευτω με απροσωπα προσωπα. στην μνημη του σελιμ, στην ελευθερια της αγαπης που μας χαριζουν αυτες οι ψυχες, και στο δικαιωμα οσο μπορουμε ακομα να λεγομαστε ανθρωποι.
Η πρόταση για ''διαπραγμάτευση'' δεν έγινε για τα χρήματα... Το να του ζητηθούν χρήματα όμως μπορεί να τον έκαναν να παραιτηθεί της ιδέας να της τον πάρει...Αυτή όπως κατάλαβα ήταν η άποψη του Ανέστη.
Κι εμένα πάντως δεν θα μου πήγαινε (για να τον αποτρέψω) ''εκεί'' (δηλ στο να ζητήσω χρήματα) το μυαλό...
 
καλησπερα. επανερχομε στο θεμα για τελευταια φορα σεβομενος τον πονο που προκαλεσε η ολη εξεληξη του σελιμ, και την αγανακτηση που νοιωσαμε ολοι μας. εχθες ανεφερα τη διαφωνια μου με μια προταση που γραφτηκε. Μια προταση που καταλαβα πως υποθηκε απλα ειπα οτι δεν θα πραγματοποιουσα καμια συζητηση ε απροσωπα προσωπα. Δεν ανεφερα σε καμια φραση μου με ποιο μελος διαφωνησα γιατι δεν ηταν εκει το θεμα. Μεσω αυτου του φορουμ εκφραζομαστε τοποθετουμαστε μεσω του γραπτου λογου ενος κειμενου, που ως προς δημοσιο κειμενο ενδεχεται και κρητικης. και το γνωριζω. Ολες οι κρητικες στα κειενα μου ειναι καλοδεχουενα πραγατικα, οταν αναφαρονται σε αυτα που εχω γραψει. το να αναφερονται ονοματα που δεν εχω γραψει το βρισκω λαθος. αυτη ειναι η αποψη μου. ευχομε οταν συνηδητα η ασυνηδητα το κανω και εγω, να ου κανετε παρατηρηση με αυτο το κειμενο για αυτα που υποστηριζα. ευχαριστω
 
Η δικη μου αποψη ειναι οτι σε αυτο το θεμα γραφτηκαν μερικες υπερβολες ενθεν κακειθεν, απο το τι κανει με το παιδι του ο καθενας και φτασαμε μεχρι τα τριτοξαδερφα :)

Επειδη ομως την ζωη,τα βιωματα και την καθημερινοτητα του καθενος δεν την ξερουμε καλο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι.
Καθε ιστορια ειναι σαν τα νομισματα,υπαρχει παντα και δευτερη οψη.
 
Νομίζω πως το θέμα έχει εξαντληθεί.

Ότι έγινε έγινε και δεν μπορεί τίποτε να το ανατρέψει.

Συνεχίζουμε σε νέα θέματα... με νέες απορίες αν κάποιος θέλει να συζητήσει κάτι.

Το μόνο που θα πω κλείνοντας είναι πως όταν με το καλό η Ζωή έρθει Ελλάδα και εφ' όσον το επιθυμεί προτίθεμαι να της χαρίσω ένα ζευγαράκι καναρινιών που ευελπιστώ να καλύψουν το κενό που άφησε ο φίλος της, στη @ζιζι και που είμαι της γνώμης πως θα κλέψουν την καρδιά της.
Είμαι βέβαιος πως δεν θα έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τον Σελίμ... Και είμαι 100% σίγουρος πως κοντά της θα περάσουν τέλεια!
Ζωή τι λες;
 
Το μόνο που θα πω κλείνοντας είναι πως όταν με το καλό η Ζωή έρθει Ελλάδα και εφ' όσον το επιθυμεί προτίθεμαι να της χαρίσω ένα ζευγαράκι καναρινιών που ευελπιστώ να καλύψουν το κενό που άφησε ο φίλος της, στη @ζιζι και που είμαι της γνώμης πως θα κλέψουν την καρδιά της.
Κύριε Γιάννη, ειλικρινά με συγκινειτε και μόνο που το σκεφτήκατε!
Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
προτίθεμαι να της χαρίσω
Μπράβο φίλε... Τέτοιες στιγμές καταλαβαίνω ότι το pb δεν είναι απλά χώρος δημοσιεύσεων άρθρων και συζητἠσεων. :)
 
Back
Top