Γενικά Πτεροροια παπαγάλου είναι φυσιολογικά αυτή την εποχή;

εχεις παρατηρησει μεγαλη απωλεια πουπουλων;

αν δεις να πεφτει και κανενα πουπουλακι δε σημαινει οτι εχει κατι το ανησυχητικο... Τα πουπουλα δεν ειναι κολλημενα πανω στο πουλι... Θα πεσει και κανενα...
 
Της πέτουν μεγάλα απο την φτερούγες της και μικρά που είναι σαν χνουδάκι. Κάθε μέρα όλο και πιο πολλά. Α ανέβασα φωτογραφία του Οράτιου. Περιμένω εντυπώσεις 🙂
 
πολυ ομορφος ο Ορατιος σου...

τον βλεπεις να βγαζει αυτος τα πουπουλα ή πεφτουν μονα τους;
 
Ξύνεται και του πέφτουν. Για αυτό λέω μήπως είναι πτεροροια... Τι λές;
 
Γιατί; Μήπως επειδή είναι ακόμα στρεσαρισμένος και φοβισμένος; Τον Δεκέμβρη τον πήρα και ακόμα φοβάται... Και μαζί του φοβάμαι και γω μήπως μείνει χωρίς πούπουλα ο γλυκός μου
 
καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον κτηνιατρο, αν δεν το εχεις κανει ηδη. Για να εισαι σιγουρη.
 
Ναι αλλά σε πληροφορώ ότι τον σκύλο μου δεν τον φοβάται καθόλου. Είναι ο μόνος που πλησιάζει το κλουβί και δεν κάνει σαν τρελός
 
Ανέβασα και άλλες φωτογραφίες του Οράτιου (ροζέλα) και μια φωτογραφία της Κούκυς μου ( Ζακό ). Περιμένω σχόλια...
 
Ειναι και τα δυο πανεμορφα πουλια και απο τις φωτο μου φαινονται και τα δυο υγιεστατα. Τα πουλια που μαδανε τα φτερα τους μονα τους δεν ειναι οπως η ροζελα σου. Δεν ειναι περιεργο να χασει καποια λιγα πουπουλα αυτη την περιοδο ομως η κανονικη πτεροροια θα ερθει τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο. :)

Παρολα αυτα αν εισαι προβληματισμενη οπως σου λεμε ολοι ο πτηνιατρος θα σε κατατοπισει καλυτερα! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Δεν έχει εδω στην Λαμία πτηνιατρους όπως έχω ξαναπεί. Και ντέπομαι να πάρω τηλ. Να ρωτήσω απο την λίστα που μου έχετε δώσει...
 
Βρε παιδιά μην μόλις γράψει κάποιος οτι πέφτουν τα φτερά του παπαγάλου του τον αγχώνεται λέγοντας του οτι μαδιέται. Έχει τώρα ένα μήνα όσα μέλοι γράψουν ότι οι παπαγάλοι τους χάνουν φτερά βγάζετε το συμπέρασμα οτι όλοι ''μαδιούντε''.
 
η πτωση των φτερων (πουπουλων) για να βγουν καινουρια
 
Back
Top