Γενικά Πως απελευθερώνουμε μια καρδερίνα που υποψιαζόμαστε για άγρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Αγόρασα μια καρδερίνα με την διαβεβαίωση ότι είναι εκτροφής.

Έχει περάσει ένας μήνας και το πουλί είναι πολύ άγριο.

Δεν στέκεται καθόλου μέσα στο 60cm κλουβί που το έχω, πετά συνεχώς από την μια έως την άλλη και κάνει μπάνιο στο νερό κάθε μέρα.

Δεν τρώει μήλο, αυγό, αγγούρι, αγγίζει λίγο την τσουκνίδα.

Είναι φετηνό μου είπε όταν το πήρα.

Εδω στην Νέα Ιωνία είναι το πάρκο του Βέικου


ΕΡΩΤΗΣΗ 1:

Να το ΑΦΉΣΩ ελεύθερο; Θα τα καταφέρει;


ΕΡΩΤΗΣΗ 2:

Υπάρχει τρόπος να το ηρεμήσω;
 
Πολύ δυσάρεστο το περιστατικό που βιώνεις και πολύ καλός ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Η απελευθέρωση ενός ακόμα και άγριου πουλιού και η επανένταξή του στην φύση δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση.
Χρειάζεται προετοιμασία και το ίδιο το πουλάκι, διατροφικά και μυικά. Επίσης πρέπει να γίνει κατάλληλη επιλογή, τόπου και χρόνου.
Ίσως θα χρειαστεί να πάρεις βοήθεια από κάποιο εξειδικευμένο κέντρο άγριων ζώων.
Περίμενε να γίνει συζήτηση να βρεις την καλύτερη λύση, αφού καταλαβαίνω γι' αυτήν ψάχνεις.
Αν επιτρέπεται από που το πήρες από μαγαζί; Αν ήταν εκτροφικό, κανονικά θα είχε δαχτυλίδι.
 
Το αγόρασα από κάποιον που υποτίθεται ότι είναι εκτροφέας και όταν είδε ότι είχα πουλιά μου πρότεινε να πάρω και μία καρδερίνα
 
Αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα βιντεάκι με το πουλάκι, τα παιδιά που ασχολούνται θα σου έλεγαν σίγουρα περί τίνος πρόκειται.
 
Φαλκόνη σκέφτεσαι πάρα πολύ καλά.
Θεωρώ πως όλα όσα αναφέρεις προδιαθέτουν καλή "υγεία" σκέψεων, καλές και φιλικές προς το περιβάλλον καταβολές και φυσικά σου αξίζει έπαινος.
Πρόσφατα η ομάδα μας απευθύνθηκε σε κέντρο κατάλληλο με επιστημονικά καταρτισμένο για τους στόχους του επιστημονικό προσωπικό. Φυσικά έχουν αντίστοιχους και όχι μόνο σκοπούς με το ερώτημά σου. Υποσχέθηκαν να μας απαντήσουν σύντομα οπότε σου προτείνω να κάνεις υπομονή μερικές μέρες. Άλλωστε η κατάσταση του πτηνού δεν θα αλλάξει για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ελπίζω να μας δώσεις το χρόνο που απαιτείται ώστε μαζί να δώσουμε τις ευκαιρίες που απαιτούνται στο πανέμορφο αυτό πτηνό να ζήσει εκεί που ανήκει... εκεί που γεννήθηκε... στη φύση.
Σε αντιστάθμισμα της υπομονής σου θα βάλω το video που ακολουθεί για να δούμε τον πληθυσμό αυτών των πουλιών σε περιβάλλον που πραγματικά προστατεύεται από τους ανθρώπους.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αγόρασα μια καρδερίνα με την διαβεβαίωση ότι είναι εκτροφής.

Έχει περάσει ένας μήνας και το πουλί είναι πολύ άγριο.

Δεν στέκεται καθόλου μέσα στο 60cm κλουβί που το έχω, πετά συνεχώς από την μια έως την άλλη και κάνει μπάνιο στο νερό κάθε μέρα.
Δεν τρώει μήλο, αυγό, αγγούρι, αγγίζει λίγο την τσουκνίδα
Εδω στην Νέα Ιωνία είναι το πάρκο του Βέικου

ΕΡΩΤΗΣΗ 1:

Να το ΑΦΉΣΩ ελεύθερο; Θα τα καταφέρει;
Η συμπεριφορά που περιγράφεις δεν δείχνει απαραίτητα άγρια αιχμαλωτισμένη καρδερίνα. Ανάλογα το τρόπο και τον χώρο εκτροφής μπορεί και μια καρδερίνα εκτροφής να συμπεριφέρεται έτσι.
Αν αμφιβάλεις για το παρελθόν της ΝΑΙ να την αφήσεις. Εφόσον είναι σε καλή υγεία και αφαιθεί στο σωστό τόπο και χρόνο. Θα τα καταφέρει. Το πάρκο Βείκου έχει καρδερίνες; Λόγω εποχής καλύτερα να αφαιθεί κάπου με καρδερίνες.
 
ΟΚ Περιμένω. Οταν την βλέπω τόσο ανύσηχη απλά στεναχωριέμε.
Καθε φορά που περνάω κοντά από το κλουβί αναστατώνεται
Τώρα την έβαλα σε σημείο που δεν χρειάζεται να περνάω από κοντά
Την αγόρασα 15 ευρω φιλική τιμή

Σε πετ σοπ καρδερίνα εκτροφής; Μου φαίνεται φοβερά απίθανο.
Δεν είπα από κατάστημα, είπα από εκτροφεα που ήρθε στο γραφείο μου γι' άλλη δουλεια και είδε τα πουλιά που έχω
 
Η συμπεριφορά που περιγράφεις δεν δείχνει απαραίτητα άγρια αιχμαλωτισμένη καρδερίνα. Ανάλογα το τρόπο και τον χώρο εκτροφής μπορεί και μια καρδερίνα εκτροφής να συμπεριφέρεται έτσι.
Αν αμφιβάλεις για το παρελθόν της ΝΑΙ να την αφήσεις. Εφόσον είναι σε καλή υγεία και αφαιθεί στο σωστό τόπο και χρόνο. Θα τα καταφέρει. Το πάρκο Βείκου έχει καρδερίνες; Λόγω εποχής καλύτερα να αφαιθεί κάπου με καρδερίνες.
Αυτό ακριβώς θέλησα να τονίσω. Γι αυτό ρώτησα σε τι χώρο βρίσκονταν τα πουλιά.

15 ευρώ καρδερίνα, δεν είναι σίγουρα εκτροφής...

Έλα μια βόλτα από τα Μεσόγεια, η στην Πάρνηθα, η στο άλσος Βεϊκου, η στο άλσος Τρίτση και χάρισέ της τη ζωή που της αξίζει.
Σε μια δική μου απελευθέρωση, με το που έφυγε από τα χέρια μας πήγε σε απέναντι κυπαρίσσι και κελάηδησε με τρόπο που θα μου μείνει ανεξίτηλα αξέχαστος!
 
Eπειδή μου άρεσε ο τρόπος που σκέφτεσαι θα ήθελα να σου κάνω εγώ το πρώτο δώρο.

Ελα να σου δώσω μία αρσενική καρδερίνα εκτροφής.

Δυστυχώς δεν έχει δαχτυλίδι γιατί δεν το δέχτηκε ή μαμά καρδερίνα.

Αλλά είναι εκτροφής.

Στείλε μου μηνυμα να βρεθούμε να πάρεις το πουλάκι.
 
Έλα μια βόλτα από τα Μεσόγεια, η στην Πάρνηθα, η στο άλσος Βεϊκου, η στο άλσος Τρίτση και χάρισέ της τη ζωή που της αξίζει.
Σε μια δική μου απελευθέρωση, με το που έφυγε από τα χέρια μας πήγε σε απέναντι κυπαρίσσι και κελάηδησε με τρόπο που θα μου μείνει ανεξίτηλα αξέχαστος!

Εγώ για την απελευθέρωση θα πρότεινα και την Λίμνη Μαραθώνα, έχει πολλά νερά και βιότοπο καρδερίνας! Συνδιάζεται με καφεδάκι στην καφετέρια εκεί ή με μπριζόλες στο κοντινό Καλέτζι. :)

Πολύ παλιά μου έδωσαν έναν άγριο Φλώρο. Στο κλουβί δεν έβγαλε άχνα όσο καιρό τον είχα και ήταν πολύ ανήσυχος. Την ημέρα που τον απελευθέρωσα πήγε και στάθηκε 3-4 μέτρα από μένα, πάνω σε έναν πυράγκαθο, και έκανε ένα τραγούδι που δεν περιγράφεται! Βγήκε από μέσα του όλος ο εγκλωβισμός και η καταπίεση. Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο φλωρίσιο τραγούδι από τότε…..
 
Αν είναι να το κάνει Μαραθώνα, να κανονίσουμε συνάντηση στη λίμνη. Να πιούμε καφέ και να το χαζέψουμε όλοι μαζί.
 
Γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να περιμένουμε μερικές μέρες τους φίλους μας για να μας ενημερώσουν για τις ενδεικνυόμενες για την κάθε περίπτωση κινήσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα ούτε στη φύση που θα το δεχτεί ούτε στο πτηνό που θα απελευθερωθεί.
Ενδεικτικά σε τηλεφωνική συζήτηση που είχαμε, μου ανέφεραν πως ακόμη και 3 ώρες να έμεινε σε κλουβί που είχε ξαναχρησιμοποιηθεί από άλλα πτηνά ή να έζησε κοντά σε οικόσιτα ωδικά πτηνά, μπορεί να μεταφέρει ασθένειες στα ιθαγενή της φύσης που θα τα εκθέσει σε σοβαρό κίνδυνο.
 
Εσύ πάψε να είσαι τόσο ''ψείρας'' ... Εκεί που πάμε να πάρουμε τα πάνω μας, έρχεται η λογική σου και μας φρενάρει :D

Πάντα βρίσκεις τον τρόπο να ανεβάζεις τη διάθεσή μου... σ' ευχαριστώ Νικόλα.
 
Back
Top