Ασθένειες Πως η διατροφή και οι συνθήκες συντήρησης επηρεάζουν την υγεία του παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ασε το τροπαριο περι χρηματων κ πες κατι ουσιωδες!
Ζαχαρία, αρκετά. Όχι σε αυτό το ύφος.

Μην μπείτε στον κόπο να συνεχίσετε έτσι. Τα μηνύματά σας θα διαγράφονται.
 
ποστ εχεις σχολιασει γραφεις ακριβως το ιδιο πραγμα χωρις επιχειρηματα,! Τα λογια τα εχουμε διαβασει αρκετες φορες, τα αποτελεσματα δε βλεπουμε!

Κάποια πράγματα φιλε μ δε γίνεται να τα λέμε διαφορετικά. Αυτο π προβλέπεται από τη φύση ότι Το τάισμα από τους φυσικους γονείς είναι το ιδανικό, δε γίνεται να το Γραψω διαφορετικά. Το ίδιο θα ξαναγράψω αν χρειαστεί. Δε καταλαβαίνω το σχόλιο σ ομολογώ. Δε πρόκειται ποτε να γράψω κάτι επειδή δε με συμφέρει να το γράψω αν εννοεις κάτι τέτοιο. Να σ υπενθυμίσω το θέμα της κοπέλας είναι κ το πρόβλημα π αντιμετωπίζει το ζωντανό 😜
 
Παντως παιδια αυτο που εχω αποκομίσει εγώ απο τις συζητησεις για το συγκεκριμενο θεμα (εντος και εκτος φορουμ) ειναι τα εξης.

Τα πουλακια που ταιζονται στο χερι αποκλειστικα απο τον εκτροφεα τους εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να βγαλουν καποια ψυχολογικα αργοτερα στην ενηλικίωση τους.

Επισης για τον ιδιο λογο δεν γινονται καλοι γονεις αργοτερα απο την αποψη απο το Α ως το Ω να αναθρεψουν νεοσσους χωρις καμια παρεμβαση.
Αυτα οσο αναφορα τα πουλακια που ταιζονται στο χερι αποκλειστικα.
Βεβαια καποιος που ζηταει να αγορασει ενα ημερο πουλακι, αρχικα τουλαχιστον, δεν εχει στο μυαλο του την αναπαραγωγη και μαλλον δεν θα αντιμετωπισει αυτο που αναφερω πιο πανω.

Με βαση τη λογικη αν θελουμε να ελαχιστοποιησουμε τα προβληματα αλλα και να εχουμε ενα ημερο πουλακι η διαδικασια του co-parenting μοιαζει η πιο "σωστη"/μεση λυση και το θετω ετσι γιατι παντα η πιο σωστη μεθοδος για εμενα θα ειναι η φυσικη διαδικασια απο την αρχη μεχρι το τελος.

Προσωπικη εμπειρία αναπαραγωγης σε παπαγαλους/παπαγαλοειδη δεν εχω ακομα.
H μονη επαφη που εχω ειναι με τον Hοοl, που απογαλακτιστηκε απο τους γονεις χωρις παρεμβαση δεν ειχα κανενα προβλημα στο να τον κοινωνικοποιησω και ευελπιστω να γινει καλος μπαμπας στο μελλον.
 
ναι... Και φυσικά η σωστή διατροφή και οι συνθήκες συντήρησης παίζουν το σημαντικότερο λόγο στην υγεία ενός οργανισμού. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένα πουλάκι σωστά ταϊσμένο με κρέμα, θα αντιμετωπίσει προβλήματα.
δηλαδή ένα πουλάκι που το μεγαλώνουν αποκλειστικά οι γονείς που τρώνε μόνο ηλιόσπορους,θα είναι εντάξει;

αυτό που κατάλαβα εγώ, είναι ότι ήρθε στα χέρια σου ένα πουλάκι που,όπως λες :
Η Πινεζούλα μας έτρωγε τα πάντα σχεδόν από το τραπέζι των αφεντικών της: μακαρόνια, ψωμί, πατατάκια και χίλια μύρια άλλα καλούδια…
εμένα αυτό μου δείχνει ιδιοκτήτη ανεύθυνο και μη ενημερωμένο για τις ανάγκες του φτερωτού του και όχι εκτροφέα που μεγαλώνει και ταΐζει κατάλληλα και σε σωστές συνθήκες το κοπάδι του.

οπότε αυτό που συμπεραίνω, είναι ότι η άγνοια και η ανευθυνότητα είναι που οδηγούν στην κακή υγεία γενικότερα στους οργανισμούς και στο ότι ταλαιπωρείται η Πινεζούλα αυτή την στιγμή. Εύχομαι γρήγορη και καλή ανάρρωση να έχει η μικρούλα 🙂


Πώς υποφέρει το πουλί και οι εξετάσεις είναι καλές; Και πώς προσπαθείτε να της σώσετε τη ζωή ενώ οι εξετάσεις δεν έδειξαν τι φταίει;

Ξαναρωτάω, τι εξετάσεις κάνατε; Αρχείο με αντίγραφα έχεις; Μπορούμε να τα δούμε;
σε αυτές τις ερωτήσεις έχουμε κάποια απάντηση;
 
Προς ώρας δεν έχουμε λάβει ακόμη τις εξετάσεις της. Απο Δευτέρα μας είπε η ιατρός μας. Δεν χρειάζεται να είναι διάνοια κανείς για να δει ότι το πουλί έχει σοβαρό θέμα. Οταν σταματάει να τρώει, να πίνει, οι κουτσουλιές είναι περίεργες και το πουλί ζαρώνει όλη την ώρα σε 2 πόδια επάνω στην πατήθρα, και μετά κατεβαίνει πια στον πάτο του κλουβιού... Τι άλλο;!
 
Off topic, αλλά επειδή αν θυμάμαι καλά μένετε στη Χαλκιδική, πηγαινετε σε πτηνιατρο στη Θεσσαλονίκη; Αν όχι, πολύ θα ήθελα να μάθω σε ποιον κτηνιατρο πηγαινετε στη Χαλκιδική. Μένουν και οι γονείς μου εκεί και έχουν εκείνοι τώρα τα πουλάκια μου. Δεν έχουν αρρωστήσει ποτέ αλλά μια φορά τον χρόνο περίπου τους κάνουν έναν προληπτικό έλεγχο και ανάλυση στις κουτσουλιες. Αν ο δικός σας κτηνιατρος μπορεί να τα κάνει όλα αυτά και είναι πιο κοντά, θα γλίτωναν τα καημένα και την ταλαιπωρία γιατί είναι ηλικιωμένα όλα και όσο να ' ναι η μεταφορά τα αγχωνει και τα κουράζει.
 
Παντως παιδια αυτο που εχω αποκομίσει εγώ απο τις συζητησεις για το συγκεκριμενο θεμα (εντος και εκτος φορουμ) ειναι τα εξης.

Τα πουλακια που ταιζονται στο χερι αποκλειστικα απο τον εκτροφεα τους εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να βγαλουν καποια ψυχολογικα αργοτερα στην ενηλικίωση τους.

Οι γονείς είναι αναντικατάστατοι αυτος ειναι γενικός κανόνας για όλα τα ζωντανά. Πέραν του ταΐσματος μέσω της αλληλεπιδρασης τα μαθαίνουν και διάφορα άλλα πράγματα όπως κανόνες συμπεριφοράς επιτρεπόμενα όρια κοκ .
 
Off topic, αλλά επειδή αν θυμάμαι καλά μένετε στη Χαλκιδική, πηγαινετε σε πτηνιατρο στη Θεσσαλονίκη; Αν όχι, πολύ θα ήθελα να μάθω σε ποιον κτηνιατρο πηγαινετε στη Χαλκιδική. Μένουν και οι γονείς μου εκεί και έχουν εκείνοι τώρα τα πουλάκια μου. Δεν έχουν αρρωστήσει ποτέ αλλά μια φορά τον χρόνο περίπου τους κάνουν έναν προληπτικό έλεγχο και ανάλυση στις κουτσουλιες. Αν ο δικός σας κτηνιατρος μπορεί να τα κάνει όλα αυτά και είναι πιο κοντά, θα γλίτωναν τα καημένα και την ταλαιπωρία γιατί είναι ηλικιωμένα όλα και όσο να ' ναι η μεταφορά τα αγχωνει και τα κουράζει.
Η ιατρός μας είναι στα Μουδανιά, κοντά στην Παναγία Κορυφινή, λέγεται Ελένη Νιτσοτόλη. Είναι πολύ καλή ιατρός, είμαι πολύ ευχαριστημένη μέχρι σήμερα)
 
Η ιατρός μας είναι στα Μουδανιά, κοντά στην Παναγία Κορυφινή, λέγεται Ελένη Νιτσοτόλη. Είναι πολύ καλή ιατρός, είμαι πολύ ευχαριστημένη μέχρι σήμερα)
Τέλεια! Αυτό ήθελα να ακούσω. Η Ελένη ήταν πάντοτε η κτηνίατρος της σκυλίτσας μου και την εμπιστεύομαι απόλυτα. Πουλάκι δεν έτυχε να της πάω ποτέ, επειδή έμενα Θεσσαλονίκη και είχα στη διάθεσή μου πτηνιατρο. Οι γονείς μου πηγαίνουν εκεί και τον σκύλο τους οπότε θα τους πω να τη ρωτήσουν εάν μπορεί να αναλάβει και τα μικρά μας. Ευχαριστώ πολύ 🙂
Περαστικά στη μικρή σας. Αφού την ανέλαβε η Ελένη, είμαι αισιόδοξη 😊
 
Ένα πολλή ωραίο θέμα πραγματικά με διαφορετικές απόψεις, οι οποίες η κάθε μια έχει το θεματολογιο της και το κοινό της. Προσωπικά είμαι υπέρ στο τάισμα των νεοσων από τους γονείς τους, διότι απλα αυτό είναι η φύση τους. Από την άλλη καταλαβενω και τον εκτροφεα ο οποίος ταιζη με κρέμα διότι αυτό είναι που ζητα το αγοραστικο κοινό. Όλοι μας το βλέπουμε σε μεγάλη κλίμακα να συμβενη καθώς η συνήθως ερώτηση του ενδιαφερομενου αγοραστή είναι, είναι ήρεμο; Ταισμενο στο χέρι;, και η σύνηθες ερωτήσεις. Στην κουβέντα που κάναμε πριν χρονια με τον κυριακου για το τάισμα των νεοσων μου απάντησε, μακάρι να μην ήταν κρητηριο αγοράς το να κάθεται ο παπαγάλος με το καλημέρα στον ωμο μας. Η ενημέρωση μου πάνω στο θέμα ταισματος νεοσων είναι κυρίως πληροφορειες μέσω ίντερνετ, και έχω κατάληξη στο συμπέρασμα ότι την φύση δεν μπορεί να την αντικαταστηση τίποτα. Πιστεύω ότι λοιπη η ενημέρωση στο αγοραστικο κοινό και οι λάθος εικόνες δυστυχώς που προβαλονται στις δήθεν ομάδες φίλων παπαγάλων του faceboock με όλο το ανούσιο υλικό τους, καθώς το μόνο που προοθουν είναι το εμπόρευμα τους
 
Οι γονείς είναι αναντικατάστατοι αυτος ειναι γενικός κανόνας για όλα τα ζωντανά. Πέραν του ταΐσματος μέσω της αλληλεπιδρασης τα μαθαίνουν και διάφορα άλλα πράγματα όπως κανόνες συμπεριφοράς επιτρεπόμενα όρια κοκ .

Πολύ πολύ σωστό φιλε. Επέτρεψε μ να συμπληρώσω ότι στη σεξουαλικη ωρίμανση τα ταισμενα με κρέμες δε γνωρίζουν καν τι πρέπει να κάνουν. Περνάνε χρόνια μέχρι να κατασταλαξουν μέσα τους κ με τη σωστή καθοδήγηση από εμάς. Στους μεγάλους παπαγάλους είναι ακόμα πιο έντονο το φαίνομενο.
 
Βλέπω συχνά αγγελίες εκτροφέων, ιδίως στην Ελλάδα, που λένε πως πουλάνε μωρά για τάισμα στο χέρι…Που να τους κοπεί το χέρι! Είναι έγκλημα αυτό το πράγμα, παιδιά!
Να τους κοπεί, συμφωνώ!👍
Δεν μπορεί να δίνουν στον κάθε άσχετο ένα μωρό πουλί, το οποίο θα επιβιώσει μόνο από τύχη στα χέρια τους. Από τη στιγμή που δεν λογαριάζουν ζωές είναι εγκληματίες!

... Τουλάχιστον εγω που ταΐζω μωρά με κρέμα (από μια ηλικία και μετά) δε νιώθω εγκληματίας😉 και ελπίζω να μη πιάσει η "ευχή" σου και να μου κοπεί το χέρι...

.Ανατολη ευχομαι περαστικα στο πουλακι και ελπιζω να εχω και τα 2 μου χερια στο μελλον γιατι δυστυχως γνωριζω πως ειναι να μην εχει καποιος χερι!
Γιατί βρε παιδιά να κοπούν τα δικά σας χέρια; Από που και ως που; 😁
Εσείς δεν έχετε σχέση με αυτούς που (καταριέται) αναφέρει η Ανατολή...Δεν δίνετε πουλιά για τάισμα στο χέρι, αλλά ταΐζετε πουλιά στο χέρι. Υπάρχει τεράστια διαφορά! 😉

Το άλλο είναι η σωστή διατροφή, όπως ήδη καταλαβαίνετε. Η Πινεζούλα μας έτρωγε τα πάντα σχεδόν από το τραπέζι των αφεντικών της: μακαρόνια, ψωμί, πατατάκια και χίλια μύρια άλλα καλούδια…Ένα μεγάλο ΟΧΙ στις ανθρώπινες τροφές! Καταστρέφουν το πεπτικό των πουλιών με τρομερές συνέπειες: συκώτι, νεφρά, οισοφάγο, κλπ.

Και πάλι συμφωνώ!
Δεν έχουμε δικαίωμα να παρέχουμε τροφές επεξεργασμένες, αλατισμένες, τηγανητές κτλ κτλ
Τους παρέχουμε τόσα και τόσα, έστω και αν διατροφικά επιτρέπονται για το είδος τους. Γιατί και τροφές ανθρώπων;

Το επόμενο είναι το ίδιο το κλουβί. Σχάρα από κάτω και πάλι σχάρα! Αυτό το συζητήσαμε με τα παιδιά και στην 1η συνάντηση πρόσφατα στην Θεσσαλονίκη. Όταν μου έφεραν το πουλί, το κλουβί του ήταν πανάκριβο, όλα σούπερ – μόνο έλειπε η σχάρα από κάτω. Της έβαζαν κάτω γκρίτ και άλλα πράγματα και η Πινεζούλα έβοσκε από κάτω, προφανώς, τρώγοντας και τις κουτσουλιές της μαζί…..
Εγώ πάλι ευτυχώς δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα, να τρώνε δηλ από κάτω.
Όχι ότι δεν προτιμώ τα κλουβιά να διαθέτουν σχάρα, αλλά έτυχε όλα όσα μου άρεσαν λόγω μεγέθους-σχεδίου κανένα να μην είχε.
 
Ένα εύστοχο σοφό ρητό από την αλλοδαπή “ eat like a bird”.
Μπορούμε να δίνουμε ανθρώπινες τροφές αν τρώμε κ εμείς οι ίδιοι σωστά.
Οικογενειακώς εμείς τρεφόμαστε όλοι μαζί με τα πουλιά τα πελλετς υπάρχουν σε μια ταιστρα κ αδιαφορώ αν τρωνε από εκεί 😜
 
Ένα εύστοχο σοφό ρητό από την αλλοδαπή “ eat like a bird”.
*Μπορούμε να δίνουμε ανθρώπινες τροφές αν τρώμε κ εμείς οι ίδιοι σωστά.
Οικογενειακώς εμείς τρεφόμαστε όλοι μαζί με τα πουλιά τα πελλετς υπάρχουν σε μια ταιστρα κ αδιαφορώ αν τρωνε από εκεί 😜
Το να τρως ως πουλί, έχει σχέση με την ποσότητα (εις την αλλοδαπή και εις την ημεδαπή).
Ουσιαστικά σημαίνει: τρώγε τόσο όσο να μπορείς να διατηρηθείς στη ζωή,
μακάρι όλοι να μπορούσαμε να ακολουθήσουμε το παράδειγμα 😉
*Με βάζεις σε πειρασμό να ρωτήσω τι είδους διατροφή κάνετε πουλιά και άνθρωποι; 😁
 
Sisy είναι σοφό ρητό. Έναν πουλί τρώει αρχοντικά με το π ξυπνά. Τρώει το μεσημέριανο και το βράδυ λίγο. (Κοιμάται επισης με τη Δύση περιπου)
Δεν τηγανίζουμε σπίτι τρώμε το λάδι ωμο. Τόσο τα πελλετς όσο και οι τροφές περιέχουν έξτρα παρθένο ελαιόλαδο. Ψαρι τρώμε είτε ψητό είτε κάρβουνα. Λαδόκολλα λοιπόν κ στα πουλιά ότι ψαρι έχουμε (κυνηγάμε τα αλειευμενα κ οχι εκτροφείου)
Πρασινάδες τρώμε σε κάθε γεύμα πρασινάδες τρωνε κ τα πουλιά (ρόκα σπανάκι, καλε, σαλάτες σγουρες, λάχανο)
Φυτρες τρωνε τα πουλία φυτρες τρώω κ εγώ (ασχολούμαι από τα 6 μ με άθλημα πρωταθλητισμό μεχριντα 28). Είναι πολύ σημαντικά τα καύσιμα η αναλογια, το ειδος αλλά κ η διατροφική αξία του καθενοσ (ειδικά την αγωνιστική περιοδο)
Αλατι κ ζάχαρη αποφεύγονται για εμάς απαγορεύονται Γιά τα παπαγαλομουτρα
[automerge]1569684071[/automerge]
Δεν λεει μονο αυτο το ρητο 😛

View attachment 67128

😀... Θεός :)
 
Sisy είναι σοφό ρητό. Έναν πουλί τρώει αρχοντικά με το π ξυπνά. Τρώει το μεσημέριανο και το βράδυ λίγο. (Κοιμάται επισης με τη Δύση περιπου)
Αυτό ποτέ δεν αντελήφθην να γίνεται στα δικά μου πουλιά (μπάτζι-κοκατίλ-κοκατού-παροτλετς), στις ποσότητες αναφέρομαι.
Ο δε πάντα αδύνατος και παράξενος Μάριος συγκεκριμένα, δεν έλεγε να σταματήσει το φαγητό προ ύπνου (αν είχε τσέπες θ΄έβαζε κι εκεί)😛
...Αλατι κ ζάχαρη αποφεύγονται για εμάς απαγορεύονται Γιά τα παπαγαλομουτρα
και ότι περιέχει αλεύρι, για εμάς και για εκείνα, εγώ χρησιμοποιώ Ζέας και άλλα
 
Αυτό ποτέ δεν αντελήφθην να γίνεται στα δικά μου πουλιά (μπάτζι-κοκατίλ-κοκατού-παροτλετς), στις ποσότητες αναφέρομαι.
Ο δε πάντα αδύνατος και παράξενος Μάριος συγκεκριμένα, δεν έλεγε να σταματήσει το φαγητό προ ύπνου (αν είχε τσέπες θ΄έβαζε κι εκεί)😛

και ότι περιέχει αλεύρι, για εμάς και για εκείνα, εγώ χρησιμοποιώ Ζέας και άλλα
Βιολογικά όσπρια, ξηρούς καρπούς ωμους, αποξηραμένα σύκα κρανμπεριζ με χυμό ανανα, κοκοκυθοσπορο ανάλατα κ χωρίς προσθήκη ζάχαρης.
Οι δικοί μ Sissy τρέφονται το πρωι Πολύ. Το τελευταίο γεύμα για να καταλάβεις ήταν 20
Λεπτά πίσω
Ο δικος σ μ φαίνεται είναι κοιλιοδούλος 😜🤤
Ετοιμο να το πετάξεις στη κατσαρολα :)
 
Δεν λεει μονο αυτο το ρητο 😛
Μα και η συνέχεια έχει σχέση με το αρχικό = φυτικές ίνες, αλλά και το άδειασμα του εντέρου είναι εξ΄ίσου σημαντικό 😁
[automerge]1569685718[/automerge]
Ο δικος σ μ φαίνεται είναι κοιλιοδούλος 😜🤤
Ετοιμο να το πετάξεις στη κατσαρολα :)
Πάει, πέταξε από μόνο του το Μαριόνι μου...
 
Back
Top