Ασθένειες Πως η διατροφή και οι συνθήκες συντήρησης επηρεάζουν την υγεία του παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και όποιος έχει τη μύγα, φυσικά, μυγιάζεται...
Με αυτό το επιχείρημα σου Ανατολη μου, έριξες πολύ και το επίπεδο της συζήτησης αλλά την αξία των πληροφοριών που γράφτηκαν εδω.
Δεν γίνονται έτσι οι διάλογοι, τουλάχιστον εγω δεν εχω μάθει έτσι, οπότε και σταματαω εδώ γιατί σέβομαι τους αναγνώστες του θέματος,το δημιουργό του φόρουμ και τον εαυτό μου.

Εκτός από κάποια παλικάρια π για τους λόγους τους (€€€€) πρέπει να μας πείσουν για το αντίθετο.
Δε προσπάθησα να πείσω κανέναν(και πιο πολύ εσένα), απλά έγραψα την αποψη μου,την εμπειρία μου και όσα γνωρίζω μέσα από την εκτροφική μου ενασχόληση τα τελευταία χρόνια. Εσύ προσπαθείς να μας πείσεις για τις γνώσεις με βάση την μέχρι τωρα εμπειρία σου με το ζευγάρι των Ζακό σου... Που δεν έχεις ακόμα καταφέρει να αναπαραχθούν.Αρά τα όσα λες είναι στα πλαίσια των θεωρητικών σου γνώσεων και μόνο. Όταν αναπαραχθούν λοιπόν τα όμορφα πουλάκια σου, τα €€€€ που θα κερδίσεις από αυτά θα είναι πολλά περισσότερα απ όσα εκείνων των παλικαριών που αναφέρεσαι τώρα.
Απ ότι κατάλαβες μπορώ κι εγω να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους επιχειρήματα για να μειώσω το συνομιλητή μου,ώστε να φανώ εγω πιο αξιόπιστος από εκείνον κι ας μην είμαι.
Μπορείς να έχεις τη δική σου αποψη σου και τη σέβομαι... Το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ. Και αν δε σου αρέσει, απλά να με αγνοήσεις.
 
Παρακολουθοντας το θέμα, και ξαναδιαβαζωντας από την αρχή το ότι ανέφερε η ανατολια, δεν βλέπω κάτι που δεν συμφωνώ η που προσβαλη την δουλεια ενός σοβαρού εκτροφεα. εάν Όλη μπούμε αυτή την στιγμή στην χρυσή ευκαιρία θα διαπιστοσουμε ότι πωλούνται αφρικαν γκρευ ημερων για τάισμα στο χέρι. Απλα ανέφερα ένα είδος. καπιοι γνωρίζουν να ταΐζουν και αυτό είναι μια ευκαιρία να αποκτησουν ένα πουλί που πάντα ήθελαν ποιο οικονομικά. τι γίνεται όμως με όσους δεν ξέρουν όχι μόνο να ταΐζουν αλλα και το ποσο επικυνδινο είναι για την υγεια του. αυτός ο ασεινηδητος είτε λέγεται εκτροφεας είτε έμπορος το μόνο που τον απασχολη είναι τα ευρώ η να σπροξουμε όσο ποιο γρήγορα το εμπόρευμα. Ο σοβαρός εκτροφεας, έχει αποτελέσματα από την δουλεια του, και διάρκεια στον χρόνο. είναι πράγματι ένα πόλη ωραίο θέμα προς συζήτηση διότι νομίζω το οφείλουμε στου ανηποψιας τους και στους νέους ιδιοκτήτες. ένα θέμα που αξίζει να είναι στο αρχείο διότι που ξέρουμε κάποια στιγμή μπορεί κάποιος να το μελετήση. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και μάλιστα γνωριζουμε ότι αυτό σημβενη συχνά στην Κύπρο. Νομίζω ότι αυτό το θέμα αξίζει της προσοχής μας.
 
... Που δεν έχεις ακόμα καταφέρει να αναπαραχθούν
Βαγγελη εχω καταλαβει οτι εισαι χαμηλων τονων ανθρωπος απο τις λιγες κουβεντες που εχουμε ανταλλαξει απο κοντα αλλα και εδω μεσα.

Βρε μπαγασα η παραπανω φραση "ποναει"...
Με αγαπη στο λεω :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως παιδια αυτο που εχω αποκομίσει εγώ απο τις συζητησεις για το συγκεκριμενο θεμα (εντος και εκτος φορουμ) ειναι τα εξης.

Τα πουλακια που ταιζονται στο χερι αποκλειστικα απο τον εκτροφεα τους εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να βγαλουν καποια ψυχολογικα αργοτερα στην ενηλικίωση τους.
Αντωνη οποιοδήποτε πουλι που του δινουμε τα πάντα στην αρχη και οσο ειμαστε ενθουσιασμένοι που το βάλαμε στη ζωή μας αλλά αργότερα αλλάζει αυτο, μπορεί να παρουσιάσει τέτοιου είδους συμπεριφορές. Πιστευεις οτι τωρα που εσυ έχεις το μικρό σου και ασχολησε και δένεστε αν σε λίγο καιρό αλλάξει αυτο δε θα βγάλει μια διαφορετική συμπεριφορά;Εγω πιστεύω οτι ακόμα και τωρα που είναι λιγος ο καιρός που τον έχεις αν κάποια μέρα δε του δωσεις το χρόνο που συνήθως διαθέτεις για εκείνον θα σου κάνει μουτρα και θα υπάρχει "γκρίνια"...

Επισης για τον ιδιο λογο δεν γινονται καλοι γονεις αργοτερα απο την αποψη απο το Α ως το Ω να αναθρεψουν νεοσσους χωρις καμια παρεμβαση.

Βεβαια καποιος που ζηταει να αγορασει ενα ημερο πουλακι, αρχικα τουλαχιστον, δεν εχει στο μυαλο του την αναπαραγωγη και μαλλον δεν θα αντιμετωπισει αυτο που αναφερω πιο πανω.

Σου απάντησα και παραπάνω σε αυτο, οταν με ρωτησες.. Στα δικά μου πουλιά ( που με βάση αυτών σου μιλάω) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Όπως σου είπα όλα τα ζευγάρια μου έχουν δημιουργηθεί από πουλια που έχουν ταϊστεί με κρέμα. Η διαφορά ίσως είναι στο τρόπο που τα διαχειρίζομαι και τα προετοιμάζω για να γίνουν γονεις... Οπως ξέρεις τα πουλια συμμετέχουν σε εκθέσεις και δεν είναι 2-3 πουλια...άρα από τη στιγμη που αποφασίζω να τα κρατήσω αρχίζω και μειώνω το χρόνο και την επαφή μαζί τους ώστε να γίνουν πιο ανεξάρτητα και να αρχίσουν να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και όχι αποκλειστικά με εμένα. Δηλαδή δεν είναι πουλάκια που τα παίρνω από το καναπέ και την αγκαλιά μου και τα βάζω για αναπαραγωγή...ίσως είναι εκεί η διαφορά και όσοι έχουν αντιμετωπίσει τέτοιες συμπεριφορές να είχαν πουλιά καθαρά πετ και πολύ δεμένα μαζι τους.

Αυτα οσο αναφορα τα πουλακια που ταιζονται στο χερι αποκλειστικα.
Αν εννοείς από τη πρώτη μέρα ζωής τους, δε γνωρίζω γιατι δε το έχω κάνει ποτέ, οπότε όποια μου απάντηση δε θα είναι βάση της εμπειρίας μου.

Με βαση τη λογικη αν θελουμε να ελαχιστοποιησουμε τα προβληματα αλλα και να εχουμε ενα ημερο πουλακι η διαδικασια του co-parenting μοιαζει η πιο "σωστη"/μεση λυση και το θετω ετσι γιατι παντα η πιο σωστη μεθοδος για εμενα θα ειναι η φυσικη διαδικασια απο την αρχη μεχρι το τελος.
Την έχω παρακολουθήσει τη μέθοδο αυτή και εκείνος που την ακολουθησε με μεγάλη επιτυχία ήταν πριν χρόνια ο Ανέστης(Φοίβος) με τα αμαζονάκια του... Πιστευω οτι έχει μεγαλύτερη επιτυχία έχει αυτή η μέθοδος σε μαγαλύτερα είδη παπαγάλων που το δέσιμο και η εξάρτηση των μικρώνα από το φροντιστή τους είναι μεγαλύτερη στη πορεία.


Βαγγελη εχω καταλαβει οτι εισαι χαμηλων τονων ανθρωπος απο τις λιγες κουβεντες που εχουμε ανταλλαξει απο κοντα αλλα και εδω μεσα.

Βρε μπαγασα η παραπανω φραση "ποναει"...
Με αγαπη στο λεω :)

Ελπίζω το μπαγάσα να το λες χαριτολογώντας και όχι με τη πραγματική της έννοια. 😉 😄

Να είσαι τυχερός να μη βρεθείς μπροστά σε ήρεμο και χαμηλών τόνων άνθρωπο όταν κάνει την έκρηξη του...
 
Για να ξεμπερδέψουμε λίγο τα μπούτια μας, τα θέματα που έχουν τεθεί είναι αρκετά, αλλά μιλάμε σα να ήταν ένα.

1. Εκτροφείς που πουλάνε μη απογαλακτισμένα πουλιά για να τα ταϊσει ο αγοραστής.

2. Διατροφή νεοσσών αποκλειστικά από γονείς.

3. Διατροφή νεοσσών από γονείς έως ένα σημείο (ας πούμε 25 μέρες) και κατόπιν τάισμα με κρέμα παράλληλα ή μη με γονείς.

4. Διατροφή νεοσσών αποκλειστικά με κρέμα χωρίς τη συμβολή των γονέων.

Το 1. το καταδικάζουμε όλοι.
Το 2. Θεωρείται ότι είναι το ιδανικό. Βέβαια το προσδόκιμο ζωής πουλιών υπό αιχμαλωσία (τουλάχιστον των κοκατίλ) είναι αυξημένο (υπό προϋποθέσεις) σε σχέση με αυτά της φύσης, που σημαίνει ότι ουκ εποίησεν τα πάντα εν σοφία.

@anatolia τα προβήματα που έχεις διαπιστώσει στα πουλάκια αφορούν μόνο την περίπτωση 4 ή και αυτά της περίπτωσης 3;
Γιατί αποκλείουμε στην περίπτωση 3 την πλήρη θωράκιση των νεοσσών με αντισώματα; Έτσι κι αλλιώς "τα αντισώματα" δεν είναι ένα μέγεθος ποσοτικό αλλά ποιοτικό.
 
@vagelis76
Θα αρχισω απο το τελος!

Για αυτο εγραψα οτι στο λεω με αγαπη γιατι το μπαγασας δεν ειναι κυριολεκτικο :)

Δειχνει ηδη χαρακτηρα ο σπορος οποτε τα μουτρα κτλ τα επιβεβαιωνω 😛

Το γεγονος οτι δεν του εχω φερει ηδη θηλυκό ειναι γιατι θα ηθελα και το θηλυκό μου να ειναι ειναι απο τον ιδιο εκτροφεα τον Γιαννη @jk1980 γιατι μου αρεσει ο τροπος και οι ιδεες που εχει με καλυπτουν και μου εμπνέουν εμπιστοσυνη οτι θα εχω σωστα πουλακια.
Αυτο εισπράττω με τον Hool ως τωρα και ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει!

Σε οτι αναφορα τα ψυχολογικα που αναφερω πιο πανω, δεν αναφερομαι σε τυχον δυστροπα πουλακια αλλα αυτα που βγαζουν αυτοκαταστροφικες και σπανιοτερα τασεις κανιβαλισμου σε τυχον αναπαραγωγη.
Αυτο το συνδεω με το γεγονος οτι ειναι πουλάκια που ουσιαστικα δεν γνωριζουν το ιδιο τους το ειδος αλλα αναγνωριζουν εμας ως ειδος τους με αποτελεσμα αν για καποιο λογο σταματησουν να λαμβανουν την ιδια προσοχη απο εμας βγαζουν τα πουπουλα τους ή σε περιπτωση αναπαραγωγης κανιβαλιζουν.
 
@vagelis76

Σε οτι αναφορα τα ψυχολογικα που αναφερω πιο πανω, δεν αναφερομαι σε τυχον δυστροπα πουλακια αλλα αυτα που βγαζουν αυτοκαταστροφικες και σπανιοτερα τασεις κανιβαλισμου σε τυχον αναπαραγωγη.
Αυτο το συνδεω με το γεγονος οτι ειναι πουλάκια που ουσιαστικα δεν γνωριζουν το ιδιο τους το ειδος αλλα αναγνωριζουν εμας ως ειδος τους με αποτελεσμα αν για καποιο λογο σταματησουν να λαμβανουν την ιδια προσοχη απο εμας βγαζουν τα πουπουλα τους ή σε περιπτωση αναπαραγωγης κανιβαλιζουν.
Όταν έγραφα τέτοιου είδους συμπεριφορές αναφερόμουν σε εκείνες που αναφλερθηκες εσύ πρώτος... Τα μουτρα και η γκρίνια του Hool τα ανέφερα σα παραδειγμα που μπορεί κι εσύ να το έχεις παρατηρήσει, στη μέχρι τωρα συμβίωση σου με το μικρό.

Για το Γιαννη @jk1980 συμφωνώ και επαυξάνω!


Για να ξεμπερδέψουμε λίγο τα μπούτια μας, τα θέματα που έχουν τεθεί είναι αρκετά, αλλά μιλάμε σα να ήταν ένα.

1. Εκτροφείς που πουλάνε μη απογαλακτισμένα πουλιά για να τα ταϊσει ο αγοραστής.

2. Διατροφή νεοσσών αποκλειστικά από γονείς.

3. Διατροφή νεοσσών από γονείς έως ένα σημείο (ας πούμε 25 μέρες) και κατόπιν τάισμα με κρέμα παράλληλα ή μη με γονείς.

4. Διατροφή νεοσσών αποκλειστικά με κρέμα χωρίς τη συμβολή των γονέων.

Αν είχαν τεθει έτσι τα θεματα θα ειχαμε καταθέσει διαφορετικά τις απόψεις μας και χωρίς να έχουμε "μυγιαστει" κάποιοι.
 
προσπαθείς να μας πείσεις για τις γνώσεις με βάση την μέχρι τωρα εμπειρία σου με το ζευγάρι των Ζακό σου... Που δεν έχεις ακόμα καταφέρει να αναπαραχθούν.Αρά τα όσα λες είναι στα πλαίσια των θεωρητικών σου γνώσεων και μόνο. Όταν αναπαραχθούν λοιπόν τα όμορφα πουλάκια σου, τα €€€€ που θα κερδίσεις από αυτά θα είναι πολλά περισσότερα απ όσα εκείνων των παλικαριών που αναφέρεσαι τώρα.
Απ ότι κατάλαβες μπορώ κι εγω να χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους επιχειρήματα για να μειώσω το συνομιλητή μου,ώστε να φανώ εγω πιο αξιόπιστος από εκείνον κι ας μην είμαι.
Μπορείς να έχεις τη δική σου αποψη σου και τη σέβομαι... Το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ. Και αν δε σου αρέσει, απλά να με αγνοήσεις.

Η άποψη σ φιλε δεν είναι σεβαστή σε εμένα. Δε σε γνωρίζω προσωπικά (ούτε θέλω) απλά διαβάζω αυτά π γράφεις. Θεωρείς ότι τα ζωντανά π έχουν ταϊστεί με κρεμα δεν ειναη μπερδεμένα ζωντανά ότι αναπτύσσονται με τον ίδιο τρόπο τόσο σωματικά όσο κ ψυχικά. Δεν ισχύει αυτο σε καμια περίπτωση.

Εφόσον πουλάς τα πουλιά π βγαζεις ο λόγος π προσπάθεις να «αποδείξεις» το αντίθετο είναι επειδή θες να συνεχίσεις αυτή τη δραστηριότητα οχι για να γίνεις πλούσιος άλλα για να μη «μπαίνεις» μέσα οικονομικα (αυτο νέι είναι σεβαστό). Αν τα αφήνες τα πουλιά στους γονείς να απογαλακτιστούν σε αυτούς θα έδινες πολύ λιγότερα πουλιά στο κοινό μια κ όλοι θέλουν εξημερωμένα πουλιά. Θα κρατούσες περισσότερα ετσι, θα ήθελες μεγαλύτερο χώρο κ σίγουρα περισσότερα εξοδα. Καθόλου βολικό για εσενα. Εδώ όμως θα διαβασει καπος το θέμα κ θα λάβει παραπληροφόρηση διαβάζοντας αυτά π πληκτρολογούν τα δαχτυλάκια σ. Εκεί είναι η διαφωνία μ. Δεν γράφονται κανόνες επειδή έτσι μάς συμφέρει.

Αναφορικα με το τι κάνω, τι έχω κάνει εγώ προσωπικά η από που αντλείται η γνώση μ, έχεις μεσάνυκτα κ πίστεψε με πολύ λιγότερη εμπειρία 😜

Προσπαθεις να μειώσεις το «συνομιλητή» με επιχειρήματα τουαλέτας επειδή δεν εχεις το σθενος να πεις τι ακριβως κανεις. Είναι αστείο να υποστηρίζεις ότι το τάισμα στο χέρι είναι εφάμιλλο με το τάισμα των γονέων. Κ Πρεγματικα αστείο να προσπαθείς να προσβάλλεις κάποιον π υποστηρίζει τη δύναμη της φύσης. Μ έγινε σύσταση προηγουμένως κ την σέβομαι δε θα αναφερθώ σε εσένα δε με ενδιαφέρει αυτο το «ειδος» ανθρωπου 😜. Αν σέβεσαι το χώρο αλλά κ τον εαυτό σ κυρίως, αναθεώρησε, γράψε κάτι σώσε κάτι & δώσε στους αναγνώστες εδώ κάτι. Αλλοιώς μην λες τίποτα γιατί εκτειθεσαι. Ήδη έχεις εκτεθεί στα δικά μ μάτια με αυτά π γράφεις 😜
Εύχομαι να το αλλαξεις. Καλό θα σ κάνει :). Συμβουλή φιλική με σκουντηγμα στον ωμο 😉
 
Μ έγινε σύσταση προηγουμένως κ την σέβομαι δε θα αναφερθώ σε εσένα δε με ενδιαφέρει αυτο το «ειδος» ανθρωπου 😜

Αλήθεια, τη σέβεσαι; Γιατί δεν φαίνεται.
 
Βρε παλιοπαιδα :)

Εδω συζηταμε για τις διαδικασιες του ταισματος,του co-parenting,του φυσικου απογαλακτισμου και καταθέτουμε τις αποψεις μας για τα αρνητικα και τα θετικα που ο καθενας ειτε εμπειρικά ειτε εγκυκλοπαιδικά εχει αποκτήσει.

Ας γινει καλοπροαίρετη κριτική πανω σε αυτες τις αποψεις χωρις να ενδιαφερει τι κανει ο καθενας με τα πουλια του σπιτι του ή ποιος εχει τα πουλια με την πιο μακρια ουρα...

Αντε να σας χαρω ψυχουλες μου :)
 
Μα είπαν πουθενά τα παιδιά, @zack27 και @vagelis76 ότι αρπάζουν τους νεοσσούς από τις φωλιές και τους ταΐζουν αποκλειστικά με κρέμα; Οχι. Τότε πως μιλάμε για χαμένα αντισώματα κτλ;
Επιπλέον τα 20-30 ευρώ παραπάνω που θα πουλήσεις το ήμερο, θα τα έχεις ήδη δώσει στις κρέμες που είναι πανακριβες.
Δεν είναι ανάγκη να βλέπουμε τα πάντα αρνητικά. Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν σκότωμα γιατί παίρνουν νεοσσούς και τους πουλάνε σε άπειρα άτομα πριν απογαλακτιστουν. Αυτοί, ναι, αυτοί το κάνουν για να γλιτώσουν/κερδίσουν χρήματα. Ο άλλος όμως που θα το δώσει απογαλακτισμενο και ουσιαστικά θα έχει ήδη δώσει αυτά που πρόκειται να βγάλει, δίνει και μια ευκαιρία στον παπαγάλο να έχει καλύτερη τύχη και αποδοχή απο τη νέα του οικογένεια. Πόσα πουλάκια, ακόμη και από αυτά που βλέπουμε εδώ μέσα, θα είχαν καλύτερη τύχη αν είχαν αγοραστεί από έμπειρους και υπεύθυνους εκτροφείς και είχαν ταϊστει με κρέμα; Πόσα πουλάκια δεν θα είχαν γίνει πειραματόζωα στην προσπάθεια κάποιου απείρου να τα εξημερώσει και να τα μετατρέψει σε ό,τι θέλει όποτε θέλει;
 
Η συζήτηση έχει ξεφύγει πάρα πολύ από το θέμα της. Το θέμα αφορά στο κοκατίλ της Ανατολής αποκλειστικά. Η συζήτηση για τους τρόπους ανατροφής των παπαγάλων γενικά, μπορεί να γίνει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ταϊσμένοι-στο-χέρι-ή-όχι.36486/

Στο εξής, τα μηνύματα που αφορούν στην ανατροφή των πουλιών γενικά, θα θεωρούνται εκτός θέματος.
 
@fortunatos, Μακάρι να ήξερα όλη και την πραγματική ιστορία της Πινεζούλας! Μάλλον την ταίζανε παράλληλα με τον απογαλακτισμό της, δηλαδή ενώ άρχισε να τρώει μόνη της... Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, δυστυχώς!(
 
Μακάρι να ήξερα όλη και την πραγματική ιστορία της Πινεζούλας! Μάλλον ...

Με τα "μακάρι" και τα "μάλλον" Ανατολία καταλήξαμε σε συμπεράσματα χωρίς εξακριβωμένη βάση και να συζητάμε άσχετα με το θέμα πράγματα 3 σελίδες μετά. Απο τη στιγμή που το πουλί το παρακολουθεί γιατρός και γίνονται εξετάσεις δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν οι υποθέσεις που κάνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καμία υπόθεση δεν κάνω. Δίκαιο έχεις απόλυτο, από τη στιγμή που την παρακολουθεί ιατρός, εμείς ότι και να λέμε, περιττό είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δίκαιο έχεις απόλυτο, από τη στιγμή που την παρακολουθεί ιατρός, εμείς ότι και να λέμε, περιττό είναι.
Ανατολία, έθεσες ένα ζήτημα, έδωσες όσα δεδομένα μπορούσες να γνωρίζεις σχετικά με τη διατροφική ιστορία του πουλιού, έκανες κάποιες υποθέσεις που ήταν λογικές, πολλές από τις οποίες βασίζονταν, αν κατάλαβα καλά, στη συνομιλία σου με τη γιατρό, συσχέτισες τα δεδομένα αλλά και τα πιθανά με τη γενικότερη τάση που φαίνεται να υπάρχει σε κάποιους παραγωγούς πτηνών και αγοραστές επίσης για πουλιά ταϊσμένα στο χέρι, από τη γέννησή τους ή κατά τη διάρκεια πριν τον απογαλακτισμό τους, και με τρέχουσα θεματολογία του φόρουμ... Και τώρα η παραπάνω φράση.
Εννοείται ότι αν τα πουλιά τα παρακολουθεί σχετικός καλός πτηνίατρος, ακολουθούμε, όχι χωρίς περίσκεψη βέβαια, αυτό που μας λέει. Αλλά όχι και ότι είναι περιττό να συζητάμε, και να προσπαθούμε να ενημερώσουμε για τους πιθανούς κινδύνους που βλέπουμε, εικάζουμε, γνωρίζουμε, εμπειριώνουμε κλπ. Ίσα - ίσα, αυτό νομίζω ότι πρέπει να πράττουμε.
Επομένως, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι διαφωνώ με τη φράση σου και προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου ωφελημένο από το θέμα που άνοιξες και τις απόψεις που παρέθεσες.
 
Επομένως, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι διαφωνώ με τη φράση σου και προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου ωφελημένο από το θέμα που άνοιξες και τις απόψεις που παρέθεσες.
Με τη φράση αυτή ήθελα να λήξει η παραφιλολογία...Από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού κατέληξε το όλο θέμα...
 
Λοιπόν, χθες πήραμε απάντηση από εργαστήριο, οι εξετάσεις της Πινεζούλας είναι άψογες, το πουλάκι είναι πεντακάθαρο. Το συμπέρασμα είναι ότι πάθαμε όλα αυτά που πάθαμε από κακή διατροφή και χρόνιο πρόβλημα στο πεπτικό σύστημα. Η ιατρίνα μας συνέστησε να ψάξουμε για κλινική δίαιτα για ένα διάστημα και να το πάμε με το μαλακό με την κανονική τροφή. Σήμερα η δεσποινής με παράτησε και πήγε σφαιράτη στο δωμάτιο των άλλον) Και το μεσημέρι την βρηκα να κριτσινάει τα Α4 που έχω στρωμένα στους παιχνιδότοπους... Αυτά είναι τα νέα μας προς ώρας!) Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και την συμμετοχή σας στο μεγάλο μας πρόβλημα) Να είστε καλά εσείς και όλοι οι φτερωτοί σας άγγελοι
 
Back
Top