Αναπαραγωγή Πως θα γίνει η μετάβαση από την πρώτη γέννα στην δεύτερη;

smilenick

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2014
Μηνύματα
153
Πόλη
Θεσσαλονίκη
΄έχω 2 νεοσσούς απο ένα ζευγάρι λιποχρωμικά κόκκινα μωσαικά 13 και 14 ημερών... Μεχρι προχθές η κανάρα εβγαινε σπάνια απο τη φωλιά για να φάει και τάιζε τους νεοσσους της κανονικά... Ξαφνικά απο χθές βγηκε απο τη φωλιά ταιζει σπανια τα μικρά και περιφέρεται στο κλουβι... λες και μεταμορφωθηκε σενα αλλο πουλι. (να σημειώσω οτι ουτε ζευγαρωνει με το αρσενικό τον απομακρύνει). Σήμερα γυρνώντας παρατηρησα τη φωλια γεματη απο χαρτακια που ειχε ξηλώσει απο το πατωμα και τα τοποθετουσε στη φωλια με τους νεοσσους και ενω αυτα ζητουσαν τροφη αυτη συνεχιζε αδιαφορη... αγνοωντας τα.. Το αρσενικο ταιζει μεν αλλα δε θα ελεγα ικανοποιητικά όπως η μητερα... Προχωρησα στη τοποθετηση δευτερης φωλιας απο την απεναντι πλευρα εβαλα τσοχα εβαλα κλωστες καποιες απο τις οποιες τοποθετησα και μεσα μηπως και την προτρεψω να κάνει εκει φωλιά αλλα παραμενει αδιαφορη... Τα μικρά με το πατερα απο τη αλλη πλευρα με χωρισμα
οι αποριες μου λοιπον:
- τι θα γινει το βραδυ; η καναρα μεχρι και χθες το βραδυ κοιμοταν μεσα στη φωλια με τα μικρα αν δεν μπει ο αρσενικος μεσα τι πιθανοτητες υπαρχουν να κρυωσουν τα μικρα;
- θα μπορει ο αρσενικος να ανταπεξελθει μονος του;
- αν αλαξω τη θεση των νεοσσών υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι; (στρες σοκ κ. Α)
- τι κανω με τη διατροφη; συνεχιζω αυγο αυγοτροφη και μηλο; τι γινεται με τις βιταμινες; Στη προετοιμασια χρησιμοποιησα ferti vit ξαναβαζω; και σε τι συχνοτητα; σουπιοκοκκαλο υπαρχει και στις 2 πλευρες καθως και αυγο καθημερινα με τσοφλι
-αρκει μονο η ένωση του ζευγαριού μονο το πρωι;
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

υγ υπαρχει περιπτωση η καναρα να αντιδραει ετσι επειδη καθαρισα τη φωλια τη 10 μερα; (εβγαλα το υλικο που ειχε στρωσει και αφησα τη φωλια μονο με τη τσοχα που ειχε και επλυνα τα πλαστικα)
 
Διάβασε αρχικά αυτό: Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη | PetBirds

Άστα και σήμερα το βράδυ στη φωλιά τους και λογικά θα μπει η μαμά μέσα στη φωλιά. Αν πάλι δεν μπει σημαίνει ότι τα μικρά δεν το χρειάζονται. Νομίζω 13 και 14 ημερών δεν χρειάζονται πια τη ζεστασιά της μαμάς τους το βράδυ. Και να μην μπει η μαμά δεν νομίζω να κρυώσουν.

Εγώ θα σου πρότεινα να τα έχεις όλα μαζί, ώστε τα μικρά να τα ταίζουν και οι δύο γονείς έστω λίγο!

Αύριο καλό θα ήταν να αλλάξεις θέση στη φωλιά που είναι τα μικρά και στη θέση της τωρινής φωλιάς να βάλεις τη δεύτερη φωλιά, ώστε να την στρώσει και να κάνει εκεί τα καινούργια της αυγουλάκια! Αφού εκεί την βολεύει μην της αλλάξεις τις συνήθειες.. Οι νεοσσοί μπορεί να φοβηθούν λίγο, αλλά σιγά σιγά και με ήρεμες κινήσεις, δε θα πάθουν ούτε σοκ ούτε στρες!

Όσον αφορά τη διατροφή συνεχίζεις αυγό και αυγοτροφή για να ταίζουν οι γονείς και ούτως ή άλλως από αυτά θα αρχίσουν να τρώνε μόνα τους! Το μήλο όχι καθημερινά! Καθημερινά να δίνεις και κάτι διαφορετικό! Σκούρα πράσινα λαχανικά για να πάρουν τα μικρά τις βιταμίνες που χρειάζονται! Γιατί να δίνεις βιταμίνες στο νερό; Αυγό, αυγοτροφή και λαχανικά (+μήλο) είναι υπεραρκετά για να μεγαλώσουν υγιή! Οι βιταμίνες μπορεί δεν είναι και ό,τι πιο φυσικό υπάρχει! Εγώ προσωπικά προτιμώ φυσικές τροφές..

Γιατί έχεις χωρίσει το ζευγάρι;
 
Διάβασε αρχικά αυτό: Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη | PetBirds

Άστα και σήμερα το βράδυ στη φωλιά τους και λογικά θα μπει η μαμά μέσα στη φωλιά. Αν πάλι δεν μπει σημαίνει ότι τα μικρά δεν το χρειάζονται. Νομίζω 13 και 14 ημερών δεν χρειάζονται πια τη ζεστασιά της μαμάς τους το βράδυ. Και να μην μπει η μαμά δεν νομίζω να κρυώσουν.

Εγώ θα σου πρότεινα να τα έχεις όλα μαζί, ώστε τα μικρά να τα ταίζουν και οι δύο γονείς έστω λίγο!

Αύριο καλό θα ήταν να αλλάξεις θέση στη φωλιά που είναι τα μικρά και στη θέση της τωρινής φωλιάς να βάλεις τη δεύτερη φωλιά, ώστε να την στρώσει και να κάνει εκεί τα καινούργια της αυγουλάκια! Αφού εκεί την βολεύει μην της αλλάξεις τις συνήθειες.. Οι νεοσσοί μπορεί να φοβηθούν λίγο, αλλά σιγά σιγά και με ήρεμες κινήσεις, δε θα πάθουν ούτε σοκ ούτε στρες!

Όσον αφορά τη διατροφή συνεχίζεις αυγό και αυγοτροφή για να ταίζουν οι γονείς και ούτως ή άλλως από αυτά θα αρχίσουν να τρώνε μόνα τους! Το μήλο όχι καθημερινά! Καθημερινά να δίνεις και κάτι διαφορετικό! Σκούρα πράσινα λαχανικά για να πάρουν τα μικρά τις βιταμίνες που χρειάζονται! Γιατί να δίνεις βιταμίνες στο νερό; Αυγό, αυγοτροφή και λαχανικά (+μήλο) είναι υπεραρκετά για να μεγαλώσουν υγιή! Οι βιταμίνες μπορεί δεν είναι και ό,τι πιο φυσικό υπάρχει! Εγώ προσωπικά προτιμώ φυσικές τροφές..

Γιατί έχεις χωρίσει το ζευγάρι;
εβαλα το αρσενικο με τα μωρα και αφησα τη καναρα μονη με τη νεα φωλια μηπως και προσαρμοστει απο τη αλλη πλευρα... εχει μια ωρα θα το βγαλω το χωρισμα ξανα και θα δω αντιδρασεις σημερα το βραδυ και αυριο θα αλαξω πλευρα στους νεοσσους οπως μου ειπες και θα τα αφησω ολα μαζι απλα ο χρονος μου δε φτανει να τα παρατηρησω αυριο το πρωι για το τι προκειται να συμβει οποτε το απογευμα η θα τα χουν τιναξει απο τη πεινα και η καναρα θα χει κανει νεα φωλια η θα παν ολα καλα
 
Δε χρειάζεται να κάνεις πειραματισμούς και πάρα πολλές "παρεμβάσεις" στο χώρο των καναρινιών..
Αύριο καλό θα ήταν να αλλάξεις θέση στη φωλιά που είναι τα μικρά και στη θέση της τωρινής φωλιάς να βάλεις τη δεύτερη φωλιά, ώστε να την στρώσει και να κάνει εκεί τα καινούργια της αυγουλάκια! Αφού εκεί την βολεύει μην της αλλάξεις τις συνήθειες.. Οι νεοσσοί μπορεί να φοβηθούν λίγο, αλλά σιγά σιγά και με ήρεμες κινήσεις, δε θα πάθουν ούτε σοκ ούτε στρες!
Αν κάνεις αυτό που πολύ σωστά σου πρότεινε η Αλίκη (να βάλεις νέα φωλιά στη θέση της παλιάς και την παλιά να της αλλάξεις μεριά) όλα θα είναι πιο εύκολα.
- αν αλαξω τη θεση των νεοσσών υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι; (στρες σοκ κ. Α)
Αν οι κινήσεις γίνουν με ηρεμία και σε σχετικά λίγο φωτισμό... Δεν θα υπάρχει κακή αντίδραση. Επιπρόσθετα οι γονείς ταΐζουν τα μικρά σύμφωνα με τις ανάγκες τους και όποτε πρέπει. Ειδικά όσο μεγαλώνουν για να τα αναγκάσουν να βγουν από τη φωλιά ίσως περιορίσουν λίγο την τροφοδοσία τους.
- θα μπορει ο αρσενικος να ανταπεξελθει μονος του;
Όσο μεγαλώνουν οι νεοσσοί τόσο περσσότερο επιφορτίζεται ο πατέρας με το τάισμα των μικρών.. σε αντίθεση με τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Εσύ απλά φροντίζεις για φρέσκια τροφή περίσσια σε πρωτεΐνες και αυτά γνωρίζουν καλύτερα τι πρέπει να κάνουν.
λες και μεταμορφωθηκε σενα αλλο πουλι.
Πολύ σωστά είναι άλλο πουλί... ετοιμάζεται για δεύτερη γέννα...
΄(να σημειώσω οτι ουτε ζευγαρωνει με το αρσενικό τον απομακρύνει)...-αρκει μονο η ένωση του ζευγαριού μονο το πρωι;
Θα ζευγαρώσει όποτε αυτή κρίνει σκόπιμο... μια δυο επαφές είναι αρκετές (λένε) για όλα τα αυγά... Πόσο μάλλον κάθε μέρα.
Σήμερα γυρνώντας παρατηρησα τη φωλια γεματη απο χαρτακια που ειχε ξηλώσει απο το πατωμα και τα τοποθετουσε στη φωλια με τους νεοσσους και ενω αυτα ζητουσαν τροφη αυτη συνεχιζε αδιαφορη... αγνοωντας τα..
Φυσιολογική αντίδραση... Δώσε υλικό φωλιάς για να τη χτίσει.. Η τροφοδοσία των μικρών θα γίνει στο χρόνο της.
΄.- τι θα γινει το βραδυ; η καναρα μεχρι και χθες το βραδυ κοιμοταν μεσα στη φωλια με τα μικρα αν δεν μπει ο αρσενικος μεσα τι πιθανοτητες υπαρχουν να κρυωσουν τα μικρα;
Δεν υπάρχει πρόβλημα, τα μικρά με το όποιο φτέρωμα έχουν, το υλικό της φωλιάς και έχοντας το ένα το άλλο θα είναι μια χαρά.
- τι κανω με τη διατροφη; συνεχιζω αυγο αυγοτροφη και μηλο; τι γινεται με τις βιταμινες; Στη προετοιμασια χρησιμοποιησα ferti vit ξαναβαζω; και σε τι συχνοτητα; σουπιοκοκκαλο υπαρχει και στις 2 πλευρες καθως και αυγο καθημερινα με τσοφλι
Συνεχίζεις τη διατροφή που τους έδινες... είναι μια χαρά... Δε θα τα στείλες σε έκθεση; Έτσι δεν είναι; Όσο για τις βιταμίνες να θυμάσαι... η υπερβολή κάνει πάντα κακό!
΄υγ υπαρχει περιπτωση η καναρα να αντιδραει ετσι επειδη καθαρισα τη φωλια τη 10 μερα; (εβγαλα το υλικο που ειχε στρωσει και αφησα τη φωλια μονο με τη τσοχα που ειχε και επλυνα τα πλαστικα)
Να παρακαλάς για το αντίθετο... ακόμη και οι καλύτερες προθέσεις μας μπορούν να ανατρέψουν την ηρεμία που χρειάζονται και να μπούμε σε δυσάρεστα για μας αποτελέσματα.. Όσο πιο ήσυχα και χωρίς πολλές παρεμβάσεις τόσο καλύτερα.
εβαλα το αρσενικο με τα μωρα και αφησα τη καναρα μονη με τη νεα φωλια μηπως και προσαρμοστει απο τη αλλη πλευρα... εχει μια ωρα θα το βγαλω το χωρισμα ξανα και θα δω αντιδρασεις σημερα το βραδυ και αυριο θα αλαξω πλευρα στους νεοσσους οπως μου ειπες και θα τα αφησω ολα μαζι απλα ο χρονος μου δε φτανει να τα παρατηρησω αυριο το πρωι για το τι προκειται να συμβει οποτε το απογευμα η θα τα χουν τιναξει απο τη πεινα και η καναρα θα χει κανει νεα φωλια η θα παν ολα καλα
Γνώμη μου είναι να μην βάλεις προς το παρόν χώρισμα εκτός να κρίνεις πως τα μικρά κινδυνεύουν... και είπαμε.. όσο λιγότερες παρεμβάσεις στο χώρο τους.. Τόσο καλύτερα.
 
Και κάτι άλλο σαν συμβουλή που δεν είπαμε.. ΗΡΕΜΗΣΕ ! Να ξέρεις το στρες περνάει στα πουλάκια μας! Και επίσης η φύση ξέρει καλύτερα! Άστα όλα μαζί, δώσε τα απαραίτητα εσύ από την μεριά σου, που ήδη τα δίνεις, και άσε τη φύσει να κάνει το έργο της και αυτό που τους προστάζει το ένστικτό τους! Και όλα θα πάνε καλά! Είμαι σίγουρη! Ούτε νεκρά θα τα βρεις τα μικρά ούτε τίποτα! 😉

Ααα να πω επίσης ότι μόλις τα μικρά βγουν από την φωλιά πρέπει να καθαρίσεις κάπως διακριτικά και με πολύ ήρεμες κινήσεις τον πάτο, το κλουβί, τις πατήθρες κτλ ώστε να είναι έτοιμο και καθαρό για την επόμενη φουρνιά! Ειδικά αν έχει κάνει αυγά ακόμα πιο ήρεμα και διακριτικά!
 
Δε χρειάζεται να κάνεις πειραματισμούς και πάρα πολλές "παρεμβάσεις" στο χώρο των καναρινιών..

Αν κάνεις αυτό που πολύ σωστά σου πρότεινε η Αλίκη (να βάλεις νέα φωλιά στη θέση της παλιάς και την παλιά να της αλλάξεις μεριά) όλα θα είναι πιο εύκολα.

Αν οι κινήσεις γίνουν με ηρεμία και σε σχετικά λίγο φωτισμό... Δεν θα υπάρχει κακή αντίδραση. Επιπρόσθετα οι γονείς ταΐζουν τα μικρά σύμφωνα με τις ανάγκες τους και όποτε πρέπει. Ειδικά όσο μεγαλώνουν για να τα αναγκάσουν να βγουν από τη φωλιά ίσως περιορίσουν λίγο την τροφοδοσία τους.

Όσο μεγαλώνουν οι νεοσσοί τόσο περσσότερο επιφορτίζεται ο πατέρας με το τάισμα των μικρών.. σε αντίθεση με τις πρώτες μέρες της ζωής τους. Εσύ απλά φροντίζεις για φρέσκια τροφή περίσσια σε πρωτεΐνες και αυτά γνωρίζουν καλύτερα τι πρέπει να κάνουν.

Πολύ σωστά είναι άλλο πουλί... ετοιμάζεται για δεύτερη γέννα...

Θα ζευγαρώσει όποτε αυτή κρίνει σκόπιμο... μια δυο επαφές είναι αρκετές (λένε) για όλα τα αυγά... Πόσο μάλλον κάθε μέρα.

Φυσιολογική αντίδραση... Δώσε υλικό φωλιάς για να τη χτίσει.. Η τροφοδοσία των μικρών θα γίνει στο χρόνο της.

Δεν υπάρχει πρόβλημα, τα μικρά με το όποιο φτέρωμα έχουν, το υλικό της φωλιάς και έχοντας το ένα το άλλο θα είναι μια χαρά.

Συνεχίζεις τη διατροφή που τους έδινες... είναι μια χαρά... Δε θα τα στείλες σε έκθεση; Έτσι δεν είναι; Όσο για τις βιταμίνες να θυμάσαι... η υπερβολή κάνει πάντα κακό!

Να παρακαλάς για το αντίθετο... ακόμη και οι καλύτερες προθέσεις μας μπορούν να ανατρέψουν την ηρεμία που χρειάζονται και να μπούμε σε δυσάρεστα για μας αποτελέσματα.. Όσο πιο ήσυχα και χωρίς πολλές παρεμβάσεις τόσο καλύτερα.

Γνώμη μου είναι να μην βάλεις προς το παρόν χώρισμα εκτός να κρίνεις πως τα μικρά κινδυνεύουν... και είπαμε.. όσο λιγότερες παρεμβάσεις στο χώρο τους.. Τόσο καλύτερα.
ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω! Με αγχωσε τρομερα η αποτομη αλλαγη του θυληκου και δε θελω να χασω αυτα τα μικρα με τιποτα... υστερα η ολη διαδικασια αυτης της γεννας εγινε τοσο εσπευμενα λογω του καιρου... Με το που αρχισα τη προετοιμασια του αρσενικου και πριν καλα καλα αρχισω και του θυληκου αυτη αρχισε να γενναει αυγα στο πατωμα αναγκαστηκα να τα ενωσω και ενω περιμενα ασπορα πρωτη μερα του νεου χρονου εσκασε μυτη το μικρο... Οι παρεμβασεις μου στο χωρο του κλουβιου σταματουν στη παροχη τροφης νερου και καθαρισμου του συρταριου του πατου δε επεμβαινω σε καμια δραστηριοτητα τους απλα υπαρχει η παρατηρηση και αν προσπαθησα στη λυση με το χωρισμα ο βασικος λογος ηταν να μη παρεμβω στη τροποποιηση του χωρου που ειχαν δημιουργησει τα ιδια... σε εκθεση δε πρόκειται να κατεβουν δε τα φορεσα καν δαχτυλίδια αυτο δε σημαινει βεβαια για μενα οτι δεν πρεπει να τηρουν καποιες προδιαγραφες οσον αφορα τη ρατσα την οποια εγω επελεξα... ειναι καναρινια χρωματος αρα πρεπει και γω απο τη μερια μου να τους δωσω ολα αυτα που πρεπει ωστε να διατηρησουν τα χαρακτηριστικα της ρατσας τους... Παλεύω τοσο για ενα καθαρο λευκο οσο και για ενα εντονο κοκκινο... (απο οσα εχω διαβασει και σε δικα σας αρθρα εσεις τα γνωριζεται ολα αυτα πολυ καλυτερα και εδω κολλαει ακομη ενα τεραστιο ευχαριστω)... Τελικα η καναρα δε μπηκε σημερα στη φωλια οποτε αυριο το μονο που θα κανω ειναι να αλαξω τη θεση των φωλιων και να τα αφησω να συνεχισουν το εργο τους... και παλι ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω για τη βοηθεια ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω

Και κάτι άλλο σαν συμβουλή που δεν είπαμε.. ΗΡΕΜΗΣΕ ! Να ξέρεις το στρες περνάει στα πουλάκια μας! Και επίσης η φύση ξέρει καλύτερα! Άστα όλα μαζί, δώσε τα απαραίτητα εσύ από την μεριά σου, που ήδη τα δίνεις, και άσε τη φύσει να κάνει το έργο της και αυτό που τους προστάζει το ένστικτό τους! Και όλα θα πάνε καλά! Είμαι σίγουρη! Ούτε νεκρά θα τα βρεις τα μικρά ούτε τίποτα! 😉

Ααα να πω επίσης ότι μόλις τα μικρά βγουν από την φωλιά πρέπει να καθαρίσεις κάπως διακριτικά και με πολύ ήρεμες κινήσεις τον πάτο, το κλουβί, τις πατήθρες κτλ ώστε να είναι έτοιμο και καθαρό για την επόμενη φουρνιά! Ειδικά αν έχει κάνει αυγά ακόμα πιο ήρεμα και διακριτικά!
αλικη το ευχαριστω μου ειναι λιγο ηρεμησα αρκετα με ολα αυτα που μου ειπατε κυριως γιατι εμπιστευομαι απολυτα τις αποψεις σας και γιατι ξερω ποσο αγαπατε αυτα τα πλασματα και σιγουρα εχετε ψαξει το καλυτερο γιαυτα... Και παλι ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω!
 
Καλά εγώ είμαι σιγουρη ότι όλα αυτά τα ξέρεις απλά είσαι αγχωμένος! Και μένα μου συμβαίνει την περίοδο της αναπαραγωγής, νομίζω ότι δε ξέρω τίποτα και ότι τα έχω ξεχάσει όλα! 😛 ψυχραιμία και ηρεμία χρειάζεται! Και να μην ευχαριστείς! Είμαστε μια μεγάλη παρέα ανταλλαγής απόψεων για τα πλασματακια αυτά που τόσο αγαπάμε όλοι εδώ μέσα! 😉 εγώ σ ευχαριστώ για τα όμορφα αν και υπερβολικά λόγια σου! 😛
 
Back
Top