Γενικά Πως θα στεγνώσω τις πατήθρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimi23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimi23

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
101
Καλημέρα παιδιά τι κάνετε ; Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που κάνει ζέστη κ δεν ανάβουμε πια καλοριφέρ , πως θα μπορούσα να στεγνώνω Τις πατηθρες από το κλουβί του; Το μπαλκόνι μου δυστυχώς δεν το χτυπάει καθόλου ήλιος θα μπορούσα να τα αφήσω απλά όλη μέρα μ όλη νύχτα για σίγουρια μέσα στο σπίτι απλά ; Ή λέτε να γεμίσουν υγρασία κάτι τέτοιο ;
 
@dimi12 το καλύτερο είναι στον ήλιο. Αλλιως έχει ρεζέρβα πατηθρες ώστε να έχεις το χρόνο να στεγνώσουν χωρίς να μένουν τα πουλάκια χωρίς αυτές. Στεγνώνουν εύκολα πάντως. Σε καμμία ώρα το πολύ στέγνωσαν. Άντε δύο ώρες, γιατί είσαι εσύ! 😜
Χαχα, με πρόλαβε στο τσακ ο ianos@!
 
Χαχα Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά ❤️🤣 Εε σαν δεύτερη επιλογή έχω πλαστικές από το προηγούμενο κλουβάκι του δλδ λέτε να τις καθαρίσω και να τις αφήσω μέσα στο σπίτι για κάνα δυο ώρες μ μετά λίγο με το πιστολάκι ;
 
Τις ξύλινες πατήθρες μπορείς να τις στεγνώσεις στον φούρνο (60-80 c) όσο για την ώρα που θα χρειαστούν θα την καθορίσεις εσύ ανάλογα με το πάχος των ξύλων τους.
 
..Σίγουρα δεν θα επηρεάσει κάτι το πουλάκι η κάτι τέτοιο σωστά ;
Σίγουρα δεν επηρεάζει.
Άλλωστε τα ξύλα που φτιάχνουμε μόνοι μας πατήθρες, τα βάζουμε στον φούρνο (σε υψηλή θερμοκρασία) ώστε ν απολυμανθούν.🙂
 
@Tony Forpus
Δεν τραβάνε σχεδόν καθολοτ υγρασία νομίζω .. τις πλένω με σφουγγάρι σκληρό με χλιαρό νερό κ σαπούνι για τα πιάτα κ ξεπλένω καλά απλά φοβάμαι πως αν είναι υγρά κ πατάει για ώρα το παπαγαλάκι μου μην πάθει κάτι .. γενικά νομίζω κ ίσως είμαι κ υπερβολική όμως δεν ξέρω ..
 
@dimi12 βγάλε τες σε ένα σημείο που να τις βλεπει έστω λίγο ο ήλιος. Αλλιώς με την ζέστη στον ανοικτό χώρο του σπιτιού σου ( όχι κουζίνα λόγω ατμών από το μαγείρεμα, άσε καλύτερα) θα στεγνώσουν μετά από καμμιά ώρα. Όσο για τις πλαστικές, τις σκουπίζεις με χαρτί κουζίνας κ καθάρισες. Θα σου πρότεινα όμως να έχεις καβατζα ξύλινες αντί πλαστικές.
 
τις πλένω με σφουγγάρι σκληρό με χλιαρό νερό κ σαπούνι για τα πιάτα κ ξεπλένω καλά
Μετά να τις σκουπίζεις με λίγο χαρτί κουζίνας και να τις αφήνεις να στεγνώσουν.
Αν τις βάλεις σε σημείο με ήλιο ή σε σημείο που φυσάει λίγο θα στεγνώσουν πολύ γρήγορα.
 
Δεν τραβάνε σχεδόν καθολοτ υγρασία νομίζω ..


Mα μου εκανε κι εμενα εντυπωση,γιατι το ιδιο κανω κι εγω και στεγνωνουν αμεσα χωρις την βοηθεια θερμοκρασιας!
 
Back
Top