Διατροφή Πως να δίνω το αυγό στο budgie;

Μια χαρά είναι αλλά αν το κόψεις οριζόντια θα κάθεται καλύτερα στην αυγοθηκη αφού θα είναι ακριβως στα μέτρα της.
Όπως και να το κόψεις όμως δεν έχει καμία σημασία αρκεί να είναι σφιχτοβρασμενο και να το αφαιρέσεις μετά από λίγες ώρες.
 
Έβρασα δύο... Καθάρισα ένα έφαγα μπροστά του και μετά του έδωσα το δικό μου με το χέρι.. Το πλησίασα μέχρι το ράμφος του και τίποτα, σε λίγο θα το ξανακάνω... Μάλλον δεν έχει ξαναφάει.. Έτσι έκανα κ με το μαρούλι και το καταπίνει αμασητο!
 
Έβρασα δύο... Καθάρισα ένα έφαγα μπροστά του και μετά του έδωσα το δικό μου με το χέρι.. Το πλησίασα μέχρι το ράμφος του και τίποτα, σε λίγο θα το ξανακάνω... Μάλλον δεν έχει ξαναφάει.. Έτσι έκανα κ με το μαρούλι και το καταπίνει αμασητο!


μαρουλι μη δινεις καλυτερα δοκιμασε καποιο αλλο λαχανικο οπως σπανακι ας πουμε!


Αβγό - Ορφέας 0-1
Μπορώ να προσπαθήσω και αύριο η να το πάω δύο φορές τη βδομάδα σαν να το έφαγε;

δοκιμασε κ αυριο αλλα θελει υπομονη! Δε χρειαζεται να εισια απο πανω του κ να περιμενεις! βαλτο εσυ και θα δεις αμα εχει τσιμπησει! Δοκιμαζε πραγματα μεχρι αν δεις τι του αρεσει! Δεν ειναι ντε και καλα οτι πρεπει να φαει αυγο!
 
Το μαρούλι δεν είναι εμπορίου... Είναι πράσινη σαλάτα από του μπαμπά μου τον κήπο...χωρίς φυτοφάρμακα κλπ. Γενικότερα όλοι τρώμε λαχανικά εποχής του μπαξέ! 😀

Νόμιζα ότι το αβγό είναι απαραίτητο! Θα δοκιμάσω κ αύριο...
 
Απλα το μαρούλι δεν έχει τόσα ωφέλιμα συστατικά όσα για παράδειγμα έχει το σπανάκι και το μπρόκολο. Εγώ δεν δίνω ποτέ μαρούλι.
συμφωνω!

μπορεις να του εχεις σουπιοκοκκαλο για ασβεστιο για παραδειγμα! Διαβασε λιγο τις τροφες που μπορουμε να δινουμε για να παρεις ιδεες!
 
Έχω διαβάσει τις τροφές που μπορούμε να δίνουμε. Έχω δοκιμάσει μπρόκολο καρότο μαρούλι από λαχανικά κ τρώει μόνο μαρούλι... Μήλο πορτοκάλι και αβγό...20 μέρες τον έχω μόνο! Πιστεύω θα τα φάει όλα σιγά σιγά...
[automerge]1547139086[/automerge]
Μέχρι τώρα του είχα πέτρα ασβεστίου με κοχύλια και την τσάκιζε... Του την έβγαλα και του άφησα σουπιοκοκκαλο μόνο! Δεν το τρώει ούτε αυτό ακόμα...
 
Στον δικο μου λιωνω το βρασμενο αυγο με το κουταλι και το ανακατευω με κουακερ
Τι κουακερ? Βρωμης; Αυτα που τρωμε; (Οι αλλοι, εμενα δεν μ αρεσουν)
 
Στον δικο μου λιωνω το βρασμενο αυγο με το κουταλι
Και μένα έτσι το ευχαριστιέται.. Κομματιασμένο με πηρούνι σε ταϊστρα...
Οπότε Ιωάννα δοκίμασε και έτσι...
 
Back
Top